Πολλά τα καρδιακά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1

    Πολλά τα καρδιακά

    Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη! Τον τελευταίο καιρό έχω ακούσει για πολλούς νέους ανθρώπους που έφυγαν ξαφνικά από καρδιά.. ηλικίες από 20 έως 40 ετών.. και με έχει πιάσει και καρδιοφοβια πέρα από την καρκινοφοβια που είχα γιατί λέω εγώ με τόση στεναχώρια και άγχος που περνάω τον τελευταίο ενάμιση χρόνο λόγω πένθους μπορεί να πάθω καμιά καρδιά. Πριν λίγες μέρες είχα γράψει στο φόρουμ για γιατρούς και ειδικότητες και πριν λίγο διάβασα για έναν 24χρονο κοντά στην ηλικία μου δλδ (είμαι 23) που είχε πόνο στο στήθος πήγε στο γιατρό και μετά από λίγες μέρες πέθανε.. άρα ο γιατρός δεν έκανε καλά τη δουλειά του τζάμπα πήγε το παιδί όπως τζάμπα πήγε και ο φίλος μου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Το 80% των περιπτώσεων αυτών είχε θέμα εξαρχής... Απ'όσα εχω διαβάσει και ακούσει για αιφνίδιους θανάτους είναι ότι υπήρχε πρόβλημα που δεν είχε δώσει κανένα απολύτως σύμπτωμα =άρα καμία επίσκεψη σε γιατρό για έλεγχο .Πολλά παίζουν ρόλο,πολλά.Ειναι και θέμα οργανισμου..βλέπεις άλλους που τρώνε βούτυρο πάνω στο βούτυρο,μπέικον πάνω στο μπέικον,καπνίζουν δίχως αύριο και δεν έχουν απολύτως τίποτα και ακους περιπτώσεις με νέους ανθρώπους που πεθαίνουν χωρις να κάνουν τίποτα από αυτά..κάτι γενετικό παίζει και άντε τρέχα γυρευε τώρα..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  3. #3
    Αυτό το παιδί είχε πόνο στο στήθος και επισκέφτηκε γιατρό και μετά από λίγες μέρες πέθανε έτσι διάβασα.. άρα ο γιατρός δεν έδωσε τη σημασία που έπρεπε ίσως επειδή ήταν νέο παιδί κι εγώ έχω παρατηρήσει να μη μου δίνουν πολύ σημασία γιατροί επειδή είμαι νέος
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Το 80% των περιπτώσεων αυτών είχε θέμα εξαρχής... Απ'όσα εχω διαβάσει και ακούσει για αιφνίδιους θανάτους είναι ότι υπήρχε πρόβλημα που δεν είχε δώσει κανένα απολύτως σύμπτωμα =άρα καμία επίσκεψη σε γιατρό για έλεγχο .Πολλά παίζουν ρόλο,πολλά.Ειναι και θέμα οργανισμου..βλέπεις άλλους που τρώνε βούτυρο πάνω στο βούτυρο,μπέικον πάνω στο μπέικον,καπνίζουν δίχως αύριο και δεν έχουν απολύτως τίποτα και ακους περιπτώσεις με νέους ανθρώπους που πεθαίνουν χωρις να κάνουν τίποτα από αυτά..κάτι γενετικό παίζει και άντε τρέχα γυρευε τώρα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτές οι περιπτώσεις που ακούς όλη την ώρα, τις ακούς διότι είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα, αλλιώς κανείς δεν θα ασχολούταν τώρα. Στα τόσα δισεκατομμύρια ανθρώπων σε αυτή την ηλικία, υπάρχει ένα απειροελάχιστο ποσοστό που για τον α ή β λόγο πεθαίνει. Όλοι οι άλλοι ζουν. Αν σκεφτόμαστε συνεχώς την παραμικρή, σχεδόν απίθανη πιθανότητα που υπάρχει κάτι να πάει στραβά και να προσπαθούμε να την προλάβουμε, απλούστατα δεν ζούμε. Καλύτερα να σκάψουμε ένα λάκκο και να θαφτούμε μέσα.

    Αν είναι να πεθάνεις νέος, θα προτιμούσες να έχεις σπαταλήσει όσο χρόνο ήτανε να ζήσεις με το να σκέφτεσαι ότι θα πεθάνεις, να τρέχεις σε γιατρούς, να ζεις μέσα στο άγχος ή με το να έχεις καλές παρέες, να κάνεις δραστηριότητες και πράγματα που σε ευχαριστούν,να απολαμβάνεις την ζωή σου;

  5. #5
    george1520
    Guest
    Πάντα υπήρχαν ξαφνικοι θάνατοι όλων των ηλικιών απλά δεν υπήρχε τρόπος να το μάθει ο υπόλοιπος κόσμος..
    Πιστεύεις πως αν ζεις μέσα στο άγχος και περιμένεις την στιγμή που θα πεθάνεις θα προλάβεις τον θάνατο? Ή θα τα ακούσεις όλα αυτά και να αρχίσεις να ζεις την ζωή σου ή θα μείνεις κλειδωμένος μέσα σε ένα δωμάτιο και να περιμένεις το τέλος σου..

    Δεν θυμάμαι αν έχεις γράψει κάπου.. Κανεις ψυχοθεραπεία?

  6. #6
    Κάνω ψυχοθεραπεία και γιόγκα αλλά πάλι με βρίσκει η κατάθλιψη γιατί μου λείπει ο φίλος μου και έφυγε από ιατρικό λάθος και δική του αμέλεια και δε μπορώ να το διαχειριστώ το παλεύω όσο μπορώ..
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πάντα υπήρχαν ξαφνικοι θάνατοι όλων των ηλικιών απλά δεν υπήρχε τρόπος να το μάθει ο υπόλοιπος κόσμος..
    Πιστεύεις πως αν ζεις μέσα στο άγχος και περιμένεις την στιγμή που θα πεθάνεις θα προλάβεις τον θάνατο? Ή θα τα ακούσεις όλα αυτά και να αρχίσεις να ζεις την ζωή σου ή θα μείνεις κλειδωμένος μέσα σε ένα δωμάτιο και να περιμένεις το τέλος σου..

    Δεν θυμάμαι αν έχεις γράψει κάπου.. Κανεις ψυχοθεραπεία?

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Κάνω ψυχοθεραπεία και γιόγκα αλλά πάλι με βρίσκει η κατάθλιψη γιατί μου λείπει ο φίλος μου και έφυγε από ιατρικό λάθος και δική του αμέλεια και δε μπορώ να το διαχειριστώ το παλεύω όσο μπορώ..
    Ναι ξέρω για τον φίλο σου,εχουμε μιλήσει και γιαυτό βρίσκεσαι τώρα σε αυτή την κατάσταση.. Να φοβάσαι για την υγεία σου κτλ. Προσπάθησε λίγο να αποφεύγεις το διαδίκτυο και γενικά συζητήσεις που αφορούν θέματα υγείας, να συζητάς με τον ψυχολόγο όλα όσα σκέφτεσαι και να δίνεις σημασία σε αυτά που λέτε και γενικά βρες δραστηριότητες να γεμίσεις την μέρα και να απασχολείς το μυαλό σου. Εχω χάσει κι εγώ ένα δικό μου άτομο και προσπαθώ όσο μπορώ να θυμάμαι όλα όσα ζήσαμε και να προχωράω. Ξέρω πως ο φίλος σου θα ήθελε να προχωρήσεις και να μην μείνεις στάσιμος. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσεις να τον σκέφτεσαι και ούτε ότι είναι άδικο για αυτόν που δεν βρίσκεται στην ζωή (ότι εσύ προχωράς ενώ αυτός δεν μπορεί) .

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αυτές οι περιπτώσεις που ακούς όλη την ώρα, τις ακούς διότι είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα, αλλιώς κανείς δεν θα ασχολούταν τώρα. Στα τόσα δισεκατομμύρια ανθρώπων σε αυτή την ηλικία, υπάρχει ένα απειροελάχιστο ποσοστό που για τον α ή β λόγο πεθαίνει. Όλοι οι άλλοι ζουν. Αν σκεφτόμαστε συνεχώς την παραμικρή, σχεδόν απίθανη πιθανότητα που υπάρχει κάτι να πάει στραβά και να προσπαθούμε να την προλάβουμε, απλούστατα δεν ζούμε. Καλύτερα να σκάψουμε ένα λάκκο και να θαφτούμε μέσα.

    Αν είναι να πεθάνεις νέος, θα προτιμούσες να έχεις σπαταλήσει όσο χρόνο ήτανε να ζήσεις με το να σκέφτεσαι ότι θα πεθάνεις, να τρέχεις σε γιατρούς, να ζεις μέσα στο άγχος ή με το να έχεις καλές παρέες, να κάνεις δραστηριότητες και πράγματα που σε ευχαριστούν,να απολαμβάνεις την ζωή σου;
    Πόσο συμφωνώ μαζί σου και πάλι Σόνια!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Φίλε. Αυτό το σκαλωμα έφαγα και εγώ και δεν μπορούσα να διώξω το φόβο και την κρίση πανικού. Σε συμβουλεύω να κάνεις κάτι. Να κόψεις να διαβάζεις ειδήσεις. Όταν ακούσεις ξανά για ένα θάνατο από καρδιακό να σκεφτείς ότι το άτομο αυτό σίγουρα είχε κάτι που δεν γνώριζε. Πραγματικά δεν πεθαίνει τυχαία ένας νέος άνθρωπος. Κάτι έχει που δεν γνωρίζει η είχε σημάδια και το παραμέλησε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Όταν αποδεχτείτε το θάνατο τότε θα φύγουν όλα. Έτσι έκανα κι εγώ και Ηρέμησε το κεφάλι μου

  11. #11
    Quote Originally Posted by Atrotos View Post
    Φίλε. Αυτό το σκαλωμα έφαγα και εγώ και δεν μπορούσα να διώξω το φόβο και την κρίση πανικού. Σε συμβουλεύω να κάνεις κάτι. Να κόψεις να διαβάζεις ειδήσεις. Όταν ακούσεις ξανά για ένα θάνατο από καρδιακό να σκεφτείς ότι το άτομο αυτό σίγουρα είχε κάτι που δεν γνώριζε. Πραγματικά δεν πεθαίνει τυχαία ένας νέος άνθρωπος. Κάτι έχει που δεν γνωρίζει η είχε σημάδια και το παραμέλησε.
    Σκέφτομαι ότι από την πολύ στεναχώρια θα αρρωστήσω γιατί δε μπορώ να δεχτώ το θάνατο του φίλου μου και λέω θα πάω από καρδιά ή κάτι άλλο γιατί τόση στεναχώρια για τόσο μεγάλο διάστημα κάπου θα χτυπήσει..

  12. #12
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Όταν αποδεχτείτε το θάνατο τότε θα φύγουν όλα. Έτσι έκανα κι εγώ και Ηρέμησε το κεφάλι μου
    Με ποιο τρόπο να τον αποδεχτούμε; Εγώ ακόμα πενθω το φίλο μου που έφυγε νέος και άδικα δε μπορώ να αποδεχτώ το θάνατο

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Όταν αποδεχτείτε το θάνατο τότε θα φύγουν όλα. Έτσι έκανα κι εγώ και Ηρέμησε το κεφάλι μου
    σε αυτην την φαση ειμαι και εγω... να κατανοησω αυτο.
    με ποιανουν και μενα οι φοβιες περι υγειας αλλα με συνεφερουν οι δικοι μου.. ευτυχως γιατι θα επαιρνα 10 χαπια ηρεμιστηκα την ημερα!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Δε ξερω ποτε κ πως εχασες τον φιλο σ, κ πολυ λυπαμαι για αυτο αλλα θα σ πω τη δικη μ εμπειρία.. Εχασα εναν πολυ αγαπημενο μ ανθρωπο ξαφνικα απο τροχαίο αρα καταλαβαινεις οτι ηταν εντελως ξαφνικο κ περασα την ιδια φαση με εσένα.. Απλα προσπαθησε να συνειδητοποιεησεις τι εγινε κ να καταλαβεις οτι δε μπιρουσες να κανεις τπτ κ δν μπορείς πλεον να κανεις τπτ να τον φερεις πισω οσο κ αν θες..

  15. #15
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Δε ξερω ποτε κ πως εχασες τον φιλο σ, κ πολυ λυπαμαι για αυτο αλλα θα σ πω τη δικη μ εμπειρία.. Εχασα εναν πολυ αγαπημενο μ ανθρωπο ξαφνικα απο τροχαίο αρα καταλαβαινεις οτι ηταν εντελως ξαφνικο κ περασα την ιδια φαση με εσένα.. Απλα προσπαθησε να συνειδητοποιεησεις τι εγινε κ να καταλαβεις οτι δε μπιρουσες να κανεις τπτ κ δν μπορείς πλεον να κανεις τπτ να τον φερεις πισω οσο κ αν θες..
    Πήγε σε γιατρό άλλης ειδικότητας δεν ξέρω τι είπε στο γιατρό και έγινε λάθος διάγνωση και χάθηκε πολύτιμος χρόνος είχε καρκίνο και μετά από ένα χρόνο έγινε σωστή διάγνωση δε μπορώ να το διαχειριστώ πως γίνεται να πας σε γιατρό και να μην έστω σε παραπέμψει στο σωστό γιατρό

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 27-04-2019, 19:47
  2. Χρόνια Πολλά!!
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 31-12-2017, 02:36
  3. Πολλα πολλα προβληματα.
    By gogoulini79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 08-03-2013, 23:17
  4. Είναι πολλά..
    By fairy_90 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 21
    Last Post: 02-06-2012, 20:38
  5. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    By γιώτα2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-08-2010, 01:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •