den andexo alo
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: den andexo alo

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    7

    den andexo alo

    den andexo alo .simera ime xirotera apo pote.ta vradia den kimame,ksipnao me fovero angxos ,me piani paniko.i zoi denexi noima gia mena pia. to mono pu me stamatai ine to mikro pedi mu den telo na to afiso xoris mama,ton agapo toso poli.to farmako pu perno den me voitai akoma.mu fenete oti mu prokali pio poli angxos.kserete kati gia to cipralex.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    40
    Τάνια μου ηρέμησε λιγάκι και σκέψου όσο μπορείς πιο ψύχραιμα ότι απλά περνάς μια δύσκολη περίοδο, η οποία σύντομα θα καταλαγιάσει. Σε βεβαιώνω ότι ακριβώς από αυτά τα στάδια πέρασα και εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα, έχοντας τη σκέψη ότι το άγχος και ο πανικός δεν θα περάσουν ποτέ. Έλα όμως που θα έρθει η μέρα που θα τα θυμάσαι αυτά και θα λες ανακουφισμένη πια \"τι ήταν και αυτό που έζησα κάποτε\".
    Καταρχήν δεν θα πρέπει να φοβάσαι ότι θα πάθεις κάτι, δεδομένου ότι ο φόβος είναι ο χειρότερος σύμβουλος. Μόλις βλέπεις ότι θα σε πιάσει πανικός, ξάπλωσε, σταύρωσε τα χέρια και περίμενε.....Δεν θα έρθει τίποτα. Αν αφήσεις το φόβο σου να βγει, θα μειωθεί η έντασή του. Απλά πρόκειται για κάποια καταπιεσμένα συναισθήματα που θέλουν να εκφραστούν. Ηρέμησε λοιπόν και άφησέ τα να εκφραστούν παρατηρώντας τα. Να ξέρεις ότι αυτά που καταπιέζαμε τόσα χρόνια, τώρα ήρθαν με τη σειρά τους να καταπιέσουν εμάς. Να τους δώσεις το χρόνο τους και παράλληλα να δουλέψεις μέσα σου για να ψάξεις τα αίτια, ιδίως στο πλαίσιο μιας ψυχοθεραπείας.
    Το ξέρω είναι πολύ δύσκολη φάση, αλλά να θυμάσαι ότι δεν είσαι μόνη σου και ότι εμείς που τα περάσαμε αυτά έχουμε.....επιβιώσει μια χαρά. Εσύ δεν πρόκειται να αποτελέσεις εξαίρεση.
    Υπομονή και όλα θα περάσουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Τάνια,

    πες μας τι ακριβως σου συμβαίνει. Τι σημαίνει ¨τώρα πια\" , συνέβηκε κάτι που σε τάραξε? που σε διάλυσε? Μιλησέ μας για αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    τι κανεις Τανια?φιλακια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    127
    Τανια μου,
    ελπίζω να έχεις ηρεμήσει και να είσαι καλύτερα. Όταν θα νιώθεις έτοιμη,πες μας,τι σε στενοχωρεί. Τα φαρμακα,κάνουν λίγο καιρό να επιδράσουν. Εχεις κανει ένα σημαντικό βήμα,πήγες στο γιατρό και ακολουθείς 1 θεραπεία. Αυτό σημαινει,ότι είσαι σε καλό δρομο και ότι θέλεις να γίνεις καλα. Σκέφτεσαι το καλο το δικό σου και του παιδιού σου. Η αγάπη για το παιδί σου είναι κινητηριος δύναμη,γένικότερα η αγάπη. Πολυ θεωρητικό ίσως αυτό,που λέω,όταν αισθάνεσαι τόσο χάλια και τα βλέπεις ολα ματαια,αλλά σου το λέω από προσωπική θέση. Με έχει βοηθησει καποιες φορές και μου έχει δώσει δύναμη. Κατ\' αρχήν πρέπει να αγαπάς τον εαυτό σου και τη ζωή!
    Όταν θες να μιλήσεις να ξέρεις,ότι είμαστε δίπλα σου. Να προσέχεις τον εαυτό σου! Περιμένουμε νέα σου...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    Originally posted by tania ne
    kserete kati gia to cipralex.
    για το cipralex έχει ξαναγραφεί στο forum, σου δίνω το σχετικό link, μήπως σε κάτι σε βοηθήσει http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?fid=4&tid=241
    να κοιτάς τον εαυτό σου, και να μη ξεχνάς ότι έχεις ένα παιδάκι που περιμένει απο σένα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •