Βιταμινες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184

    Βιταμινες

    Καλησπερα υστερα απο επισκεψη σε νευρολογο με κανε κατι.εξετασεις αιματος το θεμα μου ειναι ανχωδης διαταραχη με καταθλιψη με δωσε τις βιταμινες ( φολλικο οξυ , b 12, minoa 1g, d3, conergyQ10, βιταμιμη Ε , ) ολες αυτες τις παιρνω κοντα 20 μερες αλλα δν βλεπω τπτ ισα ισα χειροτερα..ουτε η ιδια ξερει αν βοηθησουν κανουμε μια προσπαθεια και βλεπουμε με ειπε.τις εχει παρει κανεις αυτες τις βιταμινες;τις εξετασεις τις ειδα και εγω ημουν σε φυσολιογικα πλαισια δν ειδα να εχω κατι μειωμενο..αλλα τωρα δν ξερω γιατι μου τις εδωσε..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Λοιπόν άκου έχω φίλο νευρολόγο γυναίκα διπολική και εγώ διπολικός. Καποια στιγμή η γυναίκα μου ένιωθε ζαλάδες και ίλιγγο παμε ψυχίατρο, λέει δεν ξέρω πηγαίνετε σε ώρλ, παμε σε ώρλ τίποτα, παμε σε οφθαλμίατρο τίποτα παμε σε Ενδοκρινολογο τίποτα, παμε σε καρδιολόγο τίποτα και η γυναίκα μου να συνεχίσει να ζαλίζεται πήγαμε σε ορθοπεδικό τιποτα. Παίρνω τηλέφωνο τον φίλο μου μαλακα του λέω ζαλίζεται και δεν μπορουμε να βρουμε απο τι είναι και μου λέει καλά θα περάσω για καφέ το απόγευμα να τα πουμε απο κοντά. Και λέει στη γυναικα μου απο εδω και περα θα παιρνεις αυτα που έχεις γραψει εσυ συν νευρομπιον και ηλεκτρολύτες. Σε ένα μήνα εξαφανίστηκαν οι ζαλάδες και ενιωσε φουλ ενεργεια, τώρα η γυναίκα μου δεν εμπιστεύεται το ψυχίατρο, τον έχει μονο για να γράφει φάρμακα και ότι θέλει να συζητησει το συζηταει με τον φίλο μου που είναι νευρολογος. Αυτά που σου έχει δώσει τρεχουν τον εγκέφαλο απλως θέλει χρονο

  3. #3
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Καλησπερα υστερα απο επισκεψη σε νευρολογο με κανε κατι.εξετασεις αιματος το θεμα μου ειναι ανχωδης διαταραχη με καταθλιψη με δωσε τις βιταμινες ( φολλικο οξυ , b 12, minoa 1g, d3, conergyQ10, βιταμιμη Ε , ) ολες αυτες τις παιρνω κοντα 20 μερες αλλα δν βλεπω τπτ ισα ισα χειροτερα..ουτε η ιδια ξερει αν βοηθησουν κανουμε μια προσπαθεια και βλεπουμε με ειπε.τις εχει παρει κανεις αυτες τις βιταμινες;τις εξετασεις τις ειδα και εγω ημουν σε φυσολιογικα πλαισια δν ειδα να εχω κατι μειωμενο..αλλα τωρα δν ξερω γιατι μου τις εδωσε..
    B12 και βιταμινη D περνώ και εγώ. Εγώ όμως έκανα εξετάσεις και είχα έλλειψη. Εσένα πως σου έδωσε αφού λες ότι όλες οι τιμές ήταν φυσιολογικες?το μόνο που ξέρω πάντως είναι ότι αυτές οι βιταμίνες σε βοηθάνε στην διάθεση και καμιά φορά η ελλειψη τους οδηγεί και σε κατάθλιψη.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    B12 και βιταμινη D περνώ και εγώ. Εγώ όμως έκανα εξετάσεις και είχα έλλειψη. Εσένα πως σου έδωσε αφού λες ότι όλες οι τιμές ήταν φυσιολογικες?το μόνο που ξέρω πάντως είναι ότι αυτές οι βιταμίνες σε βοηθάνε στην διάθεση και καμιά φορά η ελλειψη τους οδηγεί και σε κατάθλιψη.
    Αποστολια δες λίγο τα μηνύματα σου. Σου έστειλα αλλά δεν το βγάζει στα απεσταλμένα.


    Για το νευρικό σύστημα και για την κατάθλιψη έπαιρνα σύμπλεγμα βιταμινών b και είδα διαφορά στον μήνα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Μακαρι να κανουν και σε μενα θα τις παρω 2 μηνες να δω..υπαρχει περιπτωση να φερουν παρενεργειες.; εχω τν εντυπωση οτι η b12 με φερνει ενα θολωμα και υπνιλια..μπορει να ναι κ η ιδεα μου

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Μακαρι να κανουν και σε μενα θα τις παρω 2 μηνες να δω..υπαρχει περιπτωση να φερουν παρενεργειες.; εχω τν εντυπωση οτι η b12 με φερνει ενα θολωμα και υπνιλια..μπορει να ναι κ η ιδεα μου
    Όχι. Μόνο αλλαγή στο χρώμα των ούρων αλλά κάποιες βιταμίνες το κάνουν αυτό.. Αποβάλει ο οργανισμός ότι δεν του είναι χρήσιμο

  7. #7
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Μακαρι να κανουν και σε μενα θα τις παρω 2 μηνες να δω..υπαρχει περιπτωση να φερουν παρενεργειες.; εχω τν εντυπωση οτι η b12 με φερνει ενα θολωμα και υπνιλια..μπορει να ναι κ η ιδεα μου
    Μπα πανενεργεια νομίζω δεν έχουν καμία τουλάχιστον σε μενα.αλλά αν διαβάσεις και της οδηγίες θα δεις ότι απλα είναι συμπληρωμα διατροφης και δεν γραφουν καμία παρενεργεια.εμένα με βοηθησε αρκετά στο ανοσοποιητικο μου σύστημα και μου δώσε ενέργεια.δεν κάνω καλή διατροφή και δεν τρώω πολύ κρέας με αποτέλεσμα όταν την πήρα να δω διαφορά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εγω δν εχω ζαλαδες και τετοια το θεμα μου ειναι καθαρα ψυχολογικο εχω κρισεις πανικου ανχωδη διαταραχη καταθλιψη και συνεχως θολομενο μυαλο σε αυτα θελω να με βοηθησουν..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα xristoforos28, την Β12 την δίνουν και ψυχίατροι για βοήθεια σε κατάθλιψη, σου γράφει εξέταση αίματος, η τιμή πρέπει να είναι τουλάχιστον 500, μπορεί να γράψει και ενέσεις βιταμίνης, είναι πολύ δυνατές, και τα χάπια κάνουν δουλειά.
    Βιταμίνη D κάνεις πάλι εξέταση αίματος, ο παθολόγος μου είχε πει ότι ο μισός πληθυσμός έχει κάτω από το κανονικό, βοηθάει πολύ ο ήλιος, ίσως και καλύτερα από χάπια.

  10. #10
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εγω δν εχω ζαλαδες και τετοια το θεμα μου ειναι καθαρα ψυχολογικο εχω κρισεις πανικου ανχωδη διαταραχη καταθλιψη και συνεχως θολομενο μυαλο σε αυτα θελω να με βοηθησουν..
    Αντικαταθλιπτικα περνεις?σίγουρα βοηθάνε οι βιταμινες τον οργανισμο αλλά θεωρώ ότι δεν ευθύνονται καθ αυτού για την κατάθλιψη σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τωρα δεν περνω ..εχω παρει πολλα χωρις αποτελεσμα..περνω xanax και serogeul σε μικρες δοσεις για το ανχος.

  12. #12
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Τωρα δεν περνω ..εχω παρει πολλα χωρις αποτελεσμα..περνω xanax και serogeul σε μικρες δοσεις για το ανχος.
    Εγώ πάντως για την αγχωδη διαταραχη και καταθλιψη ακολουθησα αγωγή για ένα χρόνο. Όταν λες έχεις πάρει πολλά? Για πόσα χρόνια δηλαδή επερνες?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    4 χρονια δοκιμαζω αγωγες διαφορα αντικαταθλιπτικα αντιψυχωσικα.συνδιασμους.μ ε ειπε κ ο γιατρος οτι ειμαι απο τους ατυχους που δεν με πιανουν τα χαπια..

  14. #14
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    4 χρονια δοκιμαζω αγωγες διαφορα αντικαταθλιπτικα αντιψυχωσικα.συνδιασμους.μ ε ειπε κ ο γιατρος οτι ειμαι απο τους ατυχους που δεν με πιανουν τα χαπια..
    Πολύ λυπάμαι για αυτό. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και άτομα που δεν τα πιάνουν τα φάρμακα. Καλό είναι τότε να βρεις τις σε αγχώνει και σου δημιουργεί τόσο άγχος ώστε να το καταπολεμησεις.και εγώ αν δεν ελύνα ένα βασικο μου πρόβλημα όσα φάρμακα και να επέρνα πιστεύω δεν θα εβγαινα από την κατάθλιψη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Πως τα καταφερες και βρηκες τι σε ανχωνει; κανω και ψυχοθεραπεια αλλα δν μπορω να βρω τι με ανχωνει; εχω τν εντυπωση οτι ο οργαμισμος μου φταει δλδ ειναι βιολογικο τ προβλημαμ.δεν το προκαλω εγω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βιταμινες
    By iwannaaa in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 30
    Last Post: 05-11-2018, 20:31
  2. ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ
    By Alma libre_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 04-02-2012, 12:07
  3. Βιταμινες??!?!?!
    By -wow- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 20-06-2011, 18:56
  4. Βιταμινες Ω3
    By Bibo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-06-2010, 13:37
  5. Βιταμίνες Β
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2007, 23:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •