Αυτοκτονία και απόδοση ευθυνών - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 76
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να λετε καλα που δεν πηρε και τα παιδια του μαζι, γιατι ισως κατι τετοιο υπονοουσε. και εχει συμβει σε αλλες περιπτωσεις. ισως επειδη ειχαν περασει την ομορφη μερα πριν το κανει, να τα λυπηθηκε. ποιος ξερει..
    ο ανθρωπος ολοφανερα ειχε ψυχικα προβληματα που δεν ηθελε/ προλαβε να αντιμετωπισει, οπως ειχε και η οικογενεια του με τους εθισμους και τις αυτοκτονιες.
    η υπολοιπη οικογενεια του, που κατηγορει την κοπελα, ειναι απλα βλαμμενη. να τους κανετε στην ακρη, κι αν χρειαστει να τους στειλετε δικηγορο.
    .. στηριξε οσο μπορεις την φιλη σου να ξεπερασει αυτην την επιθεση και να κανει οτι μπορει για την ψυχικη υγεια των παιδιων της που εζησαν σε αυτο το νοσηρο περιβαλλον..
    Ελπίζω με τον καιρο να το δει πιο καθαρα η οικογένεια του που ριχνει ευθύνες. Ίσως ξεσπανε και αυτοι απλα ετσι.. Ειναι πιο εύκολο να κατηγορήσεις καποιον απο το να αντικρίσεις την πικρη αληθεια.. Γιατί κατα βαθος ξέρουνε οτι ειναι πιο σοβαρο αυτο που κουβαλουσε μέσα του.. Θα ειχε αυτοκτονησει ο μισος πλανήτης αν ηταν για θεματα στον γαμο.. Προσπαθουμε ολοι να στηρίξουμε αλλα οταν ακουει ακουει χιλια δυο στο τελος ξες λες ναι φταιω μάλλον.. Στο φυτεύουν στο μυαλο ενα πράγμα..μακαρι να ήξερε ποσος κοσμος τον αγαπούσε.. Λυπάμαι που δεν το εβλεπε, ειναι απίστευτο ολο αυτο...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τα παιδια τους δεν εζησαν σε νοσηρο περιβαλλον απο οτι διαβασαμε. Εγω καταλαβα πως αν μη τι αλλο τους ηρθε αυτο σαν κεραμιδα. Επισης το οτι κραδαινε μεσα στον ιδεασμο του την αυτοκτονια απειλητικα σαν "οπλο", δε σημαινει οτι ειχε σκοπο να κανει και φονο παραλληλα. Σαν συμπεριφορα ειναι παρα πολυ πιο συχνο το πρωτο απο το δευτερο... Ειναι μεγαλο αλμα να κανουμε τετοιες εικοτολογιες και κατα μια εννοια δε διαφερει τοσο απο τη λογικη των συγγενων του ανθρωπου, γιατι ειναι σαν να δαιμονοποιουμε την αλλη πλευρα.

    Οτι υπαρχουν και τετοιες αυτοκτονικες συμπεριφορες, υπαρχουν, ειδικα οταν ο αυτοκτονικος ιδεασμος γινεται στα πλαισια καταθλιψης βαριας που εχει φτασει στην ψυχωσικη συνδρομη. Διαβαζουμε ας πουμε καθε τοσο για επιλοχειο καταθλιψη βαριας μορφης που οδηγησε τη μανα να βουτηξει στο κενο με το παιδι της γιατι εκεινη την ωρα μεσα στην ψυχωση πιστευε ποιος ξερει τι, η για αντρες που λογω ψυχωσικων ιδεασμων μεγαλειου πιστευαν οτι θα εσωζαν ετσι την ανθρωποτητα, και αλλες καταστασεις που κατεστησαν ανεξελεγκτες γιατι δεν υπηρξε εγκαιρη παρεμβαση απο ψυχιατρους.

    Εδω ομως δεν μας ειπε ο/η Martal οτι υπηρχαν τετοιες ενδειξεις ειτε απο απο σημειωματα ειτε απο κατι αλλο. Μια ξεκαρφωτη απειλη παραπεμπει περισσοτερο στο πρωτο σεναριο της αυτοχειριας ως συναισθηματικου εκβιασμου, που οπως ειπα παρατηρειται και αυτο συχνα στους ιδεασμους, αν και πιο συχνη ειναι η ενοχικη εκδοχη που ο δυναμει αυτοχειρας πιστευει οτι απαλασσει τους δικους του η τον κοσμο απο ενα βαρος...
    Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να πιστεψεις οτι θα εκανε κακο στα παιδια, τα αγαπουσε παρα πολυ. Μια ψυχολόγος που μιλησε με την φιλη μου της ειπε οτι παρα πολλοι κανουν κακο και στα παιδια απο υπερβολική αγαπη,αυτο που είπε η συγκεκριμένη βεβαια εγω δν το καταλαβαινω απόλυτα και ότι κατα καποιον τροπο λεει οτι ειναι τυχερή η φιλη μου που θρηνει τωρα μονο τον άντρα της κ οχι και τα παιδια.. Αλλα δν το καταλαβαινω αυτο, το ειπε με μια σιγουριά η ψυχολόγος. η αληθεια ειναι οτι τελευταία ο αυτόχειρας ο δικός μας μουρμουριζε οτι δν τους προσφέρει τιποτα και πως ζουνε έτσι τα παιδια κλπ κλπ κ με αυτον τον κορονοιο κιολας σπίτι, δεν ξέρω τι σαταναδες εβλεπε γτ τα παιδια ειχαν οτι χρειάζονται και με το παραπάνω. Αυτος ενιωθε οτι ειναι καταδικασμενα μπροστα σε μια οθονη κλπ κλπ.. Ολοι οσοι εχουμε ψυχολογικά ξερουμε τι παραξενα πραγματα περνανε απο το μυαλο..Ειναι τοσο ασχημο να μην παίρνεις απαντήσεις, οταν γίνεται τοσο ξαφνικά και ακυρα.. Ουτε ενα γραμμα τιποτα.. Άδικο πολυ.. Μπαχαλο εγινε με οικογένειες με ολα, τα παιδια σκέφτομαι μονο που ειναι άδικο να βλεπουν αυτο το μισος αναμεσα σε μανα κ οικογένειά μεγαλώνοντας.. Τωρα ειναι μικρα κ ξερουν οτι σταματησε η καρδουλα του, αύριο μεθαυριο θα μαθουν την αληθεια,για τον πατερα τους, για τον παππού τους που αυτοκτόνησε για ολα..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Martal View Post
    Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να πιστεψεις οτι θα εκανε κακο στα παιδια, τα αγαπουσε παρα πολυ. Μια ψυχολόγος που μιλησε με την φιλη μου της ειπε οτι παρα πολλοι κανουν κακο και στα παιδια απο υπερβολική αγαπη,αυτο που είπε η συγκεκριμένη βεβαια εγω δν το καταλαβαινω απόλυτα και ότι κατα καποιον τροπο λεει οτι ειναι τυχερή η φιλη μου που θρηνει τωρα μονο τον άντρα της κ οχι και τα παιδια.. Αλλα δν το καταλαβαινω αυτο, το ειπε με μια σιγουριά η ψυχολόγος. η αληθεια ειναι οτι τελευταία ο αυτόχειρας ο δικός μας μουρμουριζε οτι δν τους προσφέρει τιποτα και πως ζουνε έτσι τα παιδια κλπ κλπ κ με αυτον τον κορονοιο κιολας σπίτι, δεν ξέρω τι σαταναδες εβλεπε γτ τα παιδια ειχαν οτι χρειάζονται και με το παραπάνω. Αυτος ενιωθε οτι ειναι καταδικασμενα μπροστα σε μια οθονη κλπ κλπ.. Ολοι οσοι εχουμε ψυχολογικά ξερουμε τι παραξενα πραγματα περνανε απο το μυαλο..Ειναι τοσο ασχημο να μην παίρνεις απαντήσεις, οταν γίνεται τοσο ξαφνικά και ακυρα.. Ουτε ενα γραμμα τιποτα.. Άδικο πολυ.. Μπαχαλο εγινε με οικογένειες με ολα, τα παιδια σκέφτομαι μονο που ειναι άδικο να βλεπουν αυτο το μισος αναμεσα σε μανα κ οικογένειά μεγαλώνοντας.. Τωρα ειναι μικρα κ ξερουν οτι σταματησε η καρδουλα του, αύριο μεθαυριο θα μαθουν την αληθεια,για τον πατερα τους, για τον παππού τους που αυτοκτόνησε για ολα..
    Ειναι μια παρακαταθηκη πολυ βαρια και αδικη πραγματικα... Πολυ σκληρο να μην υπαρχουν απαντησεις.

    Το σχολιο της ψυχολογου κι εγω δεν το καταλαβα. Σαν να βγηκε απο σκανδαλοθηρικο περιοδικο ακουγεται, και συγγνωμη που το λεω ωμα λιγο. Τη σκοτωσε γιατι την αγαπουσε και αλλα τετοια. Εκτος κι αν αναφεροταν στο σεναριο της ψυχωσικης συνδρομης που ελεγα και πριν. Τα παραπονα περι της ανεπαρκειας του ιδιου που λες οτι εκανε τις μερες της αυτοαπομονωσης, μοιαζουν να παραπεμπουν σε ενοχες και αυτομομφη που στην καταθλιψη ειναι πολυ συχνα. Στις μαυρες σκεψεις μπορει να υπαρχει ακομα και η πεποιθηση οτι εχει καταστρεψει ηδη κανεις τις ζωες των δικων του ανθρωπων, και ειναι πλεον αργα κτλ. Η καταθλιψη ειναι συχνα πολυ σοβαρη υποθεση... Ακομα πιο σοβαρη αν δε ζητα κανεις εγκαιρα βοηθεια. Οπως λεει και η ρεμεντι η γυναικα του και τα παιδια χρειαζονται οση ψυχολογικη υποστηριξη μπορουν να βρουν.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    1.Τα παιδια τους δεν εζησαν σε νοσηρο περιβαλλον απο οτι διαβασαμε. Εγω καταλαβα πως αν μη τι αλλο τους ηρθε αυτο σαν κεραμιδα. Επισης το οτι κραδαινε μεσα στον ιδεασμο του την αυτοκτονια απειλητικα σαν "οπλο", 2.δε σημαινει οτι ειχε σκοπο να κανει και φονο παραλληλα. Σαν συμπεριφορα ειναι παρα πολυ πιο συχνο το πρωτο απο το δευτερο...
    3.Ειναι μεγαλο αλμα να κανουμε τετοιες εικοτολογιες και κατα μια εννοια δε διαφερει τοσο απο τη λογικη των συγγενων του ανθρωπου, γιατι ειναι σαν να δαιμονοποιουμε την αλλη πλευρα.

    4.Οτι υπαρχουν και τετοιες αυτοκτονικες συμπεριφορες, υπαρχουν, ειδικα οταν ο αυτοκτονικος ιδεασμος γινεται στα πλαισια καταθλιψης βαριας που εχει φτασει στην ψυχωσικη συνδρομη. Διαβαζουμε ας πουμε καθε τοσο για επιλοχειο καταθλιψη βαριας μορφης που οδηγησε τη μανα να βουτηξει στο κενο με το παιδι της γιατι εκεινη την ωρα μεσα στην ψυχωση πιστευε ποιος ξερει τι, η για αντρες που λογω ψυχωσικων ιδεασμων μεγαλειου πιστευαν οτι θα εσωζαν ετσι την ανθρωποτητα, και αλλες καταστασεις που κατεστησαν ανεξελεγκτες γιατι δεν υπηρξε εγκαιρη παρεμβαση απο ψυχιατρους.

    5.Εδω ομως δεν μας ειπε ο/η Martal οτι υπηρχαν τετοιες ενδειξεις ειτε απο απο σημειωματα ειτε απο κατι αλλο. Μια ξεκαρφωτη απειλη παραπεμπει περισσοτερο στο πρωτο σεναριο της αυτοχειριας ως συναισθηματικου εκβιασμου, που οπως ειπα παρατηρειται και αυτο συχνα στους ιδεασμους, αν και πιο συχνη ειναι η ενοχικη εκδοχη που ο δυναμει αυτοχειρας πιστευει οτι απαλασσει τους δικους του η τον κοσμο απο ενα βαρος...
    4. μονο το 4 ισχυει απο οσα λες, ακριβως γι αυτο δεν ισχυει το 3. οπωσδηποτε στα πλαισια καποιας διαγνωσμενης η αδιαγνωστης ψυχικης παθησης ηταν ο αυτοκτονικος ιδεασμος, γιατι παντα σε τετοιο πλαισιο γινεται και γιατι αυτο δειχνει και το οικογενειακο ιστορικο του με τις αυτοκτονιες και τους εθισμους.

    5.πως δεν υπαρχουν ενδειξεις σαν τα σημειωματα βρε ομπορο;;; πλακα κανεις; υπαρχει χειροτερη ενδειξη απο συγκεκριμενες απειλες και μαλιστα κατα της ζωης των παιδιων του που ειχε εκτοξευσει; τις θελεις γραπτες για να ανησυχησεις η να θεωρησεις οτι δεν παει καλα και ειναι σε θεση να το πραγματοποιησει;λιγα εχουν γινει;

    3. νοητικο αλμα ειναι να λες οτι ειναι εικωτολογια το οτι ΜΠΟΡΕΙ να εβλαπτε τα παιδια , οταν το ειχε ηδη ανακοινωσει.
    θα μπορουσε να τα ειχε βλαψει και χωρις να το πει σε κανεναν, οπως εχουν κανει πολλοι, αλλα ο συγκεκριμενος το ανακοινωσε, οποτε ηταν ακομα πιο πιθανο. και πολλοι αλλοι στην θεση του το εκαναν ειτε εκδικητικα προς την γυναικα τους ειτε μεσσιακα για να τα σωσουν απο την ζωη. λογω ψυχικης τους παθησης παντα. το οτι ευτυχως δεν εγινε, ειναι μαλλον η μικροτερη πιθανοτητα και οχι η μεγαλυτερη, οπως φεροταν ο συγκεκριμενος.

    1. τα παιδια εζησαν αποδεδειγμενα σε νοσηρο περιβαλλον, διοτι ετσι ειναι το περιβαλλον καποιου ψυχικα νοσουντα που ειναι εκτος θεραπειας.
    δεν σηκωνεται μια μερα ενας υγιεστατος που προσφερει ολη μερα στα παιδια του θετικη ενεργεια, χαρα και αγαπη και αυτοκτονει.
    η καταθλιπτικη συμπεριφορα, σαφως αντανακλα στο περιβαλλον της οικογενειας, ποσο δε μαλλον οταν υπαρχουν τοσο σοβαρες διαφωνιες αναμεσα στο ζευγαρι, που επισης ειναι αδυνατον να κρυφτουν απο τα παιδια. αυτα τα δυο, η συμβιωση με εναν γονεα σε υπαρξιακο αδιεξοδο η/και καταθλιψη/ψυχωση χωρις θεραπεια, και η διαβιωση σε ενα σπιτι με καυγαδες και διαφωνιες για τον γαμο, δεν μπορει παρα να ειναι νοσηρες καταστασεις για τα παιδια... δεν υπαρχουν καταστασεις που δεν αντιλαμβανονται τα παιδια. δεν χρειαζεται να τα κακοποιεις για να καταλαβουν το αρρωστημενο κλιμα ενος σπιτιου και βεβαια να τα απορροφουν ολα αυτα, βγαζοντας στο μελλον ανυπολογιστες συμπεριφορες (βλεπε και το ιστορικο της οικογενειας του πατερα).

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Πολλα λογικα αλματα, που εχω ηδη καλυψει στην πρωτη αναρτηση. Αλλο κραδαινω την αυτοκτονια μου σαν απειλη οτι θα θα πληγωσω τους αλλους με την πραξη μου, αλλο στους παιρνω και μαζι μου. Πολυ μα πολυ πιο συχνο το πρωτο, κι επιπλεον ειχε αισθηματα αποτυχιας και ενοχες στο τελος απο ο,τι μας λεει ο/η Martal. Επισης αλλο διαφωνιες στο γαμο και ο,τι περασε υποσυνειδητα στα παιδια κι αλλο νοσηρο οικογενειακο περιβαλλον. Το ιστορικ οστο μεταξυ εχει και τη βιολογικη προδιαθεση μεσα, αλλα εδω δε μας εδωσε καποια ενδειξη ο ανθρωπος που εφυγε οτι αναπαρηγαγε τις παθογενειες της δικης του ανατροφης - μαλλον να τις αποφυγει προσπαθουσε παραμελωντας ομως ετσι τον εαυτο του, με αυτες τις τραγικες συνεπειες.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Πολλα λογικα αλματα, που εχω ηδη καλυψει στην πρωτη αναρτηση. Αλλο κραδαινω την αυτοκτονια μου σαν απειλη οτι θα θα πληγωσω τους αλλους με την πραξη μου, αλλο στους παιρνω και μαζι μου. Πολυ μα πολυ πιο συχνο το πρωτο, κι επιπλεον ειχε αισθηματα αποτυχιας και ενοχες στο τελος απο ο,τι μας λεει ο/η Martal. Επισης αλλο διαφωνιες στο γαμο και ο,τι περασε υποσυνειδητα στα παιδια κι αλλο νοσηρο οικογενειακο περιβαλλον. Το ιστορικ οστο μεταξυ εχει και τη βιολογικη προδιαθεση μεσα, αλλα εδω δε μας εδωσε καποια ενδειξη ο ανθρωπος που εφυγε οτι αναπαρηγαγε τις παθογενειες της δικης του ανατροφης - μαλλον να τις αποφυγει προσπαθουσε παραμελωντας ομως ετσι τον εαυτο του, με αυτες τις τραγικες συνεπειες.
    ο τυπος ειπε "θα δεις τι θα παθουν τα παιδια κι εγω". αυτο σημαινει οτι εβαζε στην ιδια μοιρα με αυτον και τα παιδια. και τι εκανε αυτος;;;; εφυγε απ την ζωη..
    δεν ειπε πουθενα οτι θα τα πληγωσει. ειπε οτι θα παθουν οτι κι αυτος.
    τα συμπερασματα δικα σας για τα αλματα...

    ξεκαθαρη απειλη...

    αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα το πραγματοποιουσε οπωσδηποτε. κι ευτυχως δεν το πραγματοποιησε.
    αλλα το να υποθεσεις οτι τα παιδια κινδυνευαν με τον πατερα τους σε αυτην την κατασταση, λεγεται ΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ. το λογικο αλμα ειναι οτι παιδια με πατερα σε τετοια κατασταση και γονεις με προβληματα στον γαμο τους, δεν ζουν σε νοσηρο περιβαλλον...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ο τυπος ειπε "θα δεις τι θα παθουν τα παιδια κι εγω". αυτο σημαινει οτι εβαζε στην ιδια μοιρα με αυτον και τα παιδια. και τι εκανε αυτος;;;; εφυγε απ την ζωη..
    δεν ειπε πουθενα οτι θα τα πληγωσει. ειπε οτι θα παθουν οτι κι αυτος.
    τα συμπερασματα δικα σας για τα αλματα...

    ξεκαθαρη απειλη...
    Απειλη ναι, ξεκαθαρη οχι... Οτι τα παιδια του θα υπεφεραν απο την αυτοκτονια του το γνωριζε. Με τετοιο ιστορικο που ειχε ο ιδιος δε θα μπορουσε να μην το γνωριζει. Και σε αυτο το φορουμ συχνα πυκνα γραφουν μελη για καποιο κοντινο προσωπο που τους απειλει οτι θα αυτοκτονησει οχι μονο σαν κραυγη για βοηθεια αλλα και στο πλαισιο καυγαδων, διαφωνιων. Αυτο ειναι σιγουρα ψυχολογικη απειλη και συναισθηματικος εκβιασμος. Οταν γινεται τακτικα οπως πχ απο καποια ατομα με οριακη διαταραχη, ειναι και συναισθηματικη κακοποιηση. Εδω ομως μιλαμε μονο για ενα περιστατικο και μονο. Τα σχολια που εκανε για το πως κατη τη γνωμη του τα παιδια χαραμιζονταν που τα πας; Γιατι μπορουν να ερμηνευτουν ολα αυτα ως προθεση εστω και απραγματοποιητη να σκοτωσει, και οχι απειλη πως με την αυτοκτονια και μονο του θα προκαλεσει καταστροφη, οπως και τελικα εγινε; Μια παραμετρος που περιπλεκει τα πραγματα ειναι αν βρισκοταν σε προψυχωσικη κατασταση. Υπαρχουν σημαδια γενικα, οπως εμμονη με τη σωματικη υγεια, μυστικοπαθεια, ανησυχια για αβαρειες η βλαβες, αλλα δε μας εχει πει κατι για αυτο ο θεματοθετης. Εγω για δυο λογους δεν βλεπω λογο να προκρινουμε το σεναριο του παρ' ολιγον παιδοκτονου: πρωτον γιατι με βαση τις συμπεριφορες που περιγραφονται δεν υπαρχουν ενδειξεις ουτε για ψυχωση ουτε για τοξικες κακοποιητικες συμπεριφορες που εχουν οι γυναικοκτονοι για παραδειγμα (στην Αμερικη που ειναι μαστιγα το φαινομενο τουλάχιστον το λενε murder-suicide και οχι "εγκλημα παθους¨που διαβαζει κανεις στα ελληνικα μεσα) και δευτερον ετσι βγαζουμε δυναμει παιδοκτονο χωρις αποδεξεις μετα θανατον εναν αυτοχειρα... Αν οντως ειχε πει να τα σκοτωσει και οχι οτι θα τα αφησει και "να δεις τι θα παθουν τα παιδια κι εγω", θα συμφωνουσα φυσικα, και η ψυχωσικη καταθλιψη και η τοξικη αρσενικοτητα ειναι τραγικα παραγνωρισμενα προβληματα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Γενικά ελεγε σε φιλους ότι κανει πολυ κακες σκεψεις , οι οποίοι απευθυνθηκαν σε ειδικους κ οπως ειπα ηταν να παει σε ειδικό. Ισως φοβοταν τον εαυτο του να μην το κανει μαζι με τα παιδια, δηλαδη πανω στην φρίκη που περνούσε και εδωσε τέλος τωρα στον εαυτο του για να μην γινει κτ χειρότερο. Δεν ξέρω ειλικρινά.. Οτι και να ειχε μεσα του το πήρε μαζι του. Το δύσκολο ειναι αυτοι που εμειναν πισω με πολλα γιατί.. Περιγράφοντας το προφίλ του στην ψυχολογο αυτο ειπε που ειπα κ πιο πανω και ότι θα το εκανε αργα η γρήγορα, οτι κάποια στιγμή θα αυτοκτονουσε οπως κ να εχει.. Αυτο τώρα παλι δν το καταλαβαίνω να σας πω την αλήθεια. Δλδ δεν θα μπορούσε με την κατάλληλη ψυχοθεραπεια και αγωγη να απαλλαγεί απο τετοιες σκεψεις; φυσικα με πολυ δουλεια κ χρόνο κλπ...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Η αγωγη ειναι πιο κρισιμη οταν υπαρχει αυτοκτονικοτητα, ειδικα οξεια. Η ψυχοθεραπεια απαραιτητη ετσι και αλλιως αλλα πιο μακροπροθεσμα.

    Ξερετε γενικα εστω γυρω απο τι περιστρεφονταν οι σκεψεις που ελεγε στους φιλους του οτι τον βασανιζαν; Η δεν εδινε λεπτομερειες;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Μουρμούριζε για οικονομικα και πως θα μεγαλωσουν τα παιδια, ενω δεν ειχαν οικονομικα προβληματα ιδιαιτερα, φυσιολογικα θα λεγα όπως ολοι. Ειχαν κ στηριξη απο τους γονεις της γυναικας του, δηλαδή δεν υπηρχε πρόβλημα. Ελεγε οτι δεν τους προσφέρει τιποτα κ τέτοια. Μετα ηθελε να σταματήσει απο την δουλεια του γτ δεν αντεχε αλλο πολλες ωρες κλπ αλλα μπορουσε να βρει δουλεια. Δλδ δεν ηταν κάτι που δεν υπήρχε λύση, επισης με την γυναικα του ειπαν θα παλέψουμε θα τα καταφερουμε και τετοια για να σωσουν τον γαμο τους.. Το ενα παιδακι είναι 2ετων δηλαδή και που ειχαν τα του γαμου ππυ φαντάζομαι λιγο πολυ ολοι έχουν καναν και παιδί. Τελευταία οκ καπου φτασαν σε σημείο να θέλουν να πάρουν διαζύγιο αλλα κ ο ιδιος το λεγε, οτι ας χωρισουμε. Απο κοινου δλδ.. Πηραν τον χρονο τους και ειπαν θα παλέψουν. Μουρμουριζε για λεφτα για παιδια τελευταία αλλα σας λεω δν υπήρχε πρόβλημα σοβαρο. Μαλλον εννοούσε το μελλον τους γενικα. Ειχε χασει και τον υπνο του τελευταια. Ειχε να κοιμηθεί μερες καπου το μυαλο του τα χασε εντελως.. Απλα θα πω οτι ηταν απολυτα ειλικρινείς και οι δυο μεταξυ τους στον γαμο και ο ίδιος μου ειχε πει κ σε μενα οτι με την γυναικα μου τα λυνουμε αλλα μου την σπανε οι δικοι της που ανακατευονται. Αυτο ομως εχει αρκετο καιρο που μου το είχε πει.. Τριμηνο σίγουρα. Δλδ ειχαν την κριση τους οκ αλλα ανακατευονταν και απο το οικογενειακο περιβαλλον. Τα λεω αυτα γτ ετσι οπως τον ξερω εγω δεν πιστεύω οτι θα εκανε κατι γτ ειχε θεμα με την γυναικα.. Τωρα αν μεσα του κατι αλλαξε και ενιωσε οτι την χανει η δεν ξερω τι δεν ξερω..

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    .................................................. .....
    Last edited by Delmember2052020; 12-04-2020 at 03:56.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παντως το μονο ευκολο που κανουν οι ανθρωποι ειναι να ριχνουν ευθυνες στους αλλους. Αλλος πινει φταιει η συζυγος. Πεθαινει ο αλλος λενε γιατι δεν τον πηγες στον γιατρο κτλ Η συζυγος δεν φταιει σε καμια περιπτωση απλα οταν μαζευονται πολλα η εκρηξη γινεται με το παραμικρο.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Εγω παντως πιστευω οτι του περασε η ιδεα οτι μπορει να εκανε κακο στα παιδια του αλλα σταματησε τον εαυτο του γι αυτο εβαλε τελος. Μονο και η σκεψη σε τρελαινει...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    .....................................
    Last edited by Delmember2052020; 12-04-2020 at 15:32.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Απειλη ναι, ξεκαθαρη οχι... Οτι τα παιδια του θα υπεφεραν απο την αυτοκτονια του το γνωριζε. Με τετοιο ιστορικο που ειχε ο ιδιος δε θα μπορουσε να μην το γνωριζει......
    Γιατι μπορουν να ερμηνευτουν ολα αυτα ως προθεση εστω και απραγματοποιητη να σκοτωσει, και οχι απειλη πως με την αυτοκτονια και μονο του θα προκαλεσει καταστροφη, οπως και τελικα εγινε;....

    δεν βλεπω λογο να προκρινουμε το σεναριο του παρ' ολιγον παιδοκτονου: ... ετσι βγαζουμε δυναμει παιδοκτονο χωρις αποδεξεις μετα θανατον εναν αυτοχειρα... Αν οντως ειχε πει να τα σκοτωσει και οχι οτι θα τα αφησει και "να δεις τι θα παθουν τα παιδια κι εγω", θα συμφωνουσα φυσικα, και η ψυχωσικη καταθλιψη και η τοξικη αρσενικοτητα ειναι τραγικα παραγνωρισμενα προβληματα.
    επειδη αυτο ακριβως ειναι!!! απειλη !!! το ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ/ΠΑΘΟΥΝ./ΠΑΘΕΤΕ ειναι ξεκαθαρη απειλη για οποιον ξερει λιγα ελληνικα.

    ομπορο, παιζεις την κολοκυθια και βαζεις λογια στο στομα του συνομιλητη σου παιζοντας με εννοιες και λεξεις χωρις καποια αληθινη βαση, συχνα κι ειναι πολυ κουραστικο.

    ποιος σου ειπε εσενα οτι για να ειναι απειλη πρεπει και να περιγραφει τι ακριβως θα κανει στα παιδια. η απειλη ηταν ξεκαθαρη. πιο ξεκαθαρη δε γινεται..
    εχουν σκοτωσει πολλοι τα παιδια τους χωρις να απειλησουν κανεναν πριν ουτε εμμεσα ουτε αμεσα.
    αλλοι τα εχουν σκοτωσει ενω εχουν απειλησει πρωτα.
    δεν προκρινουΜΕ (συνεταιρικα) κανενα σεναριο. αποψεις λεμε.
    το να ε χεις αλλη αποψη ειναι πολυ λογικο.
    το παραλογο ειναι να μιλας για λογικα αλματα σε ενα πολυ πιθανο σεναριο που σκεφτηκε καποιος αλλος. εκει ειναι το απαραδεκτο
    και το παραλογο κατ εμε. βγαζεις παραλογο ενα πολυ πιθανο σεναριο, μονο για να το ακυρωσεις.

    ΝΑΙ, μπορει να μην ηθελε να τα σκοτωσει. αλλα η απειλη υπηρξε, ενω θα μπορουσε να μην πει και τπτ.
    εγω αυτο πιστευω οτι εννοουσε κι οτι ευτυχως αλλαξε γνωμη. ουτε αλμα ειναι , ουτε απιθανο. εχει συμβει πολλες φορες, δεν ηταν στα καλα του, σιγουρα.
    τωρα η "θεωρια" με την οποια προσπαθεις να επενδυσεις την παραλογη αρνηση σου στα λογια των αλλων, με αφηνει αδιαφορη, γιατι δεν απεδειξε τιποτε απολυτως.

    και να σου πω και κατι; οχι, καμια καταστροφη δεν εφερε. τον εαυτο του κατεστρεψε μονο. η καταστροφη θα ηταν να σκοτωνε τα παιδια του, η καταστροφη ειναι οτι η προβληματικη οικογενεια του κατηγορει την γυναικα του, αντι να ασχοληθει οταν επρεπε με το να τον παει σε εναν γιατρο να σωσει την ζωη του.
    ουτε ηξερε αν θα υποφερουν τα παιδια του. δεν προκυπτει απο πουθενα. κι αυτο δικη σου αυθαιρετη υποθεση ειναι. στο θολωμενο του μυαλο μπορει να νομιζε οτι ολοι θα ειναι καλυτερα χωρις αυτον.
    για μενα, καλυτερα ειναι τα παιδια μακρια απο εναν πατερα που τα αφηνει να μεγαλωνουν μεσα στην καταθλιψη και την παρανοια αντι να αντιμετωπισει τα προβληματα του. το σοι του ειναι το προβλημα.
    αυτα..

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. αυτοκτονια ?
    By Macgyver in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 37
    Last Post: 31-07-2018, 13:48
  2. Αυτοκτονία
    By 高碑店 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2018, 05:38
  3. αυτοκτονια
    By userbk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 66
    Last Post: 18-09-2016, 22:00
  4. Κακοποίηση για απόδοση στο σχολείο
    By RainAndWind in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 108
    Last Post: 12-11-2011, 15:27
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •