Γαστριτιδα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Τελικά προς το παρόν μου είπε δεν θα κάνουμε γαστροσκοπηση ξανά. Μου έδωσε laprasol και librax. Ας ελπίσουμε να ηρεμήσω κάπως. Να σας πω την αλήθεια μόλις νιώσω λίγο καλύτερα τρώω κανονικά τα πάντα. Δεν κάνω διατροφή καθόλου. Όχι ότι τρώω βέβαια συχνά. Είναι τόσο χάλια η ψυχολογία μου που το φαγητό ώρες ώρες είναι το απόλυτο αγχολυτικό. Ξέρω μέγα λάθος

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    146
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Τελικά προς το παρόν μου είπε δεν θα κάνουμε γαστροσκοπηση ξανά. Μου έδωσε laprasol και librax. Ας ελπίσουμε να ηρεμήσω κάπως. Να σας πω την αλήθεια μόλις νιώσω λίγο καλύτερα τρώω κανονικά τα πάντα. Δεν κάνω διατροφή καθόλου. Όχι ότι τρώω βέβαια συχνά. Είναι τόσο χάλια η ψυχολογία μου που το φαγητό ώρες ώρες είναι το απόλυτο αγχολυτικό. Ξέρω μέγα λάθος
    Είχα φέτος πολύ σοβαρή έξαρση γαστροσκόπηση μέχρι και αξονική μου εκαναν. Ένα θα σου πω φταίει το άγχος και όχι τόσο η διατροφή

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Είχα φέτος πολύ σοβαρή έξαρση γαστροσκόπηση μέχρι και αξονική μου εκαναν. Ένα θα σου πω φταίει το άγχος και όχι τόσο η διατροφή
    Έξαρση γαστριτιδας εννοείς? Πως είσαι τώρα? Έκανες θεραπεία?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    ΖΜΕ και εγω υποφερω απο χρόνια γαστριτιδα. κατα καιρους με πιάνει εξαρση πολυ ασχημη... τωρα εδω κ 1,5 μηνα ταλαιπωρουμαο πολυ κ μαζι με το στομαχι κ με εκτακτες συστολες στο φουλ. 10000 έδειξε το χολντερ. ξεκινησα κ εγω με lambrazol k 2 limbrax, για δυο εβδομάδες κ μετα λαμπραζολ κ ενα λιμπραξ για αλλες δυο εβδομάδες.. λιγο καλύτερα οχι εντελως. τωρα τα σταματησα κ παλι τα ίδια κ οι αρρυθμιες φουλ.. εχω απογοητευτει κ κουραστεί το σο καιρο κ αύριο θα παρω τηλ τον γιατρο. πάντως θα σε βοηθήσει η θεραπεία αυτη

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά καλησπέρα και από μένα.. Ελπίζω να είστε όλοι καλά!! Καλη δυναμη σε όλους μας!! Θέλω και εγώ να αναφέρω το προβλημα μου εχω ταλαιπωρηθει όπως όλοι από το στομάχι. Μετά από γαστροσκόπηση μου βρήκαν πανγαστριτιδα με διαβρωσεις στο άντρο και γοπ. Πήρα αγωγή για δυο μήνες και κάτι και μόλις σταμάτησα εμφανισα έκτακτες συστολες. Το στομάχι δεν ηρεμει με τίποτα ότι και να φάω αλλά αυτο που με ανησυχεί είναι οι έκτακτες. Εχω κανει εξετάσεις για την καρδουλα και αιματολογικές όλες καλές. Να είναι από το στομάχι? Φοβάμαι..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ναι παίζει. Έχω ταχυπαλμιες λογω του στομάχου και έχω κι εγώ χρόνιο θέμα. Άσχετα αν δεν είναι καρδιακής αιτιολογίας αν είναι πολλές και σε ενοχλούν συζητά το με τον καρδιολόγο σου να σου γράψει κάτι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Παιδιά καλησπέρα και από μένα.. Ελπίζω να είστε όλοι καλά!! Καλη δυναμη σε όλους μας!! Θέλω και εγώ να αναφέρω το προβλημα μου εχω ταλαιπωρηθει όπως όλοι από το στομάχι. Μετά από γαστροσκόπηση μου βρήκαν πανγαστριτιδα με διαβρωσεις στο άντρο και γοπ. Πήρα αγωγή για δυο μήνες και κάτι και μόλις σταμάτησα εμφανισα έκτακτες συστολες. Το στομάχι δεν ηρεμει με τίποτα ότι και να φάω αλλά αυτο που με ανησυχεί είναι οι έκτακτες. Εχω κανει εξετάσεις για την καρδουλα και αιματολογικές όλες καλές. Να είναι από το στομάχι? Φοβάμαι..
    Συζήτησε με τον γαστρεντερολόγο για να ξαναρχίσεις τα φάρμακα για το στομάχι και όταν ξανανιώσεις καλά, να τα κόψεις πολύ αργά και σταδιακά. Έπαθες rebound από την απότομη διακοπή των φαρμάκων.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ Η ΑΓΧΟΣ
    By rania86 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 24-01-2020, 09:12
  2. Γαστρίτιδα κ Διαφραγματοκήλη
    By maria2016 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2016, 02:54
  3. γαστρίτιδα
    By high focus in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 7
    Last Post: 02-01-2013, 20:20
  4. Γαστρίτιδα
    By desperate_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 27
    Last Post: 15-06-2011, 12:15
  5. Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 13:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •