Ταχυπαλμίες στον ύπνο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Bill , Απο αύριο λειτουργούν κανονικά οι γιατροί, μπορείς να πας να σε δει.
    εμένα κατα την διαρκεια του συμβάντος απο 3 μμ της κυρικης εως 3 πμ τα ξημερώματα δευτερας ειχα και συχνουρία.
    Εγω θα τον πάρω τηλ τον δικο μου γιατι το συμβαν περασε δεν νομιζω να εχει νομιμα να με δει. Αν συνέχιζε όμως, αυριο θα πηγενα.
    Απο θέμα κούρασης Ετσι και ετσι.
    Γενικα δεν μπορω να αποκλείσω το κρυμμένο αγχως λόγω της κατάστασης, παρολο που δεν φαινεται.
    Φιλε αν δω οτι συνεχίζεται για μερες θα τον παρω. Τωρα προσπαθώ να χαλαρώσω λιγο γιατι αυτο με βοηθάει πραγματικά! Θα δω και το βραδυ πριν κοιμηθω πως θα παει και θα δούμε..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Μπορεί να εχεις και δίκιο φιλε. Μπορεί να εχω η μπορεί και να νομιζω οτι εχω ταχυπαλμία! Αλλα ολη μερα νιώθω σαν να τρέμουν οι μυες μου η σαν να ειμαι φουλ κουρασμενος και γενικά πολυ ανυσιχια χωρίς λόγο! Τωρα για το Apple Watch φιλε δεν είμαστε για τέτοια έξοδα χαχαχα.. το θεωρώ περιττό αν όμως εχεις πρόβλημα υγείας ειναι καλο εργαλείο! Στον ύπνο μου χθες το επαθα έντονα δεν μπορούσα να κοιμηθω αλλα ήμουν φουλ κουρασμενος που ξεκινάνε τα μάτια μου. Γενικά σημερα δεν ξερω ειμαι ετσι. Ίσως ειναι Ελειψη αε καμια βιταμίνη η κατι! Τωρα παλι ειμαι ξάπλα στο σαλόνι και νιώθω ετσι σαν τρέμουλο σαν κατι περίεργο δεν ξερω!
    Πάντως αυτά που αναφέρεις η κόπωση/αδυναμία, ταχυπαλμιες, δύσπνοια, αίσθηση τρεμουλου είναι κλασσικά συμπτώματα άγχους.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #18
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Μπορεί να εχεις και δίκιο φιλε. Μπορεί να εχω η μπορεί και να νομιζω οτι εχω ταχυπαλμία! Αλλα ολη μερα νιώθω σαν να τρέμουν οι μυες μου η σαν να ειμαι φουλ κουρασμενος και γενικά πολυ ανυσιχια χωρίς λόγο! Τωρα για το Apple Watch φιλε δεν είμαστε για τέτοια έξοδα χαχαχα.. το θεωρώ περιττό αν όμως εχεις πρόβλημα υγείας ειναι καλο εργαλείο! Στον ύπνο μου χθες το επαθα έντονα δεν μπορούσα να κοιμηθω αλλα ήμουν φουλ κουρασμενος που ξεκινάνε τα μάτια μου. Γενικά σημερα δεν ξερω ειμαι ετσι. Ίσως ειναι Ελειψη αε καμια βιταμίνη η κατι! Τωρα παλι ειμαι ξάπλα στο σαλόνι και νιώθω ετσι σαν τρέμουλο σαν κατι περίεργο δεν ξερω!
    Το apple watch είναι υπερβολη ναι, παλμομετρο/οξυμετρο παντως έχει και με 15 ευρώ. Αλλά αν θεωρεις ότι θα σε αγχωνει περισσότερο , αστο. Εγώ σκέφτομαι ότι ίσως σε βοηθήσει γιατί μου έχει τύχει να νομίζω ότι έχω ταχυπαλμια ενώ όλα τα ζωτικα μου ήταν φυσιολογικά. Εξαρτάται βέβαια και τι εννοεί καποιος ως ταχυπαλμια. Ταχυπαλμια θεωρείται τυπικα όταν οι παλμοι είναι πάνω απο 100 το λεπτο. Αποκλειεται να έχεις ταχυπαλμια όταν αλλάζεις πλευρο, είναι φυσιολογικό να αυξάνει ρυθμό η καρδιά όταν γυριζεις πλευρό αλλά όχι πάνω απο 100. Εγώ που τα έχω μετρήσει, σε υπτια θέση πχ θα έχω 55,θα γυρισω πλευρό και μπορει να ανεβουν στους 80 (και μένα ανεβαίνουν τόσο λόγω της ορθοστατικης γιατι και με μικρές κινήσεις υπαρχει υπερβολικη αποκριση της καρδιάς) και μετά πεφτουν επιτοπου . Είναι φυσιολογικό αυτό. Αν εννοείς κάτι άλλο ,δεν ξέρω.

    Μπορει να ειναι θέμα ηλεκτρολυτών , φρόντιζε να τρως μπανανες ,αν δεν πινεις καποιο συμπληρωμα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Πάντως αυτά που αναφέρεις η κόπωση/αδυναμία, ταχυπαλμιες, δύσπνοια, αίσθηση τρεμουλου είναι κλασσικά συμπτώματα άγχους.
    Δεν εχω καθόλου άγχος φιλε μου ειμαι καλα απο αυτή την αποψη δόξα το θεό! Δεν ξερω τι ειναι αυτο. Παντός άγχος δεν ειναι γιατι σε αυτή τη φάση που ειμαι δεν εχω καθόλου άγχος. Ολα πάνε καλα!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το apple watch είναι υπερβολη ναι, παλμομετρο/οξυμετρο παντως έχει και με 15 ευρώ. Αλλά αν θεωρεις ότι θα σε αγχωνει περισσότερο , αστο. Εγώ σκέφτομαι ότι ίσως σε βοηθήσει γιατί μου έχει τύχει να νομίζω ότι έχω ταχυπαλμια ενώ όλα τα ζωτικα μου ήταν φυσιολογικά. Εξαρτάται βέβαια και τι εννοεί καποιος ως ταχυπαλμια. Ταχυπαλμια θεωρείται τυπικα όταν οι παλμοι είναι πάνω απο 100 το λεπτο. Αποκλειεται να έχεις ταχυπαλμια όταν αλλάζεις πλευρο, είναι φυσιολογικό να αυξάνει ρυθμό η καρδιά όταν γυριζεις πλευρό αλλά όχι πάνω απο 100. Εγώ που τα έχω μετρήσει, σε υπτια θέση πχ θα έχω 55,θα γυρισω πλευρό και μπορει να ανεβουν στους 80 (και μένα ανεβαίνουν τόσο λόγω της ορθοστατικης γιατι και με μικρές κινήσεις υπαρχει υπερβολικη αποκριση της καρδιάς) και μετά πεφτουν επιτοπου . Είναι φυσιολογικό αυτό. Αν εννοείς κάτι άλλο ,δεν ξέρω.

    Μπορει να ειναι θέμα ηλεκτρολυτών , φρόντιζε να τρως μπανανες ,αν δεν πινεις καποιο συμπληρωμα.
    Δεν ξερω δεν μπορώ να μετρήσω εκείνη την ωρα αλλα ανεβαίνουν πολυ Αποτωμα η πέφτουν παρά πολυ όταν αλλάζω πλευρό εννοώ! Δεν θα παρω φιλε τιποτα που να μετράει παλμούς η κτλ γιατι τοτε θα αγχωθώ σίγουρα!

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Κι εγώ νιώθω τέτοια περίεργα τελευταία και στον ύπνο και στον ξύπνιο. Αύριο θα πάω να με δει ο καρδιολόγος γιατί είχα και διάφορα άλλα περίεργα. Θέλω να ξαναβάλω χολτερ, με τον ιό ομως δύσκολα να κατεβαίνω συνεχεια κέντρο. Πάντως κι εγώ αισθάνομαι αρρυθμίες κάποιες φορές, όπως τώρα πχ, και για να δω αν έχω δίκιο έβαλα το δάχτυλο μου να ακολουθήσει το ρυθμό της καρδιας και ήταν κανονικός. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι αλλάζει πολύ γρήγορα ταχύτητα .

  7. #22
    Antonis8
    Guest
    Τρέμουλο νιώθω κι εγώ αλλά εσωτερικό, σαν να δονείται κάτι στα εντόσθια μου , έχω την εντύπωση ότι είναι σπασμοί του στομαχιού,του οισοφάγου και του εντέρου, εναλλάξ. Κυρίως του στομάχου γιατί το νιώθω τις μέρες που δεν παίρνω το χάπι για το στομάχι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τρέμουλο νιώθω κι εγώ αλλά εσωτερικό, σαν να δονείται κάτι στα εντόσθια μου , έχω την εντύπωση ότι είναι σπασμοί του στομαχιού,του οισοφάγου και του εντέρου, εναλλάξ. Κυρίως του στομάχου γιατί το νιώθω τις μέρες που δεν παίρνω το χάπι για το στομάχι.
    Τρέμουν πόδια χέρια. Ετσι νιώθω αλλα παιζει να μην ισχύει! Ειναι πραγματικά λες και ήμουν γυμναστήριο ενώ αυτές τις μερες δεν έκανα τιποτα! Τωρα με γιατρούς και με τέτοια δεν μπλέκω εύκολα! Προσπαθώ να ειμαι χαλαρός.. προσπάθησε μια δυο τρεις μερες μη δίνεις σημασία σε κανένα σύμπτωμα! Δες αν εχει αποτέλεσμα σε σενα! Κακό δεν ειναι φιλε απλά προσπάθησε να μην σε πανικοβάλει! Πλέον το εχεις συνιθισει!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Παλι τα ίδια. Μολις Παει να με παρει ο ύπνος τρέμουλο στα πόδια ανυσιχια ταχυπαλμία.. δεν ξερω περίεργο συναίσθημα το οποίο συμβαίνει τωρα τελευταία!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Ούτε άγχος εχω ούτε η καραντίνα με πειραξε! Λες και με δείρανε στον ύπνο μου νιώθω. Τα πόδια τα χέρια πονάνε τωρα που ξύπνησα. Και γενικά πριν κοιμηθω με έπιανε αυτο το πράγμα λες και πνίγομαι η στραβό καταπίνω. Και η ταχυπαλμία ετσι στο άκυρο τελειως! Λες να φταίει το κατσικι; Χαχαχαχα! Πάντως το μονο κακό σε ολη αυτή την υπόθεση ειναι οτι πονάω σχεδόν σε όλο μου το σώμα!
    αυτό που με προβληματίζει είναι η πόνοι που περιγράφεις ότι έχεις στο σώμα... γενικά αυτό τον καιρό βγαίνεις έξω? έχεις έρθει σε επαφή με αλλα άτομα?

    δεν θελω να σε τρομαξω αλλα κανε ρε συ ενα τηλ σε ενα γιατρο....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    αυτό που με προβληματίζει είναι η πόνοι που περιγράφεις ότι έχεις στο σώμα... γενικά αυτό τον καιρό βγαίνεις έξω? έχεις έρθει σε επαφή με αλλα άτομα?

    δεν θελω να σε τρομαξω αλλα κανε ρε συ ενα τηλ σε ενα γιατρο....
    Όχι δεν εχω βγει.. πέρασαν οι πόνοι σημερα! Το εχω ξαναπαθει αυτο πολλές φορές. Δεν ειναι ακριβώς πόνος ειναι σαν να εχεις κανει γυμναστική μετα απο καιρο και την επομενη μερα πιάνεσαι εχεις πόνους χέρια πόδια κτλ. Αυτος ο πόνος ειναι. Και επίσης σαν τρέμουλο το ένιωθα αλλα όταν έπιανα δεν ένιωθα να τρέμει! Δεν ξερω τι ειναι. Αλλα το εχω ξαναπαθει αρκετές φορές συνιθως τέτοια εποχή! Ξυπνάω και ειμαι λες και εχω φάει ξύλο!

  12. #27
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    30
    Μην αγχώνεσαι είναι λογο της κατάστασης ολοι ήμαστε λιγο πολυ επηρεασμένοι απο αυτα που γίνονται οσο μαλλον αγχωτικοι άνθρωποι που παλεύουν με πόσους δαίμονες καθαρά για νς τα βγάλουν πέρα...κουράγιο αδέρφια ολα κλ θα πανε!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Ellll1 View Post
    Μην αγχώνεσαι είναι λογο της κατάστασης ολοι ήμαστε λιγο πολυ επηρεασμένοι απο αυτα που γίνονται οσο μαλλον αγχωτικοι άνθρωποι που παλεύουν με πόσους δαίμονες καθαρά για νς τα βγάλουν πέρα...κουράγιο αδέρφια ολα κλ θα πανε!!
    Δεν νομιζω να με εχει επηρεάσει τοσο εμένα αυτή η κατάσταση. Το οτι ειμαι αγχωτικος ναι αλλα πιστεύω πως η ολη φάση καραντίνα απλά με εκανε να βαριέμαι. Μεχρι ενα σημείο ήταν οκ γιατι άραξα απο τη δουλεια και χαλάρωσα. Αλλα μετα άρχισα να βαριέμαι πολυ! Χθες έβγαλα το σκύλο βολτα περπάτησα παρά πολυ μετα απο πολλές μερες γιατι είχε κακοκαιρία εδω και ναι μεν κουράστηκα ανέβηκα ανηφόρες κτλ αλλα σημερα ήταν το κατι αλλο. Κατέβασα το σκύλο για βολτα το απόγευμα για χαλαρο περπάτημα και μολις ανέβηκα πίσω την ανηφόρα πραγματικα η καρδιά μου χτυπούσε δυνατά και γρήγορα λες και θα έσπαγε. Δεν ήταν μονο γρήγορα αλλα και δυνατά σαν να ζορίζεται και εκτός αυτού είχα και ζαλάδα φουλ. Το πηγα κόντρα όσο μπόρεσα κάθισα εξω λιγο ακομα με τον σκύλο και πηγα σπιτι. Για να ανέβω σπιτι εχω 64 σκαλιά!! Ειναι παρά πολλα και τα ανέβηκα σιγα σιγα και παλι πέθανα στη κούραση και ζαλιζομουν πολύ! Άλλες μερες τα ανεβαίνω τρέχοντας άλλες δυο δυο άλλες δεν μπορώ ούτε τα πρώτα 10 καλα καλα! Τρόμαξα πολυ και νόμιζα οτι στανταρ εχω κατι με τη καρδιά πχ βουλωμένες αρτηρίες. Δεν ειμαι παχύσαρκος ούτε καπνίζω ούτε αλκοολ πινω και αν πιω θα πιω πολυ σπάνια Πάσχα Χριστούγεννα 1-2 ποτήρια λευκό κρασι! Πηρα τον γιατρο μου του το ειπα και μπυ ειπε οτι μαλλον ειναι απο την ακινησία και απο την κλεισούρα και γενικά απο την διάθεση μου! Πριν βγω έκανα δουλειές μεσα στο σπιτι κάποια πράγματα που έπρεπε να φτιάξω μετα έφαγα κάθισα ειδα μια σειρά που βλέπω και έβγαλα το σκυλι. Με τρόμαξε παρά πολυ ο συνδιασμος δυνατής ταχυκαρδιας και ζάλης. Στην αρχή ούτε καλή ανάσα μπορούσα να παρω! Εχω και τα πεύκα που ειναι Τίγκα στη γύρη και με πειράζει γιατι εχει ολόκληρο δασοσ Μπροστά στο σπιτι. Δεν ξερω τι να κανω καλα είχα ηρεμήσει απο αυτα τοσο καιρο αλλα και πέρσι τέτοιο καιρο είχα γινει χειρότερα! Δεν ξερω τι να πιστέψω πραγματικά! Τωρα παλι με πιάσανε παλμοί την ωρα που με έπαιρνε ο ύπνος! Τουλάχιστον τα γράφω εδω και τα βγάζω απο μεσα μου κάπως και ας μη τα δει κανένας! Τουλάχιστον οποίος τα δει ξερω οτι εχει περάσει κατι παρόμοιο με μενα και θα με βοηθήσει κάπως..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ταχυκαρδια στον υπνο
    By θεανω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 896
    Last Post: 04-12-2019, 20:48
  2. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 19:37
  3. Στον υπνο μου!!! Απαντηστε!!!
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 02-10-2018, 20:31
  4. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 05:24
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •