Τα ψυχοσωματικα ποτέ φεύγουν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Τα ψυχοσωματικα ποτέ φεύγουν;

    Γειά σας παιδιά και καλή Ανάσταση σε όλους!! Θέλω να σας πω ότι αν κ έχω ηρεμήσει αρκετά από το άγχος έχω κάποια ψυχοσωματικα λογικα τα οποία με ενοχλούν. Είχα ξαναπεί για έναν πόνο αριστερά στο κεφάλι ο οποίος κρατάει 2 Δευτέρολεπτα κ φεύγει. Επίσης κάποιες φορές είναι στον κρόταφο άλλες πιο ψηλά άλλες πάνω από το φρύδι. Όλοι όμως από αριστερά. Μου φέρνει πολύ εκνευρίσμο και ώρες ώρες μουδιαζει εκείνο το σημείο στο κεφάλι μου. Νιώθω υπερένταση και το σκέφτομαι συνέχεια νιώθω ότι μου φέρνει την αίσθηση ότι θα αρχίσουν να τιναχονται τα χέρια και τα πόδια μου. Δεν θέλω να μπω να ψάξω γτ πάλι για όγκο στον εγκέφαλο θα λέει και θα πέσω πάλι στα ίδια.

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Δεν είναι απαραιτητα ψυχοσωματικοι πονοι. Δεν τους φαντάζεσαι,υπάρχουν. Είναι φυσιολογικό να νιώθουμε πόνο στο σώμα μας. Μπορει να χτυπαει καποιο νεύρο, μπορει το οτιδηποτε.

    Κι εγώ χθες είχα πόνο στα δεξιά του κεφαλιού και μάλιστα έντονο. Σκεφτηκα κι εγώ όγκο γιατί έχω και κάτι περιεργα εξογκωματα στο ππίσω μέρος του κεφαλιού, σαν καρουμπαλά ,που μάλλον είναι λεμφαδένες,δεν ξέρω. Αλλά δεδομενου ότι έκανα μαγνητική πριν δυο μήνες,δεν ασχολήθηκα παραπανω. Δεν είναι ότι θα σταματας να πονας, απλως θα αλλάξει ο τροπος που θα το ερμηνευεις και η σημασία που του δινεις. Ολοι νιώθουν περιστασιακούς πονους ή ενοχλήσεις, αλλά δεν δίνουν όλοι την ίδια σημασία.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είναι απαραιτητα ψυχοσωματικοι πονοι. Δεν τους φαντάζεσαι,υπάρχουν. Είναι φυσιολογικό να νιώθουμε πόνο στο σώμα μας. Μπορει να χτυπαει καποιο νεύρο, μπορει το οτιδηποτε.

    Κι εγώ χθες είχα πόνο στα δεξιά του κεφαλιού και μάλιστα έντονο. Σκεφτηκα κι εγώ όγκο γιατί έχω και κάτι περιεργα εξογκωματα στο ππίσω μέρος του κεφαλιού, σαν καρουμπαλά ,που μάλλον είναι λεμφαδένες,δεν ξέρω. Αλλά δεδομενου ότι έκανα μαγνητική πριν δυο μήνες,δεν ασχολήθηκα παραπανω. Δεν είναι ότι θα σταματας να πονας, απλως θα αλλάξει ο τροπος που θα το ερμηνευεις και η σημασία που του δινεις. Ολοι νιώθουν περιστασιακούς πονους ή ενοχλήσεις, αλλά δεν δίνουν όλοι την ίδια σημασία.
    Ναι τους νιώθω αλλά προσπαθώ να μην πανικοβαλλομαι και πάει το μυαλό μου στο κακό. Επίσης προσπαθώ να σκεφτώ την πιο λογική εξήγηση

Similar Threads

  1. γτ δεν φευγουν;;
    By alextsiri13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 05-08-2017, 01:01
  2. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 18:29
  3. Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 01:39
  4. Να φεύγουν τα νέα μέλη που βρίζουν ή συμπεριφέρονται άσχημα
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 10
    Last Post: 20-10-2010, 18:10
  5. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •