Πεθερικά και αδέρφια διπλα - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 13 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 191
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το θέμα πάλι είναι πώς αντιδράς όταν σου μιλάει έτσι? Στα λέει και δεν απαντάς πίσω? Στα λέει και μετά είσαι μια χαρά απέναντι του; Ή να σε ρωτήσω κάτι πιο σημαντικό. Τι νιώθεις για αυτό τον άντρα; Σου φέρεται όπως σου αξίζει;
    Του απαντάω φυσικά τώρα δεν μιλάμε μεταξύ μας μόνο για ότι αφορά το παιδί μιλάμε και κοιμόμαστε στους καναπέδες

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Του απαντάω φυσικά τώρα δεν μιλάμε μεταξύ μας μόνο για ότι αφορά το παιδί μιλάμε και κοιμόμαστε στους καναπέδες
    Και ο χρόνος θα περνάει έτσι; Αυτό θες;

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Και ο χρόνος θα περνάει έτσι; Αυτό θες;
    Όχι αλλά κάθε φορά που μιλάμε καταλήγουμε σε καυγά κάθε φορά και χειρότερο και δεν μπορούμε να καταφέρουμε να συνεννοηθούμε.Απλα σκέφτομαι τι να κάνω να προσπαθήσω να βρω μια λύση για να μην τα διαλύσω όλα για χάρη του μωρού ή πάλι θα τρωγομαστε και θα είναι χειρότερα για το μωρό;

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Όχι αλλά κάθε φορά που μιλάμε καταλήγουμε σε καυγά κάθε φορά και χειρότερο και δεν μπορούμε να καταφέρουμε να συνεννοηθούμε.Απλα σκέφτομαι τι να κάνω να προσπαθήσω να βρω μια λύση για να μην τα διαλύσω όλα για χάρη του μωρού ή πάλι θα τρωγομαστε και θα είναι χειρότερα για το μωρό;
    Για χάρη του μωρού; Τι σχέση έχει το παιδί με τη σχέση δυο ανθρώπων; Αν χωρίσεις θα σταματήσει να είναι πατέρας; Αν μείνετε μαζί θα είναι ο καλύτερος πατέρας;
    Θες το καλύτερο για το παιδί σου; Το παιδί θέλει ηρεμία. Θέλει δύο γονείς ευτυχισμένους.. Αυτό δεν σημαίνει και μαζί.

    Τι εννοείς "λύση"; Έχεις σκεφτεί κάποια πιθανή λύση;
    Last edited by george1520; 20-09-2020 at 14:52.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Συμφωνώ στο ότι έχω ευθύνη και εγώ.Ωστόσο τώρα το θέμα μου δεν είναι τόσο το σπίτι όσο η συμπεριφορά αυτή που εκδηλώθηκε τώρα και το ότι δεν μπορώ να χωνέψω πως επειδή δεν θέλω να μείνω εκεί με αποκαλεί βόδι.Δεν ξέρω αν τραβάει παρακάτω ειλικρινά βρίσκομαι σε αδιέξοδο.
    Το έκανε αυτό και παλιά και απλά το προσπερνουσες ή είναι συμπεριφορά που εμφανίστηκε τώρα ?

    Πάντως μην το ξαναεπιτρεψεις όλο αυτό ,οποίος και να είναι ακόμα και αν αυτός είναι ο πατέρας του παιδιού σου....
    Σε κανέναν δεν αξίζει αυτή η συμπεριφορά πολύ περισσότερο σε εσένα αυτή την δεδομένη στιγμή ...

    Συγνώμη αλλά νευρίασα τώρα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #96
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Άσχημα σου μίλησε κ δεν έχει περάσει και καιρός που γέννησες. Λυπάμαι μακάρι να φτιάξουν τα πράγματα.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το έκανε αυτό και παλιά και απλά το προσπερνουσες ή είναι συμπεριφορά που εμφανίστηκε τώρα ?

    Πάντως μην το ξαναεπιτρεψεις όλο αυτό ,οποίος και να είναι ακόμα και αν αυτός είναι ο πατέρας του παιδιού σου....
    Σε κανέναν δεν αξίζει αυτή η συμπεριφορά πολύ περισσότερο σε εσένα αυτή την δεδομένη στιγμή ...

    Συγνώμη αλλά νευρίασα τώρα ...
    Ποτέ ξανά είναι πρώτη φορά και απλά απάντησα κάτι με πολύ ήρεμο τρόπο και του είπα ότι την Παρασκευή που θα μείνουμε μόνοι θέλω να κάνουμε μια κουβέντα μιας που θα είμαστε μόνοι χωρίς το μωρό για να εξηγηθούμε ορισμένα πράγματα

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Άσχημα σου μίλησε κ δεν έχει περάσει και καιρός που γέννησες. Λυπάμαι μακάρι να φτιάξουν τα πράγματα.
    Για αυτό σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο ενός χωρισμού

  9. #99
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Για αυτό σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο ενός χωρισμού
    Μη βαζεις ακομα τον χωρισμο στο τραπεζι προσπαθειστε να βρειτε λυσεις.υποτιθεται ειναι το στηριγμα σου κ εισαι το στηριγμα του.εχετε κ το μωρακι.

  10. #100
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Επισης σκεφτομαι μηπως πρεπει να το δεις λιγο αλιως;τι ποιο ωραιο να μεγαλωνει το παιδι σε μια τοσο μεγαλη οικογενεια ξαδερφια θειοι παπουδες ειναι πολυ ομορφο.με την αδερφη του πως και δεν εχετε ερθει κοντα;θα μπορουσατε να ειστε κ φιλες κ τα παιδακια της;ασχοληθηκες καθολου μαζι τους ποτε;προσπαθησες να μπεις πραγματικα σ αυτη την οικογενεια;

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,382
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Ποτέ ξανά είναι πρώτη φορά και απλά απάντησα κάτι με πολύ ήρεμο τρόπο και του είπα ότι την Παρασκευή που θα μείνουμε μόνοι θέλω να κάνουμε μια κουβέντα μιας που θα είμαστε μόνοι χωρίς το μωρό για να εξηγηθούμε ορισμένα πράγματα
    Καλημερα και καλή εβδομάδα σου εύχομαι !

    Εύχομαι να ειναι η πρώτη και η τελευταία φορα .Αυτό το θέμα δεν θα το διαπραγματευθείς καθόλου ,θα είσαι απολυτή ,όπως του μιλάς θα σε μιλάει.
    Αυτα όσο τα αφήνεις κάθε φορά γίνεται και χειρότερα .Οσο ανέχεσαι την μια κουβέντα η επόμενη θα είναι χειρότερη και ούτω καθ έξεις...
    Δυστηχως τετοια λόγια ανάμεσα σε ένα ζευγάρι μένουν ...ότι και να γίνει όταν λέγονται βαριές κουβέντες μετά όσο καλή θέληση και να έχεις να τα ξαναβρείς το αγκαθακι αυτό παντα θα τσιμπάει και να εισαι σίγουρη οτι κάτι χανεις καθε φορα που δεν επιστέφει...
    Εκτος βέβαια αν μιλάμε για ανθρωπος που έχουν μάθει να μιλάνε έτσι, οπότε εκεί πλέον δεν το συζητάμε καν ,γιατι ούτε τους αγγίζουν τέτοιες λέξεις...

    Προσπαθήστε και βάλτε τα πράγματα κάτω με την λογική πλέον...αφήστε εγωισμούς ,μικρότητες και οτι άλλο υπάρχει και ζυγίστε τα πράγματα πρώτα με την λογική .
    Εχετε ενα παιδάκι πλέον και καλύτερα αυτά να ξεκαθαριστουν γιατι πολύ καλώς λέμε να προσπαθούμε παρα πολύ οταν υπάρχουν παιδιά ,να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά να μην χαλάσουμε το σπίτι μας ,άλλα η βια είτε λεκτική είτε σωματική είναι αδιαπραγμάτευτη.


    Ευχομαι να βρειτε μια μέση λύση αυτή την φορά πρώτα απ όλα για την σχέση σας και κατ επέκταση και του παιδιού σας!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Επισης σκεφτομαι μηπως πρεπει να το δεις λιγο αλιως;τι ποιο ωραιο να μεγαλωνει το παιδι σε μια τοσο μεγαλη οικογενεια ξαδερφια θειοι παπουδες ειναι πολυ ομορφο.με την αδερφη του πως και δεν εχετε ερθει κοντα;θα μπορουσατε να ειστε κ φιλες κ τα παιδακια της;ασχοληθηκες καθολου μαζι τους ποτε;προσπαθησες να μπεις πραγματικα σ αυτη την οικογενεια;

    Δεν θέλω να προσπαθήσω να μπω στην οικογένεια με αυτόν τον τρόπο να μένω εκεί μαζί τους.Να μαι ευγενική και να είναι η πόρτα μου ανοιχτή όποτε θέλουν να έρθουν να δουν το μωρό καμία αντίρρηση αλλά όχι να μένω εκεί.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα και καλή εβδομάδα σου εύχομαι !

    Εύχομαι να ειναι η πρώτη και η τελευταία φορα .Αυτό το θέμα δεν θα το διαπραγματευθείς καθόλου ,θα είσαι απολυτή ,όπως του μιλάς θα σε μιλάει.
    Αυτα όσο τα αφήνεις κάθε φορά γίνεται και χειρότερα .Οσο ανέχεσαι την μια κουβέντα η επόμενη θα είναι χειρότερη και ούτω καθ έξεις...
    Δυστηχως τετοια λόγια ανάμεσα σε ένα ζευγάρι μένουν ...ότι και να γίνει όταν λέγονται βαριές κουβέντες μετά όσο καλή θέληση και να έχεις να τα ξαναβρείς το αγκαθακι αυτό παντα θα τσιμπάει και να εισαι σίγουρη οτι κάτι χανεις καθε φορα που δεν επιστέφει...
    Εκτος βέβαια αν μιλάμε για ανθρωπος που έχουν μάθει να μιλάνε έτσι, οπότε εκεί πλέον δεν το συζητάμε καν ,γιατι ούτε τους αγγίζουν τέτοιες λέξεις...

    Προσπαθήστε και βάλτε τα πράγματα κάτω με την λογική πλέον...αφήστε εγωισμούς ,μικρότητες και οτι άλλο υπάρχει και ζυγίστε τα πράγματα πρώτα με την λογική .
    Εχετε ενα παιδάκι πλέον και καλύτερα αυτά να ξεκαθαριστουν γιατι πολύ καλώς λέμε να προσπαθούμε παρα πολύ οταν υπάρχουν παιδιά ,να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά να μην χαλάσουμε το σπίτι μας ,άλλα η βια είτε λεκτική είτε σωματική είναι αδιαπραγμάτευτη.


    Ευχομαι να βρειτε μια μέση λύση αυτή την φορά πρώτα απ όλα για την σχέση σας και κατ επέκταση και του παιδιού σας!
    Ευχαριστώ πολύ!Μακαρι αν και αυτές οι συμπεριφορές που εκδηλώθηκαν τώρα δεν μου αρέσουν!

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Μέση λύση δεν υπάρχει όταν σου φέρεται έτσι. Για να σου μιλήσει τόσο απαξιωτικά σημαίνει οτι σε έχει υποτιμήσει μέσα του. Σε μία σχέση, έλεγε ο Max Weber, η κατανομή της εξουσίας πρέπει να λυθεί από τη αρχή, αλλιώς θα έρχεται κάθε τόσο στο προσκήνιο. Η επιθυμία σου να μείνετε χωριστά από τους δικούς του όχι μόνο είναι απόλυτα λογική, αλλά είναι θα έπρεπε να είναι και η στάση του άντρα που δείχνει οτι ενδιαφέρεται περισσότερο για την νέα του οικογένεια, παρά την πατρική. Βέβαια, σε μια κοινωνία παραδοαιακή σαν τη δική μας αυτά είναι ψιλά γράμματα.

    Πες σθεναρά και αδιαπραγμάτευτα την άποψή σου και κάλεσέ τον να τη σεβαστεί, γιατί από αυτήν εξαρτάται αν θα είσαστε μαζί ή όχι.
    Τόσο απλά!....

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Lina94 View Post
    Καλησπέρα!Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον άντρα μου.Παντρευτήκαμε πριν ένα μήνα γιατί προέκυψε εγκυμοσύνη.Ειμαστε μαζί πολλά χρόνια και τα βραδιά μέναμε μαζί αλλά εγώ μένω κυρίως στο πατρικό μου γιατί από κάτω του (το σπίτι είναι δυόροφο) ζουν οι γονείς του,και από δίπλα ζουν τα αδέρφια του με τις οικογένειες τους.Απέφευγα να μείνουμε μαζί γιατί δεν ήθελα να μετακομίσω εκεί.Τώρα με την εγκυμοσύνη όμως πρέπει κάπου να μείνουμε μόλις έρθει το μωράκι.Λοιπόν να εξηγήσω καλύτερα έχω πρόβλημα με την αδερφή του η οποία είναι πολύ ψεύτικη και πολλές φορές με τα παιδιά της τα οποία είναι μικρά και όλο πετάνε κακίες που σίγουρα ακούνε από αυτήν!Επίσης η μάνα του συνέχεια μας ανέβαζε επάνω τα ανίψια του τα οποία όλη την ώρα τα εκαναν όλα άνω κάτω.Το σπίτι του άντρα μου είναι δικό του και όταν του είπα πέρυσι να πηγαίναμε κάπου να νοικιάζαμε μου είπε ότι δεν πάει στο ενοίκιο και να αφήσει το σπίτι του που είναι και καινούριο.Να τονίσω ότι το σπίτι του έχει κάποια πολύ παλιά έπιπλα και από ηλεκτρικές συσκευές μόνο τηλεόραση και ψυγείο και επίσης αν πούμε να μείνουμε εκεί χρειάζεται ολική ανακαίνιση από την άποψη πλακάκια,μπάνια κλπ.Οταν μάθαμε για την εγκυμοσύνη και είπαμε ότι θα παντρευτούμε του άνοιξα ξανά την κουβέντα για το σπίτι και του είπα ευθέως γιατί δεν θέλω να μείνω εκεί.Δεν έχω κάποιο πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά νομίζω πως δεν είμαι υποχρεωμένη να κάθομαι με όλο του το σόι γιατί κάποια στιγμή σίγουρα θα ξεκινήσουν τα προβλήματα.Ο άντρας μου δεν έχει οικονομικό πρόβλημα όμως όταν του είπα να πάμε κάπου άλλου μου είπε ότι δεν θέλει να μείνει στο ενοίκιο και ότι θα κάνω το σπίτι του όπως θέλω ανακαίνιση κλπ.Τις εργασίες θα τις κάνει αυτός και τα έπιπλα,ηλεκτρικά,χάλια κουρτίνες και οτιδήποτε άλλο θα τα κάνουν οι γονείς μου.Αφού λοιπόν ουσιαστικά θα φτιάξουμε το σπίτι μαζί δεν δικαιούμαι να έχω και εγώ λόγο;Σε ενα μήνα και ίσως λιγότερο πρέπει να ξεκινήσουμε εργασίες.Πειτε μου πως μπορώ να του μιλήσω και τι να του πω για να μείνουμε κάπου άλλου;

    Είχατε πολύχρονη σχέση και διαφορά σε κάτι τόσο βασικό, αλλά προτίμησες να το παραβλέψεις, ήρθε η εγκυμοσύνη και πάλι δεν βγάλατε άκρη, ήρθε το παιδί και πάλι δεν βγάλατε άκρη. Δυστυχώς αφήνουμε μία σχέση όπου βλέπουμε πολλά πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία να εξελίσσεται και ξαφνικά όταν μας πάρουν μπροστά τα γεγονότα και φτάσει ο κόμπος στο χτένι τότε θυμόμαστε κατόπιν εορτής ότι δεν ταιριάζουμε, πολλές φορές κι όταν υπάρχει κι ένα παιδί στη μέση.

    Αν είσαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν μπορείς να προσαρμοστείς εκεί κι ότι το γυαλί μεταξύ σας έχει σπάσει και δεν ξανακολλάει, τι να σου πω, καλύτερα από το να τρως το χρόνο σου να οργανωθείς για διαζύγιο. Του έχεις αναφέρει ότι σκέφτεσαι μέχρι και χωρισμό και πως έχει αντιδράσει;

Page 7 of 13 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
    By JimmyS_85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 27-04-2020, 13:28
  2. Συγκατοίκηση με πεθερικά!!!
    By Stavoula93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2018, 21:40
  3. Πεθερικα
    By mitsos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 23-06-2018, 00:49
  4. Συγκατοίκηση με πεθερικά (?)
    By remains in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 19-08-2016, 14:55
  5. Προβλήματα με τα πεθερικά μου
    By Μ123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 04-08-2015, 17:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •