Διαφορετική ιδεολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36

    Διαφορετική ιδεολογία

    Καλησπέρα θα ήθελα μια γνώμη για το παρακάτω θέμα που θα παραθέσω και με έχει απασχολήσει.Εχω μια φίλη αρκετά μεγαλύτερη από μένα και ήταν πρώην καθηγήτρια μου στο λύκειο που μου έκανε ιδιαίτερα. Τέλος πάντων από την αρχή είχαμε κολλήσει ταιραιζαμε και περνάμε πολύ ωραία, συζηταμε διαφορά πράγματα και ξέρει τα πάντα για μένα όπως εγώ για εκείνη. Το θέμα είναι ότι σε κάποια θέματα έχουμε διαφορετικές απόψεις, στα πολιτικά κυρίως και δεν συμφωνώ με αυτά που λέει. Δεν έχουμε τσακωθεί για αυτό απλά έχουμε κάνει κουβέντα και τις έξω εξηγήσει ότι δεν είναι έτσι όπως τα λέει και δεν μπορεί να γινεκευει πράγματα.Πολλές φορές νιώθω άβολα γτ δεν ξέρω τι να της πω και δεν θέλω να συνεχίσω μια κουβέντα και να καταλήξουμε να καυγαδισουμε. Απλά με χαλάει που κάποιες φορές έχει αυτές τις απόψεις που ειναι τελείως διαφορετικές από τις δικές μου. Και σκέφτομαι κιόλας ότι είναι 45 χρόνων γυναίκα έχει κάποιες απόψεις, δεν μπορώ εγώ να κάτσω να την ακυρώσω σαν άτομο λόγω αυτού, γιατί όπως είπα είναι πάρα πολύ καλός άνθρωπος, με έχει βοηθήσει σε πολλά πράγματα και με αγαπάει και την αγαπάω. Σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνουμε;

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Stellapl View Post
    Καλησπέρα θα ήθελα μια γνώμη για το παρακάτω θέμα που θα παραθέσω και με έχει απασχολήσει.Εχω μια φίλη αρκετά μεγαλύτερη από μένα και ήταν πρώην καθηγήτρια μου στο λύκειο που μου έκανε ιδιαίτερα. Τέλος πάντων από την αρχή είχαμε κολλήσει ταιραιζαμε και περνάμε πολύ ωραία, συζηταμε διαφορά πράγματα και ξέρει τα πάντα για μένα όπως εγώ για εκείνη. Το θέμα είναι ότι σε κάποια θέματα έχουμε διαφορετικές απόψεις, στα πολιτικά κυρίως και δεν συμφωνώ με αυτά που λέει. Δεν έχουμε τσακωθεί για αυτό απλά έχουμε κάνει κουβέντα και τις έξω εξηγήσει ότι δεν είναι έτσι όπως τα λέει και δεν μπορεί να γινεκευει πράγματα.Πολλές φορές νιώθω άβολα γτ δεν ξέρω τι να της πω και δεν θέλω να συνεχίσω μια κουβέντα και να καταλήξουμε να καυγαδισουμε. Απλά με χαλάει που κάποιες φορές έχει αυτές τις απόψεις που ειναι τελείως διαφορετικές από τις δικές μου. Και σκέφτομαι κιόλας ότι είναι 45 χρόνων γυναίκα έχει κάποιες απόψεις, δεν μπορώ εγώ να κάτσω να την ακυρώσω σαν άτομο λόγω αυτού, γιατί όπως είπα είναι πάρα πολύ καλός άνθρωπος, με έχει βοηθήσει σε πολλά πράγματα και με αγαπάει και την αγαπάω. Σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνουμε;
    Δεν νομίζω να έχει σχέση η ηλικία της για το ότι διαφωνείτε για ένα θέμα (ή και περισσότερα). Είναι φυσιολογικό να μην σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο και να μην συμφωνούμε με όλα..
    Μπορείς να κάνεις μια συζήτηση μαζί της και να της πεις ότι τα συγκεκριμένα θέματα καλύτερα να μην τα συζητάτε αφού καταλήγετε πάντα στο να διαφωνείτε και όλο αυτό δεν σαρεσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλησπέρα

    Προσωπικά θεωρώ βασικό θέμα συγκλισης μεταξύ φίλων την ιδεολογία. Δεν μιλώ για το τι κόμμα ψηφίζει ο καθένας, μιλώ για πολιτική ιδεολογία όμως. Δεν πιστεύω οτι δύο άτομα που δεν ταιριάζουν καθόλου σε αυτό το θέμα μπορούν να είναι στενοί φίλοι. Μπορούν να εκτιμούν ο ένας τον άλλον ή να τον αγαπούν, αλλά δεν μπορούν να είναι στενοί φίλοι. Κι αυτό γιατί πολιτική δεν είναι μόνο το τι κόμμα θα ψηφίσει κανείς στις εκλογές, πολιτική είναι τα πάντα γύρω μας και στην ζωή μας. Αναπόφευκτα λοιπόν όταν έχεις κάποια συγκεκριμένα πιστεύω/ στάση ζωής κτλ αυτό με τον κολλητό σου/ κολλητή σου θα το μοιραστείς, θα το κουβεντιάσεις...και θα έρθεις σε ρήξη.

    Μπορείς να δοκιμάσεις να το κουβεντιάσεις μαζί της και να της ζητήσεις να μην συζητάτε για πολιτική. Στην πράξη πάντως ακόμα κι αν συμφωνήσει πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσει να εφαρμοστεί.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    Ελισάβετ δεν συζητάμε συνέχεια για πολιτικά, απλα έγινε μια νύξη σήμερα και με προβλημάτισε αλλιώς δεν θα είναι το κύριο θέμα συζήτησης. Ξέρει την άποψη μου και εγώ την δική της, το σεβόμαστε και προχωράμε δεν θα κολλήσουμε σε αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Stellapl View Post
    Ελισάβετ δεν συζητάμε συνέχεια για πολιτικά, απλα έγινε μια νύξη σήμερα και με προβλημάτισε αλλιώς δεν θα είναι το κύριο θέμα συζήτησης. Ξέρει την άποψη μου και εγώ την δική της, το σεβόμαστε και προχωράμε δεν θα κολλήσουμε σε αυτό.
    Δεν ξέρω την μεταξύ σας σχέση και τι συζητάτε. Απλά μου φαίνεται σχεδόν αδύνατο να μην έρχεται η κουβέντα στην πολιτική. Και ξαναλέω, δεν εννοώ σε πολιτικά κόμματα και παρατάξεις, πολιτική όμως είναι τα πάντα γύρω μας. Θα μιλήσεις για την δουλειά σου και τα εργασιακά σου δικαιώματα κι αλλιώς θα τα δει ένας αριστερός αλλιώς ένας δεξιός, θα μιλήσεις για τους πρόσφυγες το ίδιο, θα μιλήσεις για την οικονομία της χώρας το ίδιο, θα μιλήσεις για τις επιχειρήσεις το ίδιο, για την ανεργία, για νόμους....δεν μπορώ να σκεφτώ ένα θέμα που να μην περιλαμβάνει πολιτική ιδεολογία. εκτός κι αν περιορίζεστε αποκλειστικά στα προσωπικά σας ξέρω γω...

    Δεν ξέρω την ηλικία σου, φαντάζομαι είσαι μικρή, προσωπικά μεγαλώνοντας επέλεξα να στον στενό μου κύκλο να έχω ανθρώπους που έχουμε την ίδια ή παρόμοια ιδεολογία. Με τους υπόλοιπους κρατώ μια πιο μακρινή σχέση εκ των πραγμάτων.

    Αν ρωτάς τώρα για ΜΙΑ και μόνη φορά που έτυχε να αναφερθείτε σε κάτι και σε ενόχλησε... η λύση σε αυτό είναι να της ζητήσεις να μην ξανα αναφερθείτε. Δεν υπάρχει ενδιάμεσο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    36
    Είμαι 20.για να δώσω ένα παράδειγμα θεωρεί τον εαυτό της πατριωτισσα, αγαπάει την Ελλάδα και σχετικα με ένα θέμα που λέγαμε θεωρεί ότι δεν είμαστε το ίδιο με τους Πακιστανούς σαν λαός, εμείς είμαστε φιλότιμοι εκείνοι μπορεί να σε σκοτώσουν για ένα κομμάτι ψωμί και άλλα τέτοια, απλά εγώ δεν συμφωνώ και της το είπα, δεν καυγαδισαμε απλά με στεναχωρεί που έχει εξιδανικευσει κάτι στο μυαλό ενώ δεν είναι έτσι. Θεωρεί τον εαυτό της δεξιά αλλά γενικά σε άλλα πράγματα συμφωνούμε και δεν έχει πει κάτι που διαφωνώ. Εν τέλει ο καθένας έχει την άποψη της αλλά έλα που έρχομαι σε δύσκολη θέση εγώ :p

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Stellapl View Post
    Είμαι 20.για να δώσω ένα παράδειγμα θεωρεί τον εαυτό της πατριωτισσα, αγαπάει την Ελλάδα και σχετικα με ένα θέμα που λέγαμε θεωρεί ότι δεν είμαστε το ίδιο με τους Πακιστανούς σαν λαός, εμείς είμαστε φιλότιμοι εκείνοι μπορεί να σε σκοτώσουν για ένα κομμάτι ψωμί και άλλα τέτοια, απλά εγώ δεν συμφωνώ και της το είπα, δεν καυγαδισαμε απλά με στεναχωρεί που έχει εξιδανικευσει κάτι στο μυαλό ενώ δεν είναι έτσι. Θεωρεί τον εαυτό της δεξιά αλλά γενικά σε άλλα πράγματα συμφωνούμε και δεν έχει πει κάτι που διαφωνώ. Εν τέλει ο καθένας έχει την άποψη της αλλά έλα που έρχομαι σε δύσκολη θέση εγώ :p
    Με συγχωρείς αλλά αυτό που περιγράφεις δεν λέγεται πατριωτισμός. Λέγεται ρατσισμός.

    Άρα εδώ εξαρτάται από σένα πόσο μπορεί να θέλεις τέτοια άτομα στην ζωή σου και στο κοντινό σου περιβάλλον.
    Προσωπικά αν με ρωτάς δεν θα ήθελα ούτε καλήμερα, αλλά ο καθένας όπως νομίζει.

    Μπορείς αρχικά να της το ξεκόψεις, να της πεις δηλαδή ότι διαφωνείς κ ότι δεν θες να ξανασυζητήσετε τέτοια γιατί σε φέρνει σε δύσκολη θέση, εφόσον έχεις θετικά συναισθήματα για εκείνη γενικότερα. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αν είναι ρατσίστρια θα επανέλθει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Συμφωνώ με Ελισάβετ 100%. Πανω κατω αυτα θα ελεγα γιατι εχω βιωσει κατι παρομοιο με (πρωην :p) φιλη μου.

Similar Threads

  1. μια διαφορετικη προσεγγιση της κτθλψης ....
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 51
    Last Post: 19-09-2020, 01:49
  2. Μια διαφορετική άποψη...
    By heman in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-2014, 22:02
  3. Διαφορετική ανσυχία
    By Academus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 09-09-2011, 11:54
  4. Διαφορετική θρησκεία
    By melissa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-03-2011, 14:57
  5. Μια Διαφορετική αντίληψη για τη σχιζοφρένεια
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 22-10-2007, 23:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •