μοναξιά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33

Thread: μοναξιά

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Kira έχεις πολύ δίκιο το λέω απο προσωπική εμπειρία.Οταν πήγα σε ψυχολόγο να συζητήσω για κάποιο θέμα που με απασχολούσε και το είπα στην μητέρα μου,αντί να μου πεί μπράβο παιδί μου πήρα δύο παράσημα ανοιχτής παλάμης.Το κέντρο που απευθύνθηκα ήταν κοντά στο σπίτι μου και φοβόταν μην μάθει κάποιος κάτι.Το πρόβλημα δεν το έβλεπε το κουκουλώναμε ενα δερματικό πρόβλημα ήταν ντροπή,κάτι που προσπαθούσε να μου περάσει και είχε καταφέρει.Και μένα το πρόβλημα το οποίο μεγαλοποιήθηκε στο μυαλό μας χτύπησε την δική μου πόρτα πολύ δυνατά.Εαν δεν υπάρχει άνθρωπος που να του έχεις εμπιστοσύνη να του ανοίξεις την ψυχή σου πρέπει να βρείς τρόπο να βγεί απο μέσα σου και φυσικά να πας σε ψυχολόγο διαφορετικά θα αρχίσει να μιλά το σώμα σου.Πιστεύω οι περισσότεροι που έχουν κρίσεις πανικού κατάθλιψη και καταναγκασμούς έχουν ανάγκη αποφόρτωσης.Και η ψυχή πονάει και όταν δεν σηκώνει άλλο βάρος αρχίζουν τα προβλήματα.Αν υπάρχει κάποιος που έχει αυτά τα συμπτώματα και δεν έχει πιεστεί για κάποιο θέμα ας μου το πεί.Το πιο απλό π.χ να είσαι σε τρυφερή ηλικία και να βλέπεις τους γονείς σου να τσακώνονται.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by Helena
    νομιζω οτι ειναι λιγο πιο βαθυ το προβλημα εμπνευστη..
    σιγουρα ειναι αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε,σιγουρα η λυση δεν ειναι μονο να καθομαστε και να λεμε το προβλημα μας,πρεπει να παρουμε και το μολυβι και να ξεκινησουμε να λυνουμε την εξισωση καποια στιγμη.ειναι μια αρχη ....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    πριν ξεκινησει καποιος για λυση του οποιουδηποτε προβληματος, πρεπει να το δει πρωτα. και δεν ειναι ευκολο πολλες φορες, καθως το πιο ευκολο ειναι να μεταθεσουμε το προβλημα σε αλλους κ οχι σε μας.

    ας πουμε πολλες φορες, ειδικα στο θεμα αυτο, αρνουμαστε κ τις λιγες κοινωνικες επαφες ή συναναστροφες με την λογικη οτι αυτες δεν ανταποκρινονται στις επιθυμιες που εχουμε. Ομως ποσο οι επιθυμιες αυτες εναρμονιζονται με την παρουσα πραγματικοτητα?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •