PESTE MOU TIN DIKI SAS GNOMI PEDIA....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1

    PESTE MOU TIN DIKI SAS GNOMI PEDIA....

    Gia sas pedia!!! Kai go kenourgia edo! Sas vrika kata lathos omos apo oti ida voitha o enas ton allo! Vre pedia peste mou ti diki sas gnomi. Eho hasi 33kg me daktilio edo kai 18 mines. Den thelo na dino logariasmo sa kanena gia to pos. Pos mboro na hiristo aftous tous adiakritous pou theloun na xeroun ta panta gia mena? Theoro to thema poli prosopiko mou kai den thelo ta en iko mou en dimo...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου ʼντρια(πολύ όμορφο όνομα!)Απ'ό,τι κατάλαβα είμαστε ένα στιγμιαίο λάθος κι εμείς για σένα!Θα το καταπιούμε και αυτό! ;)
    Συγχαρητήρια για την σπουδαία σου απώλεια!Ελπίζω πέρα από το αποτέλεσμα να κυλάει ομαλά,χωρίς προβλήματα και η διαδικασία!
    Κι εγώ έχω βάλει δακτύλιο,έχασα κάποια κιλά,αλλά δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένη από τις επιπτώσεις,γι'αυτό ανέφερα το παραπάνω.
    Έχεις κι άλλα κιλά να χάσεις ή έφτασες το στόχο σου;Καλή συνέχεια στην πρώτη περίπτωση και καλή συντήρηση στη δεύτερη!

    Τώρα,στο δια ταύτα σου...Απ'ότι αντιλαμβάνομαι το πρόβλημα σου είναι αποκλειστικά κοινωνικό(κι αυτό είναι ευχάριστη έκπληξη εδώ μέσα)
    Όχι,πως υποτιμώ την πίεση,που υφίστασαι,αλλά είναι σπουδαίο που το μεγάλο και δύσκολο κομμάτι της παχυσαρκίας το έχεις τακτοποιημένο!
    Είτε ζεις σε κλειστή κοινωνία είτε ο δικός σου κύκλος σε βομβαρδίζει με αδιάκριτες ερωτήσεις,που σε φέρνουν σε δύσκολη θέση
    καθότι από τη μία δε θέλεις να αποκαλύψεις την επέμβαση κι από την άλλη ενδιαφέρεσαι αρκετά για τη γνώμη τους,ώστε να σε απασχολεί τόσο.
    Το να υπεκφεύγεις και να θολώνεις τα νερά συνηγορεί σιωπηρά περισσότερο στο ότι έβαλες κι εσύ δακτύλιο(κάτι που ακούγεται πλέον πολύ)οπότε
    δε νομίζω πως αφήνεις κάποιο περιθώριο πέρα από το ψέμμα.Να πεις δηλαδή πως μπήκες σε μία διαδικασία σωστής διατροφής και κάποιας άσκησης.

    Χωρίς να θέλω να σε κρίνω,δεν καταλαβαίνω γιατί να νιώθεις υπόλογη εξηγήσεων σε πρώτη φάση και σε δεύτερη γιατί βλέπεις αρνητικό
    το να έχει καταφύγει κάποιος σε βαριατρική μέθοδο για απώλεια βάρους...Η παχυσαρκία είναι ασθένεια κι αυτή είναι μία από τις θεραπείες της!
    Φοβάμαι πως όσο παίζεις το παιχνίδι τους,αγχώνεσαι,μπαίνεις σε διαδικασίες που δε σου είναι ευχάριστες,ουσιαστικά συνωμοτείς κι εσύ μαζ ί τους
    στην διαιώνιση αυτής της αδιακρισίας,απολογητικής στάσης,ενοχής και ντροπής για τις επεμβάσεις που τυχόν μας είναι απαραίτητες.
    Εκτός αν είναι και η δική σου οπτική αυτή.Ότι δηλαδή είναι ένδειξη προσωπικής αποτυχίας και αδυναμίας το να μην καταφέρει κάποιος
    με δίαιτα μόνο ν'αδυνατίσει και καταντήσει να καταφύγει σε βαριατρική επέμβαση...Δεν είναι έτσι όμως!Η παχυσαρκία πέρα από σοβαρή ασθένεια
    έχει πολλές ψυχολογικές προεκτάσεις κι έχει κι αυτή ανάγκη τους ειδικούς της όπως κάθε άλλη επικίνδυνη για την υγεία μας νόσος!

    Προσωπικά πιστεύω-το ξέρω πως θα σε σοκάρω κι ίσως σ'εκνευρίσω κιόλας-πως χρωστάς στον εαυτό σου πάνω απ'όλα κι από όλους
    να τον αγκαλιάσεις,να συμφιλιωθείς με την επιλογή του,να δείξεις την ευγνωμοσύνη σου στη μέθοδο και την ευτυχή για σένα έκβαση της!
    Αρκετά μας καταπίεσαν,μας πλήγωσαν,μας επηρέασαν ίσως την ελευθερία και τις επιλογές μας οι γνώμες των τρίτων,ας βάλουμε ένα στοπ,
    έστω τώρα που νιώθουμε πιο δυνατοί με τον νέο μας εαυτό!Το να παίξεις και πάλι το παιχνίδι τους προσωπικά το βλέπω ως επιβράβευση
    κι ενθάρρυνση της αδιάκριτης και ρατσιστικής συμπεριφοράς,που και στο παρελθόν έχεις κι εσύ όπως και όλοι μας υποστεί!
    Αντιλαμβάνομαι πως θα φαντάζεις πιο σπουδαία στα μάτια τους αν τους "τρίψεις στη μούρη" πως κατάφερες μόνη σου να χάσεις 33 κιλά,
    ενόσο εκείνες πιθανόν ακόμα παιδεύονται για τα 5 κι έτσι να πάρεις και την εκδίκηση σου για όσα εξαιτίας τους στο παρελθόν πέρασες,
    αλλά είναι ακόμα μια αντίδραση σου στη δική τους δράση,ακόμα μία φορά που σε βάζουν σε δυσάρεστη διαδικασία και σου χαλάνε
    ακόμα κι αυτό το ευχάριστο σου!ʼσε που και η ίδια έχω την άισθηση πως δε θα νιώθεις και πολύ καλά με τον εαυτό σου μετά
    (απόδειξη το ότι ακόμα βιώνεις μία εσωτερική σύγκρουση για το πώς να το χειριστείς και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό,που απευθύνθηκες σ'εμάς)

    Όπως πολύ καλά κατάλαβες,σε παροτρύνω να πεις την αλήθεια και μάλιστα με παρρησία,υπερασπιζόμενη επιτέλους τον εαυτό σου!
    Δεν είναι ντροπή η παχυσαρκία,η διατροφική διαταραχή ούτε οι προσπάθειες ενός ανθρώπου να παλέψει με τους δαίμονες του με κάθε τρόπο!
    Ντροπή είναι να χώνεις τη μύτη σου στις ζωές των άλλων,γεμάτος κατάκριση κι υποτίμηση κι αυτό επειδή δεν έχεις εσύ το ίδιο ψυχικό σθένος
    ν'ασχοληθείς με τα δικά σου πρβλήματα κι αδυναμίες,που κρύβεις στα κλειστά παντζούρια της ψυχής σου και στρουθοκαμηλίζεις!
    Πιθανόν να σε ενόχλησα με την απάντηση μου,θέλω όμως να καταλάβεις πως δεν έχω τίποτα μαζί σου,αλλά έχω πάρα πολλά με όλους αυτούς
    που μας έχουν τόσο πληγώσει με το ρατσιμό και την ηλίθια κριτική τους,που μας έκαναν να χαμηλώσουμε τα μάτια από ντροπή
    ή ακόμα χειρότερα να κλειστούμε σπίτι,στερημένοι από χαρά και ζωή και πιστεύω πως εμείς είμαστε εκείνοι που οφείλουμε τουλάχιστον στον εαυτό μας
    και όσα περάσαμε να βάλουμε ένα στοπ και να ορθώσουμε το ανάστημα μας!Ο κόσμος δε θ'αλλάξει ποτέ από μόνος του!
    Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τη δική τους συμπεριφορά,μπορούμε όμως ν'αλλάξουμε τη δική μας στάση!
    Να σπάσουμε εμείς τον φαύλο αυτό κύκλο!Αν πάψουμε να είμαστε οι δικοί τους δέκτες,
    όσο δυνατά κι αν εκείνοι συνεχίσουν να εκπέμπουν,δε θα μπορούν στο εξής να μας αγγίξουν τα βλαβερά τους κύματα!

    Ασφαλώς και θα κάνεις αυτό που νιώθεις πως είναι πιο κοντά σ'εσένα και στην ηρεμία της ψυχής σου!
    Ελπίζω να έχουμε νέα σου(μ'ελληνικούς μόνο σε παρακαλώ χαρακτήρες)και ν'αντιλαμβάνεσαι την καλή μου πρόθεση...
    Να σε προσέχεις και να χαίρεσαι στο έπακρο τη ζωούλα σου!Φιλάκια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ειναι πολυ απλα τα πραγματα αντρια , και αδικα προβληματιζεσαι...
    ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΖΩΗ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΕΦΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ!

    Αποσιωπησε λοιπον,οτιδηποτε δεν θες να κουβεντιασεις,αν καποιοι επιμεινουν, πες απλα, οτι τρως πλεον οσο σου χρειαζεται κι οχι ανεξελεγκτα κι ετσι αδυνατισες σταδιακα και ελπιζεις να συνεχισεις ναεχεις τον ιδιο ελεγχο στον εαυτο σου.-

    (και γραφε μας ελληνικα πλιζ)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •