Δε με σέβεται, δε με συμπαθεί κανείς.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24

    Δε με σέβεται, δε με συμπαθεί κανείς.

    Καλησπέρα σε όλους! Ελπίζω να είμαι στη σωστή ενότητα. Τελοσπάντων, ας μπούμε στο ψητό. Τον τελευταίο καιρό μου γίνεται αισθητό όλο και περισσότερο το πόσο είμαι στο περιθώριο. Στη ζωή μου είμαι ήρεμος, προσπαθώ να μη δίνω στόχο, κοιτάω τη δουλειά μου, δεν ασχολούμαι με κανέναν, είμαι ευγενικός και χαμογελώ. Παρόλ' αυτά, βλέπω ότι οι άνθρωποι απομακρύνονται από τη ζωή μου. Δεν ξέρω τι έχω, τι κάνω και γιατί τους απωθώ. Προσέχω την εμφάνισή μου, είμαι πάντα εκεί όταν με χρειάζονται, δε γκρινιάζω, δεν κράζω. Τα likes έχουν πέσει κατακόρυφα. Δε ζητάω την ηλ. επιβεβαίωση, καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Σε διαδικτυακά μαθήματα που κάνω, ένας τύπος μου πετάει σπόντες χωρίς να έχω δώσει δικαίωμα. Ο δάσκαλος όταν του κάνω ερωτήσεις εκτός μαθήματος, είναι αδιάφορος. Σε ομάδες οι δημοσιεύσεις που κάνω, ενώ αφορούν την ομάδα και είναι εντός θέματος δεν παίρνουν την αναγνωρισημότητα που παίρνουν λιγότερο χρήσιμες. Σε παρέες, μετά από λίγο καιρό, δε με παίρνουν στα σοβαρά, με διακόπτουν και αδιαφορούν για τη γνώμη μου, ενώ στην αρχή όλα αυτά δεν υπήρχαν. Με λίγα λόγια με πατάνε. Άλλες φορές όταν κάνω παρέα με ένα άτομο και του γνωρίζω ένα δεύτερο, κάνουν παρέα και με διώχνουν. Παράδειγμα αν πω ότι το φως του ήλιου θέλει 8 λεπτά να φτάσει στη Γη, ενώ είναι κάτι που είναι σωστό, ούτε θα με πιστέψουν, ούτε θα με πάρουν σοβαρά και θα με αμφισβητήσουν. Έχω ρωτήσει τι συμβαίνει και μου λένε τίποτα και ότι εγώ έχω το θέμα. Θα μου πείτε είναι τοξικοί, να τους βγάλω απ' τη ζωή μου. Αν είναι να βγάζω όλο τον κόσμο απ' τη ζωή μου, θα καταλήξω (που ήδη είμαι) μόνος μου. Έχω μάθει να καταλαβαίνω τους πραγματικά τοξικούς.


    Οπότε το θέμα μου δεν είναι η επιβεβαίωση, ούτε θέλω να 'μαι αρχηγός, ούτε κάτι τέτοιο. Θέλω να με σέβονται και να με υπολογίζουν. Και θεωρώ τον χειρότερο τρόπο να κερδίσεις το σεβασμό απαιτώντας τον και με εκφοβισμό.

    Πραγματικά άμα μπορείτε να βοηθήσετε, είμαι απελπισμένος και δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Κι εγώ και πολλοί άλλοι έχουν το ίδιο θέμα, καταρχάς σε βλέπουν διαφορετικό, μετά νιώθουν ότι έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση και σε υποτιμούν ή θέλουν να σου επιβληθούν, και, τέλος, καταλαβαίνουν ότι σε νοιάζει η αποδοχή τους και σε πατάνε. Εγώ κάπως βελτίωσα την κατάσταση σταματώντας να κάνω σκόντο σε άτομα που με δούλευαν και καταφέρνοντας να γίνω πιο ανεξάρτητος, αλλά δε μπορώ και να αλλάξω τελείως τον χαρακτήρα μου

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Δηλαδή τι έκανες;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Στο είπα, έμαθα να περνάω καλά μόνος μου οπότε δεν είχα τόσο ανάγκη την παρέα κάποιων (βοήθησε πάντως ότι είχα κι άλλους- λίγους- φίλους), οπότε τους έδειξα ότι δεν τους έχω ανάγκη. Επίσης, άρχισα να λέω τη γνώμη μου κάποιες φορές κι ας μην άρεσε, οπότε με σέβονταν περισσότερο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Ναι αλλά σε καλύπτει πραγματικά το να ξέρεις ότι δεν είσαι δημοφιλής. Όχι με την έννοια να αρέσεις σε όλους, αλλά να ξέρεις πως οι άλλοι σε σέβονται.

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    προφανώς και δεν είναι φίλοι σου αυτοί που περιγράφεις αλλά παρέα σου .....Γιατί σε ενδιαφέρει τόσο όπως λες να είσαι "διάσημος"; κάνεις κάποια δουλειά που χρειάζεται αυξημένη κοινωνικότητα ;

    Δυστυχώς όσοι έχουν προσωπικότητα και ξεχωρίζουν σε χαρακτήρα συνήθως μπορεί να νιώθουν μονοι και ότι δεν τους καταλαβαίνουν

    Εγώ αν ήμουν στη θέση σου ή θα τους φέρομουν το ίδιο η θα αδιαφορούσα και θα τους έγραφα "θα έβγαινα μαζί τους μόνο και μόνο αν δεν ήθελα να μείνω μεσα" η στη καλύτερη περίπτωση θα ξεκοβα


    Ποια είναι η ηλικία σου περίπου; πας σχολείο ; να ξέρεις όσοι είναι διάσημοι στο σχολείο συνήθως τους παίρνει μετά η κάτω βόλτα γιατι τα νταιλικια και η ποζερια κρατάνε άντε μέχρι και το Πανεπιστήμιο...... και επειτα ξεχωριζουν και πανε μπροστα οι καλοι και χαρισματικοι μαθητες που ειναι πιο ωριμοι και πατανε πιο γερα στα ποδια τους (και συνήθως δεν είναι οι δημοφιλείς χαχαμπουχες ή οι ματσό καγκουρογκομενοι...)
    Από όσο έχω δει τουλαχιστον

    Οπότε κάνε ότι ευχαριστεί εσένα....Κάνε παρέα με άτομα που σου αξίζουν και σου ταιριάζουν και πετα ότι κατώτερο η σκουπίδι που μπορεί να έχεις θεοποιήσει

    Μην ζητάς να εκτιμήσουν την αξία σου άνθρωποι "μικροι" αναγνώρισε εσύ την αξία σου

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Οπότε καλύτερα ίσως να είναι να προσέχεις από ποιους ζητάς τον σεβασμό .....

    Να τον ζητάς από ανθρώπους καλύτερους από σένα που θαυμάζεις

    Όταν θα εκτιμήσεις εσύ εσένα και δεν θα σε ενδιαφέρει η γνώμη τους και η αποδοχή τους σίγουρα δεν θα δίνεις δικαιώματα για τέτοιες συμπεριφορες

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    προφανώς και δεν είναι φίλοι σου αυτοί που περιγράφεις αλλά παρέα σου .....Γιατί σε ενδιαφέρει τόσο όπως λες να είσαι "διάσημος"; κάνεις κάποια δουλειά που χρειάζεται αυξημένη κοινωνικότητα ;

    Δυστυχώς όσοι έχουν προσωπικότητα και ξεχωρίζουν σε χαρακτήρα συνήθως μπορεί να νιώθουν μονοι και ότι δεν τους καταλαβαίνουν

    Εγώ αν ήμουν στη θέση σου ή θα τους φέρομουν το ίδιο η θα αδιαφορούσα και θα τους έγραφα "θα έβγαινα μαζί τους μόνο και μόνο αν δεν ήθελα να μείνω μεσα" η στη καλύτερη περίπτωση θα ξεκοβα


    Ποια είναι η ηλικία σου περίπου; πας σχολείο ; να ξέρεις όσοι είναι διάσημοι στο σχολείο συνήθως τους παίρνει μετά η κάτω βόλτα γιατι τα νταιλικια και η ποζερια κρατάνε άντε μέχρι και το Πανεπιστήμιο...... και επειτα ξεχωριζουν και πανε μπροστα οι καλοι και χαρισματικοι μαθητες που ειναι πιο ωριμοι και πατανε πιο γερα στα ποδια τους (και συνήθως δεν είναι οι δημοφιλείς χαχαμπουχες ή οι ματσό καγκουρογκομενοι...)
    Από όσο έχω δει τουλαχιστον

    Οπότε κάνε ότι ευχαριστεί εσένα....Κάνε παρέα με άτομα που σου αξίζουν και σου ταιριάζουν και πετα ότι κατώτερο η σκουπίδι που μπορεί να έχεις θεοποιήσει

    Μην ζητάς να εκτιμήσουν την αξία σου άνθρωποι "μικροι" αναγνώρισε εσύ την αξία σου
    Φοιτητής είμαι, 22 χρονών. Όχι δεν κάνω κάτι τέτοιο, απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι είναι αρεστοί στο ευρύ κοινό, ενώ εγώ και προφανώς και άλλοι, όχι. Και μάλιστα πολλοί απ' αυτούς δεν είναι νταΐδες αλλά "γαμώ τα παιδιά" (συγγνώμη για τη φράση) που λέμε. Οπότε σκέφτομαι ότι κάτι παραπάνω θα έχουν ή θα κάνουν καλύτερα για να είναι και δημοφιλείς, αλλά και πετυχημένοι στη ζωή τους.

  9. #9
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Φοιτητής είμαι, 22 χρονών. Όχι δεν κάνω κάτι τέτοιο, απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι είναι αρεστοί στο ευρύ κοινό, ενώ εγώ και προφανώς και άλλοι, όχι. Και μάλιστα πολλοί απ' αυτούς δεν είναι νταΐδες αλλά "γαμώ τα παιδιά" (συγγνώμη για τη φράση) που λέμε. Οπότε σκέφτομαι ότι κάτι παραπάνω θα έχουν ή θα κάνουν καλύτερα για να είναι και δημοφιλείς, αλλά και πετυχημένοι στη ζωή τους.
    Γιατί μπορεί να είναι πιο επικοινωνιακοί....Όταν είναι με κόσμο να νιώθουν στο φυσικό τους περιβάλλον.....να έχουν από μικροι μια αισθηση αυτοπεποίθησης και να μην παίρνουν τον εαυτό τους σοβαρά σε αντίθεση με αλλα άτομα που μπορεί να είναι πιο επιφυλακτικα και να σκέφτονται πως θα φερθούν η τι θα πουν και το εικόνα περνάνε προς τα έξω...

    Κάποιοι άνθρωποι απλά το εχουν
    Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που είσαι και εσύ καλός

    Σε ποιους όμως τομεις θεωρείς ότι υστερεις Ενώ άλλοι τα καταφέρνουν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Αρχικά: Παράδειγμα αν πω ότι το φως του ήλιου θέλει 8 λεπτά να φτάσει στη Γη OYAOY δεν το ηξεραν καν οτι θελει τοσο πολυ. Όλους τους μήνες του χρόνου; Δηλαδη σε οποιαδήπτε θεση και να ειναι η γη σε σχεση με το ήλιο.

    Γενικα θα ελεγα στην ηλικια σου τα ατομα δεν θελουν να μάθουν θελουν απλα να κανουν ζωαρα η τουλαχιστον αυτο πιστευω απο τους συμφοιτητες μου που είχα όπου λογω αντικειμενου κατα 90% ηταν αντρες , μιλαγαν για μπαλα, κοπελες, αθληματα και στοίχημα και μπορει αν στεκομουν σαν γλαστρα διπλα μεχρι να χωθω σε μια συζητηση :D Και απο αυτους ενας μου ταιριαξε και κανουμε ακόμα παρεα.

    Συμφωνω απολυτα οτι πρεπει να μαθεις να περνας καλα μόνος σου και όταν βρεις ποιος εισαι θα εχεις δίπλα σου ατομα που σου ταιριαζουν. Για να μην σε καταλαβαινουν ή σε μειωνουν σημαινει πως απλά περνανε το χρόνο σου, οποτε αραξε και εσυ και παρτο πιο χαλαρα.


    Όλοι θελουμε να αρεσουμε μην νιωθεις ασχημα για αυτο.
    Υπάρχει ενα τσατ στο φόρουμ όπου μιλαμε για ταινιες, συνηθειες, επιστήμη, δουλεια, τους προβληματισμους μας και περναμε ομορφα, μπορείς να δοκιμασεις εαν σου ταιριαζουμε εμείς.

    Εαν σε ενδιαφερει να σου γραψουν τα παιδια πως μπορεις να μπεις και εσυ, γιατί εγω θα κανω 3 χρόνια να βρω πως γίνεται. :D
    Oboro Manos είναι εδω κανείς να βοηθησει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Συνήθως το.προβλημα εντοπίζεται στο εξης: τι συζητάτε πχ την στιγμή που λες ότι το φως του ήλιου θέλει 8 λεπτά? Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, μήπως γενικώς δεν μπορείς η δεν πολυενδιαφερεσαι για αυτά που λένε και πας τη συζήτηση στα δικά σου.
    Ένα πραγματικό παραδειγμα: το να πεις σε κάποιον "όλα καλά? " ειναι ευλογο κσι κοινωνικο. Αν όμως καθόμαστε μαζί 4 ατομα και συζηταμε παρεα επι 20.λεπτά, δεν πολυμιλας και ξαφνικα μου πεις γιωργο, ολα καλα? είναι λίγο περίεργο.
    Δεν λέω ότι τα κάνεις αυτά, δε σε ξέρω, απλά σου λέω να σκεφτείς περίπου τι μπορεί να κάνεις λάθος. Αυτά συνήθως γίνονται όταν η παρέα και οι συζητήσεις της σου είναι λίγο αδιαφορα αλλά θες να συμμετέχεις κι εσύ σε μια παρέα όπως όλοι μας. Πιθανως να εισαι λιγο πιο ωριμος στο μυαλο και να κολλας πιο ευκολα με μεγαλυτερους σου.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Συνήθως το.προβλημα εντοπίζεται στο εξης: τι συζητάτε πχ την στιγμή που λες ότι το φως του ήλιου θέλει 8 λεπτά? Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, μήπως γενικώς δεν μπορείς η δεν πολυενδιαφερεσαι για αυτά που λένε και πας τη συζήτηση στα δικά σου.
    Ένα πραγματικό παραδειγμα: το να πεις σε κάποιον "όλα καλά? " ειναι ευλογο κσι κοινωνικο. Αν όμως καθόμαστε μαζί 4 ατομα και συζηταμε παρεα επι 20.λεπτά, δεν πολυμιλας και ξαφνικα μου πεις γιωργο, ολα καλα? είναι λίγο περίεργο.
    Δεν λέω ότι τα κάνεις αυτά, δε σε ξέρω, απλά σου λέω να σκεφτείς περίπου τι μπορεί να κάνεις λάθος. Αυτά συνήθως γίνονται όταν η παρέα και οι συζητήσεις της σου είναι λίγο αδιαφορα αλλά θες να συμμετέχεις κι εσύ σε μια παρέα όπως όλοι μας. Πιθανως να εισαι λιγο πιο ωριμος στο μυαλο και να κολλας πιο ευκολα με μεγαλυτερους σου.
    Παράδειγμα το έφερα αυτό με τον ήλιο, μην κολλάμε στις λέξεις. Τι να έλεγα κάτι πιο φιλοσοφημένο ή κάτι πιο απλό. Όχι στις παρέες δεν πετάω άσχετα πράγματα σε άσχετα θέματα. Ας μιλήσω με ρεαλιστικό παράδειγμα. Μιλάμε για μουσική. Λέω τη γνώμη μου για κάποιον καλλιτέχνη που ήδη μιλάνε οι άλλοι γι' αυτόν, δε θα τον προσβάλλω, και είτε θα περάσει με ένα οκ, είτε θα διαφωνούν μαζί μου. Άλλο παράδειγμα όταν μιλούσαμε για οικονομικά, λέω ότι το ευρώ είναι πιο ακριβό από την λίρα και με αμφισβητούνε. Ενώ το έχει φέρει η κουβέντα.

  13. #13
    YokoChoco
    Guest
    Προσωπικά σε μικρή ηλικία θυμάμαι είχα πολλές παρέες(μέχρι 15 ετών), σιγά σιγά άρχισα να αποτραβιέμαι ενώ φάνηκε να παρουσιάζονταν και διάφορα ψυχολογικά, ταυτόχρονα έμπλεξα με αιρέσεις κτλ πίστευα στον Ιεχωβά κτλ(δεν ήμουνα Μάρτυρας αλλά εκεί πίστευα), τέσπα δεν είχα φίλους για πολλά χρόνια, τα τελευταία όμως 7-8 έτη έχω 7-10 δικά μου άτομα φίλους δλδ, που έχουμε καλή σχέση, γενικά είμαι μοναχικός(έχουν πεθάνει οι γονείς μου δεν έχω αδέλφια) και προτιμώ πολλά να τα κάνω μόνος(διάβασμα, περπάτημα, βόλτα, σινεμά κτλ) περνάω καλύτερα παρά με παρέα, κάποιες φορές θέλω και την παρέα και βρήκα κάποια άτομα που να ταιριάζουμε, οι ηλικίες διαφέρουν εγώ είμαι 41, άλλος φίλος ειναι 40, άλλος 48, άλλος 52, άλλος 29 κτλ απλά έψαξα και βρήκα άτομα που να έχουμε καλή χημεία. Έκανα παρέα και με άλλους που είχαν άλλους χαρακτήρες ε απομακρύνθηκα εγώ, γενικά με την στάση μου έδειξα ότι δεν θέλω πολλές σχέσεις με κείνους.

    Α ο ήλιος λές θέλει 8 λεπτά να έρθει στην γή, όχι πάντα, δες θεωρία της σχετικότητας, κατά μ.ο. θέλει 8 λεπτά, άλλες φορές θέλει πχ 7:59'' άλλες 8:01'' είναι σχετικό.

    Προτείνω πάντως να δείς ένα ψυχοθεραπευτή και να δουλέψεις λίγο μαζί του, μήπως εσύ είσαι κάπου λάθος, όμως υπάρχει περίπτωση να έχεις εξελιχθεί ως προσωπικότητα και οι φίλοι που είχες να έχουν μείνει πίσω σ'αυτό και να μην επικοινωνείται πλέον. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια έχω διαβάσει 80-100 βιβλία όταν δεν άνοιγα ποτέ μου βιβλίο, αυτό με άλλαξε, άλλαξε τον τρόπο σκέψης μου, με συνέπεια να αλλάξω και γω ο ίδιος, δλδ αν κάποτε με έναν του δημοτικού επικοινωνούσα τώρα μου φαίνεται καθυστερημένος, αισθάνομαι ότι εκπέμπουμε σε άλλα μήκη κύμματος.
    Όσο μαθαίνεις, μορφώνεσαι και βελτιώνεσαι αυτό σε αλλάζει, διευρύνεται και αυξάνεται ο δείκτης νοημοσύνης οπότε οι άλλοι δεν μπορούν να σε ακολουθήσουν, και ίσως αυτα που τους λές τους φαίνονται αδιάφορα. Πχ εγώ αναφέρω σε δικό μου φίλο περί καμπύλωσης του χωρόχρονου και αυτός λέει δεν με ενδιαφέρει να πούμε για το master chef(ε μα αφού δεν βλέπω τηλεόραση τι να κάνουμε τώρα;)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις προσπαθήσει να διευρύνεις τους κύκλους που κινείσαι κι αν ναι, συμβαίνει παντού αυτό;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Έχεις προσπαθήσει να διευρύνεις τους κύκλους που κινείσαι κι αν ναι, συμβαίνει παντού αυτό;
    Δυστυχώς ναι..

Similar Threads

  1. Τί κάνεις ;;;
    By Leo-X in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 21-06-2019, 22:59
  2. Τι κάνεις όταν βλέπεις οτι δεν κάνεις
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 14-02-2016, 01:55
  3. Δεν με σεβεται...
    By Pandemonium in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 09-08-2013, 12:54
  4. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
    By ΧΡΙΣΤ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 06-11-2010, 00:15
  5. Η κολλητή μου δε συμπαθεί το σύντροφό μου...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-06-2010, 18:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •