κοψιμο ολανζαπίνης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    κοψιμο ολανζαπίνης

    ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να διαρκεσει μεχρι και ενα δυο χρονια το σταδιακο κοψιμο της ολανζαπίνης... ειναι πολυ λετε το διαστημα αυτο?

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    εγω παιδια και τα φαρμακα μου παιρνω και προβληματα δεν δημιουργω στην οικογενεια (εκτος απο σπανιες περιπτωσεις που ειμαι πολυ θυμωμενος) ειχα σπασει το τραπεζι στην κουζινα και αλλες φορες ψιλο τσακωμους) .
    εχω δυο μηνες να σηκωσω κεφαλι. κανω οτι μου λενε. και ο γιατρος μαλιστα μου μειωσε το φαρμακο κατα 5 mg.
    ολα καλα. ποτε η οικογενεια μου δεν θα επετρεπε να με πανε μεσα με εισαγγελικη παρεμβαση. αλλωστε δεν εχω νοσηλευτει ποτε.
    το μονο μειωνεκτημα ειναι οτι κανω κακια ζωη. καπνιζω πολυ πινω πολλους καφεδες και κανω καθιστικη ζωη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να διαρκεσει μεχρι και ενα δυο χρονια το σταδιακο κοψιμο της ολανζαπίνης... ειναι πολυ λετε το διαστημα αυτο?
    Βασικά είναι ότι πιο σωστό έχω ακούσει από τους γιατρούς... γιατί οι περισσότεροι είτε δεν ασχολούνται... είτε δεν ξέρουν πως κόβεται η olanzapine... θα μπορούσες να μου στείλεις το τηλέφωνο αυτού του γιατρού σε pm??

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    στο εστειλα σε πμ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    στο εστειλα σε πμ!
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου
    πηρες τηλεφωνο? τι σου ειπε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    πηρες τηλεφωνο? τι σου ειπε?
    Όχι δεν πήρα ακόμα... θα πάρω σε λίγο καιρό που θα χρειαστώ την άποψη του...

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    καλα παιρνεις τοσο μικρη δοση και δεν μπορεις να το κοψεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    καλα παιρνεις τοσο μικρη δοση και δεν μπορεις να το κοψεις?
    Είναι δύσκολο... θα δείξει... μόλις πάω 0....στις μικρές δόσεις είναι η δυσκολία... μεχρι τα 2.5 mg ήμουν άρχοντας... αν και το περισσότερο που πήρα ηταν 5...θα δείξει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Είναι δύσκολο... θα δείξει... μόλις πάω 0....στις μικρές δόσεις είναι η δυσκολία... μεχρι τα 2.5 mg ήμουν άρχοντας... αν και το περισσότερο που πήρα ηταν 5...θα δείξει...
    Καλησπέρα κι από εμένα είχαμε μιλήσει και σε ένα άλλο ποστ. Παίρνω κι εγώ ολανζαπινη 5mg κάθε βράδυ. Θα ήθελα να σε ρωτήσω σε πόσο καιρό πηγές από τα 5 στα 2,5. Επίσης αν μειώνοντας την δόση μειώνεται και το Θόλωμα του φαρμάκου κι αν στα 2,5 ο ύπνος σου ήταν οκ. Τέλος παίρνεις κάποιο άλλο φάρμακο η μόνο αυτό? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Καλησπέρα κι από εμένα είχαμε μιλήσει και σε ένα άλλο ποστ. Παίρνω κι εγώ ολανζαπινη 5mg κάθε βράδυ. Θα ήθελα να σε ρωτήσω σε πόσο καιρό πηγές από τα 5 στα 2,5. Επίσης αν μειώνοντας την δόση μειώνεται και το Θόλωμα του φαρμάκου κι αν στα 2,5 ο ύπνος σου ήταν οκ. Τέλος παίρνεις κάποιο άλλο φάρμακο η μόνο αυτό? Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    Καλησπέρα... λοιπόν εγώ πήγα απο 5 στα 3.75 και μετά 2.5 ο ύπνος μου ήταν και είναι καλός...
    Κάτι που με βοήθησε ήταν ότι μερικές φορές έπινα και χαμομήλι πριν τον ύπνο... Η μείωση γινότανε κάθε μήνα... Τώρα έχω πάει στο 1.875 και συνεχίζω... ελπίζω όλα να πάνε καλά... όσο για το θόλωμα.. για να πω την αλήθεια δεν είχα ιδιαίτερο ούτε όταν έπαιρνα 5...
    Ποιο φάρμακο Ολανζαπίνης παίρνεις? εγώ παίρνω lapozan oro

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Καλησπέρα... λοιπόν εγώ πήγα απο 5 στα 3.75 και μετά 2.5 ο ύπνος μου ήταν και είναι καλός...
    Κάτι που με βοήθησε ήταν ότι μερικές φορές έπινα και χαμομήλι πριν τον ύπνο... Η μείωση γινότανε κάθε μήνα... Τώρα έχω πάει στο 1.875 και συνεχίζω... ελπίζω όλα να πάνε καλά... όσο για το θόλωμα.. για να πω την αλήθεια δεν είχα ιδιαίτερο ούτε όταν έπαιρνα 5...
    Ποιο φάρμακο Ολανζαπίνης παίρνεις? εγώ παίρνω lapozan oro
    Εγώ παίρνω το ζυπρεξα της Eli Lilly!Παίρνω 5 mg, δεν παίρνω κάτι άλλο μαζί, παρότι παίρνω τόσο πολύ δεν θα έλεγα ότι κοιμάμαι καλά κι έχω κι ένα μόνιμο ενοχλητικό θόλωμα όλη μέρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Έχετε στομαχικά προβλήματα με την ολανζαπίνη ή με το κόψιμό της;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Έχετε στομαχικά προβλήματα με την ολανζαπίνη ή με το κόψιμό της;
    Είχα όταν από 2.5 πήγα στο 0...είχα κόψιμο της όρεξης και δεν κατέβαινε μπουκιά...
    Τώρα που το μειώνω πάρα πολύ σταδιακά δεν έχω κανένα πρόβλημα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Είχα όταν από 2.5 πήγα στο 0...είχα κόψιμο της όρεξης και δεν κατέβαινε μπουκιά...
    Τώρα που το μειώνω πάρα πολύ σταδιακά δεν έχω κανένα πρόβλημα
    Μήπως είχες και πόνο στο στομάχι και ναυτία;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχωτικο-μανιακο Επεισοδιο και διακοπη Ολανζαπινης
    By MechanismOfMadness in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-03-2019, 03:27
  2. Αποτομο κοψιμο ολανζαπινης και σεροξατ
    By schism in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-01-2019, 23:54
  3. Αγχολυτικα και κοψιμο
    By Lacrymosa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-2011, 11:07
  4. Κοψιμο τσιγαρου
    By νικος32 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2011, 02:49
  5. κοψιμο χαπιων
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-08-2008, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •