ΒΟΗΘΕΙΑ! Δεν ξέρω τι βιώνω! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7
    Oκ. Σε ευχαριστώ πολύ! Σε διάρκεια δεν είδα διαφορά, αλλά στιγμιαία όταν την κάνω νιώθω ένα θετικό συναίσθημα, οπότε νομιζω θα με βοηθήσει σε βάθος χρόνου.

  2. #17
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stelios90 View Post
    Oκ. Σε ευχαριστώ πολύ! Σε διάρκεια δεν είδα διαφορά, αλλά στιγμιαία όταν την κάνω νιώθω ένα θετικό συναίσθημα, οπότε νομιζω θα με βοηθήσει σε βάθος χρόνου.
    Χαίρομαι που βοήθησα.. Θα δεις αλλαγές και με την ψυχοθεραπεία.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Ξεκίνησα να σου γράψω κάτι για να σε βοηθήσω δεν ξέρω από που ν αρχίσω. Εδώ και 5 χρόνια τη ζημιά μου την έκανε εμένα η ίδια η ψυχανάλυση βιωνω ανυπαρξία. Αλλού εγώ αλλού ο εαυτός μου. Νιώθω σα ζωντανή νεκρή. Δεν έχω σκέψη δεν έχω πρόσβαση στις αναμνήσεις μου. Σαν να μην γεννήθηκα ποτέ. Δεν βιωνω δεν ακούω τη φωνή μου. Δεν δημιουργώ αναμνήσεις όλα είναι ίδια. Η Ζωή τρέχει χωρίς εμένα. Είμαι απ έξω και την παρακολουθώ. Έχω χάσει κάθε όρεξη για δημιουργία για έκφραση. Δεν είμαι εγώ. Με κοιτάζω στον καθρέπτη και δεν με βλέπω. Αν ήσουνα όπως εγώ θα σου έλεγα ότι ήδη δεν είχες καλή αίσθηση του εαυτού σου. Δηλαδή δεν ήταν καλά εδραιωμενος. Τα θέλω σου οι ανάγκες σου. Σίγουρα εσύ μέσα σου δεν ήξερες καλά τον εαυτό σου. Οι πολλές σκέψεις αυτό δείχνουν. Ήρθε και κάποιος σε τραυμάτισε με κάτι που σου είπε και το πίστεψες και έφτασες μέχρι εδώ. Εγώ αυτό έπαθα. Από την ψυχανάλυση. Με δυελυσε. Εγώ λοιπόν θα σου πω μακρυά από ψυχολόγους ψυχίατρους κλπ. Κάτι που με βοηθάει παραπολυ εμένα είναι να συγκεντωνοναι στους χτύπους της καρδιάς μου. Είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς. Πάρα πολύ. Πρόσεχε που θα πέσεις αν επιλέξεις ψυχολόγο. Δες μέσα σου αν υπάρχουν πράγματα που κουβαλάς και δεν είναι δικά σου. Δεν μήπως κουβαλας ότι δεν έχεις το δικαίωμα να υπάρχεις ως εγώ. Δες το είναι σημαντικό αυτό. Μήπως σε μπλοκάρει αυτό. Αν το κουβαλάς να ξέρεις δεν είναι δικό σου αλλά αυτό σου κάνει τη ζημιά. Ο εαυτός μας ο αληθινός μας εαυτός ποτέ δεν θέλει το κακό μας. Συγκεντρωσου προς τα μέσα και πες αλλά να το εννοείς ότι αγαπάς τον εαυτό σου. Άκουσε τις ανάγκες του. Ο εαυτός μας θέλει αγάπη. Και συμπόνια και κατανόηση και καλά λόγια. Αλλά να τα εννοούμε. Κι ότι κουβαλάς από άλλους πέταξε τα γρήγορα. Σε νιώθω ειλικρινά γιατί εγώ το περνούσα πολλά χρόνια. Μέχρι που ανακάλυψα αυτό που σου είπα. Ότι η θεραπεύτρια μου μου είχε φορτώσει οτι δεν έχω το δικαίωμα να υπάρχω ως εγώ. Και ένα σωρό άλλα. Και έχω ξεκινήσει να φτιάχνω σιγά σιγά. Και μην ξεχνάς ότι είσαι απλά ένας εγκέφαλος που έχει μπλοκάρει το λειτουργικό του. Θα φτιάξει. Ελπίζω να βοήθησα. Γράψε μου πως πας.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλεε Στελιο το θεμα με καθηλωσαι! αληθεια ηταν πολυ παραξενα και ανατριχιαστικα μερικα απο αυτα που εζησες.Πρωτη φορα τα ακουω να τα εχει περασει ολα αυτα καποιος ανθρωπος στα καλα καθουμενα,χωρις δλδ να εχει υπαρξει πριν κατις . Στο λεω κι θελω να το ξερεις οτι ειχα καπωτες εναν φιλο μου οπου μας περιεγρφαφε παρα πολυ ομοια πραματα, συναισθηματα με τα δικα σου αλλα αυτος ειχε μολις παθει ατυχημα(τρακαρισμα)με βαριες κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις και για πολλα χρονια ο κακομιρης τιρανιοταν, ειχε πολυ ιδια με εσενα προβληματα.
    Αυτα που περιγραφεις σχετικα με το οτι νιωθεις μερικες φορες ενα απολυτο κενο, οτι δεν θυμασαι τυποτα παρα μονο το παρον,οτι οι αισησεις σου γινοντε πολυ καλες ,ολα αυτα φιλε μου δε ξερω αν το γνωριζεις αλλα ειναι ασκησεις που κανουν στον διαλογισμο και μαλιστα στα τελευταια και δυσκολοτερα σταδια του, οπως αυτα που κανουν οι σαουλιν.Ειδικα εκει οπου λες οτι δεν πονουσες, οτι ενιωθες πραγματα που πριν δεν τα αντιλαμβανοσουν, αν το ψαξεις λιγο ειναι μεγαλο επιπεδο του διαλογισμου, πολλοι το πρσπαθουν για χρονιανα το κανουν και εσυ τα κανεις κατα λαθος!!! Θ σου ελεγα να το ψαξεις λιγακι το θεμα φιλε Στελιο, διοτις εαν απο μια τυχαια σοκαριστικη σου στιγμη καταφερνεις να μπορεις να εχεις τοσο τρομερο ελεγχο σκεψης και τοσο μεγαλες ικανοτητες καλο θα ειναι να επικοινωνησεις με ανθρωπους που ξερουν απο αυτα.
    Αποψη μου ειναι οτι απο την στιγμη οπου πηγες σε νευρολογους και σου ειπαν οτι δεν εχεις κανενα προβλημα με φλεβιδια ,αρτιριες κι τετοια ,θα σου λεγα λοιπον να ακουσεις το τελευταιο ψυχειατρο σου, και να κανεις υπομονη.Διοτις το φαρμακο που σου εδωσε, αυτες οι σταγονες αργουνε να δρασουνε, και δεν εχουν δραση τετοια οπου θα την αισθανθεις εμπρακτος. Ομως ειναι πολυ καλο φαρμακο ισως απο τα καλυτερα για τετοια προβληματα και οχι μονο για την καταθλιψη δλδ.
    Υπομονη !! πρεπει να κανεις υπομονη φιλε μου στο τονιζω διοτις καταλαβα οτι βιαζεσαι να δεις γρηγορα αποτελλεσματα και δυστυχως στα θεματα της ψυχικης υγειας ειδικα σε αυτα που αναφερεις θελουν αρκετο χρονο.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Είμαι της άποψης πως η φαρμακευτική αγωγή μόνη της δεν κάνει δουλειά.. Το ιδανικότερο είναι ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και χαπιών (ε αν χρειάζεται).
    Πως τα κατάφερα? Ψυχοθεραπεία 2 χρόνια όπου εκεί συζητάμε τα πάντα.. Από το πιο χαζό μέχρι το πιο σημαντικό γεγονός που γίνεται μέσα στην βδομάδα. Τον πρώτο καιρό έγραφα σε ένα χαρτί τι θα συζητήσω μαζί της γιατι είχα ανάγκη να σωθω, δεν άντεχα όλο αυτό που ζούσα.. Φοβόμουν τα πάντα, δεν ήμουν στο παρόν, με ενοχλούσαν οι ήχοι, με τρόμαζαν οι φωνές, ότι δεν ήταν στην θέση του μου προκαλούσε άγχος, δεν ήθελα κανένα κοντά μου και κάθε βράδυ έκλαιγα γιατί φοβόμουν..
    Άρχισα να διαβάζω για το τι είναι κατάθλιψη και κατάλαβα πόση δύναμη έχει το μυαλό και τι ζημιές μπορεί να προκαλέσει όταν χάσεις τον έλεγχο.. Πάντα είχα στο μυαλό μου πως όπως και να νιώθω, όσο χάλια ψυχολογικά και να είμαι στο κρεβάτι δεν θα μείνω για κανένα λόγο.. Το κρεβάτι ήταν μόνο για ύπνο το βράδυ.. Το πιο δύσκολο στάδιο για μένα ήταν να φέρω το μυαλό πίσω στην πραγματικότητα και να αρχίσω να ξανά ζω την ζωή μου και όχι να λειτουργώ μηχανικά.. Με βοήθησε πολύ μια άσκηση που μου είχε πει η ψυχολόγος την οποία έκανα 3 φορές την ημέρα (αν θες στην λέω).. Τι άλλο? Πείσμα!! Κάθε μέρα ήμουν χάλια, κάθε μέρα πονουσα και κάτι αλλο (ψυχοσωματικα) αλλά πεισμωνα και έλεγα ότι δεν θα το αφήσω να με νικήσει. Πολλές φορές με νικούσε αλλά δεν σταματούσα εκεί. Άρχισα να αγνοώ τους ανθρώπους που με έφεραν στην κατάσταση που ήμουν (γονείς), έκανα στην άκρη φίλους - γνωστούς που ήταν τοξικοι και κάθε μέρα δούλευα με τον εαυτό μου (και την ψυχολόγο) για να γίνω η καλυτερη εκδοχή του εαυτού μου.

    Αν θες κι άλλη βοήθεια κάνε μου συγκεκριμένες ερωτήσεις.
    Ακριβως όπως το περιγράφεις, απορώ με αυτό που του ειπε ο γιατρός οτι δεν θα βοηθήσει η ψυχοθεραπεία κ να αρχίσει φάρμακα! Όλοι μετά από ακραία τραυματικά βιώματα (χωρισμούς , απολύσεις, ψυχολογική κακοποίηση από γονείς κλπ ) κάποια στιγμή π ηρεμεί η ένταση στη καθημερινότητα βγαίνει όλη αυτή η ψυχολογική εξουθένωση με αυτά τα συμπτώματα, κ η λύση είναι ψυχοθεραπεία κ αντοχη στη κατάσταση με την οπτική οτι είναι παροδική. Δεν είναι στομάχι να πάρουμε χάπια σαν μοναδική λύση

  6. #21
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Στέλιο καλησπέρα,
    Διαβάζοντας το κειμένο σου μπορώ να πω οτι ταυτίζομαι 100% σε όλα!
    Αλήθεια το ξεπέρασες; Και αν ναι πως;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,448
    φιλαρακι ολλοι κανουμε λαθη κι αυτα μας κανουν σοφότερους . τα αφήνουμε πισω αφου εξομολογηθούμε κι σε εναν σωστο πνευματικο κι παμε πιο κάτω με καθαρά ολα μεσα μας κι γινόμαστε παντα λιγο σοφοτεροι στη ζωη μας μεσα απο αστοχιες μας που παλεύουμε πάντα να διορθώνουμε.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    17
    καλησπερα ...μολις διαβασα ολο αυτο που περνας.....αμα σου πω οτι βιωνω τα ιδια θα το πιστεψει? ολα ξεκινησαν τον Μαρτη κ εχει φτασει Σεπτεμβριος κ ακομα τα ιδια ζω και τιποτα δεν εχει αλλαξει !!!τα φαρμακα που μ εδωσαν ολοι οι ψυχιατροι που πηγα δεν μ εχουν κανει κατι, ο παλιος μου εαυτος εχει εξαφανισθει....ξεχασα να ειμαι ανθρωπος,,,κ με την ψυχοθεραπεια λυση δεν βρηκα....κ με τις εξετασεις τιποτα δεν φανηκε. Πες μου σε παρακαλω οτι εχεις βρει τι φταει κ εχεις επανελθει,...ή χαθηκες κ εσυ μεσα στο μυαλο σου,,,στον καινουργιο αγνωστο ανθρωπο που εχει ξυπνησει κ δεν ξερεις πως να επαναπρογραμματισεις......εχ ω ξεχασει τα παντα απο την παλια μου ζωη !!!ο χρονοςμε προσπερναει κ δεν το νιωθω.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Καλό σεξ?... Μόνο εγώ δεν το βιώνω?
    By rainbow96 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 04-11-2019, 20:17
  2. Δεν ξέρω τι να κάνω.... βοήθεια!!!!
    By MariaVal in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 16-09-2015, 18:08
  3. δε ξερω τι εχω....!!!!βοηθεια!
    By marianna18 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-10-2011, 04:27
  4. Βιωνω την απολυτη μοναξια...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 45
    Last Post: 26-08-2008, 03:03
  5. Βιώνω εδω και 8 χρόνια κρίσεις πανικού
    By Sad_Knight in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 23-09-2006, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •