Δειλός είμαι! Μετα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    18

    Δειλός είμαι! Μετα?

    Με αφορμή το σημερινό και που έχω έντονα αυτά τα συναισθήματα θα σας πω πως νιώθω.
    Κοιτούσε ένας επίμονα με άσχημο τρόπο
    Εγώ με το μηχανακι αναστροφή και ρωτάω γιατί ρε φίλε με κοιτάς έτσι σου έκανα τίποτα? Ήταν με γκόμενα γυμνασμενος. (εγώ δεν είμαι κανένας λεπτός και έχω τον όγκο μου, δε με λες ούτε αγυμναστο ούτε γυμνασμενο).
    Αυτός κατευθείαν ούτε να συζητήσει, μου λέει φύγε τώρα από δω όπως είσαι κ κάνει κίνηση επίθεσης- προειδοποιησης, ξέρετε!
    Ειδικα όταν αντιλήφθηκε ότι εγώ εμπασα τότε είπε μαλάκα. Τον είπα και γω αλλά όλοι καταλαβαμε τι παίχτηκε.
    Το παθαίνω πάντα. Όταν ο άλλος έχει τον αέρα αποθαρρύνομαι!
    είμαι 33 και λόγω σωματοτυπου κανείς δεν θα τον πει τον κάθε επίδοξο "τι τα βάζεις με πιο αδυναμο" οπότε είμαι αδικαιολόγητος!
    Να σας πω ότι γνωρίζω ότι κάποιοι θα πουν να κρατιέται μακριά, να είσαι λογικός, ότι είναι απερισκεψία να εμπλέκεσαι....
    Εγώ θέλω συμβουλή όμως για να φύγει η δειλία γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστεί να πλακωθω!
    Κάποια στιγμή θα εχω παιδιά και δεν πρέπει να ανακαλύψουν κάτι τέτοιο!
    Ή κάτι πιο άμεσο, κάποια στιγμή θα είναι η κοπέλα μου μπροστά...
    Ένιωσα πάλι μικρός, δειλός με μια πίκρα στο στόμα και θύμωσα, ένιωσα ακόμα και λίγος για την κοπέλα μου, που είμαι τετοιος.
    Κ επειδή είπα πως το έχω ξαναπεράσει, τώρα ξέρω ότι θα μου τρώει τη ψυχη για αρκετό καιρό. Ετσι παθαίνω.
    Οι άντρες πιθανόν να με καταλάβουν καλύτερα γιατί ξέρουν ότι ο άνδρας είναι ανδρισμός και θάρρος. Μιλάω καθαρά για τα αυτονόητα ένστικτα που έδωσε η φύση και θα ήθελα να μείνουμε σε αυτό.
    Αμέσως μετά το συμβάν κοντοσταθηκα και σκεφτόμουν να πάω να τον βρω γιατί πρέπει να σταματήσει αυτό, πρέπει να κάνω το βήμα που θα σπάσει την πρώτη κρυάδα.
    Φυσικά και δεν πήγα.
    Έχω επίσης να πω ότι συμβάν στο συμβάν έχω γεμίσει από θυμό μέσα μου και μίσος και ξεσπάω αλλου άδικα με θρασσυδειλια
    (Όχι με σωματική βία).

    Φοβάμαι να μην πονέσω, φοβαμαι για την σωματική μου ακεραιότητα, μα τρέμω το ρεζιλικι...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    18
    Κάτι παθαίνω όταν αισθανθώ ότι θα είμαι κοντά στο να πέσει ξύλο...
    Κλειδωνομαι, συστέλλομαι και δυστυχώς δεν μπορώ να το καταπιω και να το προσπεράσω...
    Με τρώει και θα με τρώει, δε το δέχομαι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Grec View Post
    Οι άντρες πιθανόν να με καταλάβουν καλύτερα γιατί ξέρουν ότι ο άνδρας είναι ανδρισμός και θάρρος. Μιλάω καθαρά για τα αυτονόητα ένστικτα που έδωσε η φύση και θα ήθελα να μείνουμε σε αυτό.
    Λοιπόν φίλε μου εμένα η γυναίκα μου κάνει muay thai σε προχωρημένο επίπεδο και ανεβαίνει σε ρινγκ με όλους τους άντρες του γυμναστηρίου. Εμένα αν η γυναίκα μου, μου ρίξει μία μπουνιά ή μία κλωτσιά ή μία καλαμιά η μισή θα πάει χαμένη. Ε και; Τι με κάνει λιγότερο άντρα επειδή από κάποιον μπορεί να τις φάω αλλά το ίδιο άτομο θα τις αρπάξει από τη γυναίκα μου; Τι; Είναι ξεφτίλα; Ξεφτιλα ξέρεις τι ειναι; Να την έχω νηστική και δυστυχισμένη όχι να μπορώ να πλακωθώ με τον οποιοδήποτε που δεν έχει και νόημα κιόλας.Δεν συστήθηκα σαν σωματοφύλακας στη γυναίκα μου και σαν ράμπο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    18
    Μπράβο στη γυναίκα
    Αλλά είναι άσχετο τι μπορεί να κανει αυτή με το τι μπορείς εσύ!
    Το να μπορείς να υπερασπιστείς τον εαυτό σου είναι μια από τις κινητήριες δυνάμεις για τον άνθρωπο και ειδικά για τον άντρα που από τη φύση του είναι έμφυτο!
    Όσο για τη φιλοσοφία του τι είναι ένας άντρας και τι πρέπει να είναι ένας άντρας την κατέχω και αυτή.
    Αλλά έγω πρέπει να λύσω το συγκεκριμένο θέμα και όπως προείπα
    θέλω να μεινω στο ζήτημα του ενστίκτου.
    Εάν ήσουν στη θέση μου πως θα αντιδρούσες. Αν σκεφτείς με αυτό τον τρόπο τότε ίσως με "πιάσεις".
    Τι θα έλεγες η γυναίκα μου ξέρει πολεμικές τέχνες ή θα υπερασπιζοσουν τον εαυτό σου?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συγγνώμη, σε αυτό που περιγράφεις, εσύ έκανες αναστροφή και πήγες να τσαμπουκαλεφτείς κι εμένα σαν γυναίκα η συμπεριφορά σου μου φαίνεται αποκρουστική. Δεν θέλω να έχω κάποιον δίπλα μου να λύνει το ζωνάρι του για καβγά χωρίς σημαντικό λόγο. Αν κάθε φορά που κάποιος μας στραβοκοιτάει ή νομίζουμε ότι μας στραβοκοιτάει ξεκινάμε τους καβγάδες σωθήκαμε. Και έχουμε 2020, δεν θέλω προστασία από κανέναν άντρα ή κάποιον που το παίζει ο πολλά βαρύς.
    Σε τελική ανάλυση, του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ λολ

  6. #6
    george1520
    Guest
    Νομίζεις πως θα περνάει ο λόγος σου επειδή θα βαράς κόσμο?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    18
    Δεκτή η άποψη σου
    Μα δεν θα καταλάβαινες
    Προβλεπόμενο
    είσαι γυναίκα και ούτε εγώ θα μπορούσα να καταλάβω κάποια ζητηματα σου
    Όμως αλλού είναι το θέμα
    Αλλού πρέπει να εστιάσεις αν μπορείς να βοηθήσεις
    Πες ότι δεν μπορώ να το αποφύγω
    Και πρέπει να παλέψω.... Κατάλαβες?
    Σ'Ευχαριστώ πάντως

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    18
    Δεν θέλω κάτι τέτοιο
    Θέλω να είμαι ήσυχος ότι μπορώ να ανταπεξέλθω και να αμυνθώ και να προστατεύσω κιόλας.
    Από πού αυτό το συμπέρασμα?

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Grec View Post
    Δεκτή η άποψη σου
    Μα δεν θα καταλάβαινες
    Προβλεπόμενο
    είσαι γυναίκα και ούτε εγώ θα μπορούσα να καταλάβω κάποια ζητηματα σου
    Όμως αλλού είναι το θέμα
    Αλλού πρέπει να εστιάσεις αν μπορείς να βοηθήσεις
    Πες ότι δεν μπορώ να το αποφύγω
    Και πρέπει να παλέψω.... Κατάλαβες?
    Σ'Ευχαριστώ πάντως
    Είσαι γυναίκα? Τι εννοείς με αυτή την φράση???

    Και για πες.. Όλοι οι ΑΝΤΡΕΣ παλεύουν σαν γορίλες μέσα στους δρόμους? Αν ισχύει κατι κανω λάθος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εσύ λες για φυσικά ένστικτα κτλ. Το φυσικό ένστικτο είναι η επιβίωση και η αυτοπροστασία. Αν έχεις εναλλακτική (π.χ. να την κοπανήσεις από το σκηνικό χωρίς να πάθεις τίποτα) αντί να κάτσεις να παίξεις μπουνιές. μια χαρά λειτουργεί το ένστικτό σου.Σε κάποια πολύ σπάνια περίπτωση που δεν έχεις εναλλακτική, π.χ. λέμε στο πεδίο της μάχης, μια χαρά θα σου έβγαινε το να παίξεις ξύλο για να σώσεις τη ζωή σου. Αλλά πόσα τέτοια ακραία σκηνικά μπορεί να σου συμβούν; Δεν ζούμε και στα σπήλαια.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    18
    George μην πας να δημιουργήσεις κάτι που δεν υπάρχει
    Είπα ότι είναι γυναίκα και είμαι άντρας και ο καθένας πολλά πράγματα δεν γινεται να τα καταλάβει για τον άλλον και είναι φυσικό
    Και για το δεύτερο σκέλος σου λέω πως ναι μεν αλλά δεν γίνεται και συνέχεια να φεύγεις έτσι όπως φεύγω εγώ!

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Grec View Post
    George μην πας να δημιουργήσεις κάτι που δεν υπάρχει
    Είπα ότι είναι γυναίκα και είμαι άντρας και ο καθένας πολλά πράγματα δεν γινεται να τα καταλάβει για τον άλλον και είναι φυσικό
    Και για το δεύτερο σκέλος σου λέω πως ναι μεν αλλά δεν γίνεται και συνέχεια να φεύγεις έτσι όπως φεύγω εγώ!
    Ούτε εγώ έχω μαλώσει στον δρόμο φίλε και δεν με απασχολεί κιόλας να το κάνω.. Θα χαλάσω την διάθεση μου γιατί κάποιος με κοίταξε περίεργα?? Μπορεί να έχει δικά του θέματα και να είναι έτσι, 1002 μπορεί. Μαγκιά είναι να φεύγεις και όχι να μπαίνεις στο τρυπακι να μαλώσεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δηλαδή το 90% γύρω μου δεν είναι άντρες ρε θεματοθέτη; Διότι ένα 10% στο περιβάλλον μου να σκέφτονται έτσι κι ίσως λέω και πολύ. Να μπερδεύουν την σύνεση με τη δειλία.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    18
    Sonia είναι και τα δύο ένστικτα
    Που όμως υπάρχουν και συνυπάρχουν
    Δε θα στεναχωριοσουν αν κάποιος έκανε κάτι ανάλογο στον σύντροφό σου
    Πες ότι αναγκαζόταν και ότι δεν είναι παςγυρευοντας
    Φαντάσου πως θα αισθανόταν αυτός ειδικα εάν ησουν και μπροστά
    ΑΥΤΟ δεν θέλω να συμβεί!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχει τύχει, την έχουμε κοπανήσει και τελείωσε η υπόθεση. Στα μάτια μου θα έπεφτε αν καθόταν να ασχολείται με τον κάθε ούγκανο και να τσαμπουκαλεύεται σαν ρεμάλι της κοινωνίας.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χώρισα μετα απο 4,5χρονια και ειμαι ράκος.
    By Kirtheo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 10-07-2019, 13:30
  2. Ειμαι δειλος και φοβαμαι την απορριψη
    By solkots in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 22
    Last Post: 26-09-2015, 19:03
  3. Νομίζω ότι είμαι κότα,δειλός!!!
    By GeoR34 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 05-06-2015, 17:46
  4. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΕΙΛΟΣ....
    By k33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 23-11-2013, 01:27
  5. Ειμαι ΔΕΙΛΟΣ
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 02-04-2009, 04:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •