Ειμαι σε απογνωση με τον θυροειδη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608

    Ειμαι σε απογνωση με τον θυροειδη μου

    Καλημερα παιδια. Εχω ξανα αναφερθει με τον θυροειδη που εχω προβλημα. Με εχει πιασει ενα τρελος φοβος πρεπει να κανω παρακέντηση καθομαι και σκεφτομαι, σκεφτομαι σκεφτομαι αν κανω και βγει κακο θα με πιασει καμια τρελα και θα πεσω απο καμια βεραντα και εκει που σκεφτομουν λυση δεν υπαρχει γιατι ειμαι κατηγορηματικη εγχειρηση δε κανω. θα μου πειτε ειναι ευκολη επεμβαση αλλα εγω νοσοκομειο δεν μπαινω. Αν το αφησω θα πεθανω και αν το ψαξω με εξετασεις παλι θα πεθανω. Αυτες οι σκεψεις με δημιουργησαν πανικο. Ειχα παρει τηλεφωνο την γιατρο μου και μου εκλεισε ραντεβου βασικα για το τραυλισμα που εχω την ειχα παρει τοτε τηλεφωνο, αλλα επανηλθε στο μυαλο μου και η βιοψια που μου ειχαν πει να κανω. Να σημειωσω οτι εκανε προσφατα βιοψια η μαμα μου στο ποδι της και ημουν σαν ρομποτ στα χαμενα ουτε το φακελο δεν ανοιξα να δω τι γραφει, ειπα θα το δει ο γιατρος τελικα το διαβασε η νοσοκομα του γιατρου και μου ειπε δεν εχει καρκινο η μαμα σου. Αναφερα αυτο το παραδειγμα γιατι οταν θα ρθει η σειρα μου να κανω την εξεταση το λιγοτερο που θα παθω ειναι να λιποθυμησω προτου καν μαθω τα αποτελεσματα. Μηπως να μην κανω την παρακεντηση και απλα να το παρακολουθω?
    Last edited by Delmember2052020; 24-03-2020 at 20:32.

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Καλημερα παιδια. Εχω ξανα αναφερθει με τον θυροειδη που εχω προβλημα. Με εχει πιασει ενα τρελος φοβος πρεπει να κανω παρακέντηση καθομαι και σκεφτομαι, σκεφτομαι σκεφτομαι αν κανω και βγει κακο θα με πιασει καμια τρελα και θα πεσω απο καμια βεραντα και εκει που σκεφτομουν λυση δεν υπαρχει γιατι ειμαι κατηγορηματικη εγχειρηση δε κανω. θα μου πειτε ειναι ευκολη επεμβαση αλλα εγω νοσοκομειο δεν μπαινω. Αν το αφησω θα πεθανω και αν το ψαξω με εξετασεις παλι θα πεθανω. Αυτες οι σκεψεις με δημιουργησαν πανικο. Ειχα παρει τηλεφωνο την γιατρο μου και μου εκλεισε ραντεβου βασικα για το τραυλισμα που εχω την ειχα παρει τοτε τηλεφωνο, αλλα επανηλθε στο μυαλο μου και η βιοψια που μου ειχαν πει να κανω. Να σημειωσω οτι εκανε προσφατα βιοψια η μαμα μου στο ποδι της και ημουν σαν ρομποτ στα χαμενα ουτε το φακελο δεν ανοιξα να δω τι γραφει, ειπα θα το δει ο γιατρος τελικα το διαβασε η νοσοκομα του γιατρου και μου ειπε δε εχει καρκινο η μαμα σου. Αναφερα αυτο το παραδειγμα γιατι οταν θα ρθει η σειρα μου να κανω την εξεταση το λιγοτερο που θα παθω ειναι να λιποθυμησω προτου καν μαθω τα αποτελεσματα. Μηπως να μην κανω την παρακεντηση και απλα να το παρακολουθω?
    Καταρχήν θα προσπαθησεις να ηρεμήσει γιατί να ξέρεις ο θυροειδης επηρεάζεται άμεσα απο την ψυχολογία.

    Έπειτα θα κάνεις ότι εξέταση χρειάζεται και ότι σε πουν οι γιατροί σου.

    Έκανε η ξαδελφη μου πριν ένα χρόνο ,βγήκε κακοήθεια ,έκανε αφαιρέσει και μετά κάποιες θεραπείες με ιώδιο ,το μόνο δύσκολο που μηλουσα ήταν που έπρεπε να μείνει στην απομόνωση και να μην βλέπει τα παιδιά της όσο έκανε θεραπεία,.,,
    Τώρα είναι μια χαρά δεν έχει απολύτως τίποτα ,κάνει τον ελενχο της και όλα μια χαρά!

    Μην ταλαιπώρησε τζάμπα όλα καλα Θ πάνε και θα δεις μετά θα είσαι μια χαρά!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Καταρχήν θα προσπαθησεις να ηρεμήσει γιατί να ξέρεις ο θυροειδης επηρεάζεται άμεσα απο την ψυχολογία.

    Έπειτα θα κάνεις ότι εξέταση χρειάζεται και ότι σε πουν οι γιατροί σου.

    Έκανε η ξαδελφη μου πριν ένα χρόνο ,βγήκε κακοήθεια ,έκανε αφαιρέσει και μετά κάποιες θεραπείες με ιώδιο ,το μόνο δύσκολο που μηλουσα ήταν που έπρεπε να μείνει στην απομόνωση και να μην βλέπει τα παιδιά της όσο έκανε θεραπεία,.,,
    Τώρα είναι μια χαρά δεν έχει απολύτως τίποτα ,κάνει τον ελενχο της και όλα μια χαρά!

    Μην ταλαιπώρησε τζάμπα όλα καλα Θ πάνε και θα δεις μετά θα είσαι μια χαρά!
    Το ξερω αλλα Νοσοκομειο δε μπορω να παω. Αυτο φοβαμαι την εξεταση.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Το ξερω αλλα Νοσοκομειο δε μπορω να παω. Αυτο φοβαμαι την εξεταση.
    Μια που με απαντησες και σε ευχαριστω πολυ απαντησε μου μονο σε αυτο με ενα ναι η οχι να παρακολουθω πιο συχνα το θυροειδη και αν δω οτι χειροτερευει τοτε βλεπω. Αν και ειπα την ενδοκρινολογο θα κανω την εξεταση

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Αυτο που με εφερε σε πανικο ειναι οτι εκανα υπερυχο για τις απασβεστωσεις με ενα τριμηνο διαφορα τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια και εκει που χαρηκα λεω δε μεγαλωσαν. Πως μια μερα ψαχνω λιγο στο γοογλε τυχαια βλεπω για τις απασβεστωσεις λεω θα δω για το στηθος μην δω για το θυροειδη και διαβαζω αν δεν μεγαλωσουν ειναι επικινδυνοι αρων αρων το εκλεισα φευγαλεα το διαβασα. Στελνω μηνυμα στη γιατρο και την ρωτω γι αυτο αλλα δεν μου απαντησε α λεω το αποφευγει πηρα την απαντηση. Το κακο ειναι οι γιατροι μου ξερουν οτι φοβαμαι πολυ τον καρκινο εβαλα και το κερασακι στην τουρτα τους ειχα πει τι ειχα κανει στο παρελθον. Τελος παντων εχω ραντεβου σε δυο βδομαδες με την ψυχιατρο να δω τι θα μου πει αν μου δωσει παλι κατι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Αυτο που με εφερε σε πανικο ειναι οτι εκανα υπερυχο για τις απασβεστωσεις με ενα τριμηνο διαφορα τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια και εκει που χαρηκα λεω δε μεγαλωσαν. Πως μια μερα ψαχνω λιγο στο γοογλε τυχαια βλεπω για τις απασβεστωσεις λεω θα δω για το στηθος μην δω για το θυροειδη και διαβαζω αν δεν μεγαλωσουν ειναι επικινδυνοι αρων αρων το εκλεισα φευγαλεα το διαβασα. Στελνω μηνυμα στη γιατρο και την ρωτω γι αυτο αλλα δεν μου απαντησε α λεω το αποφευγει πηρα την απαντηση. Το κακο ειναι οι γιατροι μου ξερουν οτι φοβαμαι πολυ τον καρκινο εβαλα και το κερασακι στην τουρτα τους ειχα πει τι ειχα κανει στο παρελθον. Τελος παντων εχω ραντεβου σε δυο βδομαδες με την ψυχιατρο να δω τι θα μου πει αν μου δωσει παλι κατι
    Καλημέρα
    Μπορείς να εξηγήσεις γιατί δεν μπαίνεις νοσοκομείο? Φοβάσαι την ίδια την εξέταση? Φοβάσαι το αποτέλεσμα?
    Έχω και εγώ δικό μου άνθρωπο που έχει κάνει αφαίρεση και μάλιστα όταν την έκανε ήταν 22 χρονών..
    Και επειδή έχω και μόνη μου πρόβλημα με τον θυρεοειδή σου λέω ότι με το άγχος μόνο τα χειροτερευεις τα πράγματα..
    Και ΜΗΝ μπαίνεις στο Google.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Μια που με απαντησες και σε ευχαριστω πολυ απαντησε μου μονο σε αυτο με ενα ναι η οχι να παρακολουθω πιο συχνα το θυροειδη και αν δω οτι χειροτερευει τοτε βλεπω. Αν και ειπα την ενδοκρινολογο θα κανω την εξεταση
    Ότι σου πει ο γιατρός μου και εγώ έχω θυρεοειδή στην αρχή ήταν 3μηνο μετα 4μηνο και τωρα πλέον κανω ελενχο κάθε χρόνο...,

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Καλημέρα
    Μπορείς να εξηγήσεις γιατί δεν μπαίνεις νοσοκομείο? Φοβάσαι την ίδια την εξέταση? Φοβάσαι το αποτέλεσμα?
    Έχω και εγώ δικό μου άνθρωπο που έχει κάνει αφαίρεση και μάλιστα όταν την έκανε ήταν 22 χρονών..
    Και επειδή έχω και μόνη μου πρόβλημα με τον θυρεοειδή σου λέω ότι με το άγχος μόνο τα χειροτερευεις τα πράγματα..
    Και ΜΗΝ μπαίνεις στο Google.
    Καλα με το ιντερνετ ξερω, λεω και γω στους αλλους να μην διαβαζουν την πατησα γιατι μου το εβγαλε στην λιστα και μπηκα. Δε φοβαμαι τιποτα τα νοσοκομεια ουτε ζωγραφιστα δεν θελω να τα βλεπω τρελαθηκα με αυτα. Ειμαι αρρωστοφοβικη με τον καρκινο ειδα ολους τους χωρους, ολες τις διαδικασιες πηγαινα μια γνωστη μου για αρκετο καιρο να κανει τις θεραπειες της.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Καλα με το ιντερνετ ξερω, λεω και γω στους αλλους να μην διαβαζουν την πατησα γιατι μου το εβγαλε στην λιστα και μπηκα. Δε φοβαμαι τιποτα τα νοσοκομεια ουτε ζωγραφιστα δεν θελω να τα βλεπω τρελαθηκα με αυτα. Ειμαι αρρωστοφοβικη με τον καρκινο ειδα ολους τους χωρους, ολες τις διαδικασιες πηγαινα μια γνωστη μου για αρκετο καιρο να κανει τις θεραπειες της.
    Και επηρεαστηκες από αυτό..
    Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω..Αλλά ας σκεφτούμε την χειρότερη περίπτωση που φοβάσαι..Ο καρκίνος του θυρεοειδή είναι ο μόνος που δεν κάνει ποτέ μετάσταση αλλού..Που θα πει ότι απλά κάνεις αφαίρεση και τέλος..
    ΑΛΛΆ μιλάμε με υποθέσεις γιατί εσύ από ότι βλέπω δεν έχεις κάνει την εξέταση..Οπότε φοβάσαι κάτι που δεν έχεις καμία απόδειξη ότι ισχύει..
    Καλό είναι πάντως να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου..Γιατί με το άγχος που σου προκαλεί ο φόβος σου έτσι κι αλλιώς κάνεις τα πράγματα χειρότερα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Και επηρεαστηκες από αυτό..
    Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω..Αλλά ας σκεφτούμε την χειρότερη περίπτωση που φοβάσαι..Ο καρκίνος του θυρεοειδή είναι ο μόνος που δεν κάνει ποτέ μετάσταση αλλού..Που θα πει ότι απλά κάνεις αφαίρεση και τέλος..
    ΑΛΛΆ μιλάμε με υποθέσεις γιατί εσύ από ότι βλέπω δεν έχεις κάνει την εξέταση..Οπότε φοβάσαι κάτι που δεν έχεις καμία απόδειξη ότι ισχύει..
    Καλό είναι πάντως να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου..Γιατί με το άγχος που σου προκαλεί ο φόβος σου έτσι κι αλλιώς κάνεις τα πράγματα χειρότερα..
    Αλεξια μου το ξερω οτι ειναι απλο αλλα εγω δεν μπορω να μπω σε νοσοκομειο αλλο ποσο για να εγχειριστώ και χολη να ηταν παλι δεν θα πηγαινα θα προτιμουσα να μην τρωω τιποτα. Σε ευχαριστω παντως για τη συμβουλη σου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Αλεξια μου το ξερω οτι ειναι απλο αλλα εγω δεν μπορω να μπω σε νοσοκομειο αλλο ποσο για να εγχειριστώ και χολη να ηταν παλι δεν θα πηγαινα θα προτιμουσα να μην τρωω τιποτα. Σε ευχαριστω παντως για τη συμβουλη σου
    Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεπεράσεις αυτό τον φόβο? Σε ψυχολόγο πηγαίνεις?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεπεράσεις αυτό τον φόβο? Σε ψυχολόγο πηγαίνεις?
    Κανω ψυχοθεραπεια με ψυχιατρο σιγουρα θα με δωσει αγωγη κανενα αντικαθλιπτικο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Κανω ψυχοθεραπεια με ψυχιατρο σιγουρα θα με δωσει αγωγη κανενα αντικαθλιπτικο
    Μπορεί να σε βοηθήσει κιόλας με τον φόβο σου..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    608
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Μπορεί να σε βοηθήσει κιόλας με τον φόβο σου..
    Κοιταξε σε αυτο που ειπες δεν μπορω να απαντησω. Σε ευχαριστω παντως!!! Αν θελεις κατι ασχετο να συζητησουμε δεκτο γιατι βλεπω εγω και συ ειμαστε μονες στο θεμα που ανεβασα σαν private chat χαχα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Κοιταξε σε αυτο που ειπες δεν μπορω να απαντησω. Σε ευχαριστω παντως!!! Αν θελεις κατι ασχετο να συζητησουμε δεκτο γιατι βλεπω εγω και συ ειμαστε μονες στο θεμα που ανεβασα σαν private chat χαχα
    Χαχα
    Να συζητήσουμε ότι θέλεις..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι σε απόγνωση
    By Pantelhs in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2019, 06:38
  2. Ειμαι σε απογνωση
    By Lousy in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 24-02-2017, 23:11
  3. Είμαι με απόγνωση.
    By IPPOKRATIS1991 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2016, 12:02
  4. Ειμαι σε απογνωση!!!!
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 15:58
  5. είμαι σε απόγνωση
    By puma_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 135
    Last Post: 11-02-2008, 05:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •