Δεν με αναγνωρίζω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    6

    Δεν με αναγνωρίζω

    Καλησπέρα παιδιά,
    Είναι στιγμές εδώ και αρκετό καιρό που κοιτάζομαι στον καθρέφτη και δεν νιώθω ότι αυτή που βλέπω είναι ίδια με αυτή που νιώθω μες στο σώμα μου. Δεν είναι ότι δεν ταυτίζομαι καθόλου, απλά νιώθω σαν να βλέπω εν μέρει ένα ξένο άτομο στον καθρέφτη. Επίσης, συνέχεια μες την ημέρα κοιτάζομαι στον καθρέφτη σαν να με επιβεβαιώνει ότι "είμαι κάποια". Είχαν γίνει κάποιες καταστάσεις στη ζωή μου που με στέρευσαν ψυχικά και θεωρώ το ψυχικό άγχος και η στεναχώρια συνέβαλαν σε αυτό. Έχει περάσει κανείς κάτι παρόμοιο; Και αν ναι, πώς το αντιμετωπίσατε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Εχω αυτό το καιρό επειδη υπαρχει χρονος και κοιταζω πολλες φωτογραφίες από φοιτητρια από εκδρομες, με διαφορα 15 -10 χρονων κοιταχτηκα στο καθρεφτη και νομιζα ειδα καποια αλλη. Σκεφτηκα τοσο πολυ αλλαξα; Αλλα συγκρινοντας φωτογραφίες του τοτε και του τωρα απλα βλεπω τις διαφορες στο δερμα, στα ματια, στα κιλα. Αλλα κατεληξα πως ειμαι εχω ακόμα τα ιδια μουτρα και μυαλα με τότε, απλα με λιγες ρυτιδες παραπανω και λίγη κουραση παραπανω, αλλα οι εκφρασεις, η γκριματσες ειναι ακόμα εδω κολλημενες και τις αγαπω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    4
    Εγώ πλησιάζω 35 σε 6 μήνες και σε σχέση με τα 25 δεν βλέπω μεγάλες διαφορές.Η μόνη διαφορά είναι πως έχω αφήσει μούσι,και έχω πάρει παραπάνω κιλά επειδή δεν γυμνάζομαι εδώ και 5 χρόνια.Βέβαια τα κιλά στην ζυγαριά τα βλέπω και όχι στην εμφάνιση στον καθρεύτη.

  4. #4
    ntinti
    Guest
    Και εγώ το έπαθα αυτό ....Μετά από μια περιπέτεια υγείας που πέρασα και μια μεγάλη στενοχώρια ένα πρωί κοίταξα τον εαυτό μου στον καθρέπτη και είδα κάποια άλλη...
    Τα σημάδια της ψυχολογικής μου κατάστασης είχαν κάνει την εμφάνιση τους σε κάθε μέρος του προσώπου αλλά και του σώματος μου...
    Καθώς δούλευα πάνω σε αυτό παράλληλα και με την αγωγή μου άρχισα να αγαπώ αυτό που βλέπω και ας μη μου αρεζε....
    Σιγά σιγά αυτό άλλαξε και επανηλθα πολύ καλύτερα και από πριν....

    Ελπίζω να εντοπίσεις αυτό που σε έκανε να αλλάξεις και να το δουλέψεις ώστε να επανέλθεις !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    6
    Ναι έχει πέσει πολύ η αυτοεκτίμηση μου απο κάποιες καταστάσεις και ειλικρινά με βλέπω και δεν μου αρέσω.ειναι απίστευτο το πώς η ψυχολογία επηρεάζει το σώμα μας και τον τρόπο που βλέπουμε τον εαυτό μας. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Redrose98 View Post
    Καλησπέρα παιδιά,
    Είναι στιγμές εδώ και αρκετό καιρό που κοιτάζομαι στον καθρέφτη και δεν νιώθω ότι αυτή που βλέπω είναι ίδια με αυτή που νιώθω μες στο σώμα μου. Δεν είναι ότι δεν ταυτίζομαι καθόλου, απλά νιώθω σαν να βλέπω εν μέρει ένα ξένο άτομο στον καθρέφτη. Επίσης, συνέχεια μες την ημέρα κοιτάζομαι στον καθρέφτη σαν να με επιβεβαιώνει ότι "είμαι κάποια". Είχαν γίνει κάποιες καταστάσεις στη ζωή μου που με στέρευσαν ψυχικά και θεωρώ το ψυχικό άγχος και η στεναχώρια συνέβαλαν σε αυτό. Έχει περάσει κανείς κάτι παρόμοιο; Και αν ναι, πώς το αντιμετωπίσατε;
    H γυναικα μου μετά από κατάθλιψη 4 μηνών σηκώθηκε είδε τον εαυτό της και τρόμαξε όχι μόνο από το σώμα της αλλά και ψυχικά. Ε καμία εβδομάδα αργότερα ξεκίνησε διατροφή και άσκηση και έγινε όπως δεν ήταν ποτέ ξανά στη ζωή της

Similar Threads

  1. δε με αναγνωριζω πλεον..
    By anonymous21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 05-11-2018, 23:32
  2. Δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου.
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-06-2011, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •