Μια ζωή μαύρες σκέψεις. Διέξοδος υπάρχει πραγματικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Athens
    Posts
    18

    Μια ζωή μαύρες σκέψεις. Διέξοδος υπάρχει πραγματικά;

    Έχετε υπάρξει για πολλά χρόνια τέρμα αρνητικοί χωρίς να το συνειδητοποιείτε ? Σε σημείο που να μην μπορείτε να εξελιχθείτε πραγματικά σαν άνθρωποι? Να μην σας απασχολεί τίποτε άλλο περα από προσωπικούς προβληματισμούς με αποτέλεσμα να μην μαθαίνετε τίποτε καινούργιο και να μην εξελίσεστε?
    Το βιώνω όλη μου την ζωη. Από τα αρχικά στάδια της εφηβείας μέχρι τώρα στα 26 μου. Έχω απευθυνθεί στον περίγυρο μου και μιλάω χρόνια με ειδικό. Δεν είμαι άτομο με βαριά προβλήματα που δεν μπορούν να επιλυθούν (αν το δει κάποιος επιφανειακά), όμως υπάρχει αυτό το βασανιστικό μοτίβο σκέψης.
    Το βιώνετε άραγε εσείς ? Πώς το διαχειρίζεστε?

    Σαφώς, το να πει κανείς ότι αλλάζεις τον τρόπο σκέψης, είναι πολύ γενικό και δεν φιλόδοξω να ακούσω κάτι τέτοιο απευθυνόμενη εδω.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    1
    Ταυτιζομαι με τα συναισθήματα που περιγραφεις παραπανω! Αν και παλιο το ποστ, εχεις βγαλει καποια ακρη;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    αυτο που εχει η μανα μου που εχει παντα στο μυαλο το παρελθον εχει κολλήσει εκει και το γυρνα στο μυαλο συνέχεια αυτο την εκανε παντα να μαινει στάσιμη σε πραματα παλια . αυτο με θεραπεια φτιανει παντος .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    αυτο που εχει η μανα μου που εχει παντα στο μυαλο το παρελθον εχει κολλήσει εκει και το γυρνα στο μυαλο συνέχεια αυτο την εκανε παντα να μαινει στάσιμη σε πραματα παλια . αυτο με θεραπεια φτιανει παντος .
    Έχουν εγωισμό οι παλιοί ασπεργκερ και μας θεωρούν τεμπέληδες τις νέες γενιές και πολλά άλλα επειδή πέρασαν δύσκολα τα χω ζήσει με γιαγιάδες παππούδες και με τον πατέρα μου δε βγάζεις ακρη

  5. #5
    Οι σκέψεις σου αυτές έχουν τις απαρχές τους όχι στην εφηβική αλλά στην πρώιμη παιδική ηλικία, πριν καν αρχίσεις να έχεις τη δική σου κριτική αντίληψη των πραγμάτων. Τότε είναι που η σκέψη σου μπήκε χωρίς να το παρεις ειδηση ως παιδί και σταδιακά και εξελίχθηκε και ενδυναμώθηκε σε έναν αρνητικό τρόπο σκέψης με τον οποίο συνεχίζεις μέχρι σήμερα. Η μόνη εξαίρεση είναι να συνέβηκαν κατά την εφηβεία σου ή πιο μετά γεγονότα που σε στιγμάτισαν και ως απόρροια τους η σκέψη σου κατευθύνθηκε αρνητικά. Διέξοδος είναι η πάλη, ο αγώνας, με το να πας κόντρα σε εκείνον τον τύπο σκέψης και συμπεριφοράς, δηλ. το να κάνεις θετικά πράγματα, πράγματα δλδ μικρά ή μεγάλα που θεωρείς ως επιτυχίες για σένα ώστε με τον καιρό να εξοικειωθείς με αυτό τον τρόπο σκέψης.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,968
    να πω κι εγω εδω κατι δε πρεπει κανεις να κρινει κανεναν πρεπει ολλοι να κοιταμε στο καθρεφτη τον εαυτο μας να τον διορθώνουμε κι μετα να μιλαμε στους αλους παντα καλοπροερετα αν νομιζουμε οτι κατι πρεπει να πουμε. αν κρινουμε τους αλους με μισος και χωρις κανενα δικαίωμα ειμαστε ουγκα πουγκα . αν δε παψει ο εγωισμος των ανθρωπων να κυβερνα θα δει ο ενας τον αλον με κατανόηση κι ανθρωπια μια ζωη φαγωμαρα και προβληματα θα εχουμε . το να φερεσε ανθρωπινα ομορφα ειναι μεγαλοσύνη ψυχης εκει ειναι η μαγκια .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Διεξοδος απο την παρανοια?
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 06-09-2018, 07:36
  2. ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΜΑΣ...
    By NADINE_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 15
    Last Post: 07-02-2013, 16:14
  3. Υπαρχει όριο σε όσα μπορει να υποστεις σε μια σχέση , όταν αγαπάς πραγματικα ?
    By Lampros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 22-05-2012, 14:18
  4. δεν υπαρχει τελος στισ σκεψεις μου
    By mariak19 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 15-04-2012, 02:05
  5. Replies: 2
    Last Post: 13-09-2011, 23:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •