'Ελλειψη εμπιστοσύνης στον έρωτα - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 69 of 69
  1. #61
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Όταν αποφασίζουμε να είμαστε με ένα άνθρωπο σημαίνει ότι αποδεχόμαστε τον ίδιο και την ζωή του. Μπορώ να καταλαβω την ζήλια που μπορεί να έχει κάποιος αλλά μέχρι ένα όριο. Εγώ δεν θα άφηνα την κοπέλα μου να αγγίξει το κινητό μου, αν το έκανε θα την χώριζα και θα πήγαινα παρακάτω. Όχι γιατί θα έχω κάτι να κρύψω αλλα γιατί το θεωρώ παράλογο. Ο άνθρωπος που πιέζεται σε μια σχέση έχει περισσότερες πιθανότητες να κερατώσει από κάποιον που είναι ο εαυτός του. Θες να είσαι με κάποιον που καταπιεζεται και είναι μαζι σου γιατί τον έπρηξες (συγνώμη για την λέξη) ή θες να είναι μαζί σου γιατί είναι η επιλογή του?
    Και με αυτό συμφωνώ απόλυτα

    Καθένας στη σχέση πρέπει να έχει το χώρο του ...άνθρωποι είμαστε οχι ζώα να μας κόβουν τον αέρα και να μας βάζουν να ζητάμε άδεια για το τι θα κάνουμε ή να απαιτούμε από τον άλλον να τα έχει όλα "ξεκλείδωμενα" και να επιμένουμε επιτακτικά να τα έχει όλα ξεκλείδωμενα ώστε να μπορούμε να ελέγξουμε τα πάντα οπότε θέλουμε

  2. #62
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ναι ήθελα να το ρωτησω αυτό, πως την έχει δει ο τύπος BDSM φάση, που εκείνος είναι ο Κυρίαρχος που θέλει να εκπαιδεύσει την υποτακτική του;
    Δεν νμζ ότι αυτός είπε τη λέξη "εκπαιδεύσει" η θέματοθετρια την αναφέρει συνεχώς γτ είπε πρώτη "τον εκπαιδεύσα να κάνει σχέσεις"

    Μας τον παρουσιαζει σαν αγρίμι ξέρω γω που δεν ζει σε άνθρωπινη κοινωνία και βρήκε την "μάστερ" που τα ξέρει όλα αυτά και τον έκανε άνθρωπο...

    Εντωμεταξύ η ζήλεια σου θέματοθετρια και η ελεγκτικοτητα σου μήπως σου βγαίνει από προβλήματα άλλων σχέσεων;; Αν ναι ...τότε εσύ που είσαι έμπειρη όπως λες θα έπρεπε να ξέρεις ότι όταν χωρίζουμε καλό είναι να μην κάνουμε καπακι άλλη σχέση γτ μεταφέρουμε τα προβλήματα στην επόμενη ...αντιθέτως να δίνουμε χρόνο στον εαυτό μας να αναθεωρεί και να κλείνει πληγες

  3. #63
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Το ότι έχει το κινητό στο αθόρυβο και άλλαξε το μοτίβο το οποίο δεν σου αποκαλύπτει αυτό δεν είναι καλό. Τι θέλει να σου κρύψει?

    Παίζει το ενδεχόμενο να είναι η πρώην που προκαλεί όλη αυτή την αναστάτωση, δηλ μπορεί γι αυτην να μην έχει κλείσει η σχέση της με τον φίλο σου και προσπαθεί να κρατα επικοινωνία να ελπίζει ότι θα τον ξαναπάρει πίσω?

    Το ότι κρατά τα κλειδιά του σπιτιού για να πάρει τα πράγματα του πίσω κι ότι η επικοινωνία μαζί της είναι γι αυτό το λόγο, πολύ φτηνιάρικη και κούφια δικαιολογία μου φαίνεται. Αν ήταν για να του ευχηθεί στα γενέθλια, γιορτη του, χριστούγεννα κλπ αυτό γίνεται πάντα εκεινη τη μέρα ή μια μέρα πριν ή μετα και τέρμα. Ένας άντρας που ξέκοψε τελείως από κάποιαν έχει ήδη ρίξει μαύρη πέτρα και δεν της απαντα το τηλέφωνο, την έχει διαγράψει απ το τηλεφωνο, μαλλον την έχει κανει και φραγή. Το παραμυθένια είναι απ τη δικη σου την πλευρά, διότι ένας άντρας πάντα ξέρει να χειρίζεται μια γυναίκα ώστε να την κάνει να νιώθει υπέροχα μαζι του ενω συνάμα αυτός μπορεί να μιλάει και μ αλλες.

    Αν δεν σε γούσταρε δεν θα συζούσε μαζί σου ούτε θα πήγαινε μαζι σου ταξίδι. Πιθανόν η σκέψη του να μην εχει ξεκόψει πλήρως απ αυτην, αλλωστε δε (αμα εξαιρέσουμε τον περιορισμό λόγω κορονοιου) αμα καποιος λειπει απ το σπιτι δεν ξερουμε που βρίσκεται ιδιως αμα η πρωην δεν μενει σε μεγαλες αποστασεις.

    Τα περί ειλικρίνειας αστα, η ειλικρίνεια φαίνεται μόνο έμπρακτα. Ειλικρίνεια υπάρχει όταν δεν έχω καθόλου υποψίες διότι οι υποψίες έχουν πάντα υπόβαθρο. Δεν γίνεται επίσης να λες ότι δεν είχε εμπειρια στις σχέσεις ενω ήδη συζούσε, προφανώς δεν ξέρεις τι εμπειριες είχε δέκα χρόνια πριν. Μιλάω για να σε προβληματίσω. Ο κλονισμός εξαφανίζεται μόνο όταν στο εξής δεν προκύπτει απολύτως τίποτα που να σου δημιουργεί την παραμικρή υποψία.
    Μπορεί να μην της το ξεκόψε επδ ενδεχομένως να είναι μαλθακος η καλύτερα ευαίσθητος και να θέλει να το διαχειριστεί με ευγένεια και διακριτικότητα;

    Άλλωστε αυτό μου φαίνεται πιο πιθανό όπως τον περιγράφει η θέματοθετρια σαν χαρακτήρα

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by stavroulita View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Εύχομαι να είστε καλά.
    Πρώτη φορά γράφω κάπου τον προβληματισμό μου γιατί πρώτη φορ'α φτάνω σε αδιέξοδο νοητικά. Εχει κολλήσει το μυαλό μου και περιστρέφεται γύρω από 1 πράγμα.
    Ας τα πάρουμε από την αρχή. Είμαι 25, εδώ και έναν χρόνο είμαι έναν άντρα που έχω ερωτευτεί πολύ και είναι η πρώτη μου φορά. Είχα στο παρελθόν 5 χρόνια σχέση, ήμουν πολύ ευτυχισμένη και ήταν υπέροχος άνθρωπος αλλά δεν ήμουν ερωτευμένη. Το κατάλαβα γιατί ένιωσα αυτο το συναίσθημα με τον άντρα που έχω τώρα δίπλα μου. ίναι μία πολύ έντονη σχέση με πολύ πάθος και σύνδεση τρομερά δυνατή.
    Είμαστε πολύ διαφορετικοί άνθρωποι , είναι τρομερά μοναχικός, ρεαλιστής και εσωστρεφής και είμαι πολύ ρομαντική, αισιόδοξη και κοινωνική. Έχουμε πολλές διαφωνίες, σκηνικά έντονα αλλά νιώθουμε οτι ο ένας είναι για τον άλλον από πολύ νωρίς. Εκείνος δεν έχει κάνει άλλη σχεση στη ζωή του που να έχει επενδύσει πραγματικά και είναι 30 χρονών, οπότε μας πήρε πολύ καιρό να του μάθω τη συντροφικότητα, να εκφράζει κάπως τα συναισθήματα του και να επικοινωνούμε πραγματικά στην καθημερινότητα. Δουλεύουμε μαζί και σταδιακά περνάμε πολύ μεγάλο μερος της ζωής μας ο ένας μαζί με τον άλλον (Πρωτόγνωρο για εκείνον).

    Από την αρχή της σχέσης μας, ξεκαθαρίσαμε κάτι πολύ βασικό, το μοναδικό που ζητάμε ο ένας από τον άλλον είναι η ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ (και η απόκρυψη, είχαμε πει, ότι ισοδυναμεί με ψεμα) Το θέμα λοιπόν που με έχει φρικάρει και μας δημιουργεί συνεχώς πρόβλημα ειναι η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. Όταν τον γνώρισα έμενε ακόμα στο σπίτι που είχε με την πρώην του και όντας πολύ αναβλητικός σαν άνθρωπος, αν και είχε φυγει από εκει και έμενε προσωρινά με τους δικούς του, δεν είχε κλείσει την εκκρεμότητα αυτή με το να παραδώσει τα κλειδιά. Του είπα ότι με ενοχλεί, γιατί θέλω να κλείσει το θέμα με την πρώην του και το κανόνισε αμέσως. Το εκτίμησα.

    Λίγο μετά, το καλοκαίρι (6 μήνες μαζι) πήγαμε στη Σύρο, όπου για μένα είναι ξεχωριστό μέρος καθώς εκεί ήθελα να πάω με τον άντρα της ζωης μου, εκείνος το ήξερε αυτό και επέλεξε συνειδητά να πάμε εκεί. 1 μέρα πριν φύγουμε, κατέβαζε τις βαλίτσες στο αυτοκίνητο και με μία απλή ενστικτώδη παρόρμηση έψαξα το κινητό του, χωρις να ξέρω γιατι (Ο πατέρας μου είχε προδώσει πολύ άσχημα τη μαμά μου και το ειχα ανακαλυψει εγώ σαν παιδί ψάχνοντας το κινητό του). Θεώρησα λοιπόν οτι θα ψάξω και δεν θα βρω κάτι, βρήκα όμως μηνύματα με την πρώην του που κανόνιζαν να συναντηθουν για να πάρει τα τελευταία πράγματα από το σπίτι, πολύ κοφτά και τυπικά. (Είχαν χωρίσει με δική του πρωτοβουλία γιατί εδώ και καιρό δεν ένιωθε πράγματα για εκείνη και το έχω επιβεβαιώσει και από αλλού.) Σοκαρίστηκα λοιπόν που δεν μου είπε για τη συνάντηση τους. Έγινα κουρέλι και δεν μπόρεσα να το κρύψω και του το είπα μόλις φτάσαμε στη Σύρο. Μου είπε ότι μπερδεύτηκαν οι επαφές του κινητού (ισχυει, το είχα δει και με τα μάτια μου ότι και άλλες ειχαν μπερδευτει και μου έδειξε και παραδείγματα), οπότε τον πίστεψα.

    Περασαν πολλοί μήνες, όπου είχε τρομερές δυσκολίες με τη δουλειά και του στάθηκα πολύ, είχε πολλά ψυχολογικά ζητήματα εξαιτίας αυτού με αποκορύφωμα το επαγγελματικό του ταξίδι στο εξωτερικό όπου έλειψε 1,5 μήνα. Είχαμε γίνει 1 πια, μιλουσαμε συνέχεια, έκανα τα πάντα για εκείνον. Στο μεταξύ εκείνος με ζήλευε πολύ, προβάλλοντας τις δικές του ανασφαλειες πάνω μου και επικαλούνταν συνέχεια τον όρκο ειλικρίνειας που είχαμε δώσει. Εξέφραζε γενικά άσχημες συμπεριφορές, όντας μη εκπαιδευμένος στις σχέσεις, αλλά ζητούσε πάντα συγγνώμη, μαθαινε από τα λάθη του και μετά από άπειρες συζητήσεις, τσακωμούς και ψευτοχωρισμούς, φτάσαμε σε ένα πολύ καλό επίπεδο. Τον Νοέμβριο που γύρισε από το ταξίδι, 'ημουν μπροστά όταν τον πήρε η πρώην του στο skype για τη γιορτή του και δεν το σήκωσε. Ταράχτηκα πολύ, οπότε τον ρώτησα αμέσως αν έχουν μιλήσει και μου είπε όχι. Του υπενθύμισα τον όρκο μας και είπε πάλι όχι. Δεν ήμουν σίγουρη όμως και έψαξα το skype Του και είδα ότι είχαν μιλήσει πριν από 10 μέρες. Σοκαρίστηκα , του το έδειξα και τα αρνήθηκε στην αρχή αλλά μετα παραδεχτηκε οτι του ειχε στείλει καλή επιστροφη γιατι είχε μαθει για το ταξίδι του απο εναν κοινό τους φίλο και εκεινος δεν το θεωρησε σημαντικό και δεν μου το ειπε. Εγω δεν το ανεχτηκα, όταν είχα δεχτει απειρη ζηλεια και τσακωμους για την ειλικρινεια και του είπα να μεινουμε λιγο χωρια. Εκεινος μετα απο καποιες μερες ήρθε και μου ειπε ήταν αμέλεια, παραδεχτηκε ότι εκανε λαθος και οτι τοτε στη Συρο μου ειχε πει ψεμματα και ειχαν συναντηθει όντως για τα κλειδια του σπιτιου. Εκλαψε για πρωτη φορα στη ζωη του και ειπε πρωτη φορά νιωθω ετσι, εκανα ενα λαθος , αλλά δεν εκανα κατι πολύ μεγαλο (κερατωσα). χεις το λόγο μου οτι θα σου λέω τα παντα από εδω και περα. Λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτα που εχει αλλάξει για να είμαστε μαζι, γιατι ειναι παρα πολλά και οτι δεν μου εχει δώσει ποτε κανενα αλλο δικαιωμα, ειπα να το δοκιμασουμε, όμως θα μου έδειχνε επίσημα το μοτιβο του κινητου του και εγω θα του εδειχνα το δικο μου.

    Περασαμε 6 ακόμα ονειρικους μηνες, πραγμτικα. Ερχομαστε στο σήμερα λοιπον, μέσα στην πανδημια και τον ΚΟΡΟΝΟΙΟ.Απομονωθηκαμε σε ενα σπίτι οι δυο μας και είμαστε μαζι 24 ώρες το 24ωρο εδω και ενα μηνα. Ειναι όλα παραμυθενια εκτος απο την ανασφαλεια μου. Το κινητο του λοιπον απο πάντα , πριν κι από εμας, το είχε στο αθορυβο συνεχεια, όντας μοναχικος και με καπακι από πανω. Όσο λοιπον είμαστε εδω, με ενοχλουσε αυτο και του το ειπα μια με 2 φορες και μου εξηγησε οτι παντα ετσοι το ειχε και ειμαστε εδω οι 2 μας, τα εχουμε ολα και δεν θελει να τον ενοχλούν και όντως δεν ασχολείται καθόλου σχεδον με το κινητο του. Όμως εμένα με φρικαρε αυτό και μπροστά του το πήρα και καλά να βάλω φακό και συνειδητοποίησα οτι ειχε αλλάξει το μοτιβο του και από τοτε δεν μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου οτι κατι κρυβει. Χωρις να εχω αλλο δειγμα και πραγματικα δεν υπαρχει κινσυνος αφου ειμαστε συνεχεια μαζι.Του ζήτησα να μου το πει και τοτε καναμε μια τεραστια συζητηση για την ελλειψη εμπιστοσυνης που εχω και οτι αυτο που του κανω ειναι ελεγχος και οχι εμπιστοσυνη. Για αυτο και όντας αντιδραστικός, δεν μου εδειξε το νεο του μοτιβο και μου ειπε οτι όπως και εγω εχω σταματησει εδω και καιρο να ζηλευω και δεν σου εχω ψαξει ή ζητησει ποτε το κινητο σου, πρεπει να με εμπιστευτεις και για το καλο μας λεει οτι δεν αντεχει αλλο να τον ελεγχω και δεν θα μου το δωσει γιατι θιγεται ετσι και η εμπιστοσυνη δεν χτιζεται με ψαξιμο κινητων. Δεν μπορούσα να το δεχτω και καναμε καβγαδες γιατι του εξηγουσα οτι εγω είμαι απολυτα διαφανης απεναντι σου με ολα ανοιχτα και κανενα ψεμα ή δικαιωμα εις βαρος σου , ενω εσυ εχεις ασχημο ιστορικο και για να κερδισεις την εμπιστοσυνη μου πρεπει να κανεις πραξεις κι οχι λογια. Και τώρα ειναι πολύ μαζεμενος, νιωθει να ειναι στο εδωλιο συνεχεια και εγω νιωθω τερμα ανασφαλης και φοβαμαι μην μου ξαναπει ψεματα και δεν το μαθω ή μου κρυψει καποιο μηνυμα ή κληση.

    Πώς βγαίνω από όλο αυτο? Πώς να ξεκλειδώσω το κεφάλι μου? Γνωρίζω οτι ειναι ηθικος και πιστος στις αρχες του και πολύ ερωτευμενος αλλα δεν θελω να μου ξαναπει ψεμματα και φοβαμαι μηπως πιαστω κοροιδο παλι. Τι να κάνω ? Υπάρχει γυρισμός? Υπαρχει πολλή αγαπη και χημεια και προσπαθεια. Τα εχω κάνει μαντάρα, εγω που πάντα προσπαθούσα να τα κάνω ολα σωστα
    Ας αρχισουμε οτι δεν ειναι ωραιο να ψαχνεις το κινητο του φιλου σου...
    Αλλα αφου σου εδωσε αφορμες ας παει στην οργη....
    το θεμα ειναι πως ο φιλος σου....ισως σου εχει πει καποιο ψεμα....αλλα δεν μπορω να καταλαβω σχετικα με τι...κατι φοβαται και το βαζει αθορυβο...ισως να ειναι αθωο ψεμα...ισως και εφοσον λες οτι χωρισε αυτος την πρωην..απλα να κραταει επαφες και φοβαται μην κανει κανα τηλ τωρα με την καραντινα...ισως οχι.....

    να ρωτησω κατι αλλο....το κινητο οταν το βαζει αθορυβο..και π.χ πατε καναπε να δειτε τιβι...το φερνει μπροστα του..η το αφηνει αλλου? το αφηνει καπου π δν βλεπεις ΕΣΥ την οθονη?

  5. #65
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    Ας αρχισουμε οτι δεν ειναι ωραιο να ψαχνεις το κινητο του φιλου σου...
    Αλλα αφου σου εδωσε αφορμες ας παει στην οργη....
    το θεμα ειναι πως ο φιλος σου....ισως σου εχει πει καποιο ψεμα....αλλα δεν μπορω να καταλαβω σχετικα με τι...κατι φοβαται και το βαζει αθορυβο...ισως να ειναι αθωο ψεμα...ισως και εφοσον λες οτι χωρισε αυτος την πρωην..απλα να κραταει επαφες και φοβαται μην κανει κανα τηλ τωρα με την καραντινα...ισως οχι.....

    να ρωτησω κατι αλλο....το κινητο οταν το βαζει αθορυβο..και π.χ πατε καναπε να δειτε τιβι...το φερνει μπροστα του..η το αφηνει αλλου? το αφηνει καπου π δν βλεπεις ΕΣΥ την οθονη?
    Έχει καπάκι από πάνω. Και γενικά το είχε έτσι. Αλλά δεν τον ένοιαξε να το ανοίγει μπροστά μου μέχρι που άλλαξε τωρα το μοτίβο και για να μην το δω, το βάζει κρυφά. Τώρα που εμένα με έχει πιάσει η φρίκη ότι είναι μυστικοπαθης, είναι λες και το κάνει επίτηδες.

    Πάντως μέσα στη μέρα το πιάνει βαριά 15 λεπτά στα χέρια του να χαζέψει κανένα άρθρο ή αθλητικό όπου τον βλέπω.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με την πρώην του τι γίνεται τωρα? ποτε ηταν η τελευταία επαφή? Μιλάνε τωρα?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στα τόσα μα τόσα που γράψαμε, η κοπέλα διάλεξε να απαντήσει μόνο στο θέμα του τι κάνει με το κινητό του κι όχι στην ευρύτερη εικόνα, απλά γιατί εκεί έχει κολλήσει το μυαλό της. Το να ανοίγει κανείς ένα θέμα απλά για να ακούσει αυτά που θέλει να ακούσει, ΟΚ, σεβαστό, αλλά δεν νομίζω να τον βοηθάει στα αλήθεια μακροπρόθεσμα.

  8. #68
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Με την πρώην του τι γίνεται τωρα? ποτε ηταν η τελευταία επαφή? Μιλάνε τωρα?
    Η σεξουαλική επαφή προφανώς εννοείς? Λες να τα μοιράζεται με τη νυν? Αχ βρε kerasi που πάει πάντα ο νους σου ...:)
    γιάννης

  9. #69
    Σταυρουλίτα κοπελα μου, θα γίνει ενας πολύ προσεχτικός ψεύτης.

    Αλλά ψεύτης θα συνεχισει να ειναι.


    Το αν θα τον ανεχτείς και αν σε εκπαιδευσει να τρως κουτόχορτο, είναι δικο σου θέμα.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Διαρκής ατυχία στον έρωτα
    By YannisCrete in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 99
    Last Post: 10-10-2022, 10:48
  2. ελλειψη εμπιστοσυνης
    By μαιρη λ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 20-03-2014, 17:34
  3. Έλλειψη εμπιστοσύνης ή χαμηλή αυτοεκτίμηση? ή και τα 2?
    By kwninos in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 3
    Last Post: 25-02-2012, 22:57
  4. Παθολογική ζήλεια (?) / Έλλειψη εμπιστοσύνης
    By kabelsalat in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 13-12-2011, 00:26
  5. ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ
    By christina135 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 22-10-2011, 12:42

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •