Ταχυπαλμίες στον ύπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811

    Ταχυπαλμίες στον ύπνο

    Δεν ξερω τι με εχει πιασει. Εδω και αρκετό καιρο ειμαι καλα. Τελευταία όμως εχω ταχυπαλμίες, τωρα μου κόβεται η ανάσα καθώς κοιμάμαι ενώ νυστάζω πολυ και σημερα εχω ταχυκαρδίες που με ξυπνήσανε απο τον ύπνο μου ενώ ειμαι κουρασμενος και θέλω να κοιμηθω. Δε ξερω τι συμβαίνει και τέτοιες μερες δε. Μπορώ να παρω κανέναν γιατρο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Καλώς τον Μπίλι. Μήπως τώρα με την καραντίνα έχει ανέβει το επίπεδο άγχους που βιώνεις; Μπορεί ο εγκλεισμός να σε επηρεάζει και υποσυνείδητα και να σου βγαίνει έτσι.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Το να μην μπορείς να αναπνεύσεις στον ύπνο μπορεί να είναι άγχος, μπορεί να είναι και υπνική άπνοια και μπορεί να προκαλέσει ταχυπαλμιες. Σε μένα προκαλείται απο την οισοφαγίτιδα και κάποιες φορές λογω άγχους. Με πήρε ο ύπνος για λίγο σήμερα,ανησυχοντας για την καρδιά μου επειδή είχα υψηλή πίεση πριν κοιμηθώ (110/75) που εικάζω ότι προκαλείται όταν δεν παίρνω το φάρμακο για το στομάχι που από ότι φαίνεται παίζει ρόλο και στην ορθοστατική γιατί τέσσερις μέρες που δεν το παίρνω οι παλμοί μου έχουν πέσει, και με πήρε ο ύπνος για πολύ λίγο και δεν μπορούσα να αναπνεύσω,στον ύπνο μου έβλεπα ότι πεθαίνω και μέτρησα τους σφυγμούς μου και πίεσα τον εαυτό μου να ξυπνήσει για να μπορέσω να αναπνεύσω. Αυτό προκαλεί ελαφρώς αύξηση των παλμών. Αλλά γενικά στον ύπνο σου μπορεί να σου φαίνονται παραπάνω οι παλμοί. Αν όντως τους μετρήσεος θα δεις ότι δεν είναι ακριβώς ταχυπαλμια. Αυτό μόνο με μελέτη ύπνου ή χολτερ θα το δεις σίγουρα. Τι έφαγες πριν ξαπλώσεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    μπορεις να κανεις ενα τηλ σε ενα γιατρο...... γενικα πιστευω εχεις τσεκαρει τα παντα και εισαι οκ με την καρδια...

    αυτο που περιγραφεις παντως το εχω βιωσει αρκετες φορες..... στην περιπτωση μου το 1το πραγμα που εκανα ειναι να τρεχω να παρω xanax....

    μπορει να ειναι και απο ανχος... αλλα οπως και να εχει μιλα με τον γιατρο σου στο τηλ..!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    μπορεις να κανεις ενα τηλ σε ενα γιατρο...... γενικα πιστευω εχεις τσεκαρει τα παντα και εισαι οκ με την καρδια...

    αυτο που περιγραφεις παντως το εχω βιωσει αρκετες φορες..... στην περιπτωση μου το 1το πραγμα που εκανα ειναι να τρεχω να παρω xanax....

    μπορει να ειναι και απο ανχος... αλλα οπως και να εχει μιλα με τον γιατρο σου στο τηλ..!
    Ούτε άγχος εχω ούτε η καραντίνα με πειραξε! Λες και με δείρανε στον ύπνο μου νιώθω. Τα πόδια τα χέρια πονάνε τωρα που ξύπνησα. Και γενικά πριν κοιμηθω με έπιανε αυτο το πράγμα λες και πνίγομαι η στραβό καταπίνω. Και η ταχυπαλμία ετσι στο άκυρο τελειως! Λες να φταίει το κατσικι; Χαχαχαχα! Πάντως το μονο κακό σε ολη αυτή την υπόθεση ειναι οτι πονάω σχεδόν σε όλο μου το σώμα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Καλώς τον Μπίλι. Μήπως τώρα με την καραντίνα έχει ανέβει το επίπεδο άγχους που βιώνεις; Μπορεί ο εγκλεισμός να σε επηρεάζει και υποσυνείδητα και να σου βγαίνει έτσι.
    Όχι φιλε δεν με τρέλανε η καραντίνα. Βγάζω εξω το σκυλι καμια βολτα περπατάω ειμαι οκ. Δεν εχω αναγκη να βγω ούτε για καφε ούτε τιποτα. Ισα ισα ηρεμώ απο τη δουλεια μου. Χθες το επαθα βασικά τις τελευταίες μερες μπουκώνει και η μυτη μου επειδή απέναντι απο το σπιτι εχει ολόκληρο δάσος με πεύκα και το μπαλκόνι γίνεται κίτρινο απο τη γύρη και χθες καθίσαμε στο μπαλκόνι και με πειράζει εμένα η γύρη αλλα δεν περίμενα να μου φερει ταχυπαλμίες. Εκτός αυτού ξύπνησα και πονούσα στα πόδια και στα χέρια λες και έκανα γυμναστική χθες ενώ δεν έκανα τιποτα. Χθες ούτε περπάτησα ούτε τιποτα έφαγα και άραξα! Ήπια και 2 ποτήρια κρασι ενώ δεν πινω αλκοολ καθόλου αλλα τέτοιες μερες 1-2 ποτηράκια λευκό κρασι θα τα πιω. Καθόλη τη διάρκεια της ημέρας ήμουν καλα αλλα μολις έπεσα για ύπνο εκει άρχισαν ολα. Δεν ξερω ίσως να ειναι και απο την αλλεργία στη γύρη η οτιδήποτε αλλο. Συνιθως αυτή η αλλεργία μου έφερνε τσίμπλες στα μάτια και μπούκωμα στη μυτη τιποτα αλλο. Τωρα ακομα πονάνε τα χέρια και τα πόδια μου. Πολυ κουφό φιλε. Θα προσπαθήσω να το αγνοήσω τελείως μπας και φύγει και αυτο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το να μην μπορείς να αναπνεύσεις στον ύπνο μπορεί να είναι άγχος, μπορεί να είναι και υπνική άπνοια και μπορεί να προκαλέσει ταχυπαλμιες. Σε μένα προκαλείται απο την οισοφαγίτιδα και κάποιες φορές λογω άγχους. Με πήρε ο ύπνος για λίγο σήμερα,ανησυχοντας για την καρδιά μου επειδή είχα υψηλή πίεση πριν κοιμηθώ (110/75) που εικάζω ότι προκαλείται όταν δεν παίρνω το φάρμακο για το στομάχι που από ότι φαίνεται παίζει ρόλο και στην ορθοστατική γιατί τέσσερις μέρες που δεν το παίρνω οι παλμοί μου έχουν πέσει, και με πήρε ο ύπνος για πολύ λίγο και δεν μπορούσα να αναπνεύσω,στον ύπνο μου έβλεπα ότι πεθαίνω και μέτρησα τους σφυγμούς μου και πίεσα τον εαυτό μου να ξυπνήσει για να μπορέσω να αναπνεύσω. Αυτό προκαλεί ελαφρώς αύξηση των παλμών. Αλλά γενικά στον ύπνο σου μπορεί να σου φαίνονται παραπάνω οι παλμοί. Αν όντως τους μετρήσεος θα δεις ότι δεν είναι ακριβώς ταχυπαλμια. Αυτό μόνο με μελέτη ύπνου ή χολτερ θα το δεις σίγουρα. Τι έφαγες πριν ξαπλώσεις;
    Αντώνη εχω αρκετό καιρο να μπω εδω και βλέπω οτι ταλαιπωρεισαι ακομα ρε φιλε! Εύχομαι περαστικά και γρήγορα οτι και να ειναι! Τωρα στο θέμα μας. Δεν μετράω παλμούς όχι γιατι αμέσως πέφτω να κοιμηθω συνιθως τινάζομαι ξυπνάω και τρομάζω. Η άλλες φορές όταν αλλάζω πλευρό οι παλμοί μου ανεβαίνουν φουλ για μερικά δευτερόλεπτα η πέφτουν και γίνονται εξωφρενικά αργοί. Τωρα ξύπνησα και πονάω πόδια χέρια λες και έκανα προπόνηση χθες ενώ δεν έκανα τιποτα!
    Πριν κοιμηθω δεν έφαγα. Πέρασαν πολλές ωρες. Έφαγα δυο κομματια κατσικι που είχαν ελάχιστο κρέας λιγο σαλάτα τυροκαυτερή και λιγο κρασι λευκό ισα ισα ούτε μισό ποτήρι! Αυτα. Κατα τ’αλλα ήμουν αραχτός. Δεν ξερω αν παιζει ρόλο η γύρη απο τα πεύκα που έχουμε εδω απέναντι ολόκληρο δάσος και μας κανει το μπαλκόνι κίτρινο. Συνιθως μου μπουκώνει τη μυτη και μου κλείνει τα μάτια με τσίμπλες αλλα δεν ξερω αν άλλαξε τωρα και με πειράζει αλλιώς. Μου φαίνεται λιγο αδύνατο! Ελπίζω να περάσει γρήγορα δεν εχω όρεξη για τα ίδια. Προσπαθώ να μη το σκέφτομαι αλλα ο πόνος στα πόδια και τα χέρια μου το θυμίζει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    136
    Billy επαθα παρόμοια με σενα μετα το φαγητο και κρασι, ταχυπαλμια 90hb και κάποια αρρυθμία αισθανόμουν. Περα απο τις κλασικες έκτακτες που εχω ετσι και αλλιως. Αυτο συνδυάστηκε με πόνο στο στομαχι που είχα απο προχθες μέχρι και σήμερα. Και διάρροιες που είχα. Σήμερα μετα την ιστορια αυτη και αφου κοιμηθηκα 3 το βράδι είμαι σαν εχω φάει ξύλο...
    Ειναι η τριτη φορά που το παθαίνω σε 2 χρονιά. Λογω των ημερων περίμενα να μου περάσει, δεν ήθελα να πάω σε επείγοντα.
    Φυσικα εχω κανει ολες τις εξετασεις καρδιο κτλ κτλ και δεν εχω τιποτα περα απο 1700 έκτακτες/24ωρο.
    Σκεφτομαι να αγορασω καρδιογραφο τσεπης , αν με ξαναπιασει αυτο καποια στιγμη απρόσμενα να το καταγραψω.
    Ξερει κανεις αν αξιζουν αυτοι οι καρδιογραφοι και αν οι γιατροι τους θεωρούν αξιολογους;;

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Ο καρδιολόγος μου μου έχει πει ότι δεν είναι αξιόπιστοι γιατί πιάνουν συνήθως τον παλμό από τον καρπο ή τα χέρια αλλά αυτός που έχω και πολλοί παρόμοιοι ,μπορείς να τους βάλεις και στο στήθος,γκουγκλαρε να βρεις. Στο εξωτερικό είναι αρκετά διαδεδομένη μέθοδος , ιδίως με το apple watch που είναι και εγκεκριμένο από τους περισσότερους καρδιολόγους και εκτελεί καρδιογράφημα κανονικά. Αλλά δεν αξίζει γιατί και οικονομικό ρολόι να βρεις, πρέπει να έχεις απαραίτητα iphone. Καρδιογραφο τσέπης μπορείς να βρεις και από 100 ευρώ.

    Εμενα αναγνώρισε μερικές έκτακτες θέσης και το χρησιμοποίησα και στη γιαγιά μου και έπιασε και σε εκείνη όταν είχε συμπτώματα. Γενικά είναι χρήσιμο εργαλείο αν έχεις ανάλογα θέματα, και μπορεις να εκτυπώσεις ή να στείλεις ηλεκτρονικά το καρδιογραφημα στον γιατρό σου. Οι περισσότεροι είναι μονοκαναλοι βέβαια, αλλά υποτίθεται ότι θεωρείται ως ένα απλό βοήθημα στο σπίτι για να μπορείς να δίνεις πιο ακριβή εικόνα στο γιατρό σου αν τα συμπτώματα σου δεν συμβαίνουν συνέχεια αλλά σποραδικά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Billy επαθα παρόμοια με σενα μετα το φαγητο και κρασι, ταχυπαλμια 90hb και κάποια αρρυθμία αισθανόμουν. Περα απο τις κλασικες έκτακτες που εχω ετσι και αλλιως. Αυτο συνδυάστηκε με πόνο στο στομαχι που είχα απο προχθες μέχρι και σήμερα. Και διάρροιες που είχα. Σήμερα μετα την ιστορια αυτη και αφου κοιμηθηκα 3 το βράδι είμαι σαν εχω φάει ξύλο...
    Ειναι η τριτη φορά που το παθαίνω σε 2 χρονιά. Λογω των ημερων περίμενα να μου περάσει, δεν ήθελα να πάω σε επείγοντα.
    Φυσικα εχω κανει ολες τις εξετασεις καρδιο κτλ κτλ και δεν εχω τιποτα περα απο 1700 έκτακτες/24ωρο.
    Σκεφτομαι να αγορασω καρδιογραφο τσεπης , αν με ξαναπιασει αυτο καποια στιγμη απρόσμενα να το καταγραψω.
    Ξερει κανεις αν αξιζουν αυτοι οι καρδιογραφοι και αν οι γιατροι τους θεωρούν αξιολογους;;
    Δεν ξερω φιλε δεν ήπια και πολυ ούτε έφαγα να σκάσω. Ολα ήταν σε νορμαλ επίπεδα και επίσης δεν έκανα κατι που να με κούρασε. Ολη μερα σημερα νιώθω τα πόδια μου και τα χέρια μου κάπως κουρασμένα η σαν να τρέμουν και δεν εχω ενέργεια για τιποτα! Περίμενα να περάσει αλλα τιποτα ακομα ετσι. Επίσης νιώθω τους παλμούς μου να ανεβαίνουν όποτε ναναι για λιγο. Ειμαι μονίμως σε μια ένταση μια εγρήγορση δεν ξερω πως να το πω αλλα ειναι πολυ κακό! Νιώθω πραγματικά λες και τρέμουν χέρια πόδια κεφάλι καρδιά και πολυ κούραση! Αποκλείεται 2 ποτήρια κρασι να το κάνανε αυτο! Εχω παει απο τοτε πόσες φορές τουαλέτα εχω κοιμηθεί και ξαπλώνω ολη μερα και δεν περνάει!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ο καρδιολόγος μου μου έχει πει ότι δεν είναι αξιόπιστοι γιατί πιάνουν συνήθως τον παλμό από τον καρπο ή τα χέρια αλλά αυτός που έχω και πολλοί παρόμοιοι ,μπορείς να τους βάλεις και στο στήθος,γκουγκλαρε να βρεις. Στο εξωτερικό είναι αρκετά διαδεδομένη μέθοδος , ιδίως με το apple watch που είναι και εγκεκριμένο από τους περισσότερους καρδιολόγους και εκτελεί καρδιογράφημα κανονικά. Αλλά δεν αξίζει γιατί και οικονομικό ρολόι να βρεις, πρέπει να έχεις απαραίτητα iphone. Καρδιογραφο τσέπης μπορείς να βρεις και από 100 ευρώ.

    Εμενα αναγνώρισε μερικές έκτακτες θέσης και το χρησιμοποίησα και στη γιαγιά μου και έπιασε και σε εκείνη όταν είχε συμπτώματα. Γενικά είναι χρήσιμο εργαλείο αν έχεις ανάλογα θέματα, και μπορεις να εκτυπώσεις ή να στείλεις ηλεκτρονικά το καρδιογραφημα στον γιατρό σου. Οι περισσότεροι είναι μονοκαναλοι βέβαια, αλλά υποτίθεται ότι θεωρείται ως ένα απλό βοήθημα στο σπίτι για να μπορείς να δίνεις πιο ακριβή εικόνα στο γιατρό σου αν τα συμπτώματα σου δεν συμβαίνουν συνέχεια αλλά σποραδικά.
    Εγω φιλε εχω iphone αλλα δεν θα έμπαινα ποτε σε διαδικασία να κανω καρδιογράφημα στον εαυτό μου! Ειμαι σίγουρος 100% οτι θα αγχωθώ πολυ περισσότερο! Τωρα ετσι αγχώνομαι μην εχω κατι φαντάσου να εχω και καρδιογράφο όποτε εχω κατι να δείξει τιποτα να φρικάρω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Εγω φιλε εχω iphone αλλα δεν θα έμπαινα ποτε σε διαδικασία να κανω καρδιογράφημα στον εαυτό μου! Ειμαι σίγουρος 100% οτι θα αγχωθώ πολυ περισσότερο! Τωρα ετσι αγχώνομαι μην εχω κατι φαντάσου να εχω και καρδιογράφο όποτε εχω κατι να δείξει τιποτα να φρικάρω!
    Bill , Απο αύριο λειτουργούν κανονικά οι γιατροί, μπορείς να πας να σε δει.
    εμένα κατα την διαρκεια του συμβάντος απο 3 μμ της κυρικης εως 3 πμ τα ξημερώματα δευτερας ειχα και συχνουρία.
    Εγω θα τον πάρω τηλ τον δικο μου γιατι το συμβαν περασε δεν νομιζω να εχει νομιμα να με δει. Αν συνέχιζε όμως, αυριο θα πηγενα.
    Απο θέμα κούρασης Ετσι και ετσι.
    Γενικα δεν μπορω να αποκλείσω το κρυμμένο αγχως λόγω της κατάστασης, παρολο που δεν φαινεται.

  13. #13
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Εγω φιλε εχω iphone αλλα δεν θα έμπαινα ποτε σε διαδικασία να κανω καρδιογράφημα στον εαυτό μου! Ειμαι σίγουρος 100% οτι θα αγχωθώ πολυ περισσότερο! Τωρα ετσι αγχώνομαι μην εχω κατι φαντάσου να εχω και καρδιογράφο όποτε εχω κατι να δείξει τιποτα να φρικάρω!


    Δεν αρκεί το iPhone χρειαζεσαι apple watch ,τα δυο τελευταία που βγήκαν.

    Είναι χρήσιμο αν έχεις καποια παθηση. Εμένα με ξεχαγχωνει να ξέρω ότι είναι εντάξει οι μετρήσεις.Αλλά εξαρτάται απο τον καθένα.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Θεωρώ πάντως ότι χρειάζεσαι έστω ένα οξυμετρο/παλμομετρο. Αυτό που εσύ αισθάνεσαι ως ταχυπαλμια μπορει να είναι ιδέα σου, ειδικά στον υπνο ή όταν είσαι ξαπλωμενος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Θεωρώ πάντως ότι χρειάζεσαι έστω ένα οξυμετρο/παλμομετρο. Αυτό που εσύ αισθάνεσαι ως ταχυπαλμια μπορει να είναι ιδέα σου, ειδικά στον υπνο ή όταν είσαι ξαπλωμενος.
    Μπορεί να εχεις και δίκιο φιλε. Μπορεί να εχω η μπορεί και να νομιζω οτι εχω ταχυπαλμία! Αλλα ολη μερα νιώθω σαν να τρέμουν οι μυες μου η σαν να ειμαι φουλ κουρασμενος και γενικά πολυ ανυσιχια χωρίς λόγο! Τωρα για το Apple Watch φιλε δεν είμαστε για τέτοια έξοδα χαχαχα.. το θεωρώ περιττό αν όμως εχεις πρόβλημα υγείας ειναι καλο εργαλείο! Στον ύπνο μου χθες το επαθα έντονα δεν μπορούσα να κοιμηθω αλλα ήμουν φουλ κουρασμενος που ξεκινάνε τα μάτια μου. Γενικά σημερα δεν ξερω ειμαι ετσι. Ίσως ειναι Ελειψη αε καμια βιταμίνη η κατι! Τωρα παλι ειμαι ξάπλα στο σαλόνι και νιώθω ετσι σαν τρέμουλο σαν κατι περίεργο δεν ξερω!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ταχυκαρδια στον υπνο
    By θεανω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 896
    Last Post: 04-12-2019, 20:48
  2. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 19:37
  3. Στον υπνο μου!!! Απαντηστε!!!
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 02-10-2018, 20:31
  4. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 05:24
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •