Αυτογνωσία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352

    Αυτογνωσία

    Παιδιά,
    υπάρχει κανείς που να έχει βοηθηθεί με κάποιον τρόπο ως προς το πώς μπορείς να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου και να τον αποδεχτείς ή να προσπαθήσεις να κάνεις συμβιβασμούς - αλλαγές για να βρούμε τελικώς πώς θα πορευτούμε;
    Θυμάμαι πριν 2 χρόνια ένας ψυχ μου είχε δώσει μία τεχνική την οποία εφάρμοσα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είμαι νοσταλγός και ότι μάλλον αρνούμαι να ωριμάσω και να αποδεχτώ τη νέα πορεία της ζωής (βλ. εργασία, ευθύνες κλπ) αλλά δεν είχα δυνατότητα να πάω στον ίδιο γιατρό λόγω απόστασης.
    Όποιος ξέρει κάποια τεχνική ας γράψει καμιά γραμμή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπα δεν νομιζω να υπαρχει καμμια τεχνικη περαν του οτι βλεπεις τον εαυτο σου \"μεσω\" των αλλων,δηλαδη σαν οι αλλοι να ειναι καθρεφτες του εαυτου σου.
    Οποτε οσο περισσοτερο επικοινωνεις τοσο περισσοτερο μαθαινεις πραγματα για τον εαυτο σου φανταζομαι σε αυτην την αναζητηση που κραταει ολη την ζωη.
    Θα ελεγα μια ιστορια που ειχα διαβασει καπου για μια τελεια (κοσμος χωρις διαστασεις) και κατι παυλες (δισδιαστατος κοσμος) κλπ αν το εχει διαβασει καποιος ειναι ωραιο βιβλιο αλλα βαριεμαι να το διηγηθω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    ATHENS
    Posts
    8
    Γειά σου Τάσο,

    Δεν ξέρω τι σε έφερε σε αυτή τη διαδικασία, αλλά ότι και άν είναι αυτό, σε όλους συμβαίνει κάποια στιγμή. Είμαι σε αυτή τη διαδικασία εδώ και ένα χρόνο περίπου. Είχα κάποιες απώλειες στη ζωή μου και άλλαξε ο κόσμος κανονικά για εμένα.
    Με τη βοήθεια του ψυχοθεραπευτή μου και αφού κατάφερε να με χαλαρώσει μετά από αρκετούς μήνες, και μόνο από προσωπική εμπειρία, χωρίς να είμαι ειδική έχω να πώ τα εξής.
    Μεγαλώνουμε και διδασκόμαστε από άλλους, τι γίνεται όμως αν κοιτάξουμε μέσα μας, να μεγαλώσουμε εμείς το παιδί που έχουμε μέσα μας, με τις δικές μας πια προτιμήσεις, αξίες, νοοτροπίες κλπ.
    Η άποψη μου είναι πως ο μόνος τρόπος για να το καταφέρουμε είναι να δοκιμάσουμε.....
    Αλλιώς δεν θα μάθουμε ποτέ. Έχουμε διακίωμα και στην δοκιμασία και στο λάθος και σε όλα (αρκεί τα όρια μας να μην επιβαρύνουν και προσβάλλουν την ελευθερία των άλλων).
    Μέσα από την διαδικασία της δοκιμασίας, η ψυχή σου θα καταλάβει με τι είσαι καλά, τι σου αρέσει, τι σε εκφράζει και τι όχι. Αν πάλι δεν σου αρέσει τίποτα και δεν θέλεις τίποτα, μπορεί να είναι μια φάση που θέλεις και έχεις διακίωμα να τη ζήσεις και να ενεργοποιηθείς αργότερα.... Μόνο εσ\'υ ξέρεις. Και αν δεν δοκιμάσεις... δεν θα μάθεις.
    Καλή επιτυχία

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •