Καυτηριασμο μύτης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2

    Καυτηριασμο μύτης

    Είμαι 16 και από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ειχα θέμα με την μυτη μου άνοιγε και ετρεχε πολυ αιμα με τα χρονια ελλατωθηκε το πρόβλημα αλλα λιγους μήνες πριν ανοιξε πολυ και επειδη με έπιασε κρίση άρχισα να τρέμω σα το ψάρι καθώς το αίμα δεν σταματάτε και είχαν περάσει 2 ωρες. Τώρα καθε φορα που ανοίγει παθαινω τις ίδιες κρίσεις θελω να κάνω καυτηριασμο αλλα δεν ξερω πως είναι η διαδικασία υπαρχει κανεις εδω που το έχει ζήσει να μου πει πως, είναι να το βιώνεις; Επισης τι πιθανότητες υπαρχουν να μην πιάσει η καυτηριαση;

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Καυτηριάσει έκανα πριν πολλά χρόνια ,ήμουν 10 χρονών και μου το κάνανε γιατί επί μια εβδομάδα έτρεχε συνέχεια η μύτη μου αιμα....
    Ευτυχώς μου έκαναν μόνο στο ένα ρουθούνι γιατί ακομα και σήμερα εχω ευαισθια....
    Το καλοκαίρι δεν μπορώ να κάτσω πολλές ώρες στον ήλιο γιατί αιμορραγεί οπως και τον χειμώνα με την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας ...
    Ακόμα και όταν στρεσαρομαι και στεναχωριέμαι ανοίγει...

    Και λέω ευτυχώς γιατί ο γιατρός μου είπε πως είναι οργανικό και αν μου είχαν καυτηριάσει και τα δυο ρουθούνια όλο αυτό το ξέσπασμα που έχω δεν θα είχε τρόπο διαφύγει και τώρα θα ήμουν αλλού....

    Όποτε πολύ προσοχή πριν κάνεις οτιδήποτε ,να συμβουλευτης όχι ένα γιατρό αλλα περισσότερους ....

    Η διαδικασία ήταν δύσκολη αλλά έχουν περάσει και 30 χρόνια απο τότε....
    Την είχα κάνει στο νοσοκομείο και θυμάμαι δεν μου είχαν βάλει καθόλου αναισθητικό....
    Ο πόνος βέβαια κρατάει όσο η διαδικασία δηλαδή ούτε 2 λεπτά αρκεί να ξέρει ακριβώς ο γιατρός πιο αγγείο είναι ακριβώς.....

    Το ίδιο θέμα έχει και ο γιος μου αλλά δεν τον κάνω καυτηριάσει ,εμαθε και εκείνος τι πρέπει να αποφεύγει και αν συμβεί το κυριότερο που θέλει είναι ηρεμία και ένα πάγο στην μύτη από την μεριά της αιμορραγίας και θα σταματήσει !Δεν χρειάζεται για καμία ώρα μετά να κουραστεις και το κυριοτερο να σκύβεις ....

Similar Threads

  1. σκαλισμα μυτης με πληγη
    By freeman in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 10-03-2010, 00:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •