ΘΥΡΕΟΕΙΔΉΣ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157

    ΘΥΡΕΟΕΙΔΉΣ ΚΑΙ ΑΓΧΟΣ

    Καλησπέρα σας! Θα ηθελα να ρωτήσω πόσοι μπορεσατε να διορθώσετε την αγχωδη διαταραχη σας, ρυθμίζοντας τον θυρεοειδή σας κι αν τελικά μπορεσατε κατόπιν να σταματήσετε και την λήψη ψυχοφαρμακων.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Καλησπέρα σας! Θα ηθελα να ρωτήσω πόσοι μπορεσατε να διορθώσετε την αγχωδη διαταραχη σας, ρυθμίζοντας τον θυρεοειδή σας κι αν τελικά μπορεσατε κατόπιν να σταματήσετε και την λήψη ψυχοφαρμακων.
    Σε δική μου περίπτωση, βέβαια δεν λαμβάνω ψυχοφαρμακα. Υπήρξε ένα μεγαλο διάστημα με άγχος και κυρίως στρες λόγω θέματος υγείας .
    Όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα δείγματα θυρεοειδούς.
    Ξαφνικά ένιωθα αδυναμία και πόνο στα πόδια χέρια .
    Πήγα σε ενδοκρινολόγο και πλέον μου δίνει φάρμακο . Είναι σε ήπια μορφή μου είπε. Και μου είπε εάν αποβάλλω και το άγχος θα νιώσω καλύτερα. Με έδωσε και 6 μήνη αγωγή με βιταμίνες Β12 .
    Βρέθηκε αρκετά υψηλή η κορτιζόλη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by meletis View Post
    Σε δική μου περίπτωση, βέβαια δεν λαμβάνω ψυχοφαρμακα. Υπήρξε ένα μεγαλο διάστημα με άγχος και κυρίως στρες λόγω θέματος υγείας .
    Όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα δείγματα θυρεοειδούς.
    Ξαφνικά ένιωθα αδυναμία και πόνο στα πόδια χέρια .
    Πήγα σε ενδοκρινολόγο και πλέον μου δίνει φάρμακο . Είναι σε ήπια μορφή μου είπε. Και μου είπε εάν αποβάλλω και το άγχος θα νιώσω καλύτερα. Με έδωσε και 6 μήνη αγωγή με βιταμίνες Β12 .
    Βρέθηκε αρκετά υψηλή η κορτιζόλη
    Καλησπέρα!Παίρνεις θυροξινη δηλαδή?Αν ναι θυμάσαι ποιο σκεύασμα και πόσα mcg? Κι εγώ έχω υποθυρεοειδισμο σε ηπια μορφή, αυτό που λέμε δηλαδή υποκλινικο υποθυρεοειδισμο. Έχω πάει σε διάφορους ενδοκρινολογους και οι απόψεις διίστανται. Άλλοι μου λένε να πάρω φάρμακο και άλλοι όχι. Είμαι μπερδεμένος ως προς το τι να κάνω.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Καλησπέρα!Παίρνεις θυροξινη δηλαδή?Αν ναι θυμάσαι ποιο σκεύασμα και πόσα mcg? Κι εγώ έχω υποθυρεοειδισμο σε ηπια μορφή, αυτό που λέμε δηλαδή υποκλινικο υποθυρεοειδισμο. Έχω πάει σε διάφορους ενδοκρινολογους και οι απόψεις διίστανται. Άλλοι μου λένε να πάρω φάρμακο και άλλοι όχι. Είμαι μπερδεμένος ως προς το τι να κάνω.
    Παίρνω το Τ4 62mg. Για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά θα τα κόψω εντελώς . Πρέπει να ξανά πάω. Μου ειχε πει είναι σε ήπια μορφή από τις εξετάσεις και λέγεται πάθηση - θυρεοειδίτιδα Χασιμότο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by meletis View Post
    Παίρνω το Τ4 62mg. Για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά θα τα κόψω εντελώς . Πρέπει να ξανά πάω. Μου ειχε πει είναι σε ήπια μορφή από τις εξετάσεις και λέγεται πάθηση - θυρεοειδίτιδα Χασιμότο
    Έχεις δει κάποια βελτίωση όσο καιρό το παίρνεις. Η τα ίδια?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    33
    Καλησπέρα είχα θέμα με άγχος λόγω θυρεοειδή. Παίρνω Τ4 των 62 αλλά αυτό που με βελτίωσε στο άγχος είναι η βιταμίνη d που πήρα συμπλήρωμα γιατί είχα ελειψη. Δες και την Β12 επίσης προκαλεί συμπτώματα άγχους σε συνδυασμό με τον θυρεοειδή. Και προσπάθησε και από.μονος σου να το αποβαλεις το άγχος αν και.λιγο δύσκολο.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Έχεις δει κάποια βελτίωση όσο καιρό το παίρνεις. Η τα ίδια?
    Είχα δει βελτιωση με τη αγωγή για τις βιταμίνες.
    Μπορώ να πω ότι σε ένα βαθμό έχει επιστρέψει η κόπωση στα πόδια , χέρια που είχα , μου είχε δώσει για B12.
    Πρέπει να ξαναπάω. Το Τ4 συνεχίζω και το παίρνω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    147
    Quote Originally Posted by meletis View Post
    Παίρνω το Τ4 62mg. Για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μετά θα τα κόψω εντελώς . Πρέπει να ξανά πάω. Μου ειχε πει είναι σε ήπια μορφή από τις εξετάσεις και λέγεται πάθηση - θυρεοειδίτιδα Χασιμότο
    Έχω Χάσιμοτο πολλααααααα χρόνια .η πάθηση είναι αυτοάνοσο και δε περνάει κι επίσης δε μπορείς να σταματήσεις την αγωγή ever . Δεν κόβεται . Πίστεψέ με το έκανα αυτό το πείραμα με ενδοκρινολόγο και έπαθα ζημιά. Πάρε και άλλη γνώμη προτού το σταματήσεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Εχω κ εγω χρονια χασιμοτο κ το τελευταίοονο καιρο παιρνω αγωγη γιτι μ δημιουργησε Υποθυροειδισμο, πρινια βδομαδα εκανα εξετασεις κ ξ tsh ειναι κατω απο τα ορια μαλλον τωρα μ εκανε υπερθυροειδισμο.. Τα κανει τετοια παιχνιδάκια η αληθεια ειναι, γενικα το χασιμοτο κανει πολλα παιχνιδακια για αγχος ασε δε το συζητάω ακομα. Κ οταν δεν υπάρχει λογος το αγχος η αδρεναλίνη ειναι στα υψη., απλα θελει πολυ συχνη παρακολούθηση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Η tsh μου τελευταία φορά που την μέτρησα ήταν στο 3,5 με όρια εργαστηρίου 0,4-4,5.Η ft4 λίγο πάνω από το κατω όριο του εργαστηρίου οπότε σχετικά χαμηλή θα έλεγα.Ο υπέρηχος που έκανα δείχνει έναν πολύ μικρό οζο ωστόσο δεν είναι κάτι ανησυχητικό μου είπαν οι ενδοκρινολογοι που πήγα, απλά το παρακολουθούμε ετησίως. Ωστόσο υπάρχει και μια μικρή ανομοιογενεια στον αδένα μου, πράγμα που ισως παραπέμπει σε ξεκίνημα hashimoto, αν και έχω αρνητικά αντισώματα.Γενικα έχω πάει σε αρκετούς ενδοκρινολογους και οι απόψεις είναι μοιρασμένες.Οι μισοί μου λένε να πάρω αγωγή και οι άλλοι μισοί ότι απλά το παρακολουθουμε προς το παρόν και βλέπουμε για το αν θα χρειαστεί αγωγή στο μέλλον.Επίσης να σημειώσω ότι οι τιμές αυτές στον θυροειδη μου είναι έτσι χρόνια, μια δεκαετία μπορεί και παραπανω χωρίς περαιτέρω επιδείνωση. Είμαι πραγματικά μπερδεμένος και δεν ξέρω τι θα ήταν το καλύτερο για μένα. Αύριο θα πάω για επαναληπτικες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Η TSH (που εγώ έχω hashimoto και κάνει τρομερά παιχνίδια) όταν μου βγαίνει πάνω από 3 η ενδοκρινολογος πάντα μα πάντα μου αλλάζει το χάπι..Λέει ότι πρέπει να το πάμε κάτω από 3..Και το σίγουρο είναι ότι το χάπι δεν θα το σταματήσω ποτέ...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Η TSH (που εγώ έχω hashimoto και κάνει τρομερά παιχνίδια) όταν μου βγαίνει πάνω από 3 η ενδοκρινολογος πάντα μα πάντα μου αλλάζει το χάπι..Λέει ότι πρέπει να το πάμε κάτω από 3..Και το σίγουρο είναι ότι το χάπι δεν θα το σταματήσω ποτέ...
    Καλησπέρα Αλεξία!!! Εμένα ακόμη δεν μου έχουν κάνει επίσημη διάγνωση για hashimoto καθώς δεν έχω αυξημένα αντισώματα. Ωστόσο έχω ελαφρώς ανεβασμένη tsh, σχετικά χαμηλή ft4 και μια ηπια ανομοιογενεια στην ηπερηχογραφικη απεικόνιση του αδένα, στοιχεία που υποδηλώνουν ίσως hashimoto σε αρχικό στάδιο.Εάν επιτρέπεται θυμάσαι πόσο ήταν η tsh σου στην μέγιστη τιμή της πριν ξεκινήσεις αγωγή και επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχεις αυξημένα αντισώματα κι αν έχεις δει βελτίωση στο άγχος και στην διάθεση μετά το ξεκίνημα της θεραπείας για τον θυρεοειδή.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Billtheo View Post
    Καλησπέρα Αλεξία!!! Εμένα ακόμη δεν μου έχουν κάνει επίσημη διάγνωση για hashimoto καθώς δεν έχω αυξημένα αντισώματα. Ωστόσο έχω ελαφρώς ανεβασμένη tsh, σχετικά χαμηλή ft4 και μια ηπια ανομοιογενεια στην ηπερηχογραφικη απεικόνιση του αδένα, στοιχεία που υποδηλώνουν ίσως hashimoto σε αρχικό στάδιο.Εάν επιτρέπεται θυμάσαι πόσο ήταν η tsh σου στην μέγιστη τιμή της πριν ξεκινήσεις αγωγή και επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχεις αυξημένα αντισώματα κι αν έχεις δει βελτίωση στο άγχος και στην διάθεση μετά το ξεκίνημα της θεραπείας για τον θυρεοειδή.
    Καλησπέρα..
    Το θέμα είναι ότι στην αρχή που το ανακάλυψαν ήμουν έγκυος και με έστελναν οι γιατροί ο ένας στον άλλον..Εγώ δεν έδωσα ποτέ σημασία, βασικά δεν ήξερα καν τι είναι και ότι είναι επικίνδυνο..Οπότε δεν θυμάμαι τότε..
    Το μεγαλύτερο TSH που θυμάμαι εγώ ήταν 6,κάτι ενώ έπαιρνα ήδη φάρμακο 3-4 χρόνια..Τα αντισώματα δεν τα θυμάμαι αλλά από ότι ξέρω (πλέον) δεν χρειάζεται να είναι και τα δύο υψηλά για να σου βγάλουν διάγνωση..Και το ένα να είναι πάλι hashimoto βγαίνει..
    Αλλά βελτίωση στο άγχος όχι, δεν έχω δει γιατί δεν έχω καταφέρει να το ρυθμίσω..Παίρνω φάρμακο 9 χρόνια και μου αλλάζουν συνέχεια την δόση επειδή οι τιμές τρελαίνονται ξαφνικά..
    Αλλά εντάξει δεν περιμένω και θαύματα γιατί το hashimoto είναι αυτοανοσο..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Similar Threads

  1. Θυρεοειδής
    By maria26_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-2017, 12:39
  2. θυρεοειδης ή μηπως οχι;
    By Anna Mar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-05-2016, 00:39
  3. Θυρεοειδης και ντοπαμινη
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 25-07-2011, 16:53
  4. θυρεοειδης
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-08-2010, 23:01
  5. ρεντακτιλ και θυρεοειδης
    By zwhtsa_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 30-04-2008, 12:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •