Ερώτηση προς όλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Ερώτηση προς όλους

    Καλησπέρα ομάδα και χρόνια πολλά, Χριστός ανέστη. Πάνω κάτω όλοι θα γνωρίζετε τι περνάω αυτά τα 2 χρόνια, κρίσεις πανικού, εξετάσεις, δύσπνοιες, ταχύκαρδιες, κλπ. Έχω κάνει μέσα σε 1 χρόνο και 8 μήνες, 3 καρδιογράφηματα και 1 τρίπλεξ καρδιάς (σκέφτομαι να κάνω κι άλλες), όπως επίσης και άλλες τόσες εξετάσεις αίματος - θύροειδη. Ξέρω ατόμα τα οποία δεν έχουν κάνει ποτέ εως τώρα εξετάσεις, η έστω τόσες πολλές στην ηλικία μου. Είμαι 21 χρονών, ζω σαν 50 αρης (Χωρίς να το λέω προσβλητικά), δεν έχω ζωή μόνο φόβο. Σε όλη αυτή τη κατάσταση της καραντίνας, έχω ψάξει το σώμα μου όσο δεν φαντάζεστε. Παρατηρώ ότι το σώμα μου πάλλεται καθόλη την διάρκεια της ημέρας σα να τρέμει, η καλύτερα σα να ανεβοκατεβαίνει απ τους χτύπους της καρδιάς,όπως ακριβώς πάει η καρδιά. Επίσης στο λαιμό, χτυπάει συνέχεια, δηλαδή στέκομαι στο καθρέφτη κσι βλέπω τους χτύπους στο λαιμό (ανεβοκατεβαίνει). Τι να κάνω τι; Καρδιογράφημα έγινε τέλη Οκτώβρη μαζί με εξετάσεις αίματος., με έχει πάει πολύ πίσω όλο αυτό, ενώ πέρσι ήμουν σε καλύτερη φάση.
    Συγνώμη για το χιλιοστό ποστ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Αυτό που σίγουρα κάνεις και πρέπει να το ελλατωσεις σιγά σιγά είναι να παρατηρείς τα συμπτώματα σου.

    Ήμουν και εγώ ακριβώς στην ίδια φάση με διαφορετικα συμπτώματα και μόλις η ψυχοθεραπευτρια μου, μου έδωσε να καταλάβω ότι συνεχώς παρατηρούσα τα συμπτώματα χωρίς να το καταλαβαίνω, απλά το έκανα, τότε λιγο λίγο όσο το εμπεδωνα (ότι συνεχώς ασχολούμαι με το τι συμπτώματα έχω) τοτε άρχισαν να μειώνονται...

    Προσπάθησε να βρεις άλλες ασχολίες και άσε το σώμα σου στην ησυχία του.
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Σε κάποιους ανθρώπους φαίνονται οι σφυγμοί και στο λαιμό και στην κοιλιά. Σε μένα φαίνονται. Ο καρδιολόγος μου είπε ότι είναι επειδή είμαι αδυνστος.
    Σε κάποιες περιπτώσεις είναι ένδειξη για ενδοκαρδίτιδα, αλλά σπάνιο και θα φαινόταν στις εξετάσεις σου.

    Η πίεση σου πού κυμαίνεται;

  4. #4
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Σε κάποιους ανθρώπους φαίνονται οι σφυγμοί και στο λαιμό και στην κοιλιά. Σε μένα φαίνονται. Ο καρδιολόγος μου είπε ότι είναι επειδή είμαι αδυνστος.
    Σε κάποιες περιπτώσεις είναι ένδειξη για ενδοκαρδίτιδα, αλλά σπάνιο και θα φαινόταν στις εξετάσεις σου.

    Η πίεση σου πού κυμαίνεται;
    Καλή είναι συνήθως 12 με 8, αντε 11 με 7. Και εγώ είμαι αδύνατος για το ύψος μου λένε, αλλά αδερφέ όχι απλά σφυγμοί, τραντάζομαι απο αυτό. Όπως επίσης αν βάλω κάποιο πιάτο κλπ στην κοιλιά μου πάνω '' χωρευει ''

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Αν έχεις ελέγξει κοιλιακή αορτή, είναι πιθανον ιδιοσυγκρασιακό.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αν έχεις ελέγξει κοιλιακή αορτή, είναι πιθανον ιδιοσυγκρασιακό.
    Κοιλιακη αορτη δεν έχω ελέγξει, έχω κάνει τρίπλεξ καρδιάς πέρυσι και καρδιογραφήμα τον Οκτώβρη που το είχα αυτό, και όλα ήταν καλά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δε νομίζω πως είναι κάτι, και εγώ το έχω προσέξει πως το στομάχι μου πάλλεται στο Ρυθμό της καρδιάς. Αν το προσέξεις θα το δεις και σε άλλους πχ στο λαιμό που αναφέρεις. Είναι ως επί το πλείστον φυσιολογικό και κανείς δεν δίνει σημασία εκτός από εμάς
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές - Ερώτηση προς όλους
    By Chronic Derealization Dis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-01-2021, 10:36
  2. Προς όλους τους αρρωστοφοβικους..
    By vickie_victoria in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 09-06-2019, 18:38
  3. ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΙΨΔ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 14-10-2016, 19:07
  4. Μήνυμα προς ΟΛΟΥΣ
    By Nefeli- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 72
    Last Post: 23-06-2009, 01:11
  5. προς όλους
    By αριάδνη_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 03-01-2008, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •