Οπτικό χιονι,θολή όραση,μυγάκια και ευαισθησία στα φώτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40

    Οπτικό χιονι,θολή όραση,μυγάκια και ευαισθησία στα φώτα

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

    Βιώνω ενα ασταμάτητο άγχος με την όραση μου!

    Τον Οκτώβριο του 2017 είχα πάρει το αντικαταθλιπτικό effexor xr 37,5 mg(η μικρότερη δόση)για πρώτη φορά!Το πήρα με λάθος τρόπο, άνοιξα την κάψουλα και μέσα είχε κάτι κόκκους.Καταπωσα τους μίσους κόκκους χωρις την κάψουλα γιατί ήθελα να πάρω την μισή δοσολογία.Αυτο που έκανα ήταν πολύ κακό γιατί ουσιαστικά ένα χάπι που ήταν βραδείας αποδέσμευσης με το τρόπο που το πήρα το έκανα ταχείας αποδέσμευσης.Μετα από 30 περίπου λεπτά είχα πολύ θολή όραση και κρίση πανικού.

    Εννοείται και δεν το ξανα πήρα από τότε αλλά από τότε έχω τα παρακάτω συμπτώματα που με αγχώνουν πολύ:

    - θολή όραση
    - οπτικό χιόνι,ειδικά στο σκοτάδι( visual snow θα το βρείτε στο Google)
    - ευσθησια στα φώτα
    - πολλά μυγάκια

    Εννοείται ότι έχω πάει σε πολλούς οφθαλμίατρους και νευρολόγους αλλά δεν μου βρίσκουνε τίποτα.

    Έχω κάνει και μαγνητικές.

    Όλοι μου λένε ότι αποκλείεται να σου έκανε μόνιμη ζημιά το φάρμακο, αλλά μου έχει προκαλέσει φοβερό άγχος από τότε και πραγματικά η ποιότητα ζωής μου έχει πέσει δραματικά.

    Υπάρχει κανείς με παρόμοια συμπτώματα στην όραση και αν ναι, πως τα αντιμετωπίζει;

    Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πραγματικά παραπάνω από ευπρόσδεκτη!

    Με εκτίμηση

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Δεν υπάρχει περίπτωση ουτε μια στο εκατομμύριο να έχεις πάθει κάτι από το χάπι....

    Το 37.5 είναι η ελάχιστη δόση που ξεκινάς για 1 εβδομάδα και είναι ο προθάλαμος για να μπεις στην κανονική θεραπεία με τι 75αρι όπου και εκεί μετά τον μήνα θα έχεις μια πρώτη εικόνα τι γίνεται ....
    Εσύ δεν πήρες ούτε καν το ελάχιστο...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Καλημέρα Ntinti,

    Μπορεί το ότι άνοιξα την κάψουλα και πήρα τους μίσους κόκκους χωρίς την κάψουλα να το έκανε χειρότερα και από βραδείας αποδευσμευσης να έγινε υπερταχεία αποδευσμεση του φαρμάκου στον οργανισμό.

    Αλλά σε παρακαλώ αυτό που λες για ούτε μια στο εκατομμύριο είναι λάθος.Δεν είχα κανενα προβλημα με τα μάτια πριν από εκείνη την μέρα.

    Επίσης έχω βρει πολλούς που το εχουνε πάθει από αντικαταθλιπτικά και συγκεκριμένα το effexor.

    Δες και το παρακάτω link στο οποίο άνθρωποι παθαίνουν πολλά θέματα Με την όραση τους από αυτά τα φάρμακα και κάποιοι (δυστυχώς και εγώ) από την πρώτη δόση.


    https://rxisk.org/keeping-an-eye-on-...lems-on-ssris/

    Το ματι και όλο το νευρικό σύστημα που είναι υπεύθυνο για την επεξεργασία της όρασης είναι γεμάτο σεροτονίνη όταν εσυ διαταράξεις την ισορροπία με αυτά τα χάπια μπορεί να σου προκαλέσει θέματα και σε κάποιους μόνιμα.

    Με εκτίμηση,

  4. #4
    ntinti
    Guest
    Στα λέω γιατί ξέρω πολύ καλά !

    Είχα πάρει effexor πριν 3 χρόνια για ένα χρόνο και Μ βοήθησαν απίστευτα και τώρα που ξαναχρειαστικα και τα ξεκίνησα έχει 4 μήνες και η διαφορα μου πριν είναι τεράστια....
    Όσο για παρενέργειες ξεκινάνε μετα την λήψη του 75 τις πρώτες 3 μερες και αυτές είναι ζάλη ,ναυτία και άλλα τα οποία ομως όσο περνούν οι μέρες υποχωρούν....

    Βέβαια ο καθε Οργανισμός λειτουργεί διαφορετικα αλλά το επαναλαμβάνω δεν υπάρχει περίπτωση ....
    Και αν πάλι όλο αυτό σουδημιουργήθηκε από το φάρμακο με το δεν ξ αναπηρες θα έπρεπε να υποχωρήσουν τα συμπτώματα από την επόμενη μέρα.....

    Στο λινκ δεν θα μπω ούτε θα διαβάσω γιατί κάνεις το μεγαλύτερο λάθος ,δεν εμπιστεύεσαι αυτά που σου λένε οι γιατροί και μπαίνεις στο τριπακι να ενσωματωνεις ότι διαβάζεις στο ίντερνετ ...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    The major cause of Visual Snow appears to be an abnormal flow of chemical nutrients, particuarly glutamic acid to and gamma amino butyric acid (GABA) away from, a very small group of neurons (probably less tha 100 in each case) within the central nervous system (CNS). These chemicals are instrumental in providing the electrical biasing of the electrolytic neurons. The result is abnormal operation of these neurons.

    While such abnormal flows can be genetic in nature, this is not the predominant case. The condition typically arises due to ingestion of a variety of pharmaceutical preparations, whether medically prescribed or taken in the form of recreational drugs. It may also arise through trauma to the brain or infarcation (a stroke). In some cases, it may be a result of the aging process. However, it typically arises rather abruptly.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Συμμετείχα σε κορυφαία ερευνητική ομάδα νευρολόγων σαν ασθενής στο Λονδίνο οι οποίοι ψάχνουνε θεραπεία.

    Αυτά που σου λεω δεν είναι όλα από το μυαλό μου, ούτε όλα από το internet.

    Μιλάμε για φάρμακα που επηρεάζουν τον εγκέφαλο και δεν υπάρχει επιστήμονας που να σου πει με σίγουρiα πως ακριβώς επηρεάζουν όλο τον εγκέφαλο και σίγουρα όχι ο γιατρός σου :)

    Σίγουρα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά αυτό που έπαθα και βίωνω δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να το πάθει άλλος άνθρωπος

    Καλά κανείς και ακούς τον γιατρό σου.

    Ο καθένας κανει τις επιλογές του.

    Καλή τύχη σου εύχομαι!
    Last edited by JasonK; 15-04-2020 at 12:29.

  7. #7
    ntinti
    Guest
    Αυτό ακριβώς !
    Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και διαλέγει τον τρόπο ζωής που θέλει να ζήσει !!

    Δεν μπορούμε όμως να μπαίνουμε σε ένα δημόσιο Φόρουμ και να κανουμε σχόλια του τύπου αυτό το φάρμακο δεν είναι καλό ή αυτό το φάρμακο θα σε καταστρέψει ...

    Αυτά καλή δύναμη σου εύχομαι σε αυτό που περνάς !

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Οφείλω να πω την ιστορία μου γιατί αν από τους 50 το πάθει ο ένας τότε καλό είναι να γνωρίζουμε ότι συμβαίνει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    4
    Καλησπέρα JasonK. Εγώ σε πιστεύω, χρησιμοποιώντας την απλή λογική παρά τα όσα λένε όλοι οι γιατροί και μετά την δική σου μαρτυρία, καταλαβαίνω πως τελικά οι υποψίες μου έχουν βάση. Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο μετά από το Effexor, οπτικό χιόνι εμβοή και ζάλη-αστάθεια που διαρκεί για μήνες αφότου το έκοψα, συν ότι το πήρα μόνο 3 μέρες και το έκοψα γιατί από την αρχή έλεγα ότι κάτι δεν πάει καλά και μου έλεγε ο γιατρός δεν είναι κάτι θα το συνηθίσει ο οργανισμός. Σε παρακαλώ πολύ, πες μου αν βρέθηκε λύση στο πρόβλημά σου γιατί υποφέρω.

Similar Threads

  1. μυγακια μαυρα στιγματα και οραση με λιγο χιονι
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 04-09-2022, 18:45
  2. Οπτικό χιόνι,μυγάκια και φωτοευαισθησια
    By JasonK in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-12-2020, 22:01
  3. θολη οραση....
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-05-2012, 16:21
  4. Θολή όραση
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-08-2009, 03:44
  5. σχετικά με το χιόνι
    By Athanasie in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 4
    Last Post: 04-02-2009, 04:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •