SOS Διπολικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    12

    SOS Διπολικη διαταραχη

    Καλησπερας σας,εχω το πατερα μου με διπολικη διαταραχη και προβλημα με το αλκοολ,εχει σταματησει ολα τα χαπια πινει κ βρισκεται σε κατασταση μανιας,απειλει την μητερα μου κ δεν θελει να παει στον γιατρο.ο γιατρος που τον παρακολουθει δεν αναλαμβανει για να εγκλειστει σε ψυχιατρειο.Ειμαστε σε αδιεξοδο,εχουμε εξαθλιωθει οικονομικα κ ψυχολογικα,σας παρακαλω αν μπορει καποιος να με συμβουλεψει.

    Σας ευχαριστω εκ τοων προτερων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Kon_Metsi View Post
    Καλησπερας σας,εχω το πατερα μου με διπολικη διαταραχη και προβλημα με το αλκοολ,εχει σταματησει ολα τα χαπια πινει κ βρισκεται σε κατασταση μανιας,απειλει την μητερα μου κ δεν θελει να παει στον γιατρο.ο γιατρος που τον παρακολουθει δεν αναλαμβανει για να εγκλειστει σε ψυχιατρειο.Ειμαστε σε αδιεξοδο,εχουμε εξαθλιωθει οικονομικα κ ψυχολογικα,σας παρακαλω αν μπορει καποιος να με συμβουλεψει.

    Σας ευχαριστω εκ τοων προτερων
    Πέταξε το αλκοόλ από το σπιτι και πες του αν δεν ξεκινήσει να παίρνει τα χάπια θα του κάνεις εισαγγελική που στο τέλος θα του τη κανεις ούτως ή άλλως αν δεν ξεκινήσει να τα παίρνει. Επικοινωνεί καθόλου ή έχει ξεφύγει τελειως;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    12
    Σε ευχαριστω που μου απαντησες,αλκοολ δεν υπαρχει στο σπιτι μας,βγαινει εξω και αγοραζει.Βρισκεται στον δικο του κοσμο,μια λεει οτι θα φυγει απο το σπιτι για να ησυχασουμε ολοι μετα λεει οτι δεν εχει λεφτα και δεν εχει που να παει.Εγω μενω με την κοπελα μου και λογω δουλειας δεν μπορω να ζητησω αδεια γιατι εχουν αναστειλει την εργασια απο ολους τους συναδελφους μου στο τμημα μου.Δεν μπορω να το ν ελεγξω πλεον.Δεν ξερω δουλευουν οι εισαγγελεις λογω κορονοιου.Εχει κρυψει το βιβλιαριο υγειας του.Αντε και παμε στον εισαγγελεα δεν θα μας ζητησει καποια αποδεικτικα?ειναι γρηγορη η διαδικασια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Kon_Metsi View Post
    Σε ευχαριστω που μου απαντησες,αλκοολ δεν υπαρχει στο σπιτι μας,βγαινει εξω και αγοραζει.Βρισκεται στον δικο του κοσμο,μια λεει οτι θα φυγει απο το σπιτι για να ησυχασουμε ολοι μετα λεει οτι δεν εχει λεφτα και δεν εχει που να παει.Εγω μενω με την κοπελα μου και λογω δουλειας δεν μπορω να ζητησω αδεια γιατι εχουν αναστειλει την εργασια απο ολους τους συναδελφους μου στο τμημα μου.Δεν μπορω να το ν ελεγξω πλεον.Δεν ξερω δουλευουν οι εισαγγελεις λογω κορονοιου.Εχει κρυψει το βιβλιαριο υγειας του.Αντε και παμε στον εισαγγελεα δεν θα μας ζητησει καποια αποδεικτικα?ειναι γρηγορη η διαδικασια?
    Κοίτα η εισαγγελική είναι μια άσχημη διαδικασία για τον ίδιο, δηλαδή θα ρθει 100 να τον μαζέψει με χειροπέδες καποιες φορ ες και τα σχετικά. Θα βρεις εισαγγελέα να του την κάνεις αν χρειαστεί και δεν θα σου ζητήσει τίποτα. Ναι ειναι γρήγορη διαδικασία απλώς καλό είναι να αποφεύγεται. Αν μπορείς να τον μεταπείσει με τα λόγια προσπάθησε το διαφορετικά αν είναι σε μανία και δεν επικοινωνει πρέπει να τη κανεις. Μπορείς να πάρεις τηλ στο 100 και να σου τα εξηγήσουν κιολας

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    12
    Ο γιατρος που τον παρακολουθει δεν ξερω για ποιο λογο δεν γραφει για εισαγωγη σε ψυχιατρειο για καποιο διαστημα ενω του εχουμε εξηγησει την κατασταση.Σε ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Kon_Metsi View Post
    Ο γιατρος που τον παρακολουθει δεν ξερω για ποιο λογο δεν γραφει για εισαγωγη σε ψυχιατρειο για καποιο διαστημα ενω του εχουμε εξηγησει την κατασταση.Σε ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες
    Πόσο χρονών είναι και συμπεριφέρεται σαν 5χρονο; Κοίταξε να δεις επειδή είμαι διπολικός θέλω να σου πω δύο πράγματα για να γνωρίζεις και την άλλη πλευρά. Η διπολική είναι μια ασθένεια την οποία μπορείς να την αντιμετωπίσεις με δύο τρόπους είτε παίρνοντας τόσα φάρμακα που να είσαι σε νορμοθυμία με μικρές αυξομειώσεις, είτε παίρνοντας τεράστιες δόσολογίες. Δηλαδή να σου εξηγήσω τι εννοω.

    Εγώ για παράδειγμα τη πάθηση μου μπορώ να την αντιμετώπιση την παρούσα στιγμή με 150mg seroquel και το αντικαταθλιπτικό μου και να είμαι μια χαρά να κοιμάμαι το βράδυ να ξυπνάω το πρωί χωρίς να νιώθω ζομπι να εργάζομαι να γυμναζομαι να έχω μια νορμαλ ζωή. Αυτό το πετυχαίνω με τον α ψυχίατρο.

    Από την άλλη μπορεί όμως να μην ειχα τη τυχη να έχω τον α ψυχίατρο, αλλά να έβρισκά το β ψυχίατρο ο οποίος να μου δίνει δοσολογία seroquel 600mg για να είναι εκείνος βέβαιος πως δεν θα ξεφύγω μαζί με το αντικαταθλιπτικό μου. Και στη μία και στην άλλη περίπτωση η διπολική θα ήταν διαχειρίσιμη αλλά στη β περίπτωση δεν θα μπορουσα να ξυπνήσω εύκολα, θα ένιωθά σαν ζόμπι, δεν θα μπορούσα να εργαστώ να λειτουργήσω και στο τέλος θα εκνευριζόμουν και θα έκοβα τα φάρμακα. Θέλει καποια ισορροπία αν δεν υπάρξει ισορροπία ξεκινάει η αντίδραση.

    Και φυσικά μπορεί να υπάρξει η σπάνια μεν αλλά δυνατή περίπτωση η δοσολογία να είναι μικρή να μην επαρκεί και να ξεφύγει ειτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.

    Τι φαρμακα παιρνει ο πατερας σου τι δοσολογίες;
    Last edited by mindcrime; 22-04-2020 at 14:11.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    12
    Ο πατερας μου πρεπει να παιρνει 2 χαπια για το λιθιο την ημερα παιρνει ενα χαπι για το ποτο κ το xanax.χτες ηρεμησε απο την κατασταση μανιας που βρισκοταν κ συζητησανε με την μητερα μου να νοσυλευτει σε ψυχιατρειο για καποιο διαστημα.Αυτο που με απασχολει ειναι αν θα τον δεχτουν,δλδ θα τους εξηγησουμε το προβλημα τι κανει πως συμπεριφερεται αλλα ποσο ευκολο ειναι καποιος να μπει καποιος σε ψυχιατρικη κλινικη για καποιο διαστημα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Kon_Metsi View Post
    Ο πατερας μου πρεπει να παιρνει 2 χαπια για το λιθιο την ημερα παιρνει ενα χαπι για το ποτο κ το xanax.χτες ηρεμησε απο την κατασταση μανιας που βρισκοταν κ συζητησανε με την μητερα μου να νοσυλευτει σε ψυχιατρειο για καποιο διαστημα.Αυτο που με απασχολει ειναι αν θα τον δεχτουν,δλδ θα τους εξηγησουμε το προβλημα τι κανει πως συμπεριφερεται αλλα ποσο ευκολο ειναι καποιος να μπει καποιος σε ψυχιατρικη κλινικη για καποιο διαστημα
    Πανεύκολο παει σε εφημερεύων τους λέει πως ειναι σε μανία και οτι δεν πρεπει να μεινει σπιτι και τον κλεινουν για 5-10 μερες

  9. #9
    Τι προβλήματα είχε στη ζωή του για να φτάσει σ΄αυτη την κατάσταση? Το αλκοολ και τα χάπια υποκρύβουν κάποιες αποτυχίες, κάποια άσχημα συμβάντα στη ζωή. Τα ψυχολογικά οξύνονται όσο περισσότερο μεγαλώνει στην ηλικία ο άνθρωπος και διαπιστώνει το ανεπανόρθωτο αυτών που έπαθε και ταυτόχρονα το ανέφικτο να δημιουργήσει πράγματα τα οποία θεωρεί επιτυχίες. Η συμπαράσταση και το να στρέψεις την προσοχή του στα θετικά της ζωής του και σε ευχαριστες γι αυτον ενασχολήσεις έχουν καλό αντίκτυπο στο άτομο, ταυτόχρονα με τη θεραπεία, άρα χωρίς η θεραπεία να ναι το μοναδικό που του παρέχεις , ως ο συτοσκοπός. Αυτό πως το αντιμετωπίζετε?
    γιάννης

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    43
    Μπορεί όντως να μη δεχτούν τον ακούσιο εγκλεισμό του ανθρώπου αυτού. Είναι στη διακριτική ευχέρεια των ψυχιάτρων που θα τον εξετάσουν τι θα συμβεί.
    Εγώ πάντως έχω να πω πως υπάρχουν τα διαζύγια για τη μητέρα σου και τη περιουσία και τα ασφαλιστικά μέτρα από άνθρωπο σε άνθρωπο για εσένα και τη μητέρα σου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    12
    Ειχαμε μια συζητηση με τον πατερα μου κ καταλαβε οτι εχει προβλημα κ συμφωνησαμε να εγκλειστει σε καποιο ψυχιατρειο.Μονο στο Δαφνι δεν ηθελε να παει,του προτεινα το Δρομοκαιτειο κ συμφωνησαμε.Αυτο εγινε την πεμπτη τωρα μου τα γυριζει.Σε αυτα τα δυο δεν θελει να παει.Μηπως γνωριζει κανεις αλλο δημοσιο ψυχιατρειο??Εχω γινει κουρελι

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    12
    Γιαννη η μητερα μου 30 χρονια που ειναι μαζι του εχει κουραστει,δεν τον αντεχει αλλο,η αδελφη μου εδω κ δεκα χρονια δεν μιλανε με τους γονεις μου κ παντρευτηκε αρων αρων για να ξεφυγει.Ολα αυτα εγιναν εξαιτιας της ασθενειας κ του αλκοολισμου.Η μανα μου εχει χασει τοσα πολλα κ δεν της περισσευει αγαπη.Ηρεμια θελει να εχει κ δεν της το προσφερει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Δεν ξερω γιατι ο ψυχιατρος δεν μπορει να ξεκινησει τη διαδικασια για τη νοσηλεια, παντως αυτο που μου εχει πει εμενα ειναι πως απαξ και μπει, μετα δεν μπορει να κανρι κατι τον αναλαμβανουν οι γιατροι του νοσομομειου. Το καλο στη δικη σου περιπτωση ειναι οτι καποιες στιγμες το αναγνωρίζει και το λεει και μονος του για τη νοσηλεια. Πιστευω αυτος ο τροπος ειναι πιο "καλος" ας το πουμε γιατι με εισαγγελεα και αστυνομια ειναι πιο σκληρη διαδικασια. Ευχομαι ολα να πανε καλα.

Similar Threads

  1. Διπολική διαταραχή
    By ΤιΑλλο in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-12-2019, 19:32
  2. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 23:04
  3. Διπολικη διαταραχη
    By Stellagla in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 3
    Last Post: 13-08-2017, 14:03
  4. διπολικη διαταραχη
    By frozen in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 06-08-2013, 03:45
  5. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •