γιατί μην υπάρχουν αληθινοι άνθρωποι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242

    γιατί μην υπάρχουν αληθινοι άνθρωποι;

    Καλησπέρα. Έχω γράψει εδώ στο φορουμ τι έχω περάσει και σε τι κατάσταση βρισκόμουν. Καθώς ξεφύγα λίγο είπα να ανοιχτό σαν άνθρωπος να ξεφύγω από το δωμάτιο μου το οποίο με ειχε στοιχιωσει και δεν ήθελα να βλέπω κανέναν..Να προσπαθήσω να ξεπερασω το πρόβλημα μου να μην σκέφτομαι και να είμαι χάλια κάθε μέρα όλη μέρα. 2 εβδομάδες τώρα λοιπόν πήγαινα καθόμουν στης νονάς μου μαζευομασταν παρέα και παίζαμε χαρτιά περνούσε η ώρα και ξεχνιομουν και ενιώθα καλύτερα και έτσι πήγαινα κάθε μέρα εφόσον έβλεπα ότι είμαι καλύτερα εκεί. καθώς είμαι πάρα πολύ ευαίσθητος άνθρωπος και το παραμικρο να μου πεις για πλάκα εγώ θα το κρατήσω μέσα μου και θα στεναχωρηθω απίστευτα και θα το σκέφτομαι για εβδομάδες. .. πριν λίγο λέει η νονά μου στον άντρα της "η φιλιοτσα σου θέλει να της πάρεις ένα μαλακτικο για τα ρούχα αύριο " και μετά του λέει "σαν κόρη σου είναι (εγώ δηλαδη) εφόσον την έχω βαφτισει εγώ θεωρείται κόρη σου" και απαντΑΕΙ αυτός και λέει "εμένα η κόρη μου άμα είχα δεν θα ήταν όλη μέρα στους δρόμους" μόλις το άκουσα αυτό μέσα μου ήταν λες και μου παιζαν μαχαιριες. .. ενιωσα πολύ άσχημα ,προσβολή και αδικία αλλά πιο πολύ στεναχωρεθηκα ανέβηκα πάνω στο δωμάτιο μου και έκλαιγα με λυγμους και με έπιασε μια μικρή κρίση. .. δεν ξέρω τι να πω η εγώ φταίω που πιστεύω πάντα ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν αληθινή και καθαρή ψυχή όπως εμένα η οι άλλοί φταίνε που είναι τόσο κακοί άνθρωποι. ..

  2. #2
    george1520
    Guest
    Να στεναχωριέσαι με τους ανθρώπους που δεν μπορούν να δουν αυτό που είσαι και όχι να στεναχωριέσαι που φέρονται έτσι.. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να δει μέχρι ενός σημείου για εμάς και πάντα αυτό εξαρτάται από τον τρόπο που σκέφτεται γενικά.
    Δεν μπορούν όλοι να δουν τι κρύβει πίσω της μια συμπεριφορά, ούτε μπορούν να σεβαστουν την ζωή και τις επιλογές του αλλου.. Από αυτά που ακούς γενικά στην ζωη σου να κρατάς μόνο όσα σε βοηθούν για να γίνεις καλύτερη, όλα τα άλλα να τα πετάς και να προχωράς..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να στεναχωριέσαι με τους ανθρώπους που δεν μπορούν να δουν αυτό που είσαι και όχι να στεναχωριέσαι που φέρονται έτσι.. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να δει μέχρι ενός σημείου για εμάς και πάντα αυτό εξαρτάται από τον τρόπο που σκέφτεται γενικά.
    Δεν μπορούν όλοι να δουν τι κρύβει πίσω της μια συμπεριφορά, ούτε μπορούν να σεβαστουν την ζωή και τις επιλογές του αλλου.. Από αυτά που ακούς γενικά στην ζωη σου να κρατάς μόνο όσα σε βοηθούν για να γίνεις καλύτερη, όλα τα άλλα να τα πετάς και να προχωράς..
    Αυτόν τον άνθρωπο όμως όλες αυτές τις μέρες πραγματικά τον ένιωσα εγώ πρωσοπικα σαν πατέρα μου... επειδή με τον πατέρα μου ποτε όσο με θυμάμαι δεν έκατσα να μιλήσω να περάσω λίγο χρόνο μαζι του πάρα μόνο ένα "γεια" ο πατέρας αν με ρωτήσεις είναι ξένος για εμένα όσα ξέρω για αυτόν τα ξέρω από όσα μου έχει πει η μάνα μου. Οπότε το να ακούς ανθρώπους που τους νιώθεις οικογένεια σου να σου μιλάνε με τέτοιον τρόπο δεν μπορείς να το προσπεράσεις έτσι απλά. .. γιατι όλοι έχουν τόσο άσχημη ψυχή μέσα τους; Ποτε μου δεν ένιωσα κακία για κανέναν άνθρωπο ότι και να είχε κάνει . εμένα γιατί κανείς δεν είναι αληθινός απέναντι μου; δεν τους έχω κάνει τιποτα!

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Αυτόν τον άνθρωπο όμως όλες αυτές τις μέρες πραγματικά τον ένιωσα εγώ πρωσοπικα σαν πατέρα μου... επειδή με τον πατέρα μου ποτε όσο με θυμάμαι δεν έκατσα να μιλήσω να περάσω λίγο χρόνο μαζι του πάρα μόνο ένα "γεια" ο πατέρας αν με ρωτήσεις είναι ξένος για εμένα όσα ξέρω για αυτόν τα ξέρω από όσα μου έχει πει η μάνα μου. Οπότε το να ακούς ανθρώπους που τους νιώθεις οικογένεια σου να σου μιλάνε με τέτοιον τρόπο δεν μπορείς να το προσπεράσεις έτσι απλά. .. γιατι όλοι έχουν τόσο άσχημη ψυχή μέσα τους; Ποτε μου δεν ένιωσα κακία για κανέναν άνθρωπο ότι και να είχε κάνει . εμένα γιατί κανείς δεν είναι αληθινός απέναντι μου; δεν τους έχω κάνει τιποτα!
    Γιατί δεν τον ρώτησες εκείνη την ώρα? Γιατί δεν είπες ότι λες εδώ τώρα?? Αμέσως θα τον έβαζες στην θέση του και θα καταλάβαινε το λάθος του.. Το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος άνθρωπος στον εαυτό του είναι να μην μιλήσει όταν νιώθει ότι τον αδικούν.. Ναι κάποτε η καλύτερη απάντηση είναι η σιωπή.. Αλλά εδώ η σιωπη το μόνο που σου πρόσφερε είναι στεναχώρια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιατί δεν τον ρώτησες εκείνη την ώρα? Γιατί δεν είπες ότι λες εδώ τώρα?? Αμέσως θα τον έβαζες στην θέση του και θα καταλάβαινε το λάθος του.. Το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος άνθρωπος στον εαυτό του είναι να μην μιλήσει όταν νιώθει ότι τον αδικούν.. Ναι κάποτε η καλύτερη απάντηση είναι η σιωπή.. Αλλά εδώ η σιωπη το μόνο που σου πρόσφερε είναι στεναχώρια
    Δεν ήθελα να μιλήσω γιατί ήταν πολλοί μπροστά και άμα το μαθαίνε ο αραβωνιαστικος μου θα του έκανέ φασαρία και δεν θέλω. .. το ότι είμαι κάθε μέρα στους δρόμους το είπε επειδή με τον αρραβωνιαστικο μου μένουμε σε ένα μικρό δωμάτιακι δίπλα στης γιαγιάς του και δεν γίνεται να κάθομαι όλη μέρα μέσα σε ένα δωμάτιο και πάω κάθομαι στης γιαγιάς του στις θείες του και σε δικούς του ανθρώπους... Ο άντρας της νονάς μου(και θεία του αρραβωνιαστικου μου) είναι από την Αλβανία και έχουν αλλά έθιμα εκεί και άλλη μια φορά μου την είχε πει ότι και καλά επειδή η ο αρραβωνιαστικος μου δεν δουλεύει επειδή δεν βρίσκει δουλειά μας βοηθάει η μάνα μου που τον έχει σαν παιδί της μου ειπε "εγώ αν ήμουν μάνα σου θα σε άφηνα εκεί που είσαι εφόσον είσαι με έναν άντρα να σε ταιζει αυτός που δεν έχει ούτε δουλειά ούτε τίποτα εφόσον έφυγες από μένα δεν με νοιάζει πλέον" μα δεν είναι έτσι. ... δεν διάλεξα να αγάπησω έναν άνθρωπο για τα λεφτά του... τον αγαπάω έτσι όπως είναι αλλά άμα δεν ξέρουν τι περνάει ο άλλος και γιατί δεν δουλεύει δεν μπορούν να προσβαλλουν έτσι.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Δεν ήθελα να μιλήσω γιατί ήταν πολλοί μπροστά και άμα το μαθαίνε ο αραβωνιαστικος μου θα του έκανέ φασαρία και δεν θέλω. .. το ότι είμαι κάθε μέρα στους δρόμους το είπε επειδή με τον αρραβωνιαστικο μου μένουμε σε ένα μικρό δωμάτιακι δίπλα στης γιαγιάς του και δεν γίνεται να κάθομαι όλη μέρα μέσα σε ένα δωμάτιο και πάω κάθομαι στης γιαγιάς του στις θείες του και σε δικούς του ανθρώπους... Ο άντρας της νονάς μου(και θεία του αρραβωνιαστικου μου) είναι από την Αλβανία και έχουν αλλά έθιμα εκεί και άλλη μια φορά μου την είχε πει ότι και καλά επειδή η ο αρραβωνιαστικος μου δεν δουλεύει επειδή δεν βρίσκει δουλειά μας βοηθάει η μάνα μου που τον έχει σαν παιδί της μου ειπε "εγώ αν ήμουν μάνα σου θα σε άφηνα εκεί που είσαι εφόσον είσαι με έναν άντρα να σε ταιζει αυτός που δεν έχει ούτε δουλειά ούτε τίποτα εφόσον έφυγες από μένα δεν με νοιάζει πλέον" μα δεν είναι έτσι. ... δεν διάλεξα να αγάπησω έναν άνθρωπο για τα λεφτά του... τον αγαπάω έτσι όπως είναι αλλά άμα δεν ξέρουν τι περνάει ο άλλος και γιατί δεν δουλεύει δεν μπορούν να προσβαλλουν έτσι.
    Ήδη ανάφερες τους λόγους που φέρεται έτσι.. Άλλος τρόπος ζωής, άλλος τρόπος σκέψης. Άσε που οι άνθρωποι κάποτε ανοίγουν το στόμα τους και δεν ξέρουν τι λένε..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ήδη ανάφερες τους λόγους που φέρεται έτσι.. Άλλος τρόπος ζωής, άλλος τρόπος σκέψης. Άσε που οι άνθρωποι κάποτε ανοίγουν το στόμα τους και δεν ξέρουν τι λένε..
    Ναι όμως δεν είναι καθόλου όμορφο να μιλάς ειρωνικά για κάποιον χωρίς να ξέρεις αν αυτός ο άνθρωπος κουβαλάει προβλήματα και δυσκολίες και να τον μειωνεις. . η μάνα μου μας βοηθάει επειδή το θέλει και τον αγαπάει πολύ και εκείνος ντρέπεται γι αυτό που δεν έχει μια δουλειά και μας δίνει λεφτά η μαμα Μου και πολλές φορές στεναχωριεται μην νομίζει ότι είναι κανένας ντεμπελης και άχρηστος που δεν μπορεί να προσφέρει αυτά που χρειάζεται..μα και εκείνος δεν έχει κανέναν δίπλα του να τον βοηθήσει.. Ο άντρας δεν είναι ένα αντικείμενο που πρέπει να δουλεύει σαν σκυλί να έχει λεφτά για να έχει την γυναίκα που αγαπάει δίπλα του..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις σκεφτεί μήπως το θέμα του δεν είναι που είσαι πολλές ώρες εκτός του σπιτιού σου, αλλά ότι είσαι πολλές ώρες στο δικό του σπίτι; Μπορεί την νονά σου να μην την πειράζει, αλλά αυτόν να τον ενοχλεί.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    "Αληθινοι"-ευαισθητοι ανθρωποι υπαρχουν αλλα ειναι δυσευρετοι και καποιες φορες μπορει και εκεινοι να κανουν λαθη ή να χρειαζεται καποιος "ειδικος" χειρισμος ωστε να νιωσουν ανεση και εμπιστοσυνη για να ξεκλειδωθουν. Θελω να πω, δεν πρεπει να κρινουμε αυστηρα αλλα να δινουμε ευκαιριες. Μιλας σε εναν ανθρωπο που μπορει να αντιμετωπιζει κατι που δεν φανταζεσαι, να ειναι πιεσμενος και δεν ξερω τι αλλο και ετσι να μιλησει ασχημα χωρις να το φιλτραρει και να σε προσβαλει. Οταν του το δωσεις να το καταλαβει και βλεπεις πως δεν μετανιωνει, οταν το κανει μια δυο και τρεις φορες τοτε καταλαβαινεις πως δεν αξιζει να ασχοληθεις αλλο με αυτο τον ανθρωπο. Αν του μιλησεις ή δεις απο αλλα πραγματα πως αξιζει τον κοπο τοτε τον κρατας στη ζωη σου και τον λαμβανεις υποψη.

    Ολοι εχουμε ελαττωματα και κανουμε λαθη αλλα εξαρταται ποσο σοβαρα. Εγω βλεπω το ολικο. Μπορει ασπουμε απο την γιαγια μου να με ενοχλουν 1002 πραγματα αλλα να κανει 2 σημαντικες καλες πραξεις που να μου δειχνουν πως ειναι καλος ανθρωπος και νοιαζεται και ετσι να κραταω αυτες και να μην με επηρεαζουν σε σημαντικο βαθμο τα αρνητικα. Ετσι δεν ειναι οι ανθρωπινες σχεσεις για ομαλη συμβιωση; Αν κατι ομως μας ξεπερνα τοτε δεν αξιζει να το ανεχτουμε, ποσο μαλλον να το λαβουμε σοβαρα και να μας ριξει. Θελουμε να βγουμε απο ενα μαυρο συννεφο και να μπουμε σε ενα αλλο; Οχι φυσικα. Θα συναναστρεφεσαι με ανθρωπους που σου κανουν καλο και αν σε πειραξουν καποια σχολια θα τα αξιολογησεις.

    "Λεει αληθεια; Γιατι με ενοχλησε; Εγω δεν ξερω την αληθεια για τον εαυτο μου και τον χαρακτηρα μου; Γιατι ζηταω τοσο εντονα την αποδοχη απο τους αλλους; Μηπως να του μιλησω; Αξιζει να του μιλησω; Αν του μιλησω θα αλλαξει κατι; Συμπεριφερεται ετσι γενικα; Τον πιεζει κατι; Ξερω τι ανθρωπος ειναι; Με τους αλλους πως συμπεριφερεται;". Αν μπορεις να απαντησεις σε αυτες τις ερωτησεις τοτε θα ξερεις τι να κανεις, αν αξιζει να κανεις μια προσπαθεια για να αποφασισεις αν θες να ειναι στη ζωη σου καποιος ανθρωπος ή οχι.

    Στην ασχημη φαση που εισαι χρειαζεσαι ανθρωπους που σε ηρεμουν και σε ακουνε. Αν νιωθεις πως δεν θα σε ακουσει ή δεν θα σε καταλαβει τοτε μιλα μονο με ανθρωπους που το κανουν. Ή δοκιμασε και τους υπολοιπους για να γινει το ξεσκαρταρισμα. Ευκαιρια ειναι τωρα για να το δεις στην πραξη. Σε ασχημες φασεις βλεπεις ποιοι σου στεκονται και σε καταλαβαινουν, ποιοι δειχνουν το αληθινο τους προσωπο κτλ, χωρις αυτο να ειναι απολυτο φυσικα, γι' αυτο πρεπει να κανουμε την δικη μας αξιολογηση μεσω ερωτοαπαντησεων.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχεις σκεφτεί μήπως το θέμα του δεν είναι που είσαι πολλές ώρες εκτός του σπιτιού σου, αλλά ότι είσαι πολλές ώρες στο δικό του σπίτι; Μπορεί την νονά σου να μην την πειράζει, αλλά αυτόν να τον ενοχλεί.
    Όχι. δεν είμαι όλη μέρα στο σπίτι του.. το βράδυ κατά τις 11 πάω μέχρι τις 1 τα ξημερώματα περίπου. εξάλλου αυτός μου λέει έλα να κάτσουμε να παίξουμε χαρτιά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    "Αληθινοι"-ευαισθητοι ανθρωποι υπαρχουν αλλα ειναι δυσευρετοι και καποιες φορες μπορει και εκεινοι να κανουν λαθη ή να χρειαζεται καποιος "ειδικος" χειρισμος ωστε να νιωσουν ανεση και εμπιστοσυνη για να ξεκλειδωθουν. Θελω να πω, δεν πρεπει να κρινουμε αυστηρα αλλα να δινουμε ευκαιριες. Μιλας σε εναν ανθρωπο που μπορει να αντιμετωπιζει κατι που δεν φανταζεσαι, να ειναι πιεσμενος και δεν ξερω τι αλλο και ετσι να μιλησει ασχημα χωρις να το φιλτραρει και να σε προσβαλει. Οταν του το δωσεις να το καταλαβει και βλεπεις πως δεν μετανιωνει, οταν το κανει μια δυο και τρεις φορες τοτε καταλαβαινεις πως δεν αξιζει να ασχοληθεις αλλο με αυτο τον ανθρωπο. Αν του μιλησεις ή δεις απο αλλα πραγματα πως αξιζει τον κοπο τοτε τον κρατας στη ζωη σου και τον λαμβανεις υποψη.

    Ολοι εχουμε ελαττωματα και κανουμε λαθη αλλα εξαρταται ποσο σοβαρα. Εγω βλεπω το ολικο. Μπορει ασπουμε απο την γιαγια μου να με ενοχλουν 1002 πραγματα αλλα να κανει 2 σημαντικες καλες πραξεις που να μου δειχνουν πως ειναι καλος ανθρωπος και νοιαζεται και ετσι να κραταω αυτες και να μην με επηρεαζουν σε σημαντικο βαθμο τα αρνητικα. Ετσι δεν ειναι οι ανθρωπινες σχεσεις για ομαλη συμβιωση; Αν κατι ομως μας ξεπερνα τοτε δεν αξιζει να το ανεχτουμε, ποσο μαλλον να το λαβουμε σοβαρα και να μας ριξει. Θελουμε να βγουμε απο ενα μαυρο συννεφο και να μπουμε σε ενα αλλο; Οχι φυσικα. Θα συναναστρεφεσαι με ανθρωπους που σου κανουν καλο και αν σε πειραξουν καποια σχολια θα τα αξιολογησεις.

    "Λεει αληθεια; Γιατι με ενοχλησε; Εγω δεν ξερω την αληθεια για τον εαυτο μου και τον χαρακτηρα μου; Γιατι ζηταω τοσο εντονα την αποδοχη απο τους αλλους; Μηπως να του μιλησω; Αξιζει να του μιλησω; Αν του μιλησω θα αλλαξει κατι; Συμπεριφερεται ετσι γενικα; Τον πιεζει κατι; Ξερω τι ανθρωπος ειναι; Με τους αλλους πως συμπεριφερεται;". Αν μπορεις να απαντησεις σε αυτες τις ερωτησεις τοτε θα ξερεις τι να κανεις, αν αξιζει να κανεις μια προσπαθεια για να αποφασισεις αν θες να ειναι στη ζωη σου καποιος ανθρωπος ή οχι.

    Στην ασχημη φαση που εισαι χρειαζεσαι ανθρωπους που σε ηρεμουν και σε ακουνε. Αν νιωθεις πως δεν θα σε ακουσει ή δεν θα σε καταλαβει τοτε μιλα μονο με ανθρωπους που το κανουν. Ή δοκιμασε και τους υπολοιπους για να γινει το ξεσκαρταρισμα. Ευκαιρια ειναι τωρα για να το δεις στην πραξη. Σε ασχημες φασεις βλεπεις ποιοι σου στεκονται και σε καταλαβαινουν, ποιοι δειχνουν το αληθινο τους προσωπο κτλ, χωρις αυτο να ειναι απολυτο φυσικα, γι' αυτο πρεπει να κανουμε την δικη μας αξιολογηση μεσω ερωτοαπαντησεων.
    Όταν μου πετάει αυτές τις "σπόντες " εκεί που γελάμε και όλα καλά περνει σοβαρό ύφος και με προσβαλει χωρίς λογο. είναι ένας λογικός άνθρωπος και εγώ τον ενιώθα οικογενεια μου όμως δεν καταλαβαινω το λόγο εφόσον δεν έχω δώσει ποτέ σε δικαιώματα σε κανέναν. Ποτε δεν έχω νιωσει εγώ προσωπικά κακία για κανέναν άνθρωπο και δεν θέλω κάνεις να μιλάει άσχημα μπροστά μου για τον οποιοδηποτε. Όλους τους σέβομαι και πιστεύω τα καλύτερα για αυτους. όμως λογικά έτσι θέλω να πιστεύω εγώ ότι όλοι οι άνθρωποι είναι καλοί και στα μάτια τους φαινόμε και εγώ έτσι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Προσωπικά θεωρώ ότι όταν είμαστε σε ευαίσθητη φάση δεν έχουμε κριτήριο να τα δούμε τα πράγματα και πολύ αντικειμενικά ή από την πλευρά του άλλου και τα παίρνουμε πολύ κατάκαρδα, όπως κάνεις εσύ τώρα. Βάλε και το ότι είσαι ακόμα ανήλικη και δεν έχεις πολλές εμπειρίες ζωής έξω από το στενό σου περιβάλλον και οι σκέψεις σου μπερδεύονται χειρότερα.

    Η νονά σου δεν θα χρειαζόταν να του κάνει αυτή την διευκρίνηση
    "σαν κόρη σου είναι (εγώ δηλαδη) εφόσον την έχω βαφτισει εγώ θεωρείται κόρη σου"
    όταν του ζήτησε να σου πάρει μαλακτικό, αν αυτός το έκανε με προθυμία εκείνη τη στιγμή και όντως σε αισθανόταν σαν κόρη του. Μπορεί ό άνθρωπος να μην συμφωνεί σε κάποια πράγματα στον τρόπο ζωής σου, κατά τα άλλα να σε συμπαθεί και να αισθάνεται οικειότητα και να στα λέει γιατί δεν καταλαβαίνει ότι ο τρόπος του σε πειράζει, μπορεί όμως αυτές τις μέρες να είναι υπερβολικά πιεσμένος με τα δικά του και να αισθάνεται ότι έχει καταντήσει αηδία να έχει κάθε βράδυ κόσμο στο σπίτι. Δεν είναι όλοι οι βαθμοί οικειότητας το ίδιο. Μπορεί η νονά σου να σου έχει υπερβολική αδυναμία ή να είναι έτσι ο τύπος της που να θέλει στο σπίτι της να μπαινοβγαίνουν συνεχώς άνθρωποι, μπορεί ο άντρας της είτε γενικά είτε αυτή την περίοδο να θέλει και μια νύχτα να μείνει με τη γυναίκα του, ή να μην έχει να αναλάβει μικροθελήματα και ψώνια από όλο της το σόι και τους φίλους της κάθε λίγο και λιγάκι. Άλλο να αισθάνεσαι καλά με κάποιον κι άλλο να τον έχεις κάθε φορά νυχτιάτικα πάνω από το κεφάλι σου και να μπλέκονται οι ζωές σας συνεχώς.
    Απλά σου λέω να σκεφτείς και την άλλη πλευρά λίγο, διότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Δεν ήθελα να μιλήσω γιατί ήταν πολλοί μπροστά και άμα το μαθαίνε ο αραβωνιαστικος μου θα του έκανέ φασαρία και δεν θέλω. .. το ότι είμαι κάθε μέρα στους δρόμους το είπε επειδή με τον αρραβωνιαστικο μου μένουμε σε ένα μικρό δωμάτιακι δίπλα στης γιαγιάς του και δεν γίνεται να κάθομαι όλη μέρα μέσα σε ένα δωμάτιο και πάω κάθομαι στης γιαγιάς του στις θείες του και σε δικούς του ανθρώπους... Ο άντρας της νονάς μου(και θεία του αρραβωνιαστικου μου) είναι από την Αλβανία και έχουν αλλά έθιμα εκεί και άλλη μια φορά μου την είχε πει ότι και καλά επειδή η ο αρραβωνιαστικος μου δεν δουλεύει επειδή δεν βρίσκει δουλειά μας βοηθάει η μάνα μου που τον έχει σαν παιδί της μου ειπε "εγώ αν ήμουν μάνα σου θα σε άφηνα εκεί που είσαι εφόσον είσαι με έναν άντρα να σε ταιζει αυτός που δεν έχει ούτε δουλειά ούτε τίποτα εφόσον έφυγες από μένα δεν με νοιάζει πλέον" μα δεν είναι έτσι. ... δεν διάλεξα να αγάπησω έναν άνθρωπο για τα λεφτά του... τον αγαπάω έτσι όπως είναι αλλά άμα δεν ξέρουν τι περνάει ο άλλος και γιατί δεν δουλεύει δεν μπορούν να προσβαλλουν έτσι.
    καλημερα.
    εχω μπερδευτει με τις συγγενειες.
    εσυ μπορει να τους νοιωθεις ολους συγγενεις σου και δικους σου ανθρωπους, αλλοι ομως, παροτι μπορει να σε συμπαθουν, θελουν τον προσωπικο τους χωρο.
    ουτε εγω θα ηθελα να ερχοταν η ξαδερφη μου, η νονα μου, η βαφτισιμια μου ΚΑΘΕ μερα και να καθεται με τις ωρες στο σπιτι μου.
    στο σπιτι του ο καθενας θελει την ηρεμια του. αλλο να σε καλει να πιειτε εναν καφε, κι αλλο να πηγαινεις τοσο συχνα επι ωρες.
    μπορει να ειναι ευγενικη και φιλοξενη η θεια σου, αλλα δεν σημαινει οτι ειναι το καλυτερο τους να καθεσαι ολη μερα σπιτι τους..
    ο θειος μαλλον ξεπερασε τα ορια του και ηθελε με καποιον τροπο να σου πει να καθεσαι και σπιτι σου, οχι συνεχεια στο δικο του.. αυτο δεν τον κανει κακο ανθρωπο, ουτε σημαινει οτι σε μισει. απλα θελει τον χωρο του και την ησυχια του , χωρις καλεσμενους καθε μερα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Η κοπέλα λέει πως ο ίδιος την καλεί στο σπίτι του, κάθεται 2 ώρες και παίζουν χαρτιά... Ίσως να παίζει κάτι άλλο. Απομακρύνσου λίγο να δεις αν σε ψάξουν. Αυτός κυρίως, όχι η νονά σου.

    Γενικά όμως ισχύει αυτό που λες για τις προσδοκίες. Επειδή εμείς συμπεριφερόμαστε με μια άλφα συμπεριφορά, δεν σημαίνει πως και οι άλλοι θα σκέφτονται και θα δρουν με τον ίδιο τρόπο. Καλώς ή κακώς...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 21-04-2020 at 16:26.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. γιατι οι ανθρωποι γινονται δυστηχισμενοι...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 27-06-2014, 08:17
  2. γιατι οι ανθρωποι δυσκολευουμε την επικοινωνια μας
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 19-02-2014, 18:52
  3. Όσο υπάρχουν άνθρωποι.
    By Συνήθεια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 29-06-2013, 12:42
  4. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν τίποτα μέσα τους;
    By MidnightMan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 10-05-2013, 20:28
  5. Υπάρχουν καλοί άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο?
    By carrot in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 216
    Last Post: 08-01-2011, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •