Απώλεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Απώλεια;

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161

    Απώλεια;

    Θεέ μου έχω κακη διαίσθηση. Θα χάσω την δίδυμη αδερφή μου από αυτοκτονία. Ειναι πολύ άρρωστη. Φοβάμαι φοβάμαι ότι δεν θα το αντεξω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα Στέλλα!
    Θέλεις να πεις τι έγινε; Είναι η αδερφή σου πάλι σπίτι και απειλεί να αυτοκτονήσει ή τι ακριβώς;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Σπίτι στο πατρικό. Κάνει πολλές φασαριες, οι γονείς τρελάθηκαν κ εμένα με βρίζει. Οπότε δεν την θέλουμε πια. Λέει αφού δεν μ αγαπά κανείς θα το κάνω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχω γίνει πάρα πολύ κουραστική να το επαναλαμβάνω, αλλά πέρα από το πρόβλημα υγείας της, η αδερφή σου είναι δυστυχώς και πολύ χειριστική. Για την δική σας ασφάλεια καθώς και για τη δική της, πρέπει να νοσηλευτεί για όσο καιρό χρειαστεί, χωρίς να πηγαίνουν οι γονείς σου να υπογράφουν και να την βγάζουν έξω πριν να είναι έτοιμη.
    Άλλη λύση δεν υπάρχει, όλα τα άλλα είναι πισωγυρίσματα και κάνουν τα πράγματα χειρότερα.
    Η αδερφή σου δεν είναι δική σου ευθύνη. Αν οι γονείς σου δεν μπορούν να καταλάβουν με τίποτα τι είναι το σωστό, ας κάνουν ότι καταλαβαίνουν (και κάποια στιγμή θα έχετε τραγωδία με μαθηματική ακρίβεια αφού είναι τόσο βίαια και ανεξέλεγκτη) κι εσύ που τόσο καιρό το λες και δεν το κάνεις, να απομακρυνθείς οριστικά από όλους. Δεν είναι εύκολο, όμως άλλη λύση δεν βλέπω αν θες να έχεις μία φυσιολογική ζωή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    Η κλινική την έκανε χειρότερα. Είναι ανεξέλεγκτη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Κοπέλα μου πάρε το γιατρό της τηλέφωνο και μάθε τι φάρμακα πρέπει να παίρνει και δες επιτελους για μια εβδομάδα αν τα παίρνει και όταν λέω αν τα παίρνει δεν εννοώ αν τα βάζει στο στόμα αλλά αν τα καταπίνει κανονικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η αδερφή σου αρνείται να πάρει την αγωγή της όπως πρέπει, έχει πολλά θέματα να λύσει και η κλινική δεν θα την κάνει καλά από τη μία μέρα στη άλλη. Μπορεί να κάνει πολύ καιρό να μπει σε μία σειρά, μέχρι να παίρνει την αγωγή όπως πρέπει, να δει ότι τα καπρίτσια της και οι χειρισμοί της δεν περνάνε και να δει ότι υπάρχουν κάποια όρια και δεν τα θέτει αυτή. Με το να την βγάζετε έξω, ούτε την θεραπεία της ολοκληρώνει φαρμακευτικά, ούτε της δίνετε χρόνο να ωριμάσουν μέσα της κάποια πράγματα. Αντίθετα της δίνετε στο μυαλό της το μήνυμα ότι είναι η αδικημένη και ότι κατά βάθος ότι θέλει αυτή θα κάνει, αφού της περνάει και βγήκε νωρίτερα από όσο έπρεπε. Οπότε φυσικά και έγινε χειρότερα. Οι μισές δουλειές έχουν ακόνμα χειρότερο αποτέλεσμα από το να μην κάνατε τίποτα σε αυτή την περίπτωση.

    Αλλά να στο πω και πολύ ωμά, ας υποθέσουμε ότι μέσα γίνεται χειρότερα. Έξω είναι ήδη επικίνδυνη και βασανίζει και εσένα και τους γονείς σου και δεν είναι καλά ούτε η ίδια. Αν μπει μέσα και δεν είναι καλά η ίδια αλλά εσείς τουλάχιστον είστε ασφαλείς, δεν είναι κέρδος;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    161
    mind έχει αλλάξει γιατρό κ δεν ξέρω ποιος είναι κ επειδή δεν μένω μαζί της δεν ξέρω αν τα παίρνει τ χάπια. Sonia εχεις δίκαιο. Πλέον σκέφτομαι ας κάνει ότι θέλει. Κουράστηκα. Τόσα χρόνια προσπαθουσα εγώ αν όχι τέλεια γτ δεν είμαι ειδικός αλλά όσο μπορουσα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by stellagla89 View Post
    mind έχει αλλάξει γιατρό κ δεν ξέρω ποιος είναι κ επειδή δεν μένω μαζί της δεν ξέρω αν τα παίρνει τ χάπια. Sonia εχεις δίκαιο. Πλέον σκέφτομαι ας κάνει ότι θέλει. Κουράστηκα. Τόσα χρόνια προσπαθουσα εγώ αν όχι τέλεια γτ δεν είμαι ειδικός αλλά όσο μπορουσα
    Λοιπόν θα σου πω την αποψη μου, έχω την εντύπωση πως δεν παίρνει τα φάρμακα της ή έχει ρίξει τις δοσολογίες υπό την προϋπόθεση ότι την παρακολουθεί τακτικά γιατρός. Αν δεν την παρακολουθεί τακτικά γιατρός ενδεχομένως οι δοσολογίες που παίρνει να μην αρκούν. Αν δεν ενημερώσετε τον γιατρό της για την κατάσταση της δεν θα μπορέσει να ξεκολλήσει από το τέλμα που βρίσκεται.
    Για να μην την κλείσετε Πασχαλιάτικα σε κάποιο ψυχιατρείο που εκεί θα καταλήξετε αν δεν αντιδράσετε, ρώτα τους δικούς σου, ρώτα το φαρμακείο που εκτελεί τις συνταγές ποιος γιατρός είναι αυτός που της τα γράφει και ενημερώστε τον άμεσα, μην περιμένετε να δείτε αλλαγή αν δεν αντιδράσετε

Similar Threads

  1. Απώλεια ζώου
    By Κύκνος in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 51
    Last Post: 16-11-2021, 14:38
  2. απώλεια γατούλας
    By marsad in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 20
    Last Post: 28-03-2017, 09:58
  3. ΑΠΩΛΕΙΑ.
    By Dimitra-V in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-2014, 21:55
  4. Απώλεια
    By ntinaki in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 30-10-2007, 07:58
  5. κατάθλιψη κ απωλεια
    By p-s-y in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-2006, 03:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •