Δειλός είμαι! Μετα? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 55 of 55
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Φυσικα και τον προτρεπεις στη βια. Τα περι αγελης ειναι εξελικτικες εκλογικευσεις της συμφορας.
    Θεωρω διαστρεβλωση της τοποθετησης μου αυτο που εγραψες που θιγει συκοφαντικα την τιμη και την υποληψη μου.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Θεωρω διαστρεβλωση της τοποθετησης μου αυτο που εγραψες που θιγει συκοφαντικα την τιμη και την υποληψη μου.
    Ισως να το αναφερεις στην ιδια διαχειριση που σου κατεβασε την τοποθετηση αυτη...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ισως να το αναφερεις στην ιδια διαχειριση που σου κατεβασε την τοποθετηση αυτη...
    Η διαχειριση σβηνει τυφλα οσα ποστ της καταγγελουν οσοι αρεσκονται σε χαμηλου υψους τακτικες

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Καλημερα.
    μας ρωτας πως μπορεις να αμυνθεις, αλλα το παραδειγμα σου μιλαει για επιθεση.
    οταν καποιος σε στραβοκοιταξει, δεν ειναι αμυνα να του ορμηξεις, αμυνα ειναι να αδιαφορησεις, η να συζητησεις.
    για να αμυνεσαι, πρεπει να σου ορμηξει εκεινος...
    επομενως μαλλον ρωτας πως μπορεις να ανταπεξερθεις στο να ορμας σε οποιον νομιζεις οτι σε κοιταξε στραβα, χωρις να τις φας εσυ...

    η διαθεση για σωματικη επιθεση και τσαμπουκα , ειναι μια διαθεση που εχουν ανεγκεφαλοι, αλλα και δειλοι. φαινεται οξυμωρο, αλλα αυτοι που φοβουνται θελουν να δειρουν. αυτοι που ειναι σιγουροι για τις δυνατοτητες τους, ή την πνευματικη τους κατασταση εναντι μπουζουκοκεφαλων που το παιζουν σφιχτες, αποφευγουν τις συμπλοκες.
    εσενα πως σου εχει τυχει τοσες φορες ηλαδη; που μενεις; στο μπρονξ;;
    ο συντροφος μου που εχει και την σωματοδομη και τις γνωσεις να παιξει οσο ξυλο θελει, δεν εχει ποτε μα ποτε μα ποτε εμπλακει σε καυγα, ουτε εχει δειρει κανεναν, ουτε τις εχει φαει, ουτε θα το ηθελε ποτε του να συμβει, γιατι ειναι πολιτισμενος και ειρηνικος ανθρωπος και λυνει τις διαφορες του με συζητηση .

    νομιζω θα σου κανει καλο να παρεις μαθηματα αυτοαμυνας, πρωτα απ ολα για να μαθεις τι ειναι αμυνα και τι ειναι επιθεση, και μετα, νοιωθοντας πιο σιγουρος για τις δυναμεις σου, ισως σου φυγει η διαθεση για καυγαδες, αλλα και ο φοβος ο ιδιος...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    169
    "Η μάνα του χέστη δεν έκλαψε ποτέ"

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    15
    Φίλε μου καλησπέρα το ίδιο θέμα-πρόβλημα έχω και εγώ με σένα νομίζω ότι είμαι κότα στον τσακωμό!!!! Αν δεις έχω ανοίξει στην καρτέλα της ιψδ το ίδιο θέμα με σένα!!!! Εγώ επίσης πολλές φορές νομίζω πως είμαι αλλά τις περισσότερες φορές δεν μπορώ να το απαντήσω καν!!!! Είμαι κότα ή έχω κότσια;;;;!!!! Όλη την ώρα στο μυαλό μου αυτό το ερώτημα-αμφιβολία!!!! Επίσης εμένα σε όσους γιατρούς(ψυχιάτρους) μου λένε ότι είναι της ιψδ αλλά εγώ δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είναι λόγω της ιψδ!!!! Αυτά!!!! Περιμένω απάντησή σου!!!!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Φίλε Grec καλησπέρα. Ως αρρωστοφοβικός και αγχώδης έχω παρόμοιο πρόβλημα. Φοβάμαι για την σωματική μου ακεραιότητα και έχω την τάση να 'παγώνω' να ανεβάζω τερμα παλμούς και πάντα να κάνω πίσω. Και μετά να έχω απίστευτα νεύρα.
    Κατά την άποψή μου το όλο θέμα είναι θέμα πράξης αρχικά και μετά θέμα οπτικής. Τι εννοώ;
    Εννοώ πως από την στιγμή που σε ενοχλεί το όλο θέμα, αν υπάρχει η δυνατότητα, ξεκίνησε την πυγμαχία ή κάποια πολεμική τέχνη, έτσι ώστε να αποκτήσεις εμπιστοσύνη στην δυνατότητα σου να μπορείς να μπορείς να προστατέψεις αντικειμενικά τον εαυτό σου σε περίπτωση που απειληθείς.
    Η αντικειμενική αυτοπεποίθηση αυτοάμυνας θα σε κάνει όχι μόνο να μην είσαι 'δειλός' αλλά και θα σε προτρέπει να μην επιδιώκεις καβγαδες γιατί δεν θα θέλεις να πληγώσεις σωματικά κάποιον.
    Άρα δεν είναι 'δειλός' αυτός που κάνει πίσω σε έναν καβγά.
    Γίνε ο μάγκας που θα κάνει πίσω για μην χτυπήσει τον καθε πανιβλακα που σηκώνει νταϊλίκια.

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Grec ,καλησπερα κι απο εμενα.Θα προσπαθησω να απαντησω οσο πιο μεσα γινετε στο θεμα σου.
    Πρωτα απο ολα, θα πρεπει να σκεφτεσαι τα δεδομενα γυρο σου, πρεπει να συμβαδιζεις με τα κοινωνικα δεδομενα οπου ανηκεις, εννοω οτι αφου η κοινωνια στην οποια ζουμε δεν ειναι τοσο βαρβαρη, εαν εσυ υπαρξεις ετσι θα ξεχωριζεις κι θα ειναι με αρνιτικη οπτικη. Παιζει μεγαλο ρολο η ηλικια σου, δεν εισαι 17-20 χρονων ωστε να υπαρξει η δικαιολογια απο τους γυρο "α ειναι νεο παιδι, βραζει το αιμα του κι για αυτο επεξε ξυλο,," δεν μπορει να το πει αυτο καποιος για τα δικα σου χρονια. Ενα αλλο ζητημα οπου πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι ο λογος που θα εξηγησει την βια σου, εαν δλδ βγει οτι το εκανες επειδη καποιος σε στραβοκιταξαι ,τοτες παλυ θα κατηγορηθεις απο τους γυρο σου. Μην ξεχνας οτι στη συγκεκριμενη φαση ηταν ενα ζευγαρι και εσυ μονος σου, αρα λογικα το ζευγαρι θα βγει αθωο κι εσυ ο ενοχος.
    Το υποσεινηδητο σου ενδεχετε να μην σε "αφησαι" να πλακωθεις κι για τους παραπανω λογους, δλδ μπηκε σε λειτουργια η λογικη σου, δεν ειναι ντροπη αυτο μειτε εισαι κοτα που σκεφτηκες λογικα. Ομως η πρωτη σου αντιδραση, να τον παρεις απο πισω κι να του την πεσεις επειδη σε στραβοκοιταξαι, η το νομιζες δειχνει οτι εισαι αρκετα οξυθημος κι αυτο πρεπει να το αναθεωρησεις.
    Προσωπικα ,εχω βρεθει στην θεση σου ,για αρκετο καιρο ειχα αυτην την ασχημη σκεψη μεσα μου, αυτο που λες , με "ετρωγε" μεσα μου αυτη η σκεψη, ενιωθα ανανδρος, ενιωθα τυψεις και ειχα νευρα με τον εαυτο μου,σε καταλαβαινω λοιπον. Ομως με τα χρονια και με τη βοηθεια του θεραπευτη μου αλλα και με την βοηθεια των φιλων μου και της τοτες φιλης μου αντιλιφθηκα οτι δεν ηταν σωστη η δικη μου "ματια" οτι τα εβλεπα λαθος, δεν σκεφτεται ετσι ο κοσμος. Μην ξεχνας κατις, οτι αν αρχησεις να αντιδρας οπως εσ το βλεπεις σωστο , με βια δλδ να ξες φιλε μου οτι μπορει στην αρχη να νιωθεις ομορφα, κι σαν νικιτης, αλλα τα προβληματα που θα δημιουργησεις στον εαυτοσου ειναι απιστευτα, δεν σου περναει απο το μυαλο ,εαν μπεις στη κουλτουρα να λυνεις τις παρεξηγησεις σου με βια, επειδη θα το συνηθησεις, και επειδη θα δεις οτι βρησκεις το δικιο σου πολυ γρηγορα, επειδη οντως οι ανθρωποι γινοντε πολυ εκνευρηστικοι μερικες φορες κι να εχουν αδικο επιμενουν με ασεβια κι προκλητικοτητα, εσυ λοιπον οταν δεις οτι με την βια "κερδιζεις" την οποια αψυμαχια σου, δυστυχως θα το συνηθησεις φιλε μου, δυστυχως θα συγκρηνεις το παρελθον οπου μεσα απο την κουβεντα δεν εβγαζες ακρη ,ενω με την βια εβγαζες πολυ γρηγορα ακρη κι θα πρωτειμας το δευτερο, εκει ειναι που θα μπλεξεις! Στο λεω ως παθον φιλε μου, στο λεω διοτις οι ανθρωποι ,ειναι παρα πολυ ανανδροι μερικες φορες! και επειδη κανουν πισω μονομιας σαν τους χτυπησεις , ειχα λοιπον νιωσει οτι βρηκα την λυση μου. Ομως ηταν μια απο τις πιο βλακοδες συνηθειες της ζωης μου, πρωτα διοτις δεν γινετε να εισαι παντα εσυ ο σωστος στην παρεξηγηση, διοτι η εικονα που φτιαχνεις γινετε αποκρουστικη η νομιζουν οτι εισαι καποιος βιαιος τυπος με αποτελεσμα η αντιδραση της κοινωνιας προς εσενα φιλε μου να ειναι πολυ πιο βιαια απο οτι υπηρξες εσυ.
    Παντος η επυληση των οποιων παρεξηγησειων μεσα απο τον δυαλογο ειναι παντα η καλυτερη επυλογη! τυψεις δε πρεπει να εχεις που δε εισουν βιαιος, αλλα να εχεις που ηθελες να γινεις .
    Τελος σχετικα με τις πολεμικες τεχνες εχω να πω οτι θελει πολλα χρονια και πολυ καλο δασκαλο ωστε να μαθουν καποιον ανθρωπο να μπορει να αμυνθει σε πραγματικα περιστατικα,επειδη οι σχολες συνηθως μαθαινουν τη θεωρια και επειδη σπανια υπαρχει σωστη εκπεδευση αφου αποφευγουν τους τραυματισμους! .Δυστυχως λοιπον το ξυλο στο δρομο με τα μαθηματα των πολεμικων τεχνων εχουν μεγαλη διαφορα! Λογο της βλακοδες ζωης οπου εκανα πριν πολλα χρονια ,ειχα ζησει και δει πολλες συμπλοκες ανθρωπων,απο μπραβων εως των τελευταιων του δρομου, εχω συναντησει πολλες φορες παλικαρια με μαυρη ζωνη, η δασκαλους πολεμικων τεχνων να "πεφτουν σε υπνο" μες στο δρομο απο ατομα που δεν ειχαν γνωσεις πολεμικων τεχνων, διοτι εχει πολυ μεγαλη σημασια η εμπειρια του δρομου, οι πραγματικες συνθηκες δλδ, εαν δεν εχεις "φαει"αληθεινο ξυλο,αν δεν εχεις δωσει αληθεινες μπουνιες ,δεν μπορεις να εισαι εκεινη την ωρα μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου να εισαι ψυχραιμος να αντιδρασεις σσωστα , εχει διαφορα μεγαλη απο τις προπωνησεις παιδια, ακομα και να εχει εμπειριες απο αγωνες καρατε καποιος παλυ στο δρομο ειναι πολυ διαφορετικα.Μονο η πυγμαχια και το κικ μποξ μπορουν να δωσουν εμπειρια,κι παλυ οχι τοσο οσο η μυκτες πολεμικες τεχνες εντος κλουβιων, ειναι η μοναδικη εμπειρια αγωνων κι παλυ ομως, που μπορει και εχει καποια σχεση με τον δρομο.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Δεν διαφωνώ με τον giorgos panou. Άλλο το ξύλο έξω και άλλο η προπόνηση.
    Αλλά για μένα αν μπορείς ασχολήσου με πυγμαχία, kickboxing ή mma γιατί θα σε βοηθήσουν λογικά στα εξής : 1. Η προπόνηση θα κάνει καλό στην υγεία σου.
    2. Όποια νεύρα εσωτερικά ή ένταση έχεις θα τα εξωτερικεύεις στην προπόνηση και θα ηρεμείς.
    3. Όσο περισσότερο καλός γίνεσαι, θα αποκτάς αυτοπεποίθηση.
    4. Από ένα σημείο και μετά θα μπορείς να προστατέψεις αντικειμενικά τον εαυτό σου.
    5. Αν ο δάσκαλος - προπονητής σου είναι της προκοπής, θα σου μάθει την έννοια της πειθαρχίας, θα σε σκληραγωγήσει και εν τέλει θα καταλάβεις πόσο ανούσιο είναι να προκαλείς ή να ενδίδεις σε καυγάδες έξω.
    6. Θα έχεις ένα στόχο στην ζωή σου. Να γίνεις καλός σε ένα μαχητικό σπορ.
    7. Θα αντιληφθείς ότι η βία είναι η αντίδραση ΜΟΝΟ όταν απειλείται ΑΠΡΟΚΛΗΤΑ και άμεσα η σωματική σου ακεραιότητα ή των δικών σου.
    Άρα ούτε δειλός είσαι ούτε τίποτα.
    Αυτοπεποίθηση στην ικανότητα σου να αμύνεσαι χρειάζεσαι και ηρεμία στην ψυχή σου.
    Δεν γίνεσαι μάγκας όταν χτυπήσεις κάποιον έξω, έστω και αν φταίει αυτός. Μάγκας γίνεσαι όταν ξέρεις ότι μπορείς να αμυνθείς ή και να επιτεθείς αλλά το αποφεύγεις.

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οσο για τις γυναικες, η προσωπικη μου εμπειρια μου εχει δειξει οτι οταν γνωριζεις μια κοπελα και σου "περναει" την σκεψει οτι για να την διεκδικισεις θα πρεπει να τσακωθεις με αλλους ανδρες, -λες και ζουμε στις σπηλιες- δυστυχως ομως υπαρχουν ,κι τους προσφαιρει και ηδωνη η σκεψη οτι για "παρτυ " της ανδρες παιζουν ξυλο, οσο ομορφη οσο αξιολογη και να το παιζει μακρια φιλε μου!! μακρια διοτις θα σου το κανει αυτο πρωτα απο ολα με αλλον ανδρα, επισης δεν θα βρεις ποτες ηρεμια, συνεχως θα βρισκεστε στην αναζητηση χαρας, μεσα απο παραλογα πραματα, ειναι υπερβολικα εγωιστριες και τα παραμυθια τα εχουν για ψομοτυρι φιλε μου! μονο στο σεξ αξιζουν πουθενα αλλου!! αρα μπορεις να τις ημειωνεις στο τηλεφωνο σου με τετοια σημειωση! ,χαχα. Μια κοπελα που θα σε θελει πραγματικα θα στο δωσει να το νιωσεις και οχι να το καταλαβεις μεσα απο την λογικη! Υπαρχουν παρα πολλες κοπελιτσες αξιολογες εκει εξω! που δεν αρεσκοντε στην βια! θελουν ο ανδρας διπλα τους να τους προσφαιρει την ασφαλεια !αλλα οχι με αυτον τον τροπο, οποιες γουσταρουν τετοια ειναι για λογους οργασμου και ηδωνης, τις εξαπτει αυτο και θα δεις που θα σου ζητανε και βιαιο σεξ! Αν σου αρεσει προσωρα! αν θελεις ηρεμια και γαληνη μακρια τους.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Χώρισα μετα απο 4,5χρονια και ειμαι ράκος.
    By Kirtheo in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 13
    Last Post: 10-07-2019, 14:30
  2. Ειμαι δειλος και φοβαμαι την απορριψη
    By solkots in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 22
    Last Post: 26-09-2015, 20:03
  3. Νομίζω ότι είμαι κότα,δειλός!!!
    By GeoR34 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 05-06-2015, 18:46
  4. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΕΙΛΟΣ....
    By k33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 23-11-2013, 02:27
  5. Ειμαι ΔΕΙΛΟΣ
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 02-04-2009, 05:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •