Μηδεν σε ολα....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Μηδεν σε ολα....

    Σπουδαζω και δουλευω παραλληλα σε ταβερνα βοηθος σερβις....
    Αλλα δε ξερω τι ψυχολογικα εχω που με κρατανε πισω....
    Απο τοτε που πατησα στο μαγαζι ουτε καλησπερα δεν ελεγα, δεν κοιτουσα κανεναν στα ματια, δεν μιλουσα με κανεναν και απλα εκανα την δουλεια μου και εφευγα....
    Πιστευα και ακομα πιστευω δηλαδη πως δεν ειμαι καλος στη δουλεια, πως δεν με γουσταρει κανεις τους, ημουνα ετοιμος να τα παρατησω...
    Πηγαινα καθε μερα με αγχος και δουλευα με πολυ αγχος....(ευτυχως ηρθε η καραντινα)....
    Απο το πολυ αγχος μου εκανα και 2 ζημιες....πραγματικα δεν ξερω τι ειχα παθει και δεν μπορουσα να κλεισω μια απλη βρυση, τα εκανα ολα λιμπα....
    Ενιωθα ακομα πιο αχρηστος, ολοενα και περισσοτερο....
    Εκτος ολων αυτων εχω φαει και πολλα καψωνια μιας και φαινομαι αδυναμος και δεν πολυμιλαω....

    Στην σχολη ειμαι 2ο ετος και παιζει να ειμαι ο μονος που δεν γνωρισα ουτε 1 ατομο...πραγματικα....
    Πηγαινα καθομουν μονος παρακολουθουσα και εφευγα...
    Δε ξερω τι παει να πει φοιτητικη ζωη και αν οντως ισχυει....
    Μονο σε μια εξεταστικη μια κοπελα μου συστηθηκε απο μονη της και πραγματικα ενιωσα λες και γνωρισα 1η φορα ανθρωπο στη ζωη μου....Τοση χαρα!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Δυστυχώς από ό,τι φαίνεται είσαι πολύ εσωστρεφής και ντροπαλός και αυτό το νιώθουν οι άλλοι. Πρέπει να πιέσεις λίγο τον εαυτό σου να γνωρίσεις κάποιυς, δεν είναι καλό να είσαι μόνος μια ζωή (εκτός αν θες να γίνεις μοναχός). Κι εγώ εσωστρεφής είμαι, πάντα με ελάχιστους μιλούσα, αλλά οι ελάχιστοι είναι μεγάλη διαφορά από τον κανένα. Κάνε και δραστηριότητες με κόσμο, μια και είσαι άντρας πήγαινε σε κάποια ομάδα ή σε κάποιο δημοτικό γήπεδο ποδοσφαίρου/μπάσκετ στην περιοχή σου, από κάτι τέτοια εγώ γνώρισα πολλούς! Στη σχολή μου εγώ μόνο με έναν φίλο κόλλησα, αλλά τουλάχιστον κρατήσαμε επαφή εδώ και πάνω από μια δεκαετία. Ψάξε στη σχολή να βρεις αφορμή να μιλήσεις με κάποιον, κατά προτίμηση ξεκίνα με κάποιον που δεν είναι κι αυτός πολύ κοινωνικός.

  3. #3
    Στη δουλεια τι να κανω?....δε μπορω να παω αλλο και να φοβαμαι, να νιωθω αχρηστος , να περπαταω με σκυμμενο κεφαλι, να θελω να τα παρατησω...να μην δουλευω με αγχος...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Θα σου έλεγα να συνεχίσεις μέχρι τον Ιούνιο και μετά να σταματήσεις, να πάρεις το χρόνο σου και να δεις τι θα κάνεις μετά. Τέλειωσε και τη σχολή και θα μπορείς να "χτυπήσεις" άλλες δουλειές. Βέβαια, από όσο ξέρω κι από τον εαυτό μου, το καλύτερο για τους εσωστρεφείς είναι μια δουλειά από το σπίτι, σίγουρα πάντως να ψάξεις μια δουλειά που σου ταιριάζει και μπορεί και στο γραφείο να βρεις καλύτερα άτομα την επόμενη φορά

  5. #5
    Δεν θελω να συνεχισω ομως ετσι θελω να αλλαξω....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Ένα βιβλίο για αυτοπεποίθηση είναι το the six pillars of self esteem. Γενικά η αυτοπεποίθηση θέλει καιρό να χτιστεί αλλά χτίζεται. Έχει 6 βασικά σημεία που βασίζεται η αυτοπεποίθηση. Διάβασε το και προσπάθησε να το ακολουθήσεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, αντιθέτως έχεις να κερδίσεις πολλά. Η δουλεία από το σπίτι δεν είναι λύση, το θέμα είναι να ξεπεράσεις το πρόβλημα και όχι να το καλύψεις. άσε που θα γίνει χειρότερο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στην δουλειά σου μπορεί να μην είσαι σαϊνι, αλλά σίγουρα δεν είσαι άχρηστος και οι άλλοι βλέπουν προοπτικές να βελτιωθείς. Αλλιώς αν τα έκανες όλα τόσο στραβά όσο λες, θα είχες πάρει πόδι. Λες να μην βρίσκαν άλλο να σε αντικαταστήσει; Αφού είσαι βοηθός σερβιτόρου, σίγουρα λόγω δουλειάς, μιλάς με πελάτες και με τους συναδέλφους, δεν γίνεται να είσαι ένας μουγκός βοηθός σερβιτόρου! Δηλαδή ήδη κάνεις περισσότερα από ότι λες (και προφανώς το νομίζεις) ότι κάνεις. Αντί να επικεντρώνεσαι στα αρνητικά, σκέψου και τα θετικά και ξεκίνα από εκεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Καλημέρα!
    Καλά τα λεει η Sonia! Αν είχαν θέμα θα σε είχαν στείλει...
    Αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι ότι μη περιμένεις να σου μιλήσουν αν δε μιλάς καθόλου εσυ.... μη τη βλέπεις ότι έχουν θέμα μαζί σου δλδ αυτό θέλω να σου πω :-)
    Ίσως το εκλαμβάνουν ότι θες να είσαι μακρυά και αγαπημένοι χωρίς αυτό βα σημαίνει ότι δε κανείς καλά τη δουλεία σου.
    Πιστεύω ότι αν αρχίσεις να λες και κανένα καλημέρα ή καλησπέρα για αρχή θα αρχίσει να αποδίδει καρπούς...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Τι καψονια σου κανανε;

  10. #10
    Σε λιγο καιρο θα ανοιξουμε και εχω πολυ αγχος...θελω να παω να δουλεψω με αυτοπεποιθηση να κανω σωστα τη δουλεια μου, αλλα παλι θα αγχωνομαι και θα περπαταω με σκυμμενο το κεφαλι....
    Ειναι ενας παλιος...ειναι σε φαση ''θα με κοιτας στα ματια οταν σου μιλαω''....ή...μια αλλη φορα με παρεσυρε με ενα σκαμπο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Zodiac19 μην αφήνεις κανέναν να σου μιλάει έτσι! Όταν νοιωσεις ότι πρόσβαλεσαι παρε θέση και μίλα πίσω. Ύψωσε φωνή κι εσυ και βάλε τον στη θέση του! Στην τελική τι φοβάσαι; Μη χάσεις τη δουλειά; Η μη σου χαλάσουν το βιογραφικό σου; Σιγά! 300 δουλειές θα βρεις την επόμενη μέρα! Αντε με όλα τα κομπλεξικά κωλοπαιδα που νομίζουν ότι κάτι γίνανε με το να είναι 2-3 χρόνια περισσότερο στη δουλειά.
    Μη τους χαρίζεσαι φίλε! Μιλά πίσω με τον ίδιο τρόπο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    163
    φιλε με το αγχος βλεπεις να κερδιζεις κατι?οχι αρα γιατι δεν αλλαζεις να δεις μηπως αλλαξει και αυτο που νιωθεις?μια αλλη μεθοδος δλδ..πολυ απλα κανεις δεν ειναι καλυτερος απο σενα πιστεψε στον εαυτο σου...και μην σηκωνεις πολλα πολλα απο οσα λενε

Similar Threads

  1. Κοινωνικότητα μηδέν
    By Eagleone in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2019, 19:07
  2. Ξανα στο μηδεν....???
    By pewlepepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-12-2016, 22:27
  3. ΠΩΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠ ΤΟ ΜΗΔΕΝ?
    By ασπασια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 23-08-2015, 19:52
  4. Αποξένωση ώρα μηδέν
    By Mynrael in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 28-01-2012, 02:56
  5. αναποφασιστικότητα ώρα μηδέν
    By aenaon in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 11
    Last Post: 01-09-2008, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •