Λαθος η σωστο τελικα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    Λαθος η σωστο τελικα?

    Εκει που πιστευα δεν πρεπει να γνωριζουν οι αλλοι τα ψυχολογικα προβληματα μας και μαλιστα ειχα σχολιασει πανω σε αυτο σε καποιο αλλο θεμα. Μπηκα στην αντιθετη πλευρα τωρα γνωριζουν ολοι. Kαι οχι μονο γνωριζουν αλλα ξερουν και την γιατρο μου την εκανα φιλη στο fb αυτο που ειναι ολοι φιλοι και γνωστοι. Και τωρα με ρωτουν.....πως και τι. Ευτυχως ξερουν πια ειμαι και δεν θα εχω προβλημα.................. Το μελλον θα δειξει τελικα!!!!η δε με ξερουν χαχα
    Last edited by Delmember2052020; 21-04-2020 at 01:06.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Εκει που πιστευα δεν πρεπει να γνωριζουν οι αλλοι τα ψυχολογικα προβληματα μας και μαλιστα ειχα σχολιασει πανω σε αυτο σε καποιο αλλο θεμα. Μπηκα στην αντιθετη πλευρα τωρα γνωριζουν ολοι. Kαι οχι μονο γνωριζουν αλλα ξερουν και την γιατρο μου την εκανα φιλη στο fb αυτο που ειναι ολοι φιλοι και γνωστοι. Και τωρα με ρωτουν.....πως και τι. Ευτυχως ξερουν πια ειμαι και δεν θα εχω προβλημα.................. Το μελλον θα δειξει τελικα!!!!η δε με ξερουν χαχα
    Καλημέρα...χρόνια πολλά..Χρήστος Ανέστη..
    Εγώ είμαι της γνώμης τα ότι τα προβλήματα υγείας μας δεν πρέπει να τα κρύβουμε..διότι οι άλλοι μπορεί να ξέρουν κάτι το οποίο εμείς δεν ξέρουμε και μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε κάτι...οποίος δεν λέει το πρόβλημα του δεν μπορεί να βρει και λύση..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Είμαι της άποψης "τα εν οίκω μη εν δήμω"

    Τα οικογενειακά δεν αφορούν τον κόσμο.

    Έχεις τους ειδικούς υγείας για τα προβλήματά σου, η γνώμη των πολλών σου είναι αδιάφορη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Εκει που πιστευα δεν πρεπει να γνωριζουν οι αλλοι τα ψυχολογικα προβληματα μας και μαλιστα ειχα σχολιασει πανω σε αυτο σε καποιο αλλο θεμα. Μπηκα στην αντιθετη πλευρα τωρα γνωριζουν ολοι. Kαι οχι μονο γνωριζουν αλλα ξερουν και την γιατρο μου την εκανα φιλη στο fb αυτο που ειναι ολοι φιλοι και γνωστοι. Και τωρα με ρωτουν.....πως και τι. Ευτυχως ξερουν πια ειμαι και δεν θα εχω προβλημα.................. Το μελλον θα δειξει τελικα!!!!η δε με ξερουν χαχα
    Να σου πω την αποψη μου η οποία είναι και γενική για το λεγόμενο στίγμα. Εμένα η άποψη μου είναι πως εφόσον είναι δυνατόν πρέπει η δημοσιοποίηση να αποφεύγεται. Για παράδειγμα εγω που είμαι διπολικός αν με έπιανε ως πρώτο επεισόδιο μανία και ήμουν στο σπίτι μου και άρχιζα πχ να τσακώνομαι με όλη τη γειτονιά και να πέταγα πράγματα από το μπαλκόνι κατά 99% δεν θα γλύτωνα την ακούσια και συνεπώς θα ερχόταν το 100 και θα είχαμε τις γνωστές συνέπειες για εμένα , για το τι θα έλεγε η γειτονιά κτλ.

    Άν όμως πηγαίνω τακτικά σε γιατρό ακόμα και αν έχω νορμοθυμία, προσέχω μήπως μου παρουσιαστεί κανά σύμπτωμα και παιρνω τα φάρμακα μου-τα οποία θα τα αγόραζα από φαρμακείο διαφορετικής περιοχής- τότε κατά 99% κανείς δεν θα μάθαινε τίποτα και δεν θα γνώριζε κάτι για μένα.

    Αν πέρναγα ΚΕΠΑ και έπαιρνα πιστοποιητικό με 67% και πήγαινα στις τραπεζες και έβγαζα το χαρτί για να μην περιμένω στη σειρά λογικό είναι να στιγματιζομουν από μόνος μου. Για εμένα δεν γνωρίζει κανείς κάτι πλην κάποιων διπολικών που με βοήθησαν στην αρχή και κάποια δικά μου άτομα. Οι υπολοιποι ουτε που έχουν καταλάβει κάτι και είναι πολύ πιθανό να μην καταλάβουν και ποτέ.

    Εν κατακλείδι μόνοι μας στιγματιζόμαστε αν κάνουμε δύο τρία πραγματάκια μπορούμε να τo αποφύγουμε εκτός αν κάποιον τον έπιανε επεισόδιο όταν δεν τον είχε ξαναπιασει επεισόδιο ποτέ στη ζωή του

    Και η άποψη μου είναι να μην το βγάζουμε προς τα έξω, δεν χρειάζεται

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ είμαι κάπου στη μέση. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι και όλες οι ώρες ίδιες. Άλλο να αναφέρεις κάτι πάνω σε μία συζήτηση ή να ξέρουν τα θέματά σου κάποιοι που είτε μπορεί να σε βοηθήσουν σε κάτι πρακτικό σχετικό με το τι έχεις, είτε τους εμπιστεύεσαι και μιλάτε για όλα κι εντελώς άλλο να αναφέρεις παντού στο ξέμπαρκο κάτι δικό σου απλά επειδή το έχεις αποδεχτεί. Δική σου ανάγκη είναι να το διαφημίσεις ότι το αποδέχεσαι και δεν αισθάνεσαι άσχημα για αυτό.
    Το κάτι δικό σου δεν εννοώ μόνο κάποια ασθένεια, αλλά οτιδήποτε μπορεί να φοβόσουν ότι έρχεται με κάποιο στίγμα ή αισθανόσουν άσχημα/ενοχικά για αυτό παλιότερα ενώ τώρα έχεις συμφιλιωθεί με την ιδέα και μπράβο σου για αυτό. Όπως δεν είναι λογικό να πας στο άσχετο και να συστηθείς στον άλλο "Γειά σας, είμαι ο Γιώργος και είμαι gay" ή "Γειά σας, είμαι η Μαρία που τα είχα με τον μαλάκα τον Τάκη τρία χρόνια, αλλά δεν ήξερα ότι είναι παντρεμένος" , έτσι δεν πας και να πεις "Γειά σας, είμαι η Αναστασία και είμαι διπολική/έχω αγχώδη διαταραχή" κοκ...

Similar Threads

  1. υπαρχει σωστο και λαθος ?
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-2016, 10:38
  2. 12 χρόνια μεγαλύτερος..σωστό ή λάθος;;
    By alepou.g2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 05-05-2014, 19:13
  3. Το πιο σωστό μου λάθος..
    By sadie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 06-02-2013, 04:47
  4. ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ?
    By ροβη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 07-01-2012, 10:16
  5. σωστο η λαθος?
    By arge in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 13-12-2011, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •