ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΆ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ Η ΧΑΜΗΛΗ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157

    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΆ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ Η ΧΑΜΗΛΗ ΣΕΡΟΤΟΝΙΝΗ?

    Καλησπέρα σας!!!

    Το βασικό μου πρόβλημα όπως έχω αναφέρει και σε άλλα ποστ, είναι εγκεφαλομιχλη, έλλειψη πνευματικής διαύγειας και συγκέντρωσης, το οποίο αυτό πρόβλημα επιδεινωνεται κυρίως όταν είμαι εκτός σπιτιού και συναναστρεφομαι με κόσμο. Έχοντας δοκιμάσει κάποια ssri και συγκεκριμένα το zoloft (sertraline) και το espoza(escitalopram) φάρμακα τα οποία τα πήρα το καθένα για τέσσερις μήνες έχω να πω ότι δεν είδα καμιά βελτίωση στο πρόβλημα μου, ίσα ίσα έγινα περισσότερο αγχωδης κοινωνικά.Πρόσφατα ψάχνοντας στο ίντερνετ διάβασα κάποιες επίσημες μελέτες που γίνανε από το πανεπιστήμιο της Ουψάλα.Στην αρχική μελέτη που δημοσιεύτηκε το 2017 αναφέρεται, χονδρικά θα το πω, καθώς δεν είμαι επιστήμονας, ότι το πρόβλημα σε άτομα με κοινωνική φοβία που έλαβαν μέρος στη συγκεκριμένη έρευνα φάνηκε να είναι όχι η χαμηλή σεροτονινη όπως πίστευαν μέχρι πρότινος αλλά τα υψηλά επίπεδα σεροτονινης στον εγκέφαλο.Κατόπιν σε δεύτερη έρευνα πάνω στο ίδιο θεμα από το ιδιο πανεπιστήμιο που δημοσιεύτηκε το 2020, μιλάμε συνεπώς για τελευταία ιατρικά δεδομένα, φαίνεται για το πρόβλημα της κοινωνικής φοβίας να ευθύνεται η ανισοροπια ντοπαμινης, σεροτονινης στον εγκέφαλο και όχι η χαμηλή σεροτονινη. Τελικά τι ισχύει, μήπως τελικά καποιοι απο εμας που έχουμε στοιχεία κοινωνικου αγχους λαμβάνοντας ssri οδεύουμε προς την αντίθετη κατεύθυνση από εκεί που θέλουμε?Μήπως τελικά χρήζουμε μιας πιο εξατομικευμενης θεραπείας πέρα από τα συγκεκριμένα πρωτοκολλα που χρησιμοποιούν ρομποτικά οι ψυχιατροι για το αγχος?

  2. #2
    Σίγουρα φίλε, όπως και άλλες ουσίες που ίσως πρέπει να χρησιμοποιηθουν ως θεραπείες. Σκέψου εδώ αρχίζουν και δίνουν μέχρι και μέχρι πρότινος κοινά ναρκωτικά για θεραπεία όπως η κεταμινη. Για μένα μια ουσία που θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στο μέλλον για τις ψυχικές ασθενειες είναι η λεβοντοπα που είδη δηλαδή χρησιμοποιείται αλλά όχι απο την επιστημονική κοινότητα για ψυχικές ασθενειες εκτός ελαχίστων περιπτώσεων όπως εξάρτηση στη κοκαινη. Ο εγκέφαλος είναι ένα όργανο που για μένα δηλαδή το ιδανικό σε κάποιον που αντιμετωπίζει προβλήματα είναι να το κάνουν να υπερλειτουργησει ενώ πλέων κοιτάζουν οι γιατροί να γιατρέψουν το πρόβλημα κάνοντας τον εγκέφαλο να λειτουργεί λιγότερο που αν εξαιρέσεις τις ψυχώσεις για μένα σε οποιαδήποτε άλλη ασθένεια είναι μη αποδεκτό. Κουβέντα κάνω γιατί βρίσκω ενδιαφέροντα αυτά που λες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Εγώ φίλε μου τόσα χρόνια και με τόσα πράγματα που έχω διαβάσει θα σε έλεγα ότι εικάζουν..... Κάνουν μια υπόθεση ότι "μπορεί" να οφείλεται... Δεν υπάρχει τρόπος να μετρήσεις τα επίπεδα σεροτονινης σε ένα εγκέφαλο ενός ανθρώπου και από εκεί ξεκινάει το όλο σφάλμα της εικασίας...

    Όταν τα μετρήσουν και βρουν ότι τότε φταίει όντως η σεροτονινη θα έχουν περάσει και 500 χρόνια.... Γενικά τα αντικαταθλιπτικα δίνονται για όλα... Για άγχος, για κατάθλιψη, για φοβίες, για ιδψχ, για κρίσεις πανικού, για κοινωνικές φοβίες βασικά όλων των ειδών φοβίες...

    Για μένα ψάξε προς διαφορετική κατευθύνση από αυτήν που έκανες πριν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Ευλογητός View Post
    Σίγουρα φίλε, όπως και άλλες ουσίες που ίσως πρέπει να χρησιμοποιηθουν ως θεραπείες. Σκέψου εδώ αρχίζουν και δίνουν μέχρι και μέχρι πρότινος κοινά ναρκωτικά για θεραπεία όπως η κεταμινη. Για μένα μια ουσία που θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στο μέλλον για τις ψυχικές ασθενειες είναι η λεβοντοπα που είδη δηλαδή χρησιμοποιείται αλλά όχι απο την επιστημονική κοινότητα για ψυχικές ασθενειες εκτός ελαχίστων περιπτώσεων όπως εξάρτηση στη κοκαινη. Ο εγκέφαλος είναι ένα όργανο που για μένα δηλαδή το ιδανικό σε κάποιον που αντιμετωπίζει προβλήματα είναι να το κάνουν να υπερλειτουργησει ενώ πλέων κοιτάζουν οι γιατροί να γιατρέψουν το πρόβλημα κάνοντας τον εγκέφαλο να λειτουργεί λιγότερο που αν εξαιρέσεις τις ψυχώσεις για μένα σε οποιαδήποτε άλλη ασθένεια είναι μη αποδεκτό. Κουβέντα κάνω γιατί βρίσκω ενδιαφέροντα αυτά που λες.
    Ναι όπως ακριβώς το γράφεις...ο γιατρός μου σαν θεραπεία για τη γενικευμένη αγχωδη διαταραχή μου συνταγογραφουσε φάρμακα που μειώνουν την δραστηριότητα του εγκεφάλου (εσιταλοπραμη, λυρικα) γιατί το μυαλό μου είναι υπερπαραγωγικο έλεγε... δεν άντεχα κανένα από τα δύο όμως για διάφορους λόγους και πλέον μου είπε ότι πρέπει να μάθω τρόπους να κατευθύνω αυτή την υπερπαραγωγή σκέψεων σε πιο δημιουργικές δραστηριότητες...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1
    Παρόλα αυτά, δεν μπορούσα να αντέξω κανέναν από τους δύο για διάφορους λόγους, και τώρα μου λέει ότι πρέπει να βελτιώσω τους τρόπους μου. mario games

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    1
    I recommend continuing to work with a psychiatrist or psychologist who can monitor the progress of your problem and offer personalized solutions. It is also important to consider the possibility of treatment beyond the use of medication, such as counseling or cognitive-behavioral therapy suika

Similar Threads

  1. Τελικα μηπως ειναι καρδια?
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 05-11-2018, 23:11
  2. Μήπως είναι ανώριμος ή εγώ έχω το πρόβλημα;
    By Del-mem-020718a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 12-06-2018, 19:20
  3. Replies: 13
    Last Post: 19-09-2017, 00:01
  4. Μήπως το πρόβλημα είναι οι άλλοι ;
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 28-11-2011, 17:40
  5. Ποίο απ'όλα είναι το πρόβλημα τελικά;
    By Moreniza in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 13-03-2009, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •