Σε αναζήτησή λύσεων... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by nicole91 View Post
    Έντονη κριτική όχι δεν θυμάμαι... ή έστω μπορεί να μην μπορούσα να την αντιληφθώ.. όπως έγραψα κ σε ένα άλλο σχόλιο ο μπαμπάς μου γενικά μας ήθελε όλους καλούς μαθητές...
    από την άλλη βέβαια... κοιτά έχω μια μικρή δυσπλασία σε ένα σημείο του προσώπου. Δεν είναι αντιληπτό εκ πρώτης όψεως αλλά γενικά αν με παρατηρείς πολλη ώρα φαίνεται.. ίσως αυτό μου δημιούργησε την ανασφάλεια κ τον φόβο μήπως δεν γίνω αποδεκτή... στα 29 πλέον το έχω αποδέκτει, είναι όμως στιγμές που το σκέφτομαι κ με στεναχωρεί. Σε κάποια πράγματα μάλιστα με Πάει κ πίσω. Αλλά αν η αιτία της ανασφάλειας μου είναι «αυτό», τότε θεωρώ ότι είναι πολύ άδικο. Είναι κάτι που δεν το επέλεξα ούτε ευθύνομαι εγώ γι αυτό... :(
    Τα αίτια της χαμηλής αυτοπεποίθησης είναι πιο βαθια και δεν βασίζονται σε μια μικρή δυσπλασία. Κάποιοι έχουμε τρομερά προβλήματα εμφάνισης και έχουν υγιή αυτοπεποίθηση. Παρόλα αυτά πρέπει να αποδεχτείς το ευατό σου όπως είναι. εξωτερικά και εσωτερικά. Να έχεις επίγνωση των συναισθημάτων σου, να μην τα αρνείσαι και ας είναι αρνητικα (πχ ζήλια , ντροπη κτλ). Όπως και να χει το θέμα σου βελτιώνεται αποδεδειγμένα απλά χρειάζεται πράξη μαζί με θεωρία. Άρχισε να διαβάζεις βιβλία πάνω στο θέμα της αυτοπεποίθησης και άρχισε να κάνεις αυτά που λένε. Σίγουρα απαιτείται χρόνος για να φτιάξεις μια "χαλασμένη" αυτοπεποίθηση, αλλά είναι επένδυσης ζωής.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καθαρά προσωπική μου γνώμη, αλλά νομίζω ότι οι άνθρωποι που μένουν πολύ στάσιμοι για πολλά χρόνια και δεν βελτιώνουν τον εαυτό τους, ως ένα βαθμό βρίσκουν και τα κάνουν. Από την άποψη ότι όλοι μας είμαστε τεμπέληδες. Όχι ότι βαριόμαστε να πλύνουμε τα πιάτα, αλλά ότι διστάζουμε στις αλλαγές, ακόμα κι αν μακροπρόθεσμα θα είναι για καλό. Προτιμάμε την γνώριμη μιζέρια μας παρά να σπάσουμε αβγά να φιάξουμε ομελέτα. Αυτό το κάνουμε όλοι οι άνθρωποι σε μεγάλο βαθμό. Αν δεν το παίρνουμε απόφαση με τίποτα, μόνο εξωτερικοί παράγοντες μπορεί να μας αναγκάσουν. Όταν η ίδια η ζωή σε ζορίζει σε πρακτικά ζητήματα, μπορεί εκ των πραγμάτων να ξεβολευτείς, να ξεκουνηθείς και να βελτιωθείς.

    Π.χ. λες δεν παίρνω ρίσκα. Έχεις για παράδειγμα βολευτεί σε μία δουλειά κάποια χρόνια, έχεις συνηθίσει το περιβάλλον, δεν έχει πολλές απαιτήσεις από εσένα, αλλά εκεί που είχες κάποιες αξιοπρεπείς απολαβές ξαφνικά δεν αποδίδει για να βγάλεις τα προς το ζην. Ταυτόχρονα υπάρχει η προοπτική για κάποια καινούρια δουλειά που έχει ρίσκο και δεν ξέρεις πως θα σου βγει, αλλά αν πάει καλά θα λύσεις τα προβλήματά σου. Αν δεν έχεις υποστηρικτικό δίκτυο τύπου γονείς, ιδιόκτητο σπίτι, καβάτζα στην άκρη κτλ, κάποια στιγμή θες δεν θες, θα κυνηγήσεις την νέα δουλειά.

    Με τον χρόνο κάνοντας τέτοιες επιλογές, μόνο και μόνο επειδή τις τόλμησες, αλλά και επειδή κάποιες θα σου βγουν, θα ανεβαίνει και η αυτοπεποίθησή σου και θα βελτιώνεις γενικότερα τα αδύναμα σημεία σου μέσα από εμπειρίες, άρα και την ποιότητα ζωής σου και την συμπεριφορά σου προς τους άλλους και την ποιότητα των σχέσεών σου και πάλι και την σχέση σου με τον εαυτό σου. Το θέμα είναι να γίνει μία αρχή από κάπου.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    1
    Καλημέρα Νικολ,
    Κ εγω ταυτίζομαι πολύ με το κομμάτι της τελειομανίας και το κομμάτι της ζήλιας. Αυτό γενικά που με βοηθάει εμένα, όσον αφορά το κομμάτι της ζήλιας είναι ότι ο καθένας έχει κάνει κάποιες επιλογές. Αυτές τις επιλογές ή θα θέλω να μάθω περισσότερα γι αυτές γιατι μπορεί να μάθω κατι απο αυτές, ή μπορεί κ ποτέ να μην της έκανα, γιατί είμαι αυτό που είμαι κ έχω κάνει τις επιλογές που έχω κάνει επειδή αυτό ήθελα ν α κάνω στην τελική. Με έχει βοηθήσει αυτό να βγάλω τις επιλογές των άλλων από ένα βαθρο που είχαν μπει, γιατι στην τελική κάθε επιλογή έχει κ κάποιες θυσίες που πρέπει να κάνεις.
    Επίσης γενικά με την τελιομανία με βοήθησε πολύ το γεγονός ότι εχω δει παρα πολλούς ανθρώπους (κ συναναστραφεί με αυτούς) που δεν ήταν τελειομανείς αλλά απλά αποφάσιζαν κ προχώραγαν κ δεν έπαθαν τίποτα! Κ στην τελική δεν μπορείς να πάθεις κατι αν το σκεφτείς απλά να γεμίσεις εμπειρίες! Με ξεκούρασε πολύ το γεγονός ότι συνάντησα ανθρώπους στο άμεσο περιβάλλον που δεν ήταν επικριτικοί κ απλά ζούσαν την ζωή τους. Κανείς δεν είναι τέλειος! Μπορεί να με εκνεύριζε στιγμές αλλά σίγουρα καταλήγει να είναι κ λυτρωτικό αν το ακολουθήσεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αναζήτηση ψυχοθεραπευτή
    By Exidara in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 15-02-2020, 05:17
  2. Αναζητηση
    By iwannaaa in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 33
    Last Post: 12-11-2017, 23:08
  3. SOS Αναζήτηση Διαιτολόγου.
    By nimertis in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2016, 23:36
  4. αναζήτηση βοήθειας
    By need_help91 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 04-06-2011, 20:28
  5. Μιλήστε στη γλώσσα των Λύσεων!
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-12-2007, 17:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •