Δειλός είμαι! Μετα? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 55
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    18
    Mindcrime μπορεί να αλλάξει κ ο τρόπος σκέψης μου όταν απλά και μόνο κατέχω κάποια πολεμική τέχνη και όντως να μην ασχολούμαι τόσο.
    Μου αρκεί μάλλον
    Σας ευχαριστώ

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Grec View Post
    Oboro στην περίπτωσή μου νομίζω περισσότερο με τρωει το τι σημαίνει άντρας
    Πιο πριν είπα ότι η γυναίκα δύσκολα θα με καταλάβει όπως και το αντίθετο γιατί είναι άλλο φύλλο
    Και ότι δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να.με δει η αγάπη μου να γυρίζω το κεφάλι και να φεύγω δειλός
    Αυτά και μόνο είπα για τη γυναίκα
    Ξεκάθαρα!
    Ναι αλλα βλεπεις, ακομα και εξ ορισμου ειναι τα δυο αλληλενδετα. Αν δεν εχεις υγιη η ρεαλιστικη εικονα για το τι σημαινει αντρας, μοιραια δε θα εχεις και για το το τι σημαινει γυναικα. Δεν ειναι οτι εχεις διαφορετικη η μεροληπτικη εικονα για τα δυο φυλα, αλλα οτι η εικονα που εχεις συνολικα ειναι χωρισμενη στα δυο. Με το να θεωρεις τα δυο φυλα ολοτελα διαφορετικα πλασματα, στην πραγματικοτητα αποτυπωνεται αυτη η στρεβλη εικονα και στα δυο μισα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    18
    Oboro
    Βρήκα ψυχιάτρους ομοιοπαθητικούς πιστοποιημένους που κάνουν και ψυχοθεραπεία
    Φοβάμαι τα φάρμακα
    Όλοι εσείς παιδιά τι μου συμβουλευετε?
    Μόνος μου δεν...
    Είναι το μόνο που ξέρω σίγουρα!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Grec View Post
    Mindcrime μπορεί να αλλάξει κ ο τρόπος σκέψης μου όταν απλά και μόνο κατέχω κάποια πολεμική τέχνη και όντως να μην ασχολούμαι τόσο.
    Μου αρκεί μάλλον
    Σας ευχαριστώ
    Εχμ, αν η λυση σου στο προβλημα ειναι οχι μονο να ανταποκρινεσαι στην προκληση του καθε ακυρου αλλα να του ριχνεις και γυριστη κλωτσια στη μουρη, καηκαμε... Σκοπος ειναι να δεις απο που ξεκιναει ολο αυτο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #35
    Antonis8
    Guest
    Δεν υπάρχει κανένα ένστικτο επίθεσης. Και να υπήρχε, δεν δικαιολογεί αυτό που έκανες. Αν ήμουν στη θέση του τύπου,θα σου έκανα μια ωραία μηνυσουλα μπας κι μάθεις να φέρεσαι σε δημόσιο χώρο.

    Είμαι άνθρωπος που προσβάλλεται εύκολα και φορτώνω εύκολα. Έχω εμπλακεί σε καυγάδες,αλλα μόνο ως άμυνα όταν υπήρχε ξεκάθαρη πρόθεση να με χτυπήσουν ή με χτύπησαν. Και το ίδιο αφορά και σε λεκτικό καυγά, επειδή ταιζω γάτες πολλοί μου έχουν επιτεθεί, αλλά στα πλαίσια του νόμου. Έχει τύχει να καλέσω και πολλές φορές αστυνομία. Αλλά το να σε στραβοκοιταξει κάποιος και να το κάνεις θέμα,είναι γελοίο. Μπορεί να σκεφτόταν κάτι άλλο και απλά να σε κοίταξε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Grec View Post
    Μπράβο στη γυναίκα
    Αλλά είναι άσχετο τι μπορεί να κανει αυτή με το τι μπορείς εσύ!
    Το να μπορείς να υπερασπιστείς τον εαυτό σου είναι μια από τις κινητήριες δυνάμεις για τον άνθρωπο και ειδικά για τον άντρα που από τη φύση του είναι έμφυτο!
    Όσο για τη φιλοσοφία του τι είναι ένας άντρας και τι πρέπει να είναι ένας άντρας την κατέχω και αυτή.
    Αλλά έγω πρέπει να λύσω το συγκεκριμένο θέμα και όπως προείπα
    θέλω να μεινω στο ζήτημα του ενστίκτου.
    Εάν ήσουν στη θέση μου πως θα αντιδρούσες. Αν σκεφτείς με αυτό τον τρόπο τότε ίσως με "πιάσεις".
    Τι θα έλεγες η γυναίκα μου ξέρει πολεμικές τέχνες ή θα υπερασπιζοσουν τον εαυτό σου?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 14-04-2020 at 14:37.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση..
    Στη δουλεια που ημουν περσυ (πανω απο 300 ατομα προσωπικο) οι πιο μεγαλες κατινες ηταν αντρες αλλα ποτε δεν το γενικευσα.
    Last edited by Aeon; 14-04-2020 at 14:37.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Εγω πιστευω πως οταν ερθει η στιγμη (μακαρι να μην ερθει ποτε) που θα νιωσεις πραγματικο και αμεσο κινδυνο, δεν θα σκεφτεσαι τιποτα. Θα ορμηξεις ετσι απλα. Αυτοματα. Για να προστατευσεις εσενα και πιθανον και αλλους γυρω σου. Οταν δεν ειναι κατι σημαντικο ή λυνεται και με αλλους τροπους (π.χ απομακρυνση, διαλογος, αδιαφορια) γιατι να σκεφτεσαι το ακραιο; Δεν ειναι ανδρισμος να βαρας. Ανδρισμος ειναι να ξερεις ποιος εισαι, να εχεις αυτοπεποιθηση και να λυνεις τα προβληματα με ωριμο τροπο. Σε αμεσο κινδυνο δεν εχει σημασια αν εισαι αντρας ή γυναικα. Και μια γυναικα μπορει να ορμηξει για να σωθει. Οποτε δεν πρεπει να σε απασχολει. Το σκεφτεσαι υπερβολικα επειδη μαλλον εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση;

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Kαλησπερα φιλε μου καταλαβαινω με ποια εννοια το εννοεις αν και ειμαι γυναικα ειμαι και γω δειλη. Θα μπορουσα να σου πω την εμπειρια μου με παραδειγμα αλλα σημερα θα προσπαθησω να το αποφυγω. Καταλαβαινω οτι σε βασανιζουν δυο πραγματα που τα αναφερες. Ομως το να μπλεχτεις σε εναν καυγα δεν ξερεις τις συνεπειες εισαι προετοιμασμενος π.χ να μπεις σε αστυνομικο τμημα και να υποστεις τις διαδικασιες? δε το νομιζω ή εισαι? Οταν οι αλλοι σε προκαλουν για καυγα το κανουν για να πεσεις στο λουκι τους γι αυτο ολοι σου λενε φευγουμε. Στο κατω κατω εχεις δει πολλους αντρες να παιζουν ξυλο? Οι εξυπνοι προσπαθουν να το αποφυγουν!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Οταν ο αλλος ειναι πιο δυνατος να το βαζεις στα ποδια και να επιτιθεσαι στους πιο αδυναμους. Το προβλημα σου ειναι οτι δεν δεχεσαι τη θεση σουωστην αγελη. Να μην πει κανεις οτι τον προτρεπω σε βια. Ολοι οι ανθρωποι με τον τροπο τους επιτιθενται στους αδυναμους, οι γυναικες πρωτες απ' ολους, με το οπλο του κουτσομπολιου.
    Φυσικα και τον προτρεπεις στη βια. Τα περι αγελης ειναι εξελικτικες εκλογικευσεις της συμφορας.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Grec View Post
    Oboro
    Βρήκα ψυχιάτρους ομοιοπαθητικούς πιστοποιημένους που κάνουν και ψυχοθεραπεία
    Φοβάμαι τα φάρμακα
    Όλοι εσείς παιδιά τι μου συμβουλευετε?
    Μόνος μου δεν...
    Είναι το μόνο που ξέρω σίγουρα!
    Το θεμα ειναι ειτε σε ψυχιατρο πας ειτε σε ψυχολογο, να εχει εκπαιδευτει και πιστοποιηθει σε καποια ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση και να μην ειναι απλα με το πτυχιο η την ειδικοτητα να κανει κουβεντουλα... Γιατι δυστυχως στην ελλαδα δεν υπαρχει ελεγχος στο συγκεκριμενο θεμα. Για αυτο παντα να κοιτας βιογραφικα και να κανεις ερωτησεις (σε καθε επαγγελματια εχεις το δικαιωμα να ρωτας ποια ειναι τα τυπικα προσοντα του).
    Last edited by oboro; 12-04-2020 at 02:59.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Πες κατι Grec μαλλον δε σε καλυψαμε. Τι σκεφτεσαι?

  13. #43
    Antonis8
    Guest
    Εγώ πάντως έχω το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα. Ακόμα και όταν μου είχε επιτεθεί (πρώτος) ένας πιο μεγαλόσωμος από μένα, δεν έκανα πίσω. Και εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτεσαι δυστυχώς. Το καλύτερο όταν κάποιος σε προκαλεί ,είναι να απευθύνεσαι στην αστυνομία. Προσπαθώ να συγκρατω τον εαυτό μου γιατί αυτό είναι το πιο έξυπνο. Τωρα που έχω την ορθοστατική συγκρατω πιο εύκολα τον εαυτό μου λόγω της ταχυπαλμιας. Ειλικρινά είναι εντελώς γελοίο να πλακωνεσαι. Αλλά φαίνεται να έχεις σύμπλεγμα με το τι σημαίνει ανδρισμος.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Παντως και μενα με εχουν μιλησει ασχημα πχ ενας οδηγος λεωφορειου λεω απο μεσα μου μια φορα πηρα εμενα βρηκε? Μετα εμαθα ειχε χασει τον πατερα του και ηταν νευρικος. Που να ξερεις τι προβληματα εχει ο καθενας. Οσο μπορεις να αποφευγεις καβγαδες δεν ξερεις τι τροπη θα παρει. Καλυτερα δειλος και εξω απο την φυλακη παρα θαραλλεος και μεσα!!

  15. #45
    Delmem22052020a
    Guest
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Παντως και μενα με εχουν μιλησει ασχημα πχ ενας οδηγος λεωφορειου λεω απο μεσα μου μια φορα πηρα εμενα βρηκε? Μετα εμαθα ειχε χασει τον πατερα του και ηταν νευρικος. Που να ξερεις τι προβληματα εχει ο καθενας. Οσο μπορεις να αποφευγεις καβγαδες δεν ξερεις τι τροπη θα παρει. Καλυτερα δειλος και εξω απο την φυλακη παρα θαραλλεος και μεσα!!
    Ειχα δει στις ειδήσεις 3εις διαρηκτες πηγαν στο σπίτι ενός 60 χρόνου και ο 60 αρης πάλεψε και με τους 3εις τους πετούσε καρέκλες,τους βαρουσε με ότι έβρισκε πραγματικη μάχη και τελικά φύγανε ε λοιπόν εδώ τι να έκανε ο άνθρωπος να καθόταν σαν την κότα να τον σκοτώσουν;; Όπως είπε και ο ίδιος: <<καλύτερα να πάω φυλακή ή θα με σκοτονανή θα τους σκοτονα >> Να είμαστε γεννεοι πάντα η δειλία είναι για τους κακομοίρηδες ο δειλός σκατά τρώει και σκατά ζεί και φυσικά δεν παίζεις ξυλο αν ο άλλος είναι μαλάκας και σε κοιτάει περίεργα!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Χώρισα μετα απο 4,5χρονια και ειμαι ράκος.
    By Kirtheo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 10-07-2019, 14:30
  2. Ειμαι δειλος και φοβαμαι την απορριψη
    By solkots in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 22
    Last Post: 26-09-2015, 20:03
  3. Νομίζω ότι είμαι κότα,δειλός!!!
    By GeoR34 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 05-06-2015, 18:46
  4. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΕΙΛΟΣ....
    By k33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 23-11-2013, 02:27
  5. Ειμαι ΔΕΙΛΟΣ
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 02-04-2009, 05:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •