Αυτοκτονία και απόδοση ευθυνών - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 76
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πιθανοτατα να στο ειπε αυτο η ψυχολογος, διοτι της τα περιεγραφες εσυ.
    δηλαδη, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη ο ανθρωπος δεν αναζητουσε θεραπεια.
    δεν μπορω να φανταστω οτι ενας ψυχοθεραπευτης θεωρει χαμενη υποθεση εναν αυτοκτονικο που αναζηταει θεραπεια.

    αλλα εχω μια απορια.
    απο οσα λες, προκυπτει οτι ουτε αντικειμενικα προβληματα ειχαν ιδιαιτερα, ουτε ο γαμος τους ειχε ιδιαιτερα σοβαρα προβληματα και μαλιστα ειχαν την προθεση να το παλεψουν, να τα λυσουν.
    αν ισχυουν αυτα, ηταν ξεκαθαρο ακομα και προς τα εξω, οτι ολο το προβλημα ηταν στο δικο του κεφαλι, εκεινος τα εβλεπε τοσο μαυρα, προφανως επειδη δεν ειχε αναζητησει θεραπεια για οσα ενοιωθε.
    με τι επιχειρηματα λοιπον η οικογενεια του, κυνηγαει την νυφη για την αυτοκτονια του;;; και με τι μουτρα, οταν μεγαλωσε σε ενα τοσο προβληματικο περιβαλλον;
    γιατι ειναι δυσκολο να τους αντικρουσετε στα παραλογα που της φορτωνουν;
    Aρχικα να σου πω ότι η φίλη μου η ιδια μιλησε με ψυχολογο και της ειπε αυτα που ειπε.. Δεν σας ειπα ότι αυτο εγινε στο εξωτερικό ομως. Ζούσαν εκεί τα τελευταία 8 χρόνια. Αρα η οικογένεια του δεν τους ζούσε απλα είδε μερικες φάσεις να το πω που ήταν χαλια και αυτη και αυτος. Δεν λεω οτι δεν εκανε λαθη και αυτη, φυσικα και εκανε, αλλα και αυτος το ιδιο. Δηλαδή το καλο αε ολο αυτο ειναι οτι δεν είδε την οικογένειά του η φιλη μου.Δεν επιτρέπεται να ταξιδέψει κιολας, δηλαδή ούτε στην κηδεια δεν μπόρεσε να παει.Της τα ειπαν μέσο τηλεφωνου κλπ ο ναρκομανης αδερφος ειπε επισης να μην πατησει το ποδι της στο χωριο γιατι θα την σκοτωσει, ο αλλος λέει οτι θελει να την δει να καταστρεφεται.. Τεσπα πολλα.. Σίγουρα τον επηρέασαν πολλα πραγματα, μέχρι και ο γαμος κ ολα.. Αλλα δεν ήταν ο λόγος ρε σεις.. Εγω μιλησα λιγο οσο μπορουσα στο τηλέφωνο με την δικια μου ψυχολογο. Μου είπε οτι κατα βαθος ξέρει η οικογένεια του ότι δεν φταιει.. Περιμένω να τελειώσει αυτο με τον κορωνοιο να παω να τα πω από κοντά με την δικια μου. Επίσης ξερετε ποσο αρνητικοι ειναι με ψυχολογους ειδικα σε χωρια που ειναι και "ντροπη"...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κάνετε ότι χειρότερο προσπαθείτε να ανακαλύψετε τι ώθησε η ψυχοσύνθεση ενός ανθρώπου στην αυτοκτονία όταν αυτό είναι μυστικό του αυτόχειρα που το πήρε μαζί του. Και μπαίνετε στην διαδικασία του γρύλου το γνωστό ανέκδοτο που μέχρι να φτάσει να χτυπήσει τη πόρτα έχει κάνει 100 σενάρια. Διαβάζοντας αυτό το νήμα στο τέλος ο μέσος αναγνώστης φτάνει στο σημείο να πει ευτυχώς που δεν πήρε τα παιδιά μαζί του ο αυτόχειρας λες και είχε δηλώσει ενόσω βρισκόταν εν ζωή πως θα έκανε κάτι τέτοιο.

    Αφήστε τον άνθρωπο εκεί που βρίσκεται ο κάθε άνθρωπος κάνει κάποιες επιλογές στη ζωή του. Και αυτό με τη ψυχολογία και ότι όλα θα τα λύσει η ψυχολογία και η ψυχοθεραπεία δεν το καταλαβαινω. Είναι κάποιος που γουστάρει να έχει σπίτι με 10 εκτάρια στη Βούλα, να έχει 3 φερράρι και για γυναίκα τη Σλεναρίκοβα. Δεν έχει τίποτα από αυτά όμως έχει ένα νοικιασμένο υπόγειο στη Κυψέλη δεν έχει αυτοκίνητο και τρώει όσπρια 5 φορές την εβδομάδα. Και σου λεει δεν έχω αυτά που θέλω δεν είμαι ευτυχισμένος γιατί είμαι υλιστής και θα νιώσω ευτυχισμένος μόνο αν τα είχα αυτά και αρχίζει να φορτώνει μέρα με τη μέρα. Ας πάει η ψυχοθεραπεία να τον κάνει καλά αυτόν τον άνθρωπο
    Συγνώμη κιολας. Κουβεντα γίνεται κ δεν καταλήγουμε σε συμπερασματα. Το οτι ανοιξα ενα θεμα που με απασχολει κ το ζω και ρωταω πραγματα γτ προφανως κ εχουν περασει ατομα απο τέτοιες καταστάσεις δεν σημαινει ότι θελουμε να καταληξουμε σε συμπερασμα. Το λεμε κιολας οτι μονο αυτος ηξερε.. Οτι το πηρε μαζι του. Ποτε δν ειπα παλι καλα εγινε ετσι κ δν πηρε τα παιδια μαζι. Το ειπα κιολας οτι εγω δεν καταλαβαινω πως το ειπε η ψυχολόγος. Πίστεψε με οταν συμβαινει κατι τέτοιο και βλέπεις τι εχει μεινει πισω τα ερωτηματα ειναι πολλα.. Ενοχες και ολα αυτα.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Martal View Post
    Aρχικα να σου πω ότι η φίλη μου η ιδια μιλησε με ψυχολογο και της ειπε αυτα που ειπε.. Δεν σας ειπα ότι αυτο εγινε στο εξωτερικό ομως. Ζούσαν εκεί τα τελευταία 8 χρόνια. Αρα η οικογένεια του δεν τους ζούσε απλα είδε μερικες φάσεις να το πω που ήταν χαλια και αυτη και αυτος. Δεν λεω οτι δεν εκανε λαθη και αυτη, φυσικα και εκανε, αλλα και αυτος το ιδιο. Δηλαδή το καλο αε ολο αυτο ειναι οτι δεν είδε την οικογένειά του η φιλη μου.Δεν επιτρέπεται να ταξιδέψει κιολας, δηλαδή ούτε στην κηδεια δεν μπόρεσε να παει.Της τα ειπαν μέσο τηλεφωνου κλπ ο ναρκομανης αδερφος ειπε επισης να μην πατησει το ποδι της στο χωριο γιατι θα την σκοτωσει, ο αλλος λέει οτι θελει να την δει να καταστρεφεται.. Τεσπα πολλα.. Σίγουρα τον επηρέασαν πολλα πραγματα, μέχρι και ο γαμος κ ολα.. Αλλα δεν ήταν ο λόγος ρε σεις.. Εγω μιλησα λιγο οσο μπορουσα στο τηλέφωνο με την δικια μου ψυχολογο. Μου είπε οτι κατα βαθος ξέρει η οικογένεια του ότι δεν φταιει.. Περιμένω να τελειώσει αυτο με τον κορωνοιο να παω να τα πω από κοντά με την δικια μου. Επίσης ξερετε ποσο αρνητικοι ειναι με ψυχολογους ειδικα σε χωρια που ειναι και "ντροπη"...
    Εχτες το βραδυ νομιζα οτι εισαι φιλος του οτι να ναι ημουν.
    Το οτι ειναι μακρια ειναι θετικο για την κοπελα. Αν ημουν στην θεση σου θα συνομιλουσα με βιντεοκληση για να τα βγαζει απο μεσα της και οσο μπορεις να την συμπαραστεκεσαι. Προσπαθησε να καταλαβεις πως φερεται στα παιδια της μετα το συμβαν απο κει θα δεις ποσο ασχημα ειναι η ψυχολογια της αν δειχνει στεναχωρημενη μπροστα στα παιδια της τοτε χρειαζεται αμεση βοηθεια απο ειδικο

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Παντως το μονο ευκολο που κανουν οι ανθρωποι ειναι να ριχνουν ευθυνες στους αλλους. Αλλος πινει φταιει η συζυγος. Πεθαινει ο αλλος λενε γιατι δεν τον πηγες στον γιατρο κτλ Η συζυγος δεν φταιει σε καμια περιπτωση απλα οταν μαζευονται πολλα η εκρηξη γινεται με το παραμικρο.
    Ειναι πολυ πιο εύκολο να ρίχνεις ευθύνες απο το να αποδεχτεις την αλήθεια..επειδη εχω περάσει και εγω απο τρελές σκέψεις στην ζωη μου και χρόνια προσπαθω με ψυχολογους κλπ, τωρα τα τελευταίο δυο χρόνια που παω σε μια με βοηθησε πραγματικα. Δεν μου χρυσώσε ποτε το χαπάκι,με εκανε να δω την αλήθεια μέσα μου με τον χρόνο, να με αποδεχτώ, να αποδεχτώ πολλα γενικα. Λυπάμαι πολυ που δεν του δοθηκε αυτξ η ευκαιρία με τετοιο παρελθόν, να τα βγαλει απο μεσα του.. Ηταν poker face πως το λενε.. Ειχε πολλα να τον κρατησουν στη ζωή και ειναι κριμα που τον νικησε ολο αυτο.. Το μυαλο μας είναι οπλο, το ξερουμε πολλοί εδώ μεσα..αστα να πανε...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Εχτες το βραδυ νομιζα οτι εισαι φιλος του οτι να ναι ημουν.
    Το οτι ειναι μακρια ειναι θετικο για την κοπελα. Αν ημουν στην θεση σου θα συνομιλουσα με βιντεοκληση για να τα βγαζει απο μεσα της και οσο μπορεις να την συμπαραστεκεσαι. Προσπαθησε να καταλαβεις πως φερεται στα παιδια της μετα το συμβαν απο κει θα δεις ποσο ασχημα ειναι η ψυχολογια της αν δειχνει στεναχωρημενη μπροστα στα παιδια της τοτε χρειαζεται αμεση βοηθεια απο ειδικο
    Ηταν φίλος μου, ειναι και η γυναικα και αυτος, εγώ μιλησα μαζι του ομως οταν ηταν εδω στην ελλαδα, με την γυναικα προφανώς εχω αλλο δέσιμο. Αλλα τους ζουσαμε ολοι..Η αποσταση δεν με εκανε να δω την τελευταία του φαση. Εγω ειχα μιλησει απο κοντα οταν ήρθε τ; Χριστούγεννα. Δεν ειδα καποιο πρόβλημα εκτος τα κλασσικα που ειχαν μεταξυ τους. Τελευταία ομως κ απο αυτα που έλεγε η φιλη μου και γενικα το περιβάλλον του εκεί στο εξωτερικό ειχε αλλάξει, ειδικά την τελευταία εβδομαδα..λιγες μερες πριν το κάνει ειχε γενέθλιά η μικρη τους και έστειλαν βιντεο με τουρτα κλπ και ηταν οπως ηταν παντα, με το παιδι αγκαλια κλπ.. Ηταν poker face.. Κανενας δεν το περίμενε.. Μου εχει τυχει να ςχω άνθρωπο δικο μου να χει τασεις αυτοκτονιας να κλαίει να πινει να κάνει χιλια δυο. Ημουν τσιμπουρι γιατι φοβόμουν, αλλα το εβλεπες το προβλημα. Τον εστειλα στην ψυχολογο μου, δεχτηκε. Σημερα είναι αλλος ανθρωπος.. Τον χαιρομαι να τον βλεπω.. Αλλα στην περίπτωση αυτη ηταν σαν κραυγη για βοήθεια.. Στην περίπτωση αυτη με τον αυτόχειρα που συζηταμε ολα γιναν γρηγορα και" υπουλα " να το πω.. Ξεφυγε και το κανε..

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Κοιταξε αυτοι που μπλεκονται με ουσιες ειναι ευασθητοι ανθρωποι, αδυναμοι χαρακτηρες κτλ Οταν καποιος μεγαλωνει σε τοξικο περιβαλλον τι δυναμεις να εχει. Βλεπουμε οικογενειες σε σχεδον υγιες περιβαλλον τα παιδια να μπλεκονται με ναρκωτικα εχω γνωρισει μαναδες που μου ελεγαν τις ιστοριες τους.
    Τωρα οσον αφορα για τα παιδια εχουν δικαιο μπορει χωρις να το θελει να τα εβλαπτε και γι αυτο ειπα οτι το σκεφτηκε κι αυτος τον επιασε πανικο και εφυγε. Λιγες φορες ακουσαμε ιστοριες στην Αμερικη? εγω πολλες γιατι τις παρακολουθουσα. Στο μεγαλο κακο βλεπεις το ακομα χειροτερο που θα ηταν αν επαιρνε και τα παιδια μαζι του για να παρηγορηθουμε συμβαινει αυτο. Θα πω ενα παραδειγμα δεν ξερω αν στεκει αλλα θα το. Πες οτι θελει ο οδηγος ενος λεωφορειου την ωρα που οδηγαει σκεφτει κατι και θελει να σκοτωθει μεσα στο λεωφορειο ειναι 10 επιβατες. Ολοι θα πουν καλα που δεν ηταν η ωρα που θα πηγαιναν στην δουλεια τους το πρωι και βρισκονταν μεσα 50 ατομα

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Απλως θα ηθελα αν γίνεται να μείνουμε στο θεμα οσο μπορούμε, μου ειναι δύσκολο και μενα με αυτα που αφησε πισω του. Να πουμε και την αλήθεια με μνμτα οπως τα γραφουμε εδω πολλα μπορουν να παρεξηγηθουν και εγω να μην μπορω να εξηγησω απολυτα με καθε λεπτομέρεια το πως ήταν γενικα τα πράγματα. Γι αυτο και καπως τα μπερδευουμε ισως. Οταν ξεκινησα το ποστ δεν ηξερα απο που να αρχίσω και το να πω, πως να εξηγησω τι.. Σας ευχαριστω όλους που ειστε εδω και τα συζηταμε και συμπαραστεκεστε τοσο σε μενα οσο και στην φιλη μου, εγραψα εδω γιατι ξερω ποσο πονο και τι κουβαλαμε ολοι μεσα μας και αυτο το φορουμ μας εχει βοηθησει οσο γινεται. Δεν θελω ουτε να κρίνω τον αυτοχειρα ουτε να παρω μια απαντηση γιατι δεν πρόκειται, ισως παρερμηνευτηκε απο καποιον. Κανενας δεν βγαζει συμπεράσματα. Κουβεντα γίνεται.. Το κανε, έφυγε, ολοι ξέρουμε οτι απαντηση δεν θα πάρουμε. Το ποστ εγινε για τις ευθυνες που ρίχνει ο ένας κ ο αλλος σε εναν ανθρωπο που εμεινε πίσω με τρία παιδιά και με ενα βαρυ πενθος για τον ανθρωπο του. Θα την βοηθησει πολυ να καταλαβει κ η ιδια οτι πολλοι καταλαβαίνουν οτι το προβλημα ηταν πιο βαθυ.. Τον πονο στα ματιά της οταν τον βλεπω δεν τον αντεχω, τα γιατί που κουβαλαει και δεν θα απαντηθούν ποτέ. Τις ενοχες της θελω να διώξω.. Γιατι θα την διαλύσουν.. Εμενα θα μου λειψει σαν ανθρωπος σαν φιλος, περασαμε πολλα.. Αλλα η φιλη μου έχασε το στήριγμα της τα παντα της.. Νεοτατη με τρία παιδια. Παλεψε πολυ για εκεινον, τον έφερε στον ίσιο δρομο. Ηταν ισως οτι καλυτερο του ειχε συμβει στην ζωη του ως τωρα. Αυτα ολα δεν τα βλεπει η φιλη μου, τρέφεται με το μισος των αλλων και καπου λέει ναι μαλλον αυτο τον διελυσε. Εγώ φταιω.. Καταλαβατε βασικα την φάση.. ΜΗΝ ΜΑΛΩΝΕΤΕ!! [emoji849] Κανεις δεν επιβαλλει καμια γνωμη και εχουμε κρίση ολοι μας..

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Martal View Post
    Aρχικα να σου πω ότι η φίλη μου η ιδια μιλησε με ψυχολογο και της ειπε αυτα που ειπε.. Δεν σας ειπα ότι αυτο εγινε στο εξωτερικό ομως. Ζούσαν εκεί τα τελευταία 8 χρόνια. Αρα η οικογένεια του δεν τους ζούσε απλα είδε μερικες φάσεις να το πω που ήταν χαλια και αυτη και αυτος. Δεν λεω οτι δεν εκανε λαθη και αυτη, φυσικα και εκανε, αλλα και αυτος το ιδιο. Δηλαδή το καλο αε ολο αυτο ειναι οτι δεν είδε την οικογένειά του η φιλη μου.Δεν επιτρέπεται να ταξιδέψει κιολας, δηλαδή ούτε στην κηδεια δεν μπόρεσε να παει.Της τα ειπαν μέσο τηλεφωνου κλπ ο ναρκομανης αδερφος ειπε επισης να μην πατησει το ποδι της στο χωριο γιατι θα την σκοτωσει, ο αλλος λέει οτι θελει να την δει να καταστρεφεται.. Τεσπα πολλα.. Σίγουρα τον επηρέασαν πολλα πραγματα, μέχρι και ο γαμος κ ολα.. Αλλα δεν ήταν ο λόγος ρε σεις.. Εγω μιλησα λιγο οσο μπορουσα στο τηλέφωνο με την δικια μου ψυχολογο. Μου είπε οτι κατα βαθος ξέρει η οικογένεια του ότι δεν φταιει.. Περιμένω να τελειώσει αυτο με τον κορωνοιο να παω να τα πω από κοντά με την δικια μου. Επίσης ξερετε ποσο αρνητικοι ειναι με ψυχολογους ειδικα σε χωρια που ειναι και "ντροπη"...
    ολοι κανουμε λαθη.
    η κατασταση οπως την περιγραφεις ηταν πολυ συνηθισμενη και καθολου αδιεξοδη. προβληματα υπαρχουν, αλλα για να βλεπεις σε νορμαλ καταστασεις, αδιεξοδα, σημαινει οτι το προβλημα το εχεις εσυ. (εκεινος, δηλαδη).
    αυτο ειναι που λεω οτι παντρευεσαι μια οικογενεια και οχι εναν ανθρωπο.
    η κοπελα παντρευτηκε ολη την ψυχοπαθολογια της οικογενειας, αφενος γιατι ο ανδρας της ηταν ψυχικα (πιθανον και γονιδιακα ) επηρεασμενος,α φετερου γιατι εχει να κανεις με το μακρυ και το κοντο του καθενος.
    αντι να δουνε το οικογενειακο τους περιβαλλον το οποιο πολυ αναμενομενα αναπαρηγε ο ανθρωπος καισ την δικη του ζωη, σπευδουν να κυνηγησουν την νυφη που εμπλεξε μαζι τους.
    δεν σκεφτονται ουτε τα παιδια τους που ειναι ανιψια κιε γγονια τους. δεν σκεφτονται τα προβληματα που οι ιδιοι εχουν (πχ εθισμους) σκεφτηκαν ομως να ριξουν ευθυνες σε εκεινην χωρις να ξερουν τπτ για την κατασταση, χωρις να εχουν δει εναν γιατρο για τα προβληματα που ολοι τους εχουν (αυτοχειρες και εθισμενοι).
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν οδηγουν σε αυτοκτονιες τα λαθη καιμ αλιστα τετοιου ειδους συχνα και συνηθισμενα λαθη που ολοι μπορουμε να κανουμε στις σχεσεις μας.
    στην αυτοκτονια οδηγει η αδιαγνωστη ή αθεραπευτη καταθλιψη.
    και δεν το λεω εγω, το λενε οι μελετες. πανω απο το 90 % των αυτοκτονιων οφειλονται στην καταθλιψη, οχι στα λαθη ενος γαμου..
    οσο για τον κυριο ναρκομανη που εκτοξευει τετοιες απειλες, γνωμη μου ειναι να του στειλει εξωδικο μηπως και συμμαζευτει, γιατι δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη στις αντιδρασεις ενος εθισμενου ειτε κατα την χρηση, ειτε κατα την στερηση και θεωρω οτι πραγματικα κινδυνευει...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ολοι κανουμε λαθη.
    η κατασταση οπως την περιγραφεις ηταν πολυ συνηθισμενη και καθολου αδιεξοδη. προβληματα υπαρχουν, αλλα για να βλεπεις σε νορμαλ καταστασεις, αδιεξοδα, σημαινει οτι το προβλημα το εχεις εσυ. (εκεινος, δηλαδη).
    αυτο ειναι που λεω οτι παντρευεσαι μια οικογενεια και οχι εναν ανθρωπο.
    η κοπελα παντρευτηκε ολη την ψυχοπαθολογια της οικογενειας, αφενος γιατι ο ανδρας της ηταν ψυχικα (πιθανον και γονιδιακα ) επηρεασμενος,α φετερου γιατι εχει να κανεις με το μακρυ και το κοντο του καθενος.
    αντι να δουνε το οικογενειακο τους περιβαλλον το οποιο πολυ αναμενομενα αναπαρηγε ο ανθρωπος καισ την δικη του ζωη, σπευδουν να κυνηγησουν την νυφη που εμπλεξε μαζι τους.
    δεν σκεφτονται ουτε τα παιδια τους που ειναι ανιψια κιε γγονια τους. δεν σκεφτονται τα προβληματα που οι ιδιοι εχουν (πχ εθισμους) σκεφτηκαν ομως να ριξουν ευθυνες σε εκεινην χωρις να ξερουν τπτ για την κατασταση, χωρις να εχουν δει εναν γιατρο για τα προβληματα που ολοι τους εχουν (αυτοχειρες και εθισμενοι).
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν οδηγουν σε αυτοκτονιες τα λαθη καιμ αλιστα τετοιου ειδους συχνα και συνηθισμενα λαθη που ολοι μπορουμε να κανουμε στις σχεσεις μας.
    στην αυτοκτονια οδηγει η αδιαγνωστη ή αθεραπευτη καταθλιψη.
    και δεν το λεω εγω, το λενε οι μελετες. πανω απο το 90 % των αυτοκτονιων οφειλονται στην καταθλιψη, οχι στα λαθη ενος γαμου..
    οσο για τον κυριο ναρκομανη που εκτοξευει τετοιες απειλες, γνωμη μου ειναι να του στειλει εξωδικο μηπως και συμμαζευτει, γιατι δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη στις αντιδρασεις ενος εθισμενου ειτε κατα την χρηση, ειτε κατα την στερηση και θεωρω οτι πραγματικα κινδυνευει...
    Αυτον τον φοβάμαι γενικα (τον αδερφό ναρκομανη) έχει κανει διαφορα ατο παρελθον σε κόσμο, επιθεση με τσεκουρι, επιθεση με σπασμενο μπουκαλι, εβλεπε οραματα ανα διαστήματα και τρομοκρατουσε ολο το χωριο. Δεν του ειναι τιποτα να κανει κακο σε καποιον. Καποτε απειλησε και εμενα χωρις λογο πραγματικα οτι θα με σκοτωσει, τοτε του εβαλε χερι ο αυτοχειρας που λεμε και μου ζητησε συγνώμη. Μονο τον αυτοχειρα ακουγε και φοβοταν. Τωρα δεν εμεινε τίποτα. Το μισος του μεγαλωνει και τον εχω ικανο για τα παντα. Αν δηλαδη μπορουσε να έρθει η φιλη μου στην κηδεια θα είχαμε κ αλλα δραματα. Παλι καλα ας πουμε κατα κάποιον τροπο εγινε έτσι κ δεν ηρθε. Η οικογένειά του προφανώς και θα πρεπε να απευθυνθει σε ψυχολόγο χρονια τωρα με ολα αυτα που πέρασαν αλλα δεν το εκαναν.. Έχουν βαλει σε αναστολη μια μανα με χάπια τοσα χρονια. Δεν γίνεται ετσι ομως.. Καλως κακως αυτο μου ειπε κνη ψυχολογος μου, οτι εχουν πολυ βαρυ παρελθόν και θα τους βοηθούσε. Αλλα οπως ειπα ειναι και η νοοτροπία εδω στα χωρια αλλη.. Είναι ντροπή, ξες τύπου τι να παω δεν είμαι τρελός.. Ελα ομως που δεν είναι ετσι.. Δεν μπορώ δυστυχως να πω κτ αν οι ίδιοι δεν δέχονται κάτι τετοιο.Το βρίσκουν ανούσιο..Τραγικα πραγματα ρε σεις, ο πονος τους μεγαλος το καταλαβαινω οκ, ελπιζω οσο περναει ο καιρος να το δουν πιο καθαρά.. Για τα παιδια και μονο.. Η σχεση με την νυφη ηδη εφτασε στο τελος οτι και να λεμε.. Αλλα τα παιδια ειναι καπου στην μεση και μεγαλώνοντας θα νιωσουν αυτο το μίσος που επικρατεί.. Αυτο πρέπει καπως να σωθεί...

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Δεν ξερω πριν ποσο καιρο εγινε η κηδεια? Μπορει και να το ειπες δε ξερω

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    136
    Η κηδεια εγινε πριν δυο μερες. Αλλα αυτο εγινε πριν 10 μέρες. Λογω κορονοϊου και ερευνών αστυνομιας ξες αργησε η διαδικασια και επίσης δεν επιτρεποταν σε κανεναν να συνοδευσει τον νεκρο. Ηταν τεράστια η αναμονη και της μανας, τρελο να κλαις το παιδι σού δεκα μερες και να τον θαψεις τοσες μερες μετα.. Ειναι δύσκολο πολυ παιδια κ με τον κορονοιο που δεν μπορείς ουτε να κηδεψεις καποιον οπως γινεται κανονικα ούτε τπτ..

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Martal View Post
    Συγνώμη κιολας. Κουβεντα γίνεται κ δεν καταλήγουμε σε συμπερασματα. Το οτι ανοιξα ενα θεμα που με απασχολει κ το ζω και ρωταω πραγματα γτ προφανως κ εχουν περασει ατομα απο τέτοιες καταστάσεις δεν σημαινει ότι θελουμε να καταληξουμε σε συμπερασμα. Το λεμε κιολας οτι μονο αυτος ηξερε.. Οτι το πηρε μαζι του. Ποτε δν ειπα παλι καλα εγινε ετσι κ δν πηρε τα παιδια μαζι. Το ειπα κιολας οτι εγω δεν καταλαβαινω πως το ειπε η ψυχολόγος. Πίστεψε με οταν συμβαινει κατι τέτοιο και βλέπεις τι εχει μεινει πισω τα ερωτηματα ειναι πολλα.. Ενοχες και ολα αυτα.
    Δεν είπα πως το είπες εσύ, αλλά όταν δεν γνωρίζεις μια κατάσταση όλα μετά είναι απλές υποθέσεις.Λες τώρα πως το ζευγάρι ζούσε στο εξωτερικό. Εγώ ζούσα Αγγλία 10 χρόνια αν μου πει κάποιος πως στην Αγγλία αυτοκτόνησε Έλληνας δεν θα μου φανεί ούτε παράξενο ούτε παράλογο. Καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω;

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Martal View Post
    Αυτον τον φοβάμαι γενικα (τον αδερφό ναρκομανη) έχει κανει διαφορα ατο παρελθον σε κόσμο, επιθεση με τσεκουρι, επιθεση με σπασμενο μπουκαλι, εβλεπε οραματα ανα διαστήματα και τρομοκρατουσε ολο το χωριο. Δεν του ειναι τιποτα να κανει κακο σε καποιον. Καποτε απειλησε και εμενα χωρις λογο πραγματικα οτι θα με σκοτωσει, τοτε του εβαλε χερι ο αυτοχειρας που λεμε και μου ζητησε συγνώμη. Μονο τον αυτοχειρα ακουγε και φοβοταν. Τωρα δεν εμεινε τίποτα. Το μισος του μεγαλωνει και τον εχω ικανο για τα παντα. Αν δηλαδη μπορουσε να έρθει η φιλη μου στην κηδεια θα είχαμε κ αλλα δραματα. Παλι καλα ας πουμε κατα κάποιον τροπο εγινε έτσι κ δεν ηρθε. Η οικογένειά του προφανώς και θα πρεπε να απευθυνθει σε ψυχολόγο χρονια τωρα με ολα αυτα που πέρασαν αλλα δεν το εκαναν.. Έχουν βαλει σε αναστολη μια μανα με χάπια τοσα χρονια. Δεν γίνεται ετσι ομως.. Καλως κακως αυτο μου ειπε κνη ψυχολογος μου, οτι εχουν πολυ βαρυ παρελθόν και θα τους βοηθούσε. Αλλα οπως ειπα ειναι και η νοοτροπία εδω στα χωρια αλλη.. Είναι ντροπή, ξες τύπου τι να παω δεν είμαι τρελός.. Ελα ομως που δεν είναι ετσι.. Δεν μπορώ δυστυχως να πω κτ αν οι ίδιοι δεν δέχονται κάτι τετοιο.Το βρίσκουν ανούσιο..Τραγικα πραγματα ρε σεις, ο πονος τους μεγαλος το καταλαβαινω οκ, ελπιζω οσο περναει ο καιρος να το δουν πιο καθαρά.. Για τα παιδια και μονο.. Η σχεση με την νυφη ηδη εφτασε στο τελος οτι και να λεμε.. Αλλα τα παιδια ειναι καπου στην μεση και μεγαλώνοντας θα νιωσουν αυτο το μίσος που επικρατεί.. Αυτο πρέπει καπως να σωθεί...
    τι να την κανεις την συγνωμη του ρε μαρταλ, αν βρεθεις μπροστα του και του γυρισει το μυαλο;
    καλυτερα να του κανει ασφαλιστικα μετρα για τις απειλες. λογικα θα εχει τραβηγματα με τις αρχες αν ειναι χρονια χρηστης. μπορει να κρατηθει μακρια της.
    ευτυχημα που δεν μπορεσε να παει στην κηδεια, κι αν καταλαβα καλα κι εξακολουθει να μενει εκτος ελλαδας κι οι αλλοι εντος , να ριξει μαυρη πετρα και να μεινει μακρια τους να βρει την ηρεμια της και την υγεια την δικη της και των παιδιων της.τι να τις κανει τις επαφες με τετοιους προβληματικους ανθρωπους;
    νομιζω οτι πρεπει η ιδια να δει ψυχοθεραπευτη για να κατανοησει ποιοι και γιατι αυτοκτονουν και αν υπαρχει ποτε περιπτωση με τις συγκεκριμενες συνθηκες που η ιδια ξερει παρα πολυ καλα, να αυτοκτονησει υγιης ανθρωπος λογω (συνηθισμενων) συνθηκων...
    για καποιους αυτα ειναι γνωστα και αυτονοητα, για καποιους αλλους οχι, ομως.
    και καποιοι που μπορει να ειμαστε σιγουροι τωρα, και ειμαστε εξω απ τον χορο, ισως μεσα στον χορο χαναμε τις σιγουριες μας κι αναρωτιομασταν μηπως φταιμε. οποτε ας μιλησει με καποιιον να βεβαιωθει οτι δεν φταιει, να βεβαιωθει οτι ο ανθρωπος ηταν απασφαλισμενη χειροβομβιδα με αυτα που κουβαλουσε και χωρις θεραπεια τοσα χρονια και μετααααα να γιατρεψει τις δικες της πληγες απο την απωλεια του συντροφου της.
    εσυ να την διαβεβαιωνεις σε καθε ευκαιρια για την πραγματικοτητα, που ειναι οτι φυσικα και δεν μπορει να φταιει για την αυτοκτονια του.

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Ααα Martal ειναι πολυ προσφατο δεν μπορεις να κανεις και πολλα η κοπελα δεν μπορει να το πιστεψει ακομα. Ειναι ολοι τους στεναχωρημενοι. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βρισκεσαι διπλα της και να σου λεει το πως νιωθει. Δεν ξερω αν εχετε αυτη την δυνατοτητα να μιλατε και να σου ανοιγεται. Ελπιζω να ειναι κοντα η οικογενεια της να την στηριζει. Μια κηδεια ειναι μην περιμενουμε να συνελθει η κοπελα τοσο συντομα.
    Πες την παντως οτι παρολο που τον βοηθησε εκεινη και εκανε μια σωστη οικογενεια δεν σημαινει οτι αλλαξε ο συζυγος αλλαξε η συμπεριφορα του παντα κουβαλουσε τα ασχημα βιωματα που ειχαν διαμορφωσει και τον χαρακτηρα του ή ετσι γεννηθηκε. Που σημαινει δε φταιει καθολου. Τωρα να μου πεις κι αυτοι που περασαν ασχημα τι σημαινει δεν θα ειναι ευτυχισμενοι? εξαρταται κι απο τον χαρακτηρα του καθενος. Καποιος ειπε πριν μην περιμενουμε και θαυματα απο την ψυχοθεραπεια εχει σχεση και με την προσωπικοτητα μας

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τι πάει να πει να συνέρθει Ρέμεντι; Βάση ποιου τα κριτήρια θα συνέρθει κάποιος; Δεν έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε την επιλογή κάποιου, δεν το καταλαβαίνεις αυτό; Να σου δώσω ένα χειροπιαστό παράδειγμα να το καταλάβεις; Είναι ένας έμπορος ο οποίος καταστρέφεται οικονομικά πηγαίνει σε δικηγόρο και του λέει ο δικηγόρος με τα χρέη που έχεις στα ασφαλιστικά ταμεία θα κάνεις πέντε χρόνια φυλακή. Τι είναι αυτό που μπορεί να πει ο οποιοσδήποτε άνθρωπος σε αυτόν τον άτυχο ανθρωπάκο που με το που ακούει ότι θα φάει 5 χρόνια σου λέει εγώ δεν στήνομαι στα 4 ούτε έχω τη διάθεση να ζήσω σε μια ζούγκλα 5 χρόνια;

    Εν ολίγοις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πραγματικά και όχι με αερολογίες τον πιθανό αυτόχειρα έχει καλώς αν όχι τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να δώσω ψεύτικες ελπίδες επειδή δεν είναι ο δικός μου ο ποπός αλλά κάποιου άλλου, ενώ γνωρίζω μέσα μου πως αν βρισκόμουν στη θέση του θα έκανα και εγώ το ίδιο
    βασει της επιστημης, mindcrime. δεν πιστευω στον εξορκισμο.
    η επιστημη, απ οσο ξερω λεει οτι οι αυτοκτονιες ειναι κατα 90+ % αποτελεσμα ψυχικης παθησης, καποιας καταθλιπτικης φασης.
    επομενως , τινος την επιλογη να σεβαστω; ενος αρρωστου ανθρωπου με θολωμενη διαθεση και κριση;
    οχι, προτιμω να σεβαστω το δικαιωμα του στην ζωη και στην ψυχικη υγεια.
    οσο για το παραδειγμα σου , δεν παει πλεον καποιος φυλακη για χρεη σε ασφαλιστικα ταμεια. μπορει να του παρουν την περιουσια μονο. ε οκ, ας την παρουν. λεφτα και τουβλα ειναι. δεν θα πεθανουμε κιολας (κυριολεκτικα).
    ΝΑΙ, μπορει καποιος πολυ ουσιαστικα να βοηθησει τον πιθανο αυτοχειρα. κι αυτος ο καποιος ειναι ενας ικανος ψυχοθεραπευτης (γιατι εχει και ανικανους, γιατι να το κρυψομεν αλλωστε).

    και για να εχουμε καλο ερωτημα αγαπητε, που εσπευσες να μας διαβεβαιωσεις οτι στην θεση του θα εκανες το ιδιο,
    ποια ηταν η θεση του δηλαδη που δικαιολογει μια αυτοκτονια;;; για εξηγησε την μας εσυ που την καταλαβες την θεση του που ταυτιζεσαι κιολας με την αποφαση του, σε οσους σαν εμενα δεν την καταλαβαινουν.
    τι ακριβως του συνεβη και δικαιολογουσε κατα εσενα την αυτοκτονια;;

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. αυτοκτονια ?
    By Macgyver in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 37
    Last Post: 31-07-2018, 12:48
  2. Αυτοκτονία
    By 高碑店 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2018, 04:38
  3. αυτοκτονια
    By userbk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 66
    Last Post: 18-09-2016, 21:00
  4. Κακοποίηση για απόδοση στο σχολείο
    By RainAndWind in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 108
    Last Post: 12-11-2011, 14:27
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •