Καλησπέρα σας. Τα τελευταία 2 χρόνια, έχω κρίσεις πανικού, νόσο φοβία, ταχυκαρδία αίσθημα παλμών, δύσπνοια, τρέμουλο, εσωτερικό τρέμουλο κι άλλα. Έχω επισκεφτεί άπειρες φορές τα επείγοντα νιώθοντας ότι πεθαίνω, έχω κάνει αρκετές εξετάσεις, τρίπλεξ καρδιάς , καρδιογραφήματα, ακτίνες θώρακα, θύροειδη, αιματολογικές. Η τελευταίες εξετάσεις μου καρδιάς, και αιματολογικές / βιοχημικές έγιναν τέλη Οκτωβρίου. Ήταν άριστες. Ο καρδιολόγος μου, λόγο οτι εχει το ιστορικό μου από μικρός που ήμουν, τα έριξε όλα σε άγχος, και είπε το λεγόμενο ξανά έλα σε 40 χρόνια . Όσες φορές κι αν πήγα στα επείγοντα, η γιατρός, μου σύστησε ψυχολόγο, βασικά ψυχίατρο για να πάρω αγωγή , όπου κι επισκέφτηκα και πήγαινα 4, 5 μήνες (ψυχολόγο) . Παρόλα αυτά , πριν από 2 μήνες (2.5 μήνες μετά τις τελευταίες μου εξετάσεις) νιώθω αίσθημα παλμών, νιώθω να '' τραντάζομαι'' απ την καρδιά μου και τους χτύπους της, όπως επίσης όταν παίρνω βαθιά ανάσα και την αφήνω, νιώθω να '' τρέμει '' η ανάσα μου επειδή '' χώνετε '' χτύπος ή χτύποι της καρδιάς. Γενικά υπάρχει μια αντανάκλαση της καρδιάς σε λαιμό κυρίως (ανέβω κατεβαίνει) και κοιλιά, όπως επίσης και όταν κάθομαι σταυρόποδι το πόδι πάλι '' χωρεύει', η αν έχω κάτι στην κοιλιά μου πάνω πχ λαπτοπ, τραντάζεται κι αυτό. Κυρίως όπως που νιώθω την καρδιά μου τόσο έντονα αριστερά και δεξιά στο λαιμό σαν να την βλέπω όταν πηγαίνω μπροστά στον καθρέφτη, σαν να θέλει να βγει. Είναι νευρολογικό; Είναι ψυχολογικό; Είναι θέμα καρδιάς; (εξετάσεις πριν 4 μήνες καρδιάς /αίματος /βιοχ). ΝΙΏΘΩ και πόνους σε πλάτη και στήθος, και γενικά σε αρθρώσεις δάχτυλα κλπ, και τα βράδυα με πιάνει ένα τρέμουλο εσωτερικό τόσο έντονο σαν να γίνεται σεισμός. Επίσης, τις 2 τελευταίες μέρες νιώθω ότι έχω αρρυθμίες (κενά)-φτερουγίσματα και νιώθω πολύ άσχημα καθόλη την διάρκεια της ημέρας. Έχω φοβηθεί πολύ. Χθες το βράδυ όταν έπεσα για ύπνο ένιωθα την καρδιά μου να χτυπάει αρκετά σιγά, είχα 56 με 58 σφύξεις, δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ. Πάνω κάτω έχω απο 68-εως 80. Γενικά τα 2 τελευταία χρόνια δεν ασχολούμαι με κάτι, μιας κι φοβάμαι να κάνω το παραμικρό για να μην '' μείνω στον τόπο ''. Βέβαια είμαι σε καλύτερο στάδιο απο πέρυσι που φοβόμουν να φύγω μακρυά απ τη γειτονιά μου, και το σπίτι μου. Σας ευχαριστώ, συγνώμη αν σας κούρασα. Άνδρας, 21 χρονών, 70 κιλά.