Άρρωστοφοβια εν δράση ξανά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    15

    Άρρωστοφοβια εν δράση ξανά

    Καλημέρα σε όλους σας είμαι 26 χρόνων και από τα 18 μου με κρίσεις πανικού αγχώδης διαταραχή και υποχονδριαση και θέλω να μιλήσω για ένα θέμα που με απασχολεί. Να σημειώσω ότι από μικρός οι αμυγδαλές μου πρηζοταν πάντα ήταν ευαίσθητοι. Τέλος πάντων για κάποια χρόνια δεν αρρώσταινα καθόλου ούτε ιώσεις ούτε τίποτα και οι αμυγδαλές μου είχαν χρόνια να πρηστουν. Το Σεπτέμβρη που μας πέρασε ήμουν ένα ταξίδι και εκεί τέλος πάντως έγινε μια σεξουαλική επαφή. Όχι ολοκληρωμένη. Τρεις μέρες μετά έπαθα αμυγδαλίτιδα. Είχα χρόνια να το πάθω και τρόμαξα με αυτά και με εκείνα νομίζω ότι κόλλησα κάποιο ΣΜΝ από τότε με τρώει κάθε μέρα αλλά χθες με έπιασε όπως στην αρχή και κοντεύω να τρελαθώ
    Last edited by Akis123; 14-04-2020 at 09:19.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Και τι το τρομακτικό έχει μια αμυγδαλιτιδα; οι περισσότεροι που έχουμε αρρωστοφοφια φοβόμαστε καρκίνους, εγκεφαλικά, καρδιακά, και γενικώς πράγματα που σε σκοτώνουν η σε αφήνουν με προβλήματα. Άμα αρχίσουμε να φοβόμαστε και το σιναχι καήκαμε!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    15
    Το θέμα είναι ότι έγινε μετά την επαφή που είχα τρεις μέρες μετά δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καταλαβαίνω ότι πολλούς τους απασχολούν πολλά περισσότερα αλλά διαβάζοντας συμπτώματα μου κόλλησε ότι κάτι κόλλησα από την επαφή κ ας έκανα και εξετάσεις

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    15
    Για κάποιο λόγο σβήστηκε η μισή ανάρτηση μου δεν τα έχει όλα όσα έγραψα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Akis123 View Post
    Καλημέρα σε όλους σας είμαι 26 χρόνων και από τα 18 μου με κρίσεις πανικού αγχώδης διαταραχή και υποχονδριαση και θέλω να μιλήσω για ένα θέμα που με απασχολεί. Να σημειώσω ότι από μικρός οι αμυγδαλές μου πρηζοταν πάντα ήταν ευαίσθητοι. Τέλος πάντων για κάποια χρόνια δεν αρρώσταινα καθόλου ούτε ιώσεις ούτε τίποτα και οι αμυγδαλές μου είχαν χρόνια να πρηστουν. Το Σεπτέμβρη που μας πέρασε ήμουν ένα ταξίδι και εκεί τέλος πάντως έγινε μια σεξουαλική επαφή. Όχι ολοκληρωμένη. Τρεις μέρες μετά έπαθα αμυγδαλίτιδα. Είχα χρόνια να το πάθω και τρόμαξα με αυτά και με εκείνα νομίζω ότι κόλλησα κάποιο ΣΜΝ από τότε με τρώει κάθε μέρα αλλά χθες με έπιασε όπως στην αρχή και κοντεύω να τρελαθώ
    καλημερα.
    κανενα σμν δεν εχει μολυνση στις αμυγδαλες...
    χρησιμοποιησες προφυλακτικο στην επαφη σου;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    κανενα σμν δεν εχει μολυνση στις αμυγδαλες...
    χρησιμοποιησες προφυλακτικο στην επαφη σου;
    Όχι δε χρειαζόταν στο συγκεκριμένο κομμάτι γιατί δεν ήταν ολοκληρωμένη επαφή. Φάση θα το έλεγα έπαιξε μόνο στοματικό και τίποτα αλλο. Και αυτό ήταν για λίγα λεπτακια απλά έχω άρρωστοφοβια από μικρός και τώρα πυροδοτήθηκε με αυτό. Ξέρω ότι δεν έχω κάτι βαθιά μέσα μου αλλά όταν με πιάνει το άγχος αρχιζουν όλα και ψάχνω και ψάχνω έχω βαρεθεί κάθε φορά τα ίδια

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Akis123 View Post
    Όχι δε χρειαζόταν στο συγκεκριμένο κομμάτι γιατί δεν ήταν ολοκληρωμένη επαφή. Φάση θα το έλεγα έπαιξε μόνο στοματικό και τίποτα αλλο. Και αυτό ήταν για λίγα λεπτακια απλά έχω άρρωστοφοβια από μικρός και τώρα πυροδοτήθηκε με αυτό. Ξέρω ότι δεν έχω κάτι βαθιά μέσα μου αλλά όταν με πιάνει το άγχος αρχιζουν όλα και ψάχνω και ψάχνω έχω βαρεθεί κάθε φορά τα ίδια
    Φαντάζομαι έκανες εσύ... Γιαυτό και η φοβία..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    15
    Ναι αλλά πάντα ήμουν υποχόνδριος μέχρι αηδιας βαρέθηκα κάθε φορά τα ίδια

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Akis123 View Post
    Ναι αλλά πάντα ήμουν υποχόνδριος μέχρι αηδιας βαρέθηκα κάθε φορά τα ίδια
    Και το κάνεις για να σταματήσεις να είσαι??

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    15
    Φοβάμαι πολύ πέρασα κατάθλιψη τους προηγούμενους μήνες. Χθες ξεκίνησαν οι σκέψεις χωρίς λόγο δεν πρέπει να ψάχνω στο γκουγκλ αλλά είναι φορές που δεν το ελέγχω καθόλου. Πήγα και σε ψυχίατρο με αγωγή κανονικά. Έκανα δύο μήνες και ήμουν πολύ καλύτερα. Τώρα ξανά μανα

  11. #11
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Akis123 View Post
    Φοβάμαι πολύ πέρασα κατάθλιψη τους προηγούμενους μήνες. Χθες ξεκίνησαν οι σκέψεις χωρίς λόγο δεν πρέπει να ψάχνω στο γκουγκλ αλλά είναι φορές που δεν το ελέγχω καθόλου. Πήγα και σε ψυχίατρο με αγωγή κανονικά. Έκανα δύο μήνες και ήμουν πολύ καλύτερα. Τώρα ξανά μανα
    Ψυχοθεραπεία έχεις κάνει ποτέ?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    15
    Έχω κάνει μόνο στο κέντρο υγείας γιατί οικονομικά είμαι χάλια για να πάω έξω. Αλλά εκεί δεν έχει συχνά ραντεβού οπότε έπρεπε να περιμένω και τώρα με τον ιό πολύ δύσκολα

  13. #13
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Akis123 View Post
    Έχω κάνει μόνο στο κέντρο υγείας γιατί οικονομικά είμαι χάλια για να πάω έξω. Αλλά εκεί δεν έχει συχνά ραντεβού οπότε έπρεπε να περιμένω και τώρα με τον ιό πολύ δύσκολα
    Καταλαβαίνω ότι λες.. Απλά ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει. Ήμουν κάποτε στην θέση σου και μέσα από συζήτηση κατάφερα να πάω παρακάτω.. Πρώτα από όλα άσε το Google.. Αυτό πάντα γράφει το χειρότερο σενάριο για οτιδήποτε.. Αν γράψεις τώρα πχ "με πονάει μια τρίχα στο κεφάλι μου", στο τέλος θα γράφει " θα πεθάνεις"..
    Κάθε φορά που θα εμφανίζεται ένα θέμα θα βάζεις τα πράγματα κατω και θα βλέπεις με βάση την λογική (και όχι τον φόβο σου) για το τι ισχύει και τι όχι.. Πάντα να έχεις στο μυαλό σου ότι όταν η ψυχή πονάει, μας μιλάει μέσα από το σώμα μας..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    15
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου πραγματικά έχω ηρεμήσει δεν είναι εύκολο όλο αυτό και είναι κρίμα γιατί είμαι τόσο νέος και κάθομαι και σκέφτομαι έτσι

  15. #15
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Akis123 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου πραγματικά έχω ηρεμήσει δεν είναι εύκολο όλο αυτό και είναι κρίμα γιατί είμαι τόσο νέος και κάθομαι και σκέφτομαι έτσι
    Δεν έχει να κάνει με την ηλικία.. Έχει να κάνει με το ποσό χώρο αφήνεις στο μυαλό σου να κάνει σενάρια.. Μακριά από το Internet..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Επιτέλους θ' αναλάβει κανείς δράση;
    By Κύκνος in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 10-12-2019, 16:53
  2. η ευεργετικη δραση του λεμονιου
    By lineal in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2012, 09:39
  3. Broken Doll εν δραση
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 11-04-2011, 19:28
  4. Βιβλιοφάγος εν δράση
    By DissolvedGirl in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 31
    Last Post: 05-08-2009, 18:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •