Ερωτικη σχεση με διαφορα 10 χρονια ? - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 116 of 116
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Διαβάζοντας τις απόψεις όλων σας και ιδίως εκείνες που αναφέρονται σε μελλοντικές ηλικιακές διαφορές μεταξύ των δύο φύλων, θα συμφωνήσω με όσους διατυπώνουν την πεποίθηση πως δεν έχει σημασία τι ηλικία έχει ο καθένας από τους συντρόφους σε μια σχέση που ξεπερνάει την μια νύχτα και εξελίσσεται σε μακρόχρονη συμβίωση ή ακόμη και σε επιλογή ζωής..
    Φυσικά οι μεγάλες διαφορές ηλικίας (πάνω από 15 χρόνια) πραγματικά αποτελούν τροχοπέδη στην ομαλή πορεία της σχέσης, αφού τα βιολογικά προβλήματα που εμφανίζονται στον μεγαλύτερο σύντροφο είτε άνδρα είτε γυναίκα είναι αυτός, συνήθως γίνονται αφορμή διαφωνιών και στο τέλος αιτία απόρριψης. Αυτά όσον αφορά την πλειοψηφία - υπάρχουν και σχέσεις που διαρκούν, αλλά είναι τόσο λίγες που μάλλον αποτελούν την εξαίρεση κι όχι τον κανόνα.

    Η παρέμβαση μου βασικά γίνεται από την πλευρά ενός ατόμου μεγαλύτερου σε ηλικία από εσάς, για το πως φαντάζει στα μάτια σας κάποιος που είναι στα δικά μου χρόνια (48). Από όσα διάβασα, αν είχα την παραμικρή ευθιξία , θάπρεπε να πάρω το καπελάκι μου και να κλειστώ στο κοντινότερο ΚΑΠΗ..Νομίζω πως η αντίληψη σας για τις ηλικίες των άλλοτε \"μεσόκοπων\", είναι εκτός πραγματικότητας, με την έννοια πως ακόμη κι η βιολογική φθορά δεν είναι η ίδια - όπως π.χ. στις αρχές του 20ου αιώνα ακόμη κι ως τις τελευταίες του δεκαετίες. Σήμερα οι σωστές διατροφικές συνήθειες, η καθημερινή άσκηση, η γνώση απέναντι σε ασθένειες που σήμερα αντιμετωπίζονται εν τη γενέσει τους, ο αστικός τρόπος ζωής και κυρίως η μεταμοντέρνα αντίληψη, δεν δημιουργεί χαώδεις βιολογικές διαφορές όπως στο παρελθόν . Στην προκείμενη περίπτωση αξίωμα είναι πως , ανάλογα με το πως αντιμετωπίζει ο καθένας τον εαυτό του και την παρουσία του στη ζωή, αυτό ακριβώς αντανακλά και στο περιβάλλον του...Γνωρίζω 25αρηδες που από την ταχυφαγία και την έλλειψη άσκησης, το κάπνισμα και τις όποιες άλλες καταχρήσεις παρουσιάζουν εικόνα 60άρη και γνωρίζω επίσης 50ρηδες που με το φιζίκ τους δίνουν την εντύπωση 35άρη. Αυτό σε γενικές γραμμές δεν είναι εν τούτοις ο κανόνας. Συνήθως οι άνθρωποι στις ηλικίες κοντά στη δική μου, έχοντας κατά ένα τρόπο δημιουργήσει πριν από χρόνια οικογένεια, υπό το βάρος των ευθυνών και της καθημερινότητας, παρατούν όποια προσπάθεια θα διατηρούσε την εικόνα τους λιγότερη θολή απ\' όσο πραγματικά θα ήθελαν και θα μπορούσαν να είχαν.

    Παρόλα αυτά ένας σημερινός 50άρης απέχει χιλιόμετρα από τον 50άρη του μεσοπολέμου, και φυσικά αναφέρομαι και στα δύο φύλα. Η Σάρον Στόουν, η Ντεμί Μουρ, η Μισέλ Φάιφερ απ\' τη μια και ο Τζόρτζ Κλούνι, ο Αντόνιο Μπαντέρας , ο Μάικλ Ντάγκλας (ακόμη μγαλύτερος αυτός) από την άλλη, είναι παραδείγματα, του πως μπορεί ο άνθρωπος να διατηρεί τη φλόγα του σ\' αυτές τις ηλικίες...Το να πει κανείς πως το επάγγελμα τους, επιβάλλει την φυσική σωματική τους διατήρηση , δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό, γιατί τα μέσα που διαθέτουν όλοι αυτοί για την βελτίωση της εικόνας τους, σήμερα είναι προσιτά στον καθένα. Εκείνο που είναι απαραίτητο, είναι βασικά η αναθεώρηση των αντιλήψεων σύμφωνα με την σημερινή εποχή κι όχι η προσκόλληση σε ιδέες παρωχημένες .

    Σε μια σχέση λοιπόν που υπάρχει διαφορά στις ηλικίες των συντρόφων, μεγαλύτερη σημασία έχει η σύμπνοια των αντιλήψεων - του πόσο ώριμος στη σκέψη μπορεί να είναι ο νεώτερος και κατά πόσο \"παιδί\" μπορεί να γίνεται - όταν χρειάζεται - ο μεγαλύτερος...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    τρελλαινομαι με τις λεξεις που χρησιμοποιεις:cool:

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by kyknos25
    τρελλαινομαι με τις λεξεις που χρησιμοποιεις:cool:
    Εκείνο που έχει σημασία στις λέξεις είναι το τι λένε κι όχι πως το λένε..

    Θα προτιμούσα να συμφωνείς με το περιεχόμενο τους κι όχι με το περιτύλιγμα τους....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  4. #109
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Η σύμπνοια αντιλήψεων όμως, για εμένα είναι καλό να βασίζεται και σε εμπειρίες ζωής, να μην είναι μόνο σκέψεις αλλά να έχουν δοκιμαστεί στην πράξη. Εκεί λοιπόν θα παίξει πιθανώς ρόλο και η ηλικία. Δεν μου λέει κάτι το να συμφωνεί μαζί μου ένας 20άρης και να φαίνεται ότι σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο, το να θεωρεί σημαντικά όσα κι εγώ θεωρώ σημαντικά. Με ενδιαφέρει ο άνθρωπος που θα έχει φτάσει σε παρόμοια με τα δικά μου συμπεράσματα μέσα από μια παρόμοια διαδικασία.

    Κι όσο για τα \'επιφανειακά\' κριτήρια γενικώς, ποιος αποφασίζει αν είναι ή όχι επιφανειακά? Ο καθένας βλέπει τα πράγματα μέσα από τα δικά του μάτια. Και καλό είναι να κάνει σχέσεις μέσα από αυτή τη δική του ματιά.

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by marina38
    Η σύμπνοια αντιλήψεων όμως, για εμένα είναι καλό να βασίζεται και σε εμπειρίες ζωής, να μην είναι μόνο σκέψεις αλλά να έχουν δοκιμαστεί στην πράξη. Εκεί λοιπόν θα παίξει πιθανώς ρόλο και η ηλικία. Δεν μου λέει κάτι το να συμφωνεί μαζί μου ένας 20άρης και να φαίνεται ότι σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο, το να θεωρεί σημαντικά όσα κι εγώ θεωρώ σημαντικά. Με ενδιαφέρει ο άνθρωπος που θα έχει φτάσει σε παρόμοια με τα δικά μου συμπεράσματα μέσα από μια παρόμοια διαδικασία.

    Κι όσο για τα \'επιφανειακά\' κριτήρια γενικώς, ποιος αποφασίζει αν είναι ή όχι επιφανειακά? Ο καθένας βλέπει τα πράγματα μέσα από τα δικά του μάτια. Και καλό είναι να κάνει σχέσεις μέσα από αυτή τη δική του ματιά.
    Οι σχέσεις κατά βάση ξεκινάν από το \"σ\'αρέσω - μ\'αρέσεις\", η πρώτη επικοινωνία είναι οπτική κι οι πρώτες αντιδράσες κωδικοποιούνται στην παραγωγή φερομονών. Άρα δεν μπορεί κανείς να αποκλείσει ή να περιθωριοποιήσει μια τόσο βασική παράμετρο, όπως είναι η επικοινωνία των αισθήσεων και φυσικά στην πορεία της σχέσης η σεξουαλική αμφίδρομη δυναμική . Αυτά όσον αφορά την εξέλιξη της σχέσης το κομμάτι που σχετίζεται με την αντικειμενική όψη των πραγμάτων.

    Οι δυσκολίες στην ανάπτυξη των σχέσεων αυτού του είδους, είναι ακριβώς αυτό που λες. Ο 20αρης στην ουσία δεν μπορεί να έχει τις εμπειρίες μιας 35χρονης, αλλά ίσως να μπορεί να αντιλαμβάνεται την δική της οπτική - χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα πως την αποδέχεται κιόλας ή συμφωνεί. Σε σχέσεις με ηλικιακή διαφορά αναπτύσσεται κατά την άποψη μου ο δεσμός \"δασκάλου-μαθητή\", όπου κι οι δύο έχουν αποδεχτεί τον ρόλο τους και κατά πάσα πιθανότητα τους γοητεύει αυτή η προοπτική. Δεν θα μπορούσε ωστόσο να υπάρξει κανενός είδους σχέση σε στέρεη βάση, αν δεν υπάρχει σύμπνοια βασικά στην αντίληψη των πραγμάτων κι όχι τόσο των ιδεών.

    Οι σχέσεις λοιπόν που δεν καθορίζονται κατά κύριο λόγο από μια τέτοια σύμπνοια, περιορίζονται στην σαρκική ευχαρίστηση και κατά βάση είναι εφήμερες....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by Remedyπεραστικα στις φιλες σου :))))
    Πρωην φιλη Remedy. Ευτυχως πρωην :)
    Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω γιατι δεν τα διαβασα καλα και εχω να κανω αλλα πραγματα για την ωρα.

    Μην ελπιζεις ομως οτι την γλυτωσες γιατι σιγουρα θα σου απαντησω.

    Μαρινα εχεις ενα πολυ ενδιαφερoν u2u
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #113
    Είναι τόσες οι παράμετροι που καθορίζουν την ηλικία και το κατά πόσο μπορεί να κολλήσει μια σχέση που πρέπει να μιλάμε για ώρες.
    Γνωρίζω άτομα που είναι σαραντάρηδες και ψάχνουν κάθε βράδυ στα κλαμπ να βρουν μια πιτσιρίκα για να επιβεβαιωθούν Έχω φίλη μου 45αρα που μέσα απ\' τη γυμναστική και τη φροντίδα της θηλυκής της πλευράς δεν την κάνεις πάνω από τριάντα..... Επειδή όμως όλα αυτά είναι γενικότητες και αφορούν άλλους θα σας μιλήσω για τη δική μου ιστορία.
    Εμείς ξεκινήσαμε στην πλάκα δυο μήνες πριν χάσω τη μαμά μου. Ήταν σχέση που ξεκίνησε από σεξουαλικό πάθος και σας τ\' ορκίζομαι πως φαινόταν πολλά χρόνια μεγαλύτερος λόγω ύψους και όγκου. Όταν έμαθα ποσο χρονών ήταν δεν ασχολήθηκα, καθώς προερχόμουν από πενταετή σχέση που μόλις είχε τελειώσει και δεν έιχα καμία όρεξη να ξαναμπλέξω.
    Στους δύο μήνες έχασα τη μαμά.
    Ήρθε στην Αθήνα και κοιμόταν τρεις μέρες στο πάτωμα, (το σπίτι είχε γεμίσει από συγγενείς που είχαν καταφτάσει απ\' την επαρχία), μαζί με τις κολλητές μου. Ήταν και είναι τόσο πολύ δίπλα μου στη δυσκολότερη στιγμή της ζωής μου που αναρωτιέμαι αν οι συνομίλικοι ή λίγο μεγαλύτεροι που ήμουν πριν θα κατάφερναν να μου συμπαρασταθούν τόσο πολύ.
    Όταν κάποιος αντιμετωπίζει με τόση ωριμότητα κάτι τόσο δύσκολο και απρόβλεπτο, τότε δεν χρειάζεται να μιλάμε για ωριμότητα. Πέρισυ που με είχε πιάσει η ανασφάλεια για ηλικία, παιδιά και όλες αυτές τις μλκ που μας υποβάλει το σύστημα και όχι ο εαυτός μας, τον πίεζα να προχωρήσουμε σε γάμο.
    (Εδώ πρέπει να πω, πως οι οικογένειες μας ξέρουν για τη σχέση και δεν ξέρω πως το αντιμετωπίζουν οι δικοί του, αλλά μπροστά μου δηλώνουν ψύχραιμοι).
    Μου ξεκαθάρισε πως δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι τέτοιο και αν τον αγαπάω να περιμένω, αλλιώς να βρω κάποιον στην ηλικία μου ώστε να μην \"αποτύχω\" κοινωνικά και με ρωτάνε όλοι πότε θα παντρευτώ. Για να πως την αλήθεια στην αρχή λύγισα, αλλά μετά σκέφτηκα πως σε όλη μου τη ζωή έκανα ακριβώς αυτό που ήθελα και όχι αυτό που μου υποδυκενειαν οι άλλοι, οπότε γιατί να το κάνω τώρα; Ουτε όλες οι γυναίκες είμαστε γεννημένες για μάνες, και το μητρικό μου καμπανάκι πρέπει να το έχει κλέψει η νεράιδα, γιατί δεν το έχω ακούσει ποτέ.
    Το Δεκέμβρη πήγαμε, (πάλι), Παρίσι μαζί με τον αδελφό μου και δυο κολλητούς μου. Σε συνεργασία με τους άλλους μου έκανε πρόταση στο Σηκουάνα δίπλα απ\' την Παναγία των Παρισίων και μπορείτε να καταλάβετε τι έπαθα.
    Δεν ξέρω αν παντρευτούμε, δεν ξέρω αν σε δυο χρόνια βρει μια πιτσιρίκα, (ή εγώ κάποιον πιτσιρίκο), αλλά αυτό που νιώθω τώρα δεν το αλλάζω με τίποτα!!!!

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    μπράβο θεοφανία μου....
    και εγώ μαζί σου......;););)
    ζήσε το τώρα που σε κάνει χαρούμενη και ευτυχισμένη χωρίς να κοιτάς το τί μπορεί να φέρει το αύριο.....
    προσπάθησε να φτιάχνεις το τώρα όμορφο για να είναι και το αύριο ακόμα πιο όμορφο....:):):)
    σου εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την ψυχή μου....

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΕΣ ΑΓΑΠΕΣ ΧΩΡΙΣ ΨΕΜΑΤΑ,ΑΠΕΙΛΕΣ ΚΑΙ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ.
    Υ.Γ. ΜΑΡΙΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΙΔΗΣΗ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Πιστεύω πώς οι μεγάλες ηλικιακες διαφορες ειτε ειναι ο αντρας ειτε οχι ο μεγαλυτερος ειτε η γυναικα ειναι ενα θεμα απο μονο του. Ειδικα αν καποιος καταληγει συνεχως να κανει σχεσεις που εχουν μεγαλη ηλικιακη διαφορα.

    Μια γυναικα που τα εχει με ενα μικροτερο εχω δει να αντιμετωπιζεται ως η γυναικα που ψαχνει το σεξ, το καλο κ πολυ σεξ. Που ενας αντρας μεγαλυτερος της δεν την ικανοποιει, αλλα ενας μικροτερος της μπορει να το κανει. Ή οτι η γυναικα αυτη εχει πολλα χρηματα και \"ταϊζει\" τον μικρο. Προσφατα σε γειτονικο μας διαμερισμα, μετακομισε ενα ζευγαρι οπου ο αντρας ειναι μικροτερος της γυναικας κατα 8 χρονια. Οι αποψεις που ακουστηκαν με το που μαθευτηκε το γεγονος ειναι οι προαναφερομενες. Ειναι τοσο δυσκολο για την κοινωνια μας ακομα να δεχτει οτι μπορουν να υπάρχουν ζευγαρια τετοιου \"τύπου\"? Ακομα αναρωτιουνται πώς γινεται, αφου διαπιστώθηκε οτι ο αντρας προερχεται απο οικογενεια με καλυτερο οικονομικο υποβαθρο. Μα τί εχει αυτη λένε....τί της βρίσκει? Ειναι τελικα ακομα βαθια ρατσιστικη η κοινωνια με τη γυναικα...

    Πιστεύω πώς οταν υπάρχουν οι προυποθεσεις που ζητουν και οι 2 εμπλεκομενοι στη σχεση, τοτε η σχεση αυτη θα διαρκεσει. Για καποιον τριτο οι προυποθεσεις μπορει να ειναι αστειες, επιφανειακες, αμεληττεες και για καποιον αλλο το α και το ω. Σημασια εχει να υπάρχει συμπνοια μεταξυ των 2.

    Τέλος, διαβασα κατι ωραιο πιο πανω. Νομιζω γραμμενο απο τη Μαρινα: πώς η συμπνοια αντιληψεων καλο ειναι να υπάρχει και στην πράξη. Παρομοιες εμπειριες, παρομοια βιωμενες....Συμφωνω, μονο που αυτο δεν μπορει να το εξασφαλισει η ηλικια. Πολλες φορες ακουγοντας την ηλικια καποιου/καποιας, ειχα στο νου μου πως αυτη συνεπαγεται μια αναλογη ωριμοτητα. Ειναι δεικτης που μπορει να ισχυει κατα περιπτωση. Μπορει να ειναι κ ενας πολυ πλασματικος δεικτης. Μπορει να ειναι μια ενδειξη η ηλικια, να βοηθαει προς αυτη την κατεύθυνση. Οχι απαραιτητα ομως (οπως νομιζω επεσημανες, ετσι κ αλλιως). Γι αυτο και πιστεύω τελικα, πώς η καθε περιπτωση ειναι πραγματικα ξεχωριστη. Γι αυτο κ δεν συμπαθω τα απολυτα.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •