Αραίωση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Αραίωση?

  1. #1

    Αραίωση?

    Καλησπέρα παιδιά μετά από καιρό ξανά ανοίγω θέμα που με έχει αγχωσει και θέλω να ακούσω γνώμες πριν μια εβδομάδα κουρευτικα και επειδή τα κουρευω κοντά συνήθως επειδή μεγάλουν εύκολα παρατηρησα ότι όταν τα σηκώνω όλα κάτι σαν να έχω αραίωση στα μαλλιά μου από επάνω όχι φαλάκρα, φαίνονται ότι υπάχουν μαλλιά αλλά μάλλον δεν είναι τόσο πυκνά υπάρχει ενδεχόμενο να μείνω καραφλος? είναι μόνο 17 Όπου έχω μπει και έχω διαβάσει λένε οτι όσοι έχουν αραίωση μένουν καραφλοι, τριχόπτωση δεν έχω τραβάω τις τρίχες μου να δω πόσες βγαίνουν και δεν βγαίνει ούτε μια , τζελ δεν βάζω ποτέ , τα μαλλιά μου τα ελουζα ανά 3-4 μέρες όταν τα λούζω όμως ισιονουν και δεν βλέπω κάποια αραίωση μόνο όταν ξερενουν το βλέπω αυτό, ούτε καράφλα πατέρα έχω ούτε παπού είχα αλλά του πατέρα μου έχω παρατηρήσει ότι κάπως όταν τα σηκώνει σαν να φαίνεται το δέρμα μέσα από τα μαλλιά του

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    17
    Χαχαχαχα ηρέμησε φίλε.Απλα μάλλον έτσι φαίνεται το μαλλί σου.Μπορεί να είναι λεπτή η τρίχα. Ρωτά κάποιο κοντινό σου πρόσωπο να σου πει αν έχουν αραιώσει. Το ποιο πιθανό να τα βλέπεις εσυ έτσι.

  3. #3
    Στον καθρέφτη που τα κοιτάω και ανοίγω το φως φαίνεται μέσα το δερμα η όταν τραβάω φωτογραφία με φωτισμό αυτό είναι αραίωση?

  4. #4
    Βασικά γίνεται να έχω αραίωση χωρίς τριχόπτωση?

  5. #5
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Βασικά γίνεται να έχω αραίωση χωρίς τριχόπτωση?
    Βασικα μην αγχωνεσαι.και να ξέρεις ότι οι καραφλοι είναι πιο σεξυ από αυτούς που εχουν μαλλιά.

  6. #6
    Απαπα τι μου λες ούτε να το ακούω δεν θέλω

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Βασικα μην αγχωνεσαι.και να ξέρεις ότι οι καραφλοι είναι πιο σεξυ από αυτούς που εχουν μαλλιά.
    Για να φτιάξεις την ψυχολογία του ενός.. Κατέστρεψες την ψυχολογία άλλωνννν..

    Παω να ξυρισω το κεφάλι μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Γιάννης Βάγιας View Post
    Βασικά γίνεται να έχω αραίωση χωρίς τριχόπτωση?
    οχι, δεν γινεται. απλα, την τριχοπτωση δεν την αντιλαμβανεσαι αν δεν εχει καταιγιστικους ρυθμους.
    τριχοπτωση σε κανονικο ρυθμο, εχουν και τα εντελως υγιη μαλλια, γιατι οι τριχες αντικαθιστανται τακτικα. απλα σε οσους εχουν προβλημα, αρχιζουν να μην αντικαθιστανται...
    οπως σωστα σχολιαζεις πανω, στους συγγενεις σου θα βρεις την απαντηση. ειναι κληρονονικη η ανδρογενης αλωπεκια..
    αν δεις μπαμπα παπουδες κι απ τις δυο πλευρες, κλπ, μπορεις να βρεις μια ενδειξη.

  9. #9
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Για να φτιάξεις την ψυχολογία του ενός.. Κατέστρεψες την ψυχολογία άλλωνννν..

    Παω να ξυρισω το κεφάλι μου.
    Χαχα.απλα επειδή το θέμα καράφλας ακουγεται κάπως ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου.όσοι έχουν δηλαδή φαλακρα τι δεν είναι ωραιοι?το αντίθετο θα ελεγα.όχι ότι αυτοί που έχουν πλούσια κομη δεν είναι.το ένα δεν αναιρει το άλλο.

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Χαχα.απλα επειδή το θέμα καράφλας ακουγεται κάπως ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου.όσοι έχουν δηλαδή φαλακρα τι δεν είναι ωραιοι?το αντίθετο θα ελεγα.όχι ότι αυτοί που έχουν πλούσια κομη δεν είναι.το ένα δεν αναιρει το άλλο.
    Εσύ άλλο είπες πιο πάνω.. Ξύρισα μόνο το μισό.. Για να είμαι σίγουρος..


    Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν άντρες που τους πάει να μην έχουν μαλλιά.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οχι, δεν γινεται. απλα, την τριχοπτωση δεν την αντιλαμβανεσαι αν δεν εχει καταιγιστικους ρυθμους.
    τριχοπτωση σε κανονικο ρυθμο, εχουν και τα εντελως υγιη μαλλια, γιατι οι τριχες αντικαθιστανται τακτικα. απλα σε οσους εχουν προβλημα, αρχιζουν να μην αντικαθιστανται...
    οπως σωστα σχολιαζεις πανω, στους συγγενεις σου θα βρεις την απαντηση. ειναι κληρονονικη η ανδρογενης αλωπεκια..
    αν δεις μπαμπα παπουδες κι απ τις δυο πλευρες, κλπ, μπορεις να βρεις μια ενδειξη.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου στο θέμα μου, τριχόπτωση δεν είχα ποτέ και νομίζω αν είχα θα την είχα καταλάβει πχ στο μαξιλάρι μου αν έβρισκα τίποτα τρίχες στα χέρια μου όταν λουζομουνα, επειδή σε κάποια σημεία μέσα από τα μαλλιά μου φαίνεται κάπως το δέρμα σκέφτομαι ότι αρχίζουν να αραιώνουν και στα 20 μου θα είμαι τίποτα καράφλας και ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.... Η εκτός αν το πρόβλημα είναι ότι τα μαλλιά μου δεν είναι τόσο πυκνά παλιά θυμάμαι είχα πυκνά μαλλιά από θέμα κληρονομικό ούτε παπού ούτε πατέρα δεν έχω καράφλα...

  12. #12
    Κάποιοι είναι ωραίοι εγώ τα μαλλιά μου τα θέλω όμως

  13. #13
    Καμία άλλη ιδέα γιατί μπορεί να φαίνονται έτσι τα μαλλιά μου? Πρέπει να έχω λεπτή τρίχα αλλά μεγαλώνουν σχετικά εύκολα τα μαλλιά μου

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Συνήθως κοιτα τον παππου απο την πλευρά της μαμάς σου. Εμένα και ο πατερας μου και ο παππους μου (ο πατερας του πατερα μου) έχασαν τα μαλλιά τους. Εγώ είμαι τριάντα και τα έχω ακόμα αν και φοβαμαι ότι μελλοντικά θα τα χασω. Εχω πυκνο μαλλί αλλά σε καποια σημεία μπροστα παρατηρω κάτι σαν αραίωση όταν κουρευομαι. Υπαρχουν προϊόντα για να δυναμωσουν την τρίχα,δεν το έχω ψάξει, αλλά σκοπευω να βρω και για μένα. Προς το παρον δεν έχω θέμα, αλλά θέλω να το αποφυγω μελλοντικα γιατι κι εγώ το θέλω το μαλλί μου.

    Εχω διαβάσει ότι παιζει μεγαλύτερο ρόλο η πλευρά της μητέρας παντως. Και όντως ο παππους μου απο την πλευρά της μαμάς μου είχε τα μαλλιά του. Δεν αποκλειω ωστόσο το ενδεχόμενο να τα χασω μελλοντικά. Ελπιζω τουλάχιστον να ειναι μετά τα 40.

    Αλλά και να τα χάσει κανείς,στη σημερινή εποχη υπαρχουν πάρα πολλες εναλλακτικές (πχ εμφυτευση) Δες αυτόν που έκανε το ράδιο αρβυλα,νομίζω έκανε κάτι ανάλογο.

    Γενικά υπαρχουν λύσεις,οποτε μη σε αγχωνει τόσο. Αν χανεις γενικά πολλες τρίχες,κάνε έναν έλεγχο για βιταμίνες και δες αν χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μονο η μινοξιδιλη εχει αποτελεσμα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •