Γιορτές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Γιορτές

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121

    Γιορτές

    Εμένα πάντως με στεναχωρούν αφάνταστα οι γιορτές. Είναι εκείνη η μέρα που φαίνονται όλοι χαρούμενοι, αλλά εσύ δεν είσαι, ίσως ούτε φαίνεσαι, ίσως πάλι και να φαίνεσαι και εσύ χαρούμενος στους άλλους. Θυμάσαι πως ο καιρός περνά και περιέργως, όλο κάτι χάνεις, κάθε χρονιά και κάτι έχεις χάσει, άνθρωποι φεύγουν, μένεις μόνος σου. Είναι λίγο πιο έντονο εκείνες τις μέρες. Θα μπορούσα να κάτσω να κλαίω ώρες σήμερα.

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Tι γιορτάζουμε;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Εμένα με φέρνουν σε αμηχανία οι ερωτήσεις "Τι έκανες" " Πως τα πέρασες" γιατί συνήθως δουλεύω και απαντάω δούλευα και όταν γυρναγαν όλοι κοιμούνται ή γυρίζουν σπίτι και παίρνουν μια έκφραση "ωωω τι κρίμαααα".

    Φέτος ήταν κοινή για όλους.

    Είναι στεναχωρο λίγο ότι πρεπει να περνας καλα, ντε και καλά αυτές τις μέρες αλλά είναι συνολο 6 μέρες το χρόνο μαζί με τα γενέθλια και την γιορτή.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Για μένα που δεν πιστεύω και δεν θέλω να ακολουθώ έθιμα που δεν έχουν καμία λογική συνέπεια, δεν είναι καθόλου στενάχωρο. Δεν μου κάνει καμιά διαφορά το αν θα τα περάσω μόνος ή με κάποιον άλλο. Και επειδή από μικρό παιδί ήθελα να προετοιμάσω τον εαυτό μου για αυτό, πολλές φορές αρνιομουν να συμμετάσχω στα οικογενειακα τραπέζια.
    Το λάθος που κάνετε είναι που δεν δίνεται βάση στη συγκεκριμένη λέξη"φαίνονται". Φαίνονται ευτυχισμένοι αλλά σίγουρα δεν είναι. Και προσωπικά χαιρομαι που σε αντίθεση με άλλους,δεν πρέπει να ξοδέψω ένα σωρό λεφτά για βλακωδη τραπέζια γεμάτα υποκριτές, για δώρα που κανείς δεν θα εκτιμήσει και να δεχτώ αηδιαστικους ασπασμούς και κούφιες ευχές.
    Το εκνευριστικο της υπόθεσης είναι το ότι παραλύουν τα πάντα λόγω αργιών, καθως και το ότι πρέπει να ανεχεσαι τη φασαρία των πρωτόγονων γυρω σου, που είναι τόσο πρόβατα,που όχι μόνο ακολουθούν τυφλα το βίο που έκαναν οι γονείς και οι παππούδες τους, αλλά διαλέγουν να πιστεύουν και σε αρχαία παραμύθια χωρίς το παραμικρό ίχνος κριτικής σκέψης.

    Όσον αφορά τα γενέθλιά μου, τα έχω περάσει αρκετά καλά, παλαιότερα μου έκαναν και πάρτι έκπληξη κλπ, αλλά πλέον έχω μάθει να μην βαδίζω τη διάθεση μου στους άλλους ανθρώπους. Τηρώ κάποια έθιμα μόνος μου και κάνω τον προσωπικό απολογισμό μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εμένα δεν με στεναχωρούν οι γιορτές, αλλά τις βαριέμαι απίστευτα κι έχουν κάτι το ψυχαναγκαστικό.

    Σε φυσιολογικές συνθήκες πάντα δουλεύω, αλλά αυτό δεν με πειράζει. Αυτό που με πειράζει πάρα πάρα πάρα πολύ είναι που έχω γονείς που μια ζωή δεν μπορούσαν να βάλουν όρια στους δικούς τους γονείς, με αποτέλεσμα να πρέπει ψυχαναγκαστικά να πηγαίνουμε για τραπεζώματα εκεί. Εγώ από μικρή αντιδρούσα, μετά έλειπα πάρα πολλά χρόνια και τώρα που επέστρεψα στον τόπο καταγωγής μου, δεν μου πάει η καρδιά να στεναχωρώ 80 και 90 χρονών ανθρώπους. Μετά ή πριν τη δουλειά πρέπει μια ζωή να τρέχω σε τραπεζώματα σε παππούδες που τους αγαπάω πολύ, αλλά είναι κουραστικό να γίνεται αυτό σώνει και καλά σε όλες μα όλες τις λεγόμενες γιορτές. Τους γονείς μου τους έχω κράξει και τους έχω ξεκαθαρίσει ότι αν φύγουν από τη ζωή οι παππούδες (βασικά πλέον μόνο η μία γιαγιά ζει, την είχαν μάθει έτσι μία ζωή και δεν μου πάει να της χαλάσω το χατήρι), αυτές τις μαλακίες να τις ξεχάσουν. Αλλά εγώ έχω άλλη σχέση με τους γονείς, πιο οριοθετημένη. Με τις παλιότερες γενιές, άστα να πάνε.

    Δεν βοηθάει που είμαι άθεη και όλα αυτά δεν έχουν κάποιο βαθύτερο νόημα για εμένα ή κάτι. Τις καλύτερες λεγόμενες γιορτές τις έχω περάσει όταν ήμουν μακριά, είτε μόνη είτε με φίλους που αράζαμε σε κάποιο σπίτι μετά τη δουλειά ή βγαίναμε για ποτάρες, διότι αυτό κάναμε κάθε μέρα και περνούσαμε καλά, όχι επειδή ήταν η τάδε γιορτή κι έπρεπε να γίνει.

  6. #6
    ntinti
    Guest
    Για εμάς όλες οι μέρες είναι εργάσιμες δεν υπάρχουν αργίες δεν υπάρχουν σαββατοκύριακα τίποτα....

    Τις μεγάλες γιορτές όμως Χριστούγεννα και Πάσχα προσπαθούμε να τις περνάμε οικογενειακά ειδικά αφού έκανα παιδιά αυτές οι μέρες έχουν αποκτήσει άλλο νόημα.

    Θέλω πολύ να έχω στο σπίτι μας τις οικογένειες μας και τις 2 πολυ καλές οικογένειες φίλων μας που τις περνάμε μαζί τα τελευταία τουλάχιστον 15 χρόνια !!!
    Είναι πλέον πραγματική οικογένεια και περνάμε πολύ ωραία και αυτό όσα χρόνια μπορούμε δεν θα αλλάξει με τίποτα!!!

    Φέτος μου κακοφανικε παρά πολύ που δεν πήγαμε Εκκλησία και δεν καναμε όλα αυτά που έχω μάθει από μικρό παιδάκι όλη την Μ.Εβδομάδα......
    Από το τραπέζι μας έλειπαν μόνο οι φίλοι φέτος ευτυχώς οι γονείς μου και ο αδελφός μου ήταν κοντά μας μια και είμαστε όλη μέρα μαζί!
    Ελπίζω σύντομα να σταματήσει όλο αυτό και να έχουμε κοντά μας πάλι τα φιλαράκια μας !!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Καλημέρα!! Και μένα, από μικρό παιδί αυτές οι γιορτές με στεναχωρούν. Κάθε φορά όταν πλησιάζουν οι μέρες Πάσχα και Χριστουγέννων με πιάνει μια κατάθλιψη και ένας φόβος και θυμάμαι απ' όταν ήμουν παιδί έλεγα να βρω μια δουλειά που θα εργάζομαι αυτές τις μέρες για να αποφεύγω όλο αυτό. Όντως υπάρχει ένας ψυχαναγκασμός-ο οποίος ειδικά φέτος έχει υπερτονιστεί από τα τηλεόραση- ότι οι γιορτές είναι οικογενειακές και πρέπει να μαζευόμαστε όλοι μαζί σε τραπέζια να γλεντάμε και να περνάμε καλά και πως θα είναι φέτος μακριά από τους δικούς μας και διάφορες αηδίες.
    Όμως δεν είναι έτσι... Για να συμφωνήσω μαζί σου.. Ναι δεν θέλω να συμμετέχω σε όλο αυτό, δεν θέλω να είμαι μέσ τη τρελή χαρά και θέλω να περνάω τις ώρες αυτές μόνη μου κάπου να στεναχωριέμαι και να ζήσω όλο αυτό που νιώθω. Ε και; που είναι το κακό; Γιατί πρέπει να ακολουθήσουμε αυτό το πανηγύρι με το ζόρι;
    Εσένα τι ακριβώς σε στεναχωρεί; Τι είναι αυτό που σε ενοχλεί;
    Δεν βλέπει κανείς πολύ καλά παρά μονάχα με την καρδιά.Ότι είναι σημαντικό, δεν το βλέπουν τα μάτια.

  8. #8
    Καλά δν μας υποχρεώνει κάποιος να περάσουμε τς γιορτές μ τς δικούς μας... Ας κάνει ο καθένας οτ του αρέσει. Αντώνη προσβλητικος ο λόγος σου γεμάτος εγωισμό

  9. #9
    ntinti
    Guest
    Δεν σε υποχρεώνει κανένας να είσαι χαρούμενος επειδή είναι Πάσχα ή Χριστούγεννα...

    Είσαι χαρούμενος γιατί συναντάς αγαπημένα πρόσωπα. Βλέπεις τα παιδιά σου χαρούμενα τα παιδιά των φίλων σου ειδικά όταν ανοίγουν τα δώρα τους και πολλά άλλα που μπορώ να γράφω μέχρι αύριο...

    Βέβαια ο καθένας βιώνει όπως επιθυμη τις γιορτές ,το παν είναι να μην σε υποχρεώνει κανένας να κάνεις πράγματα επειδή πρέπει...
    Τα αισθήματα και τα συναισθήματα πρέπει να βγαίνουν αβίαστα και όχι ψεύτικα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Πιστεύεται σοβαρά ότι δεν χαίρεται κάνεις τις ημέρες των γιορτών? Εγώ κατά κανόνα Πάσχα και Χριστούγεννα που μαζευόμαστε καμία 25ρια άτομα πετάω από χαρά όπως και πολλοί άλλοι.
    Γενέθλια δεν τα συμπαθώ τα βαριέμαι.

  11. #11
    george1520
    Guest
    Τι είναι Πάσχα? Μαζεύονται πολλοί άνθρωποι και τρώνε κρέας σαν να μην υπάρχει αύριο ενώ οι περισσότεροι από αυτούς τρώγανε και τις προηγούμενες μέρες.. Κανένας δεν καταλαβαίνει την σημασία της μεγάλης βδομάδας γιαυτό και ο θυμός όλων λόγω καραντίνας ήταν μόνο για την Κυριακή του Πάσχα.. Είναι η περίοδος που θανατώνονται τόσα ζώα για την διασκέδαση των ανθρώπων.. Αυτό είναι Πάσχα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Οχι δεν ειπαμε οτι δεν χαιρεται κανεις. Φυσικα και υπάρχουν άνθρωποι που περνάνε καλα, συναντουν ανθρωπους που αγαπάνε κλπ. Ομως δεν σημαινει οτι ολοι ειναι σε αυτη τη φαση και η τηλεοραση προβάλλει συνεχεια αυτο το πραγμα. Οπως ειπε κ ο george σε μεγαλο ποσοστο φρικαραν που δε θα ψησουν το αρνι στο χωριο.. Ελεος ας ειμαστε ευγνώμονες που ειμαστε καλά και δεν ειμαστε σε ενα νοσοκομειο και θα το ψησουν το αρνι και σε ενα μηνα.. Λες καιαι τις αλλες μερες εχουν πεθανει στη νηστεία η θα τελειωσουν τα αρνια. Συγνώμη αν βγαινει ενας εκνευρισμος αλλα μου κάθεται κάπως αυτη η ψυχαναγκαστικη προβολη απο τα μεσα ενημέρωσης . Με καθε ευγενικη και καλη διαθεση προς τα μελη..

  13. #13
    Αυτο το μεγάλο ποσοστό που φρικάρει αν δν ψήσει τ αρνί πως προέκυψε(μήπως από τα ΜΜΕ πάλι) ?? Ρε παίδες σταματήστε να κρίνεται τς ζωές των άλλων λες και είστε οι σωστοί κ οι έξυπνοι σε όλα(δν είστε) . Θέλετε να περνάτε μόνοι σας τ Πάσχα πολύ ωραία, θέλετε να βρίσκεται με φίλους και η οικογένεια?? Επίσης πολύ ωραία συζήτηση για τα αυτονόητα.

  14. #14
    Γιώργο ο θυμός ήταν και για αυτό αλλά εννοείται όχι μόνο για αυτό ... Ήταν ένα 3 μερο μέσα στν άνοιξη που ο κόσμος πάει στα χωριά του βλέπει συγγενείς κ φίλους και ξεφεύγει από τ άγχος κ τ στρες τς ρουτίνας. Πάντως η πλειοψηφία υπάκουσε μια χαρά στους περιορισμούς χωρίς γκρίνια. Κλ

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Δεν βλέπω κάπου την προσβολή. Τη γνώμη μου εκφράζω. Το Πάσχα είναι μια εβραϊκή γιορτή που υιοθέτησαν οι χριστιανοί και την εμπλούτισαν με παγανιστικές δοξασίες. Δεν βλέπω γιατί θα έπρεπε να χαίρομαι για αυτό. Το ίδιο αφορά και τα Χριστούγεννα. Δεν έχω πρόβλημα να το γιορτάσουν αλλά τουλάχιστον να ξέρουν τι γιορτάζουν και για ποιο λόγο. Σίγουρα υπάρχουν και άνθρωποι που χαίρονται ειλικρινά, εγώ σχολίασα αυτό που βλέπω στην πλειοψηφία, ή τουλάχιστον στον περιβάλλον μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιορτές και διατροφή!
    By ailouros in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 3
    Last Post: 27-12-2017, 12:52
  2. Πως ειναι οι γιορτες σας?
    By fenia99 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 31-12-2015, 01:05
  3. Τι νοιωθετε για τις γιορτες?
    By pavlina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 23-12-2015, 06:13
  4. Γιορτες..:(
    By fenia99 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 21-12-2015, 16:42
  5. Καλές Γιορτές
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 01-01-2014, 07:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •