Έκτακτες συστολές - Ερώτηση προς όλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Έκτακτες συστολές - Ερώτηση προς όλους

    Καλησπέρα, παιδιά.
    Θα ήθελα να κάνουμε μια έρευνα, να δούμε επιτέλους πόσοι από εμάς είχαν όντως παθολογικό άγχος ΠΡΙΝ ξεκινήσουν οι έκτακτες συστολές και οι αρρυθμίες και πόσοι ουσιαστικά απέκτησαν την αγχώδη νεύρωση ΛΟΓΩ αυτών των κυριολεκτικά ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΩΝ συμπτωμάτων. Πραγματικά, κάτι δεν μου κολλάει με όλη αυτή την καραμέλα περί ''άγχους''. Υπάρχει φόρουμ αθλητών με χιλιάδες μηνύματα από ανθρώπους που υποφέρουν από αυτό. Κανείς εκεί δεν ανέφερε ότι υποφέρει από άγχος, κανείς εκεί δεν υπονόησε καν κάτι για άγχος. Άλλο να προκαλείται κάτι από το άγχος και άλλο να επιδεινώνεται από αυτό. Και ακόμη και στο σενάριο που όντως προκαλείται από το άγχος, μάλλον θα έπρεπε σε αυτό το site να γράφει ο μισός πληθυσμός. Δεν υπάρχει άνθρωπος χωρίς άγχος. Υπάρχουν όμως άνθρωποι με άγχος και όχι αρρυθμίες. Ο φαύλος κύκλος εν μέρει, από 'και και πέρα είναι δεδομένος. Εάν δεν αποκτούσαμε νεύρωση μετά από αυτό, τότε σίγουρα θα ήμασταν βαριά ψυχικά νοσούντες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Εγώ αυτό που παρατήρησα σε μένα τουλάχιστον είναι τώρα που μου έφυγε το υπερβολικό άγχος είμαι πολύ καλύτερα.Πολυ ομως.Αντε να το νιώθω καμία 10αρια φορές πλέον...και εκτός αυτού...είτε ανήκεις στους τυχερούς που δεν τις καταλαβαίνουν ποτέ,είτε στους ατυχους που τις νιώθουν κάθε φορά..Αυτό που μου είπε ο καρδιολόγος μου.Ολοι έχουν αρρυθμίες.Ολοι.Απλα δεν γίνεται πάντα αντιληπτό.Εφοσον έχουν προηγηθεί εξετάσεις και είναι αποδεδειγμένο ότι δεν υπάρχει κάτι παθολογικο,το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να συνυπάρξει με αυτό.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Έκτακτες με θυμάμαι να έχω από πάντα. Ωστόσο δεν ήξερα τι είναι και δεν έδινα σημασία. Καρδιολογικες εξετάσεις δεν έκανα μέχρι που πήγα 29, πέρυσι δηλαδή. Τότε είπα στον πρώτο καρδιολόγο μου : "κάποιες φορές,κυρίως όταν είμαι κουρασμένος ή άυπνος, νιώθω να σταματά η καρδιά μου για ένα δευτερόλεπτο" Και μου εξήγησε τι ήταν. Από τότε έμαθα να τις αναγνωρίζω. Στο πρώτο χολτερ που έβαλα είχα 99. Στα υπόλοιπα, αφότου άρχισα τους αναστολείς για στομάχι, είχα τρείς και γενικά μονοψηφιους αριθμούς,ακόμα και μετά την ορθοστατική. Πέρυσι μου χαλούσαν την ψυχολογία. Αν πάθαινα μια τη μέρα, φοβόμουν. Αλλά μετά κατάλαβα ότι οι μισές που ένιωθα ήταν κινησεις του οισοφάγου. Όταν σταμάτησα να ασχολούμαι και να τις φοβάμαι,σταμάτησα και να τις νιώθω. Με βοήθησε επίσης η παραπάνω ενυδάτωση και οι ηλεκτρολύτες.

    Όλοι τις έχουν και τις νιώθουν,απλώς δεν δίνουν όλοι σημασία. Πλέον για μένα δεν είναι καν φοβία, περισσότερο φοβάμαι την ορθοστατική γιατί σου δίνει ένα πάρα πολύ άβολο συναίσθημα. Αν τύχει και έχω έκτακτη και υψηλούς παλμούς,τότε φοβάμαι λίγο αλλά προσπαθώ να μην διινω σημασία.

    Άτομα που έχουν φυσηματα (εγώ έχω δύο) τείνουν να τις αντιλαμβάνονται περισσότερο από άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Εγω εχω εδω κ 12 χρόνια. απο την αρχή ηξερα τι είναι μετα απο εξετάσεις κ επισκέψεις σε καρδιολογους. ποτε δεν τις συνηθισα ουτε θελω κ μπορω να συνηπαρξω μαζι τους. αυρο που εχω καταλάβει είναι οτι εμφανίζονται οποτε θελουν οπου θελουν τις νιωθουνε δηλαδή ποτε στο στήθος ποτε στο λαιμο πολτε στο στομαχι.....και για οσο θελουν. μια την ημερα; ολη μερα;; μια βδομάδα; οσο κ μα ηρεμουμε αυτες παλι θα εμφανίζονται. εγω αυτο το διαστημε εχω αμετρητες καθημςρινα κ παιρνω κ φαρμακο.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Παρούσα. Δυστυχώς. Από 12 ετών υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες. Να φτάνει η καρδιά στους 270 παλμούς κάθε φορά. Είχα μάθει όμως τους χειρισμούς να την σταματώ. Έπαψα να φοβάμαι. Είχα πολύ γερή καρδιά μου έλεγαν και μου λένε οι γιατροί. Έκανα ablation πριν 1 χρόνο όλα καλά. Όμως οι αρρυθμίες είναι ένα κομμάτι που δεν θα συνηθίσω ποτέ μα ποτέ. Ότι και αν μου λένε εγώ τις τρέμω. Τις σιχαίνομαι. Μου κατέστρεψαν τη ζωή. Δεν γίνεται κάτι για το είδος της αρρυθμίας που έχω μου λένε. Και ο αρρυθμιολογος μου το ίδιο. Ένας από τους καλύτερους στην Ελλάδα. Με εσωσε από τις υπερκοιλιακες αλλά όχι από τις αρρυθμίες. Δυστυχώς το άγχος τις επιδεινώνει. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Εγώ πάω πακέτο με το άγχος άρα μαζί και με τις αρρυθμίες μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Έκτακτες εμφάνισα πρώτη φορά όταν τις εμαθα από δω μέσα. Μετά το άγχος μου γινόταν όλο κ μεγαλυτερο κ οι έκτακτες ήταν πιο πολλές. Τώρα πια έχουν εξαφανιστεί και δεν τις σκέφτομαι καν, το άγχος μου γι αυτές έχει φύγει και επιπλέον πολλά ψυχοσωματικα έφυγαν με τη μείωση του άγχους μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εγώ κατάλαβα ότι είχα και στο παρελθόν έκτακτες όταν λόγω άγχους αυξήθηκαν αρκετά. Δηλαδή πριν μπορεί να είχα μια-δυο μόνο σε καταστάσεις δύσκολες και τώρα μετά από 2 χρόνια με ΓΑΔ είτε τις καταλαβαίνω ευκολότερα , είτε απλά έχουν γίνει περισσότερες. Τι απο τα δύο ισχύει δεν μπορώ να ξέρω. Ίσως και τα δύο.
    Το σίγουρο είναι πως το άγχος μέσω και της αδρεναλίνης αυξάνει την ηλεκτρική δραστηριότητα της καρδιάς και άρα τις έκτακτες συστολές.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    8
    οταν λεμε "αγχος" δεν εννοουμε την ανησυχια για κατι... υπαρχει το "υπογειο" αγχος το οποιο δεν αντιλαμβανεσαι και δουλευει για πολλα χρονια μεσα σου, ετσι καποια στιγμη ξεσπαει οταν πυροδοτηθει απο καποια κατασταση, γιαυτο και τις περισσοτερς φορες ερχεται "ξαφνικα" εκει που καθεσαι και περνας ωραια...σε πιανει μια κριση πανικου και δεν ξερεις απο που σου ηρθε, εν ολιγοις ειναι το στρες που δεν εκδηλωνεται και μενει μεσα μας για χρονια, φυσικα δεν εχει να κανει με ερεθισματα της στιγμης αλλα χρονιες καταστασεις που μας ενοχλουν και δεν κανουμε κατι ωστε να αλλαξουν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    3

    Εκτακτες αρρυθμιες

    Απολυτο δικιο τις εχω 4 χρονια εχω παει σε καρδιολογους καμια δεκαρια holter 7-8 φορες 2 φορες αξονικη στεφανιογραφια καρφιογραφηματα δεν το εχω ξεπερασει ακομα μονο ο ψυχιατρος εμεινε

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 21-05-2023, 11:09
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ
    By canio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2019, 15:27
  3. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •