Μάλλον Ψυχοσωματικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    10

    Μάλλον Ψυχοσωματικο

    Γεια χαρά σε όλους. Εδώ και 5 χρόνια αντιμετωπίζω ένα περίεργο σύμπτωμα το οποίο δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς Αλλά θα προσπαθήσω.Ειναι μια σύσπαση στο στέρνο σαν αρρυθμία σαν ένα άδειασμα.Σαν να κόβεται η αναπνοή Αλλά δεν συμβαίνει Τελικά.Δηλαδη η αναπνοή μου είναι οκ.Πηγα σε καρδιολόγο νευρολόγο έκανα τριπλεξ καρδιάς εβαλα χολτερ υπερηχο κοιλιας εξετάζεις αίματός τα παντα!Δεν έδειξαν τίποτα απολύτως. Υ π όψιν ότι αυτό διαρκεί 1 με 2 δευτερόλεπτα.Δηλαδη είναι στιγμιαίο..Εμένα όμως με αγχώνει πολύ και δεν σας κρύβω ότι έχω κάνει χρήση ηρεμιστικου Γιαυτο το λόγο.Η συχνότητα εμφάνισης του είναι 1 φορά την ημέρα η άνα κάποιες μέρες.Τις τελευταίες 2 μέρες όμως το παθαίνω αρκετές φορές μέσα στην ημέρα.Πανω από 10.Περιμένω γνώμες .Μάλλον πρέπει να είμαι ο μόνος..Χαχαχαχαχα.Υγεια σε όλους παιδιά.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Αυτο το συμπτωμα πρεπει να το εχω κι γω αλλα οχι συχνα. Καλα που πηγες στον γιατρο εσυ γλυτωσα εγω τα λεφτα(αστειευομαι). Να σε ρωτησω καπνιζεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    10
    Όχι δεν καπνίζω. Η περιγραφή που δίνω πραγματικά δεν ξέρω αν είναι ακριβής. Δεν μπορούσα να εξηγήσω στους γιατρούς!Χαχαχα...Για τρελό θα με πέρασαν.Παντως ο φίλος καρδιολόγος απεφανθει για αρρυθμία.Κατι στο οποίο είχα διαφωνία γιατί η.αρρυθμια δεν διαρκεί 2 Δευτέρα.Θελεις να μου περιγραψεις κι εσυ πως το βιώνεις;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    σαν το αδειασμα που ειπες κοβεται η ανασα για δευτερολεπτο που ξεκιναει απο το στερνο. Διπλο ανασα να το πω στιγμιαια. Εχεις κιλα αρκετα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    σαν το αδειασμα που ειπες κοβεται η ανασα για δευτερολεπτο που ξεκιναει απο το στερνο. Διπλο ανασα να το πω στιγμιαια. Εχεις κιλα αρκετα?
    Ναι τώρα η.αληθεια είναι ότι είμαι στα παχιά μου. Όταν εμφανίστηκε όμως ήμουν οκ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Σ μίλησε ο γιατρός για τις εκτατες;γτ εμένα έτσι μ ακουγεται τλχ έτσι ακριβώς τις παθαίνω εγώ.. Οι εκτατες είναι κακοήθεις αρρυθμίες για αυτό σ μίλησε;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Σ μίλησε ο γιατρός για τις εκτατες;γτ εμένα έτσι μ ακουγεται τλχ έτσι ακριβώς τις παθαίνω εγώ.. Οι εκτατες είναι κακοήθεις αρρυθμίες για αυτό σ μίλησε;
    Κοίτα Ούτε αυτός ήταν σίγουρος γιατί το holter δεν έδειξε καμία αρρυθμία.Και εάν ήταν το απέδωσε σε ψυχολογία και όχι σε παθολογία καθώς ήταν όλα φυσιολογικά. Πάντως Τελευταία 5 χρόνια ζω με αυτό.Εχω κάνει 2 τριπλεξ 4 καρδιογραφηματα και σημειωτέον ότι γυμνάζομαι.Πριν 3χρονια μετά από κρίσεις πανικού ξεκίνησα θεραπεία με espoza αντικαταθλιπτικό εσκιταλοπραμη.Με βοήθησε πάρα πολύ. Εκανα 2 κύκλους ετήσιους .Πριν 2 μηνες το σταματησα σταδιακα και ολα οκ.Τωρα σκέφτομαι μήπως είναι τίποτα παρενέργειές από το κοψιμο της αγωγής.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Μήπως είναι από το στομάχι σ;για αυτό δε το βρήκε ο καρδιολογος κάνει κ αυτό συσπάσεις... Από τη στιγμή π δν έπιασε το χολντερ κάτι ότι κ να είναι μη σε ανησυχεί όπως ήρθε θα φυγει!!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Μήπως είναι από το στομάχι σ;για αυτό δε το βρήκε ο καρδιολογος κάνει κ αυτό συσπάσεις... Από τη στιγμή π δν έπιασε το χολντερ κάτι ότι κ να είναι μη σε ανησυχεί όπως ήρθε θα φυγει!!!
    Ναι ισως.Αυτο που με αγχωσε ήταν η συχνότητα τις τελευταίες ημέρες.Αλλιως είχα συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια να ζω μ αυτό.Απ ότι έχω καταλάβει μετά από τόσο διάβασμα και και από την εμπειρία μου,ότι δεν εξηγείται με τα μέσα που έχουμε ως τώρα ,είναι ψυχοσωματικο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Άρα όπως ήρθε θα φυγει... Όσο κ να σε ανησυχεί κάθε φορά προπερασε το το ίδιο προσπαθω να κάνω κ εγώ κ πιστευω ολοι μας.. Όσο τρομαχτικό κ αν ειναι..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Άρα όπως ήρθε θα φυγει... Όσο κ να σε ανησυχεί κάθε φορά προπερασε το το ίδιο προσπαθω να κάνω κ εγώ κ πιστευω ολοι μας.. Όσο τρομαχτικό κ αν ειναι..
    Η αλήθεια είναι ότι δεν με αγχωσε ιδιαίτερα απλά ήθελα να δω αν το έχει πάθει και κάποιος άλλος.Ειναι τοσο παράξενο που πραγματικά δεν μπορούσα ουτε ακομα μπορώ να το εξηγήσω.Το να μοιράζεσαι εμπειρίες πάντως είναι πολύ σημαντικό και βοηθάει.Τοσο καιρό διάβασα μόνο.Η αλήθεια είναι ότι νιώθω καλύτερα που το μοιραστηκα μαζί σας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    O τι σε απασχολεί να το μοιράζεσαι..για αυτό είμαστε εδώ ολοι

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    O τι σε απασχολεί να το μοιράζεσαι..για αυτό είμαστε εδώ ολοι
    Αυτο θα κάνω.Ευχαριστω πολύ για την ανταπόκριση.Οσο μπορώ κι εγώ θα βοηθάω με την εμπειρία μου.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    9
    Από τα πιο συχνά ψυχοσωματικά, μετά την πρώτη κρίση πανικού το πάθαινα συνέχεια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ώππ νόμιζα ήμουν η μόνη. Συνεβη σε κάποιον ενώ φορούσε χολτερ να μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει γιατί το ψάχνω κάτι μήνες τώρα και αποτέλεσμα μηδέν. Με αγχώνει πολύ περισσότερο από τις έκτακτες είναι η αλήθεια...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικο πρόβλημα
    By Pithikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 30-06-2019, 00:48
  2. Ψυχοσωματικό ή όντως σωματικό;
    By Xristos__t in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 48
    Last Post: 23-06-2018, 20:28
  3. ψυχοσωματικο ή κάτι άλλο?
    By Riaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2018, 01:08
  4. Ψυχοσωματικό???
    By Gbutterfly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 12-07-2016, 08:41
  5. Πόνοι Στο Σώμα...ψυχοσωματικό???
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2011, 09:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •