Γαστριτιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243

    Γαστριτιδα

    Καλησπέρα και καλή Ανασταση εύχομαι σε όλους. Ψυχική σωματική υγεία πάνω από όλα. Από τον τίτλο καταλαβαίνετε πως πρόκειται για το στομαχι. Που με τόσο άγχος τόσα χρόνια περνάει και αυτό τα δικά του ζόρια. Πριν 5 περίπου χρόνια με συμπτώματα πόνου στο στομάχι ο οποίος χτύπαγε και πίσω στην πλάτη, βάρους, ερυγες κλπ έγινε γαστροσκοπηση, η οποία έδειξε γαστριτιδα. Με την κατάλληλη θεραπεία συνηλθα.Απο τότε βέβαια όταν στρεσαρομαι πολύ το στομάχι μου ταράζεται αλλά επανέρχεται μετά από κάποιες μέρες. Εδώ και ένα μήνα όμως έχω πάλι τα ίδια με πόνο που χτυπάει στην πλάτη εκτός από μπροστά και αίσθηση φουσκωματος. Ο γιατρός μου έδωσε τα oprasium αλλά δυστυχώς δεν είδα διαφορά. Από την ερχόμενη εβδομάδα θα τον καλέσω ξανά. Λόγω της όλης κατάστασης που ζούμε δεν μπόρεσα να πάω. Αυτό που με έχει πιάσει είναι τεράστιος φόβος πως έχω κάτι κακό και όχι έξαρση γαστριτιδας πάλι. Το μυαλό μου κάνει ως συνήθως μόνο άσχημα σενάρια. Και δεν έχω όρεξη για φαγητό μόνο στην σκέψη αυτή.. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Είμαι φοβισμένη. Καλή Ανασταση σε ολους!

  2. #2
    Καλησπέρα και σε σένα.

    Με γαστρίτιδα είχα διαγνωστεί και γώ συν του ότι είχα και το ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού.Βασικά το βακτήριο ήταν υπεύθυνο για την γαστρίτιδα.Έκανα μια θεραπεία με αντιβίωση αλλά ξαναβγήκα θετικός στο βακτήριο και δεν ξαναπήγα.Απο τότε προσέχω την διατροφή μου αλλά σαν άνθρωπος όποτε ξεπερνάω τα όρια το στομάχι μου κάνει τα δικά του.Φουσκώματα,πόνοι στο έντερο,χτυπήματα στην πλάτη είναι συνηθισμένα συμπτώματα.Στην αρχή πάθαινα μέχρι και κρίσεις πανικού.Η ιδέα ότι κάτι κακό θα μου συμβεί δεν έβγαινε από το μυαλό μου.Οι ενοχλήσεις γίνονταν χειρότερες όσο το σκεφτόμουν ώσπου μια μέρα αντί να πάρω χάπι για το γαστρεντερικό πήρα ένα ηρεμιστικό.Σε μισή ώρα ήμουν μια χαρά και κάπως έτσι κατάλαβα ότι ουσιαστικά οι πόνοι μου χειροτέρευαν εξ αιτίας μου.Το ξανάκανα και έπιασε και πάλι.Καπως έτσι άρχισα να το δουλεύω στο μυαλό μου και σιγά σιγά το εξαφανισα.Το στομάχι μου συνεχίζει να έχει ενοχλήσεις που και που ως φυσικό επακόλουθο για όποτε ξεπερνάω τα όρια μου αλλά μένω εκεί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Το θέμα ειναι ξέρω πως υπάρχει θέμα. Απλά δεν πήγαινα τόσο καιρό στο γιατρό λόγω της κατάστασης. Μιλούσα απλά τηλεφωνικά. Όμως μου έχει καρφωθεί πως κάτι κακό συμβαίνει γιατί δεν με πιάνει το φάρμακο που παίρνω. Βαθύτερα κατανοώ ότι δεν μπορεί να δουλεύουν όλα τα φάρμακα για όλους, αλλά θεωρώ πως κάτι χειρότερο συμβαίνει πέραν της γαστριτιδας

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Πεντε χρόνια είναι πεντε χρόνια, ίσως να ξανακανεις γαστροσκοπηση αλλά αμφιβάλλω ότι θα έχει αναπτυχθεί κάτι καινούργιο.

    Εγώ βέβαια με πόνο στην πλάτη είχα και οισοφαγιτιδα πρωτου βαθμού και μόλις τελειώσει ο ιός, θα πρεπει να κάνω την τρίτη μου γαστροσκοπηση γιατι ο γιατρός μου θέλει να δει για ποιο λόγο ποναω ακόμα. Είμαι σε αγωγή εδώ και ένα χρόνο, διακοπτομενα και τους τελευταίους έξι μήνες συνεχόμενα. Τώρα έχω διακόψει το φάρμακο εδώ και τρεις μέρες και άρχισαν παλι οι ενοχλήσεις, αλλά θα το κοψω γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα να κάνω γαστροσκοπηση γιατί θα βγουν ψευδείς οι βιοψιες. Βασιζομαι σε φυτικά αντιοξινα αυτό το διάστημα. Πολλα απο αυτά μπορεις να τα παιρνεις παραλληλα και με την κανονική αγωγή,δοκίμασε,ειναι αρκετά αποτελεσματικα.

    Γενικά το στομάχι είναι δύσκολη υποθεση αλλά πρεπει να αλλάξεις και πολλα στη διατροφή σου και τον τροπο ζωής σου για να δεις βελτίωση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πεντε χρόνια είναι πεντε χρόνια, ίσως να ξανακανεις γαστροσκοπηση αλλά αμφιβάλλω ότι θα έχει αναπτυχθεί κάτι καινούργιο.

    Εγώ βέβαια με πόνο στην πλάτη είχα και οισοφαγιτιδα πρωτου βαθμού και μόλις τελειώσει ο ιός, θα πρεπει να κάνω την τρίτη μου γαστροσκοπηση γιατι ο γιατρός μου θέλει να δει για ποιο λόγο ποναω ακόμα. Είμαι σε αγωγή εδώ και ένα χρόνο, διακοπτομενα και τους τελευταίους έξι μήνες συνεχόμενα. Τώρα έχω διακόψει το φάρμακο εδώ και τρεις μέρες και άρχισαν παλι οι ενοχλήσεις, αλλά θα το κοψω γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα να κάνω γαστροσκοπηση γιατί θα βγουν ψευδείς οι βιοψιες. Βασιζομαι σε φυτικά αντιοξινα αυτό το διάστημα. Πολλα απο αυτά μπορεις να τα παιρνεις παραλληλα και με την κανονική αγωγή,δοκίμασε,ειναι αρκετά αποτελεσματικα.

    Γενικά το στομάχι είναι δύσκολη υποθεση αλλά πρεπει να αλλάξεις και πολλα στη διατροφή σου και τον τροπο ζωής σου για να δεις βελτίωση.
    Λοιπόν αυτό που μου είπε ο γιατρός στο τηλ, όσον αφορά τον πόνο στην πλάτη, είναι ότι μαζί με το στομάχι μας ο οισοφαγος κάνει συσπάσεις που δημιουργεί τον πόνο στην πλάτη. Ναι λογικά θα πρέπει να κάνω πάλι γαστροσκοπηση.Τοτε δεν είχα ελικοβακτηριδιο τώρα δεν ξέρω τι γίνεται. Αλλά λόγω του υπερμετρου άγχους το τελευταίο διάστημα σκέφτομαι τα χειρότερα και αυτό κάνει πιο επιπονα τα συμπτώματα. Να σε ρωτήσω όταν λες φυτικά σκευάσματα όπως?

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Εγώ ποναω γιατί έχω έλκη στον οισοφάγο, αυτό ειναι η οισοφαγιτιδα επι της ουσίας αλλά με την αγωγή υποτιθεται ότι επουλωνονται. Εχω δει καποια βελτίωση ,αλλά δεν εχουν φύγει όλα τα συμπτωματα.

    Ο οισοφαγος γενικά κανει συσπασεις και το στομάχι, εμείς οι αγχωδεις τα αντιλαμβανόμαστε πιο πολυ γενικά.

    Εμένα με εχει βοηθήσει το ρεντουφλουξ και το neo bianacid. Ειδικά το δεύτερο το έπαιρνα τρεις φορές τη μέρα και μπορούσα να τρωω και χωνευω χωρίς πρόβλημα. Θα το ξαναρχισω τώρα. Γκουγκλαρε τα και δες ποιο στο ταιριάζει. Και το τσάι δυοσμο με βοηθάει εμένα,κυρίως γιατί εκτός απο πόνο έχω και βάρος λόγω δυσκολίας στη χωνεψη. Αν και το τσάι ερεθίζει καπως τον οισοφαγο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εγώ ποναω γιατί έχω έλκη στον οισοφάγο, αυτό ειναι η οισοφαγιτιδα επι της ουσίας αλλά με την αγωγή υποτιθεται ότι επουλωνονται. Εχω δει καποια βελτίωση ,αλλά δεν εχουν φύγει όλα τα συμπτωματα.

    Ο οισοφαγος γενικά κανει συσπασεις και το στομάχι, εμείς οι αγχωδεις τα αντιλαμβανόμαστε πιο πολυ γενικά.

    Εμένα με εχει βοηθήσει το ρεντουφλουξ και το neo bianacid. Ειδικά το δεύτερο το έπαιρνα τρεις φορές τη μέρα και μπορούσα να τρωω και χωνευω χωρίς πρόβλημα. Θα το ξαναρχισω τώρα. Γκουγκλαρε τα και δες ποιο στο ταιριάζει. Και το τσάι δυοσμο με βοηθάει εμένα,κυρίως γιατί εκτός απο πόνο έχω και βάρος λόγω δυσκολίας στη χωνεψη. Αν και το τσάι ερεθίζει καπως τον οισοφαγο.
    Το τσάι το αποφεύγω. Για την ταχυκαρδία και τις αρρυθμίες. Σε ευχαριστώ. Καλή Ανασταση εύχομαι και πάνω από όλα υγεία!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Καλημέρα, Χριστός Ανέστη.... για να σε βοηθήσω λίγο θα σου πώ οτι έχω ΓΟΠ αρκετά χρόνια με γαστροσκοπήσεις, και κάποια πολυποδάκια ανευ κλινικής σημασίας στην τελευταία που έκανα... είχα αλλάξει 3-4 φάρμακα μέχρι να καταλήξω σε αυτό που με πιάνει... όσο για τον σπασμό του οισοφάγου, μου συμβαίνει συχνά οταν στρεσάρομαι, στην αρχή νόμιζα οτι πάθαινα καρδια, πλεόν τώρα μόλις μιλήσω με τον γιατρό μου, ξέρει τι συμβαίνει πρίν του πω... ίσως απλά πρέπει να αλλάξεις φάρμακο και ισώς να σου υποδείξει ο γιατρός σου κάτι για να ηρεμήσει ο σπασμός και το στομάχι... καλή δύναμη...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Καλημέρα, Χριστός Ανέστη.... για να σε βοηθήσω λίγο θα σου πώ οτι έχω ΓΟΠ αρκετά χρόνια με γαστροσκοπήσεις, και κάποια πολυποδάκια ανευ κλινικής σημασίας στην τελευταία που έκανα... είχα αλλάξει 3-4 φάρμακα μέχρι να καταλήξω σε αυτό που με πιάνει... όσο για τον σπασμό του οισοφάγου, μου συμβαίνει συχνά οταν στρεσάρομαι, στην αρχή νόμιζα οτι πάθαινα καρδια, πλεόν τώρα μόλις μιλήσω με τον γιατρό μου, ξέρει τι συμβαίνει πρίν του πω... ίσως απλά πρέπει να αλλάξεις φάρμακο και ισώς να σου υποδείξει ο γιατρός σου κάτι για να ηρεμήσει ο σπασμός και το στομάχι... καλή δύναμη...
    Καλησπερα. Αληθώς ο κύριος. Ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύω πως πρέπει να αλλάξω φάρμακο αλλά δυστυχώς αν δεν γίνει γαστροσκοπηση δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει και δεν θα ησυχάσω. Γαστροσκοπηση ο συγκεκριμένος γιατρός που τον εμπιστεύομαι πολύ, κάνει χωρίς μέθη και δεν υπάρχει περίπτωση να την κάνω έτσι. Θα δω θα μιλήσω μαζί του από εβδομάδα

  10. #10
    Όπως και να χει προσπάθησε να τρως ελαφρά έστω.Το στομάχι βρίσκεται σε σημείο τέτοιο που αντανακλά σε μέρη παρόμοια με αυτά της καρδιάς αλλά καμιά φορά συμβαίνει το αντίστροφο.Αν πίνεις καφέ ελάττωσε τον η καλύτερα πάρε ντεκαφεινε.Σε μένα τουλάχιστον ο καφές μου έφερνε αρρυθμίες.Για εσπρέσσο δεν το συζητάω.Όποτε πιω το στομάχι μου γίνεται πέτρα.Βέβια όλα αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες αλλά νομίζω πως πάνω κάτω περνάμε τα ίδια.

    Υπομονή,θετική σκέψη και αν δεις ότι σε παίρνει από κάτω να ξερεις ότι με λίγα ηρεμιστικά σε αντίθεση με όσα κουλά ακούγονται κανείς δεν έπαθε τιποτε και δεν πρόκειται να εξαρτηθεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Theojamaica View Post
    Όπως και να χει προσπάθησε να τρως ελαφρά έστω.Το στομάχι βρίσκεται σε σημείο τέτοιο που αντανακλά σε μέρη παρόμοια με αυτά της καρδιάς αλλά καμιά φορά συμβαίνει το αντίστροφο.Αν πίνεις καφέ ελάττωσε τον η καλύτερα πάρε ντεκαφεινε.Σε μένα τουλάχιστον ο καφές μου έφερνε αρρυθμίες.Για εσπρέσσο δεν το συζητάω.Όποτε πιω το στομάχι μου γίνεται πέτρα.Βέβια όλα αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες αλλά νομίζω πως πάνω κάτω περνάμε τα ίδια.

    Υπομονή,θετική σκέψη και αν δεις ότι σε παίρνει από κάτω να ξερεις ότι με λίγα ηρεμιστικά σε αντίθεση με όσα κουλά ακούγονται κανείς δεν έπαθε τιποτε και δεν πρόκειται να εξαρτηθεις.
    Καφέ τσιγάρο ποτό δεν ακουμπάω. Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να βρω κάτι να με πιάσει. Από εβδομάδα τα νεοτερα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο δεν κάνει μέθη... έχω κάνει και με και χωρίς μέθη... μεγάλη διαφορά και δεν υπάρχει λόγος για τέτοια ταλαιπωρία.... εφόσον δεν είσαι σε κατηγορία αυξημένου κινδύνου και εφόσον δεν σου είχε βρει κάτι την προηγούμενη φορά ώστε να σου έλεγε οτι πρέπει να ξανακάνεις σε κάποια χρόνια, οκ είναι ένα point που μπορεί να σε ηρεμίσει λίγο, απο την άλλη σε καταλαβαίνω απόλυτα, κανόνισε να κάνεις μια, για να ηρεμίσεις... φάρμακο θα αλλάξεις 3-4 μέχρι να δεις τι σε πιάνει... υπάρχουν και κάποια φυτικά σκευάσματα που βοηθούν... θέλει υπομονή, λίγο διατροφή και καθόλου άγχος.... ε καλά για το τελευταίο άδικα μου το έλεγαν κι εμένα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by giannis78 View Post
    Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο δεν κάνει μέθη... έχω κάνει και με και χωρίς μέθη... μεγάλη διαφορά και δεν υπάρχει λόγος για τέτοια ταλαιπωρία.... εφόσον δεν είσαι σε κατηγορία αυξημένου κινδύνου και εφόσον δεν σου είχε βρει κάτι την προηγούμενη φορά ώστε να σου έλεγε οτι πρέπει να ξανακάνεις σε κάποια χρόνια, οκ είναι ένα point που μπορεί να σε ηρεμίσει λίγο, απο την άλλη σε καταλαβαίνω απόλυτα, κανόνισε να κάνεις μια, για να ηρεμίσεις... φάρμακο θα αλλάξεις 3-4 μέχρι να δεις τι σε πιάνει... υπάρχουν και κάποια φυτικά σκευάσματα που βοηθούν... θέλει υπομονή, λίγο διατροφή και καθόλου άγχος.... ε καλά για το τελευταίο άδικα μου το έλεγαν κι εμένα...
    Ειδικά αυτό το χωρίς άγχος.. Το ακολουθώ πίστα τα τελευταία χρόνια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    119
    ολοι το ίδιο κάνουμε, γι αυτό είμαστε πελάτες σε καρδιολόγους, γαστρεντερολόγους, ψυχολόγους κλπ... κάνε την γαστροσκόπηση για να ηρεμίσεις απο αυτό και ζήτα απο τον ιατρό σου εναλλακτικά φάρμακα για το στομάχι... σίγουρα υπάρχει κάτι που θα σε πιάσει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Από στομάχι κατέληξα σε ψυχίατρο. Εκτός από παλλινδρόμηση έχω και ναυτία 24/7. Έχει κανείς πρόβλημα ναυτίας και πώς το αντιμετώπισε;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ Η ΑΓΧΟΣ
    By rania86 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 24-01-2020, 08:12
  2. Γαστρίτιδα κ Διαφραγματοκήλη
    By maria2016 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2016, 01:54
  3. γαστρίτιδα
    By high focus in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 7
    Last Post: 02-01-2013, 19:20
  4. Γαστρίτιδα
    By desperate_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 27
    Last Post: 15-06-2011, 11:15
  5. Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •