Πώς θεραπεύεσαι μετά από όλα αυτά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    19

    Πώς θεραπεύεσαι μετά από όλα αυτά;

    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
    Έζησα για χρόνια μια εφιαλτική ζωή ...όπου καθημερινά με κακοποιουσε ο σύντροφός μου...σωματικά λεκτικά...μην ρωτάτε γιατί έμεινα ,όχι δεν έχω μαζοχιστικες τάσεις....στην αρχή έδειξε ένα αγγελικό πρόσωπο....ωραίος άντρας ωραίοι τρόποι εγώ θεά στα μάτια του...μέσα σε λίγους μηνες άλλος άνθρωπος ...με απομονωσε από τα πάντα ...με ζήλευε όσο δεν πάει....και όχι γιατί έδινα δικαιώματα ....αλλά για το παρελθόν μου ...δεν ήθελε να έχω παρελθόν ...εκείνος είχε κάνει τα τριπλάσια από μένα....και εγώ ήμουν το τίποτα δίπλα του....έχασα τα πάντα ....δεν είχα που να μιλήσω ...να απευθυνθώ ....μόνο η μητέρα του με υποστήριζε και έμπαινε μπροστά....
    Έφτασα στο σημείο αφού μιλούσα με τους οικείους του να μου λένε πως λεγε του αυτό που θέλει να πηγαίνει παρακάτω.....έλα που πήγε πολύ παρακάτω και αυτός πάταγε πάνω μου για να νιώθει καλά....μέχρι που μια μέρα έρχεται και μου λέει δεν μπορώ άλλο προσπάθησα πολύ αλλά φταις εσύ ....δεν μίλησα....έκλαψα και έφυγα....δεν ξανά επικοινώνησα ποτέ....και ανεβάζει διάφορα πράγματα για μένα....ότι φταίω εγώ ...όπως και σε όλους παίζει το θύμα....είναι απίστευτο....έχει όλα τα χαρακτηριστικά του Νάρκισσου ...για αυτό και μπήκα στο θέμα....το Έληξα ήρεμα γιατί όσες φορές είχα φύγει με απειλούσε ...με έβριζε ...με κακολογουσε...ενώ τώρα φάνηκε ότι με αφήνει αυτός....βασικά με άφησε αυτός....αλλά εγώ το δούλευα μήνες πριν....με το να έχω γίνει πλέον αντιδραστική με το να έχω βρει δουλειά κοντά στο σπίτι των γονιών μου.... γνωρίζοντας ήδη που θα μείνω μετά το χωρισμό για να μη γυρίσω στους γονείς..μια γυναίκα ξέρει....απλά όταν αγαπήσει το χάνει λίγο....
    Το πρόβλημα είναι πως έχασα την αυτοπεποίθηση,το γέλιο μου,τον εαυτό μου,τους φίλους,την αξιοπρέπεια μου!
    Πώς θα τα βρω όλα αυτά....δεν γίνεται να πληρώνω ψυχολόγους....

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    K εγώ το ίδιο κ το κακο όμως είναι που πονάω πιο πολύ π εκανα παιδι μαζί του κ πρέπει ν μεγαλώσει χωρίς την ζεστασιά από οικογένεια
    Ως μάνα θέλω το καλύτερο γ το παιδι κ φοβάμαι ν πληγωθεί η ψυχή του
    Αλλά με εβριζε χτύπαγε κεράτωνε ναρκωτικά έκανε με παράταγε με υποβιβάζει
    Θέλω ακμ χρόνο πολύ για να συνέλθω πιστεύω δν γίνεται από την μια μερα στην άλλη ν έχω αυτοπεποίθηση κ να νιώσω όμορφα αλλά θέλω μ είμαι δυνατή για το παιδι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    19
    Θέλεις να μου δώσεις κάποιο email να τα πούμε ;;νομίζω ότι θα κανει καλο να τα λες κάπου....και ας μην είμαστε ειδικοί...έχουμε παρόμοια βιώματα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Και ειδικοί δν κάνουν κ πολλά
    Να σου δώσω θα κάνει καλό πιστεύω
    Υπάρχει κάπου να στο στείλω private ? Η να το γράψω εδώ κ να το σβήσω γρήγορα ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    19
    Νομίζω δεν μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα....φτιάξε ένα ψεύτικο email...και σημείωσε το εδω

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    [email protected]
    Οκ για δοκίμασε να στείλεις
    Ελπίζω ν δουλεύει

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Lena20 View Post
    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
    Έζησα για χρόνια μια εφιαλτική ζωή ...όπου καθημερινά με κακοποιουσε ο σύντροφός μου...σωματικά λεκτικά...μην ρωτάτε γιατί έμεινα ,όχι δεν έχω μαζοχιστικες τάσεις....στην αρχή έδειξε ένα αγγελικό πρόσωπο....ωραίος άντρας ωραίοι τρόποι εγώ θεά στα μάτια του...μέσα σε λίγους μηνες άλλος άνθρωπος ...με απομονωσε από τα πάντα ...με ζήλευε όσο δεν πάει....και όχι γιατί έδινα δικαιώματα ....αλλά για το παρελθόν μου ...δεν ήθελε να έχω παρελθόν ...εκείνος είχε κάνει τα τριπλάσια από μένα....και εγώ ήμουν το τίποτα δίπλα του....έχασα τα πάντα ....δεν είχα που να μιλήσω ...να απευθυνθώ ....μόνο η μητέρα του με υποστήριζε και έμπαινε μπροστά....
    Έφτασα στο σημείο αφού μιλούσα με τους οικείους του να μου λένε πως λεγε του αυτό που θέλει να πηγαίνει παρακάτω.....έλα που πήγε πολύ παρακάτω και αυτός πάταγε πάνω μου για να νιώθει καλά....μέχρι που μια μέρα έρχεται και μου λέει δεν μπορώ άλλο προσπάθησα πολύ αλλά φταις εσύ ....δεν μίλησα....έκλαψα και έφυγα....δεν ξανά επικοινώνησα ποτέ....και ανεβάζει διάφορα πράγματα για μένα....ότι φταίω εγώ ...όπως και σε όλους παίζει το θύμα....είναι απίστευτο....έχει όλα τα χαρακτηριστικά του Νάρκισσου ...για αυτό και μπήκα στο θέμα....το Έληξα ήρεμα γιατί όσες φορές είχα φύγει με απειλούσε ...με έβριζε ...με κακολογουσε...ενώ τώρα φάνηκε ότι με αφήνει αυτός....βασικά με άφησε αυτός....αλλά εγώ το δούλευα μήνες πριν....με το να έχω γίνει πλέον αντιδραστική με το να έχω βρει δουλειά κοντά στο σπίτι των γονιών μου.... γνωρίζοντας ήδη που θα μείνω μετά το χωρισμό για να μη γυρίσω στους γονείς..μια γυναίκα ξέρει....απλά όταν αγαπήσει το χάνει λίγο....
    Το πρόβλημα είναι πως έχασα την αυτοπεποίθηση,το γέλιο μου,τον εαυτό μου,τους φίλους,την αξιοπρέπεια μου!
    Πώς θα τα βρω όλα αυτά....δεν γίνεται να πληρώνω ψυχολόγους....
    Η πιο σωστή κίνηση που πρέπει να κάνει ένας άνθρωπος όταν παραβιαζονται τα όρια του είναι να απομακρυνεται την ίδια στιγμή.. Αλλα πιστεύει πως ο άλλος άνθρωπος θα αλλάξει, μα δυστυχώς οι χειριστικοι άνθρωποι δεν αλλάζουν.

    Ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να σταθείς στα πόδια σου, να θυμηθείς ποια ήσουν πριν από όλα και να αγαπήσεις και πάλι τον εαυτό σου. Βάλε τον στο πρόγραμμα και σιγά σιγά θα το αφήσεις πίσω σου και δεν θα επιτρέψεις ξανά να μπει στην ζωή σου ένας χειριστικος άνθρωπος.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    19
    Είναι πολύ δύσκολο να φύγεις ... γίνεσαι εξαρτημένη ...νιώθεις ότι δεν αξίζεις ....σου λένε ότι δεν αξίζεις....και επειδή αυτό γίνεται κάθε μέρα...το πιστεύεις...και τώρα που με άφησε πονάω ....αλλά προσπαθώ να βάζω τη λογική μπροστά....σε καμία γυναίκα δεν αξίζει .... φαντάσου και να έκανα κάτι...θα με είχε σκοτωσει

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    1

    Ναρκισσισμός

    Quote Originally Posted by Lena20 View Post
    Θέλεις να μου δώσεις κάποιο email να τα πούμε ;;νομίζω ότι θα κανει καλο να τα λες κάπου....και ας μην είμαστε ειδικοί...έχουμε παρόμοια βιώματα
    Κορίτσια, κ εγώ έχω τα ίδια βιώματα με εσάς μετά από έναν «γάμο» με έναν ψυχοπαθή νάρκισσο. «Κατάφερα» κ έκανα κ 3 παιδιά μαζί του…
    Είμαι κ εγώ διαλυμένη ψυχολογικά…προσπαθώ κ εγώ να σταθώ στα πόδια μου κ να είμαι δυνατή για τα παιδιά μου. Φοβάμαι πολύ ότι δεν θα το καταφέρνω να είμαι καλά 100% ψυχολογικά κ φοβάμαι πιο πολύ για τις κόρες μου ότι θα αποτύχουν στην προσωπική ζωή τους…

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Emilie View Post
    Κορίτσια, κ εγώ έχω τα ίδια βιώματα με εσάς μετά από έναν «γάμο» με έναν ψυχοπαθή νάρκισσο. «Κατάφερα» κ έκανα κ 3 παιδιά μαζί του…
    Είμαι κ εγώ διαλυμένη ψυχολογικά…προσπαθώ κ εγώ να σταθώ στα πόδια μου κ να είμαι δυνατή για τα παιδιά μου. Φοβάμαι πολύ ότι δεν θα το καταφέρνω να είμαι καλά 100% ψυχολογικά κ φοβάμαι πιο πολύ για τις κόρες μου ότι θα αποτύχουν στην προσωπική ζωή τους…
    αφου παντρευτηκες καποιον ψυχοπαθη τι περιμενες δηλαδη;
    αυτος σιγουρα δεν φταιει γιατι ειναι ψυχοπαθης.
    δεν πρεπει να τον κατηγορεις ειδικα οταν δεν μπορει να πει και αυτος τα δικα του βιωματα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    αφου παντρευτηκες καποιον ψυχοπαθη τι περιμενες δηλαδη;
    αυτος σιγουρα δεν φταιει γιατι ειναι ψυχοπαθης.
    δεν πρεπει να τον κατηγορεις ειδικα οταν δεν μπορει να πει και αυτος τα δικα του βιωματα
    Πόσο λίγη κατανόηση έχεις.

    1) Δε ξέρεις ότι είναι νάρκισσος. Δε ξέρεις τι θα ακολουθήσει! Σου δείχνει αυτό το αγγελικό πρόσωπο στην αρχή.

    2) Χτίζεται εθισμός. Ο κύκλος που ακολουθεί ο νάρκισσος με το κρύο ζεστό κρύο ζεστό σε επανάληψη δημιουργεί εθισμό και εξάρτηση στο άλλο άτομο. Δεν είναι έτσι απλό, σήκω φύγε.

    3) Η ΣΥΝΕΧΗΣ χειραγώγηση. Δεν σε αφήνει να δεις την πραγματικότητα και ότι ο Νάρκισσος ΔΕΝ σε αγαπά. Συνεχίζεις να αγαπάς και να υπομένεις και έχεις ενοχές για τα ΠΑΝΤΑ.

    4) "Δεν πρέπει να τον κατηγορείς" τολμάς να γράψεις σε ένα θύμα κακοποίησης. Το πιο πιθανό είναι πως αυτό το άτομο έχει κατηγορηθεί για τα πάντα άπειρες φορές, ακόμη και για πράγματα για τα οποία δεν φταίει καθόλου και βέβαια αυτό που έχεις να της πεις είναι να μην τον κατηγορήσει. Βρίσκεσαι σε πλήρη άγνοια της κακοποίησης και υποστηρίζεις έναν άνθρωπο που κακοποίησε ψυχολογικά και απομόνωσε αυτή τη κοπέλα σε σημείο να μην έχει πουθενά να στραφεί.

    Ελπίζω να είναι καλά η κοπέλα και να έχει καταφέρει να ξεφύγει από αυτόν τον κύκλο, που μόνο στον θάνατο (είτε πνευματικό είτε σωματικό) και στην καταστροφή οδηγεί.

    Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω ποτέ, αλλά οφείλεις να είσαι ΠΟΛΥ περήφανη για τον εαυτό σου αν τα κατάφερες. Νιώθω πως δεν θα είμαι ποτέ ξανά καλά. Ελπίζω ο,τι αγάπη και υπομονή έδειξες σε αυτόν τον άνθρωπο, πια να το δείχνεις στον εαυτό σου. Λυπάμαι αφόρητα που ακόμη και σε ένα φόρουμ υποστήριξης σου έγραψαν να μην κατηγορήσεις τον άνθρωπο που σου έκανε κακό. Και λυπάμαι που βρίσκω το θέμα τόσο αργά.

Similar Threads

  1. Αυτά....
    By Atzougia in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 18:50
  2. αν όλα αυτά
    By giang in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 27-03-2016, 12:18
  3. Νιωθω τοσο μονη μου μετα απο ολα αυτα...
    By sadgirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 11-03-2012, 14:34
  4. Αυτα που νοιωθω
    By PENAKI1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 05-03-2011, 19:31
  5. γιατι όλα αυτά??
    By davidofff in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 29-07-2009, 16:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •