Χρειάζομαι μια ανώνυμη συμβουλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 202
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    61

    Χρειάζομαι μια ανώνυμη συμβουλη

    Θα ηθελα να αναφέρω οτι δεν εχω επισκεφτεί ποτέ καποιον ψυχολόγο για ολα αυτα που εχω περασει στην ζωη μου. Πρώτη φορα γραφω καπου για αυτο, βρισκομαι σε μια κατασταση συναισθηματικά τρομακτική, και δεν τι να κανω. Ειμαι κλεισμένη στο δωματιο μου για βδομάδες ( εχουμε και καραντινα) ξεσπαω, κλαιω, πνιγομαι απο τις σκεψεις μου , κανω εμετο (συγνωμη για αυτο) , δεν μπορω να ελέγξω εμένα! Συγκατοικω με την κοπελα μου χρονια..αλλα δεν μπορει να με.βοηθήσει..αισθάνομαι οτι τρελαίνω και την ιδια με εμένα..αισθανομαι βάρος..ντρέπομαι που το γραφω ακομα αλλα αρχισα και παιρνω ελαφριά ναρκωτικά με.βοηθούν..προσπαθω να ξεχασω οτι με βιασαν 5 ....... δεν μπορω ομως δεν μπορω να το σβησω και θελω να ξαναγινω οπως πριν , απο την αυπνια ποναει.το σωμα μου .. ντρέπομαι που ειμαι ομοφυλόφιλη και με.βίασαν αντρες..πνιγοναι στην σκεψη να το αναφερω στην σχεση μου. Δεν θελω να παω σε ψυχολογο να τα πω απο κοντα, να με κοιτάει..δεν ξερω αλλα με πθανει φοβος..το ιδιο με καταγγελια..μονο που κανω σκεψεις με.διαδικασιες παθαινω κρίσεις πανικου..νιωθω οτι φταιω για οτι εχει γινει και δεν.ξερω πως να το βγαλω απο μεσα μου...δρν το πιστευα οτι θα συμβει σε εμένα και θα σκεφτομαι ετσι..αλλα δεν μπορω να πείσω τον εαυτό μου να κάνει κατι ..με κραταω κλεισμένη..σκεφτομαι να κανω κακο σε εμενα..μετα ξεσπαω σρ κλαματα...
    Χρειάζομαι μια βοηθεια, μια συμβουλη απο κάποιον που μπορει να περνάει το ιδιο..πως θα γίνω παλι οπως πριν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by LIA98 View Post
    Θα ηθελα να αναφέρω οτι δεν εχω επισκεφτεί ποτέ καποιον ψυχολόγο για ολα αυτα που εχω περασει στην ζωη μου. Πρώτη φορα γραφω καπου για αυτο, βρισκομαι σε μια κατασταση συναισθηματικά τρομακτική, και δεν τι να κανω. Ειμαι κλεισμένη στο δωματιο μου για βδομάδες ( εχουμε και καραντινα) ξεσπαω, κλαιω, πνιγομαι απο τις σκεψεις μου , κανω εμετο (συγνωμη για αυτο) , δεν μπορω να ελέγξω εμένα! Συγκατοικω με την κοπελα μου χρονια..αλλα δεν μπορει να με.βοηθήσει..αισθάνομαι οτι τρελαίνω και την ιδια με εμένα..αισθανομαι βάρος..ντρέπομαι που το γραφω ακομα αλλα αρχισα και παιρνω ελαφριά ναρκωτικά με.βοηθούν..προσπαθω να ξεχασω οτι με βιασαν 5 ....... δεν μπορω ομως δεν μπορω να το σβησω και θελω να ξαναγινω οπως πριν , απο την αυπνια ποναει.το σωμα μου .. ντρέπομαι που ειμαι ομοφυλόφιλη και με.βίασαν αντρες..πνιγοναι στην σκεψη να το αναφερω στην σχεση μου. Δεν θελω να παω σε ψυχολογο να τα πω απο κοντα, να με κοιτάει..δεν ξερω αλλα με πθανει φοβος..το ιδιο με καταγγελια..μονο που κανω σκεψεις με.διαδικασιες παθαινω κρίσεις πανικου..νιωθω οτι φταιω για οτι εχει γινει και δεν.ξερω πως να το βγαλω απο μεσα μου...δρν το πιστευα οτι θα συμβει σε εμένα και θα σκεφτομαι ετσι..αλλα δεν μπορω να πείσω τον εαυτό μου να κάνει κατι ..με κραταω κλεισμένη..σκεφτομαι να κανω κακο σε εμενα..μετα ξεσπαω σρ κλαματα...
    Χρειάζομαι μια βοηθεια, μια συμβουλη απο κάποιον που μπορει να περνάει το ιδιο..πως θα γίνω παλι οπως πριν?
    Πρέπει να πας σε ψυχίατρο, το τι θα του πεις είναι δικό σου θέμα,δηλαδή δεν είσαι αναγκασμε νη να του πεις πως είσαι θύμα βιασμού μπορείς να του πεις πως είσαι χάλια ψυχολογικά και δεν είναι η καραντίνα το προβλημα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    61
    Ευχαριστώ για την συμβουλη σου..αν δεν μπορεσω να με βοηθησω ..θα το σκεφτώ να παω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ξέρεις τι γίνεται υπάρχουν στιγμές που πνιγόμαστε ψυχολογικά στη ζωή μας και δυστυχώς όσο το αφήνουμε νομίζοντας πως με το καιρό θα αντιμετωπιστεί και θα ξεπεραστεί αυτό δεν συμβαίνει απεναντίας όλη αυτή η κακή διάθεση αυξάνεται γιατί δεν αντίμετωπίζεται και φτάνεις σε κάποιο σημείο πυ νιώθεις να έχεις ένα μαύρο σύννεφο από πάνω σου να σε κυνηγά. Όσο αυτό το σύννεφο δεν το αντιμετωπίζεις τόσο αυτό θα μεγαλώνει και θα είναι πιο δύσκολη και πιο μεγάλη η απαιτούμενη διάρκεια. Να πάρουμε εμένα για παράδειγμα που είμαι διπολικός. Δηλαδή είμαι ένας άνθρωπος που ζει τρεις φάσεις στη ζωή του. Την κατά κάποιο τρόπο ευφορία, την νορμοθυμία και την κατάθλιψη. Αν δεν δίνω βάση στον εσωτερικό μου κόσμο και πέσω στην κατάθλιψη και δεν ξεκινήσω να παίρνω φάρμακα τότε όσο περισσότερο το καθυστερώ τόσο περισσότερο χρόνο θα θέλω να επανέλθω και το χειρότερο είναι πως κάθε φορά νιώθω μέσα μου πως δεν θα ξεφύγω ποτέ από αυτήν αλλά ευτυχώς κάθε φορά για κάποιο χρονικό διάστημα ξεφεύγω. Απλώς αν το αντιμετωπίσω έγκαιρα μπορώ να ξεφύγω σε ένα μήνα ενώ αν το αφήσω και δεν το αντιμετωπίσω έγκαιρα μπορεί να κάνω να σηκωθώ και σε 3 μήνες και σε 4 και σε 6 μήνες. Όσο πιο έγκαιρα αποδεχθείς πως χρειάζεσαι βοήθεια είτε ψυχολογική (την οποία από ότι λες δεν τη θέλεις) είτε ψυχιατρική τόσο πιο γρήγορα θα νιώσεις καλύτερα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Γεια σου κοπελα μου. Καταρχην να κοψεις τα ελαφρια ναρκωτικα. Εχεις να αντιμετωπισεις πολλες καταστασεις μαζι και ειναι δυσκολο πολυ. Μονο που εγραψες εδω ειναι ενα μεγαλο βημα για σενα. Οι ψυχολογοι και ψυχιατροι δεν κατακρινουν κανεναν. Αρα θα μπορεσεις και ξερω ειναι δυσκολο στην αρχη γιατι ειναι σαν να μιλας σε εναν αγνωστο ανθρωπο αλλα μπορεις να ξεκινησεις σιγα σιγα μεχρι να γνωριστειτε καλυτερα. Οτι ζητηματα εχεις πρεπει να μιλησεις με ειδικο!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    61
    Ειλικρινά καταλαβαίνω απολυτα αυτα που μου λετε..αλλα δεν μπορω δεν μου βγαινει τουλαχιστον τωρα να.παω σε γιατρό. Θα ηθελα αν μπορει καποιος απο εδω .. να μου προτείνει τι μπορω να κανω μονη μου..ή κοιο χαλαρωτικο χαπι που θα με κανει τουλαχιστον να κοιμάμαι το βραδυ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν μπορούμε να γράψουμε εδώ για φάρμακα ή για προτροπή φαρμάκων, οι κανονισμοί το απαγορεύουν για αυτό σου είπα πήγαινε σε γιατρό

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Οταν θα εισαι ετοιμη πηγαινε. Κουραζε το σωμα σου πχ κανε γυμναστικη στο σπιτι και θα κοιμηθεις. Χαμομηλι με μελι. Απεφευγε καφεδες αν πινεις

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν μπορούμε να γράψουμε εδώ για φάρμακα ή για προτροπή φαρμάκων, οι κανονισμοί το απαγορεύουν για αυτό σου είπα πήγαινε σε γιατρό
    Συγνωμη ειναι νεα εδω..Δεν.το ηξερα.
    Απλως ρωταω εσας τι σας βοηθαει να ηρεμήσετε σε μια δυσκολη στιγμη..παντως ευχαριστω

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by LIA98 View Post
    Συγνωμη ειναι νεα εδω..Δεν.το ηξερα.
    Απλως ρωταω εσας τι σας βοηθαει να ηρεμήσετε σε μια δυσκολη στιγμη..παντως ευχαριστω
    Βρες κατι που σου αρεσει να κανεις ετσι το μυαλο σου θα αποσπαται απο αυτα που σκεφτεσαι
    βασικα πρεπει να σκεφτεσαι ευχαριστα πραγματα.
    Και δω αν μιλησουμε εμεις μεταξυ μας για ασχετα πραγματα εκτος των προβληματων σου θα δεις τεραστια διαφορα στην ψυχολογια σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    γεία σου! Εγω θα πρότεινα να κάνεις για αυτό που ήρθες. Ήρθες να μας μιλήσεις για να νιώσεις καλύτερα. Μίλας μας, δεν θα σε κρίνουμε, δεν σε ξέρουμε, δεν θα μάθουμε ποτέ ποια είσαι, θέλουμε όμως να σε βοηθήσουμε. Δεσμεύομαι απέναντι σου ότι θα είμαι εδω να σε διαβάσω και να σου πω την γνώμη ή και όχι εαν δεν την θελεις. Δεν είμαι ψυχολόγος, είμαι όμως και εγω μία πονεμένη κοπέλα που μπορεί να σε καταλαβει. Μαγικό ξόρκι δεν υπάρχει δυστυχως, φαρμακα δεν μπορούμε να σου γραψουμε, σε ψυχολογο δεν θελεις ακόμα να πας, οπότε μια λύση θα ηταν αυτη.
    Παρε μια βαθυα ανασα.
    Σε αγκαλιάζω και σου λεω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που ζητάς βοήθεια. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    γεία σου! Εγω θα πρότεινα να κάνεις για αυτό που ήρθες. Ήρθες να μας μιλήσεις για να νιώσεις καλύτερα. Μίλας μας, δεν θα σε κρίνουμε, δεν σε ξέρουμε, δεν θα μάθουμε ποτέ ποια είσαι, θέλουμε όμως να σε βοηθήσουμε. Δεσμεύομαι απέναντι σου ότι θα είμαι εδω να σε διαβάσω και να σου πω την γνώμη ή και όχι εαν δεν την θελεις. Δεν είμαι ψυχολόγος, είμαι όμως και εγω μία πονεμένη κοπέλα που μπορεί να σε καταλαβει. Μαγικό ξόρκι δεν υπάρχει δυστυχως, φαρμακα δεν μπορούμε να σου γραψουμε, σε ψυχολογο δεν θελεις ακόμα να πας, οπότε μια λύση θα ηταν αυτη.
    Παρε μια βαθυα ανασα.
    Σε αγκαλιάζω και σου λεω ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που ζητάς βοήθεια. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ.
    Χωρις να.σε ξερω με εκανες τουλαχιστον να χαμογελασω..σε ευχαριστω πολυ..Ειλικρινά το περνάω μόνη μου ειμαι 23 χρονων ..εχω φίλους..αλλα και δεν έχω..εχω οικογένεια αλλα πολυ μακριά ..εχω σχεση που την κανω να κλαιει καθε μερα ..παντα ημουν εγω η δυνατη για ολους..Τους στήριζα..δεν δεχομουν ποτε βοήθεια..ειναι κακο το γνωριζω αλλα ετσι ειμαι ..έχουν περασει τρεις εβδομαδες απο εκείνο και εγω το νιωθω σαν πριν 3 ωρες...αυτο θα περασει?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by LIA98 View Post
    Χωρις να.σε ξερω με εκανες τουλαχιστον να χαμογελασω..σε ευχαριστω πολυ..Ειλικρινά το περνάω μόνη μου ειμαι 23 χρονων ..εχω φίλους..αλλα και δεν έχω..εχω οικογένεια αλλα πολυ μακριά ..εχω σχεση που την κανω να κλαιει καθε μερα ..παντα ημουν εγω η δυνατη για ολους..Τους στήριζα..δεν δεχομουν ποτε βοήθεια..ειναι κακο το γνωριζω αλλα ετσι ειμαι ..έχουν περασει τρεις εβδομαδες απο εκείνο και εγω το νιωθω σαν πριν 3 ωρες...αυτο θα περασει?
    Θέλεις να μιλήσεις γι αυτό? Αν δεν είσαι έτοιμη θα σε καταλάβουμε, δεν σε πιέζει κάνεις.. Να ξέρεις απλά ότι υπάρχουν και εδώ άτομα που έχουν περάσει το ίδιο (και εγώ μέσα σε αυτούς) και μπορούν να καταλάβουν ακριβώς πως νιώθεις..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by LIA98 View Post
    Θα ηθελα να αναφέρω οτι δεν εχω επισκεφτεί ποτέ καποιον ψυχολόγο για ολα αυτα που εχω περασει στην ζωη μου. Πρώτη φορα γραφω καπου για αυτο, βρισκομαι σε μια κατασταση συναισθηματικά τρομακτική, και δεν τι να κανω. Ειμαι κλεισμένη στο δωματιο μου για βδομάδες ( εχουμε και καραντινα) ξεσπαω, κλαιω, πνιγομαι απο τις σκεψεις μου , κανω εμετο (συγνωμη για αυτο) , δεν μπορω να ελέγξω εμένα! Συγκατοικω με την κοπελα μου χρονια..αλλα δεν μπορει να με.βοηθήσει..αισθάνομαι οτι τρελαίνω και την ιδια με εμένα..αισθανομαι βάρος..ντρέπομαι που το γραφω ακομα αλλα αρχισα και παιρνω ελαφριά ναρκωτικά με.βοηθούν..προσπαθω να ξεχασω οτι με βιασαν 5 ....... δεν μπορω ομως δεν μπορω να το σβησω και θελω να ξαναγινω οπως πριν , απο την αυπνια ποναει.το σωμα μου .. ντρέπομαι που ειμαι ομοφυλόφιλη και με.βίασαν αντρες..πνιγοναι στην σκεψη να το αναφερω στην σχεση μου. Δεν θελω να παω σε ψυχολογο να τα πω απο κοντα, να με κοιτάει..δεν ξερω αλλα με πθανει φοβος..το ιδιο με καταγγελια..μονο που κανω σκεψεις με.διαδικασιες παθαινω κρίσεις πανικου..νιωθω οτι φταιω για οτι εχει γινει και δεν.ξερω πως να το βγαλω απο μεσα μου...δρν το πιστευα οτι θα συμβει σε εμένα και θα σκεφτομαι ετσι..αλλα δεν μπορω να πείσω τον εαυτό μου να κάνει κατι ..με κραταω κλεισμένη..σκεφτομαι να κανω κακο σε εμενα..μετα ξεσπαω σρ κλαματα...
    Χρειάζομαι μια βοηθεια, μια συμβουλη απο κάποιον που μπορει να περνάει το ιδιο..πως θα γίνω παλι οπως πριν?
    Καλησπέρα...
    Πρώτα από όλα μπράβο που βρήκες την δύναμη να μιλήσεις για αυτό που έγινε έστω και δημοσια.
    Θέλω να ξέρεις πως στην δική σου θέση βρίσκονται σίγουρα κι άλλοι άνθρωποι που έζησαν κάτι παρόμοιο.
    Θέλω να ξέρεις ακομη ότι έζησα κάποτε και εγώ κάτι ανάλογο άρα μπορώ να σε καταλάβω. Θες να το συζητήσεις?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Θέλεις να μιλήσεις γι αυτό? Αν δεν είσαι έτοιμη θα σε καταλάβουμε, δεν σε πιέζει κάνεις.. Να ξέρεις απλά ότι υπάρχουν και εδώ άτομα που έχουν περάσει το ίδιο (και εγώ μέσα σε αυτούς) και μπορούν να καταλάβουν ακριβώς πως νιώθεις..
    Λυπάμαι που εχεις περασει και εσυ κατι τετοιο ..να αισθάνεσαι ενα κρεας..να.χάνεται η αξιοπρέπεια σου..που εχτιζες χρονια ( εγω παντα σε αυτο πιστευα ) και ολα αυτα σε λιγες ωρες..
    Εγω λοιπον ειμαι ομοφυλόφιλη όπως ειπα..οχι απο παντα εδω και 3 χρονια που εχω και την.πρωτη μου σχεση..παντα εκανα παρεα με αντρες και ήμουν ανετη μαζι τους..τωρα δεν θελω ουτε με εναν βρεθώ μαζι στον ιδιο χωρο..Ο ενας απο αυτους ηταν γνωστος μου σχεδον φίλος απο την.δουλεια μου (πάλι καλα τωρα δουλεύω απο το σπιτι) τους αλλους δεν τους ειχα ξαναδεί ..ολοι ξερανε οτι ειμαι λεσβια..
    Δεν.ξερω πως θα συνεχισω ..αυτο.το μίσος που νιώθω...δεν φευγει..
    Με εκαναν να ουρλιαζω , να εκλιπαρω..να νιωθω σκουπιδι..δεν με πηγαν ουτε στο νοσοκομειο..με παρατησαν σε αθλια κατασταση στο σπιτι του. Εχουν περασει 3 Εβδομάδες και ξερωω οτι πρεπει να μαζεψω τα κομματια μου..πρέπει να παω να κανω εξετασεις..κατι το οποιο το φοβαμαι παρα πολυυ..δεν ξερω για πιο απ ολα να κλαιω..

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι οπωσδήποτε την συμβουλή σας
    By Anxious22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-10-2019, 02:30
  2. Χρειάζομαι συμβουλή παρακαλώ!
    By Lavingar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 117
    Last Post: 12-02-2019, 22:47
  3. χρειάζομαι επειγόντως τη συμβουλή σας!
    By madiwasp in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 53
    Last Post: 02-05-2016, 01:34
  4. χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλη σε.....
    By lady-in-red in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 13-02-2014, 21:03
  5. Χρειάζομαι την συμβουλή σας
    By Fotis75 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 27-07-2008, 18:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •