Άθλιος κόσμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    242

    Άθλιος κόσμος

    Δεν μπορώ να καταλάβω, με κυνηγάνε όλα; έχω που έχω τα δικα μου συνέχεια έρχομαι αντιμέτωπη με σκηνές βιας, με ανθρωπους με άσχημα προβλήματα και αυτό με ρίχνει ακόμα πιο πολύ ψυχολογικά και το άγχος και η στεναχωρια πάει σύννεφο. Ώρες ώρες σκέφτομαι σε τι κόσμο θα φέρω το παιδί μου; Οι άνθρωποι έχουν χαλάσει πολυ και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Σιχαθηκα να βλέπω τέτοιες σκηνές. πριν λίγο ξύπνησα ήμουν μια χαρά κατέβηκα να πιω τον καφέ μου και μόλις κάθομαι βλεπω μια φασαρία όπου ο άντρας χτυπούσε την γυναίκα του άσχημα επειδή νόμιζε πως τον έχει κερατωσει και φωνάζε πως όπου την πετύχει θα την σκοτωσει. Συνέχεια έρχομαι αντιμέτωπη με τέτοιες κατα στάσεις σαν να με κυνηγανε. .. μικρή είχα υποστεί και εγώ βία και πιο πολύ από τον πατέρα μου..θυμάμαι πολλές φορές που μου χτυπούσε το κεφάλι στον τοίχο με δύναμη επειδή δεν τα πήγαινα καλά με τα μαθηματικά, (ακόμα δεν ξέρω ούτε να μετράω καλά καλά) με κλειδωνε στην τουαλέτα και διάφορα άλλα. Και μόνο στην σκέψη πως μπορεί κάποιος να ακουμπήσει το παιδί μου τρελαίνομαι θα τον σκοτώσω με τα ίδια μου τα χέρια εν ψυχρώ. Είναι το μόνο πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρη. Πλέον απλά περιμένω να περάσουν τα χρόνια και να αποχαιρετησω αυτόν τον απαίσιο κόσμο.

  2. #2
    Που κάθισες μωρή και είδες άντρα να ξυλοφορτώνει τη γυναίκα του δημόσια? Σε τι μέρη συχνάζεις?
    Έχω δει πριν χρόνια τέτοια βία κι είναι πολύ άσχημο θέαμα. Είναι από τις καταστάσεις βίας που όταν τις βλέπεις σε αγγίζουν πιο έντονα. Η γυναίκα που υπέστη βία πρέπει όσο πιο νωρίς γίνεται να τον χωρίζει.
    Τα παιδικά τραύματα, ιδίως η βία, καταγράφονται στη μνήμη πολύ έντονα. Όταν ανακαλούνται από τη μνήμη και έρχονται στη σκέψη είναι ως εάν να τα ξαναζείς. Κράτησε μακρια από το παιδί σου τα ψυχολογικά που σε φόρτωσαν. Πάντα να του βγάζεις ευχάριστο και θετικότητα ακόμα κι όταν μέσα σου νιώθεις χάλια.
    γιάννης

  3. #3
    Να μάθεις να διεκδικάς και να μην ανέχεσαι αλλιώς θα σε έχουν για εύκολη λεία. Διότι ακόμα και πιο οικεία μας άτομα μπορεί να μας εκμεταλλευτούν.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Δεν μπορώ να καταλάβω, με κυνηγάνε όλα; έχω που έχω τα δικα μου συνέχεια έρχομαι αντιμέτωπη με σκηνές βιας, με ανθρωπους με άσχημα προβλήματα και αυτό με ρίχνει ακόμα πιο πολύ ψυχολογικά και το άγχος και η στεναχωρια πάει σύννεφο. Ώρες ώρες σκέφτομαι σε τι κόσμο θα φέρω το παιδί μου; Οι άνθρωποι έχουν χαλάσει πολυ και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Σιχαθηκα να βλέπω τέτοιες σκηνές. πριν λίγο ξύπνησα ήμουν μια χαρά κατέβηκα να πιω τον καφέ μου και μόλις κάθομαι βλεπω μια φασαρία όπου ο άντρας χτυπούσε την γυναίκα του άσχημα επειδή νόμιζε πως τον έχει κερατωσει και φωνάζε πως όπου την πετύχει θα την σκοτωσει. Συνέχεια έρχομαι αντιμέτωπη με τέτοιες κατα στάσεις σαν να με κυνηγανε. .. μικρή είχα υποστεί και εγώ βία και πιο πολύ από τον πατέρα μου..θυμάμαι πολλές φορές που μου χτυπούσε το κεφάλι στον τοίχο με δύναμη επειδή δεν τα πήγαινα καλά με τα μαθηματικά, (ακόμα δεν ξέρω ούτε να μετράω καλά καλά) με κλειδωνε στην τουαλέτα και διάφορα άλλα. Και μόνο στην σκέψη πως μπορεί κάποιος να ακουμπήσει το παιδί μου τρελαίνομαι θα τον σκοτώσω με τα ίδια μου τα χέρια εν ψυχρώ. Είναι το μόνο πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρη. Πλέον απλά περιμένω να περάσουν τα χρόνια και να αποχαιρετησω αυτόν τον απαίσιο κόσμο.
    που ηταν ο ανδρας που εδερνε την γυναικα του; στο σπιτι που ηπιες τον καφε; γιατι δεν φωναξες την αστυνομια;;;

    αν το μονο που θελεις ειναι να αποχαιρετησεις τον απαισιο κοσμο, τι τα θελεις τα παιδια; για να τα αφησεις ορφανα;
    σε εναν γιατρο να πας και να πεις τις σκεψεις σου.
    ασε τα παιδια για οταν θα αισθανεσαι αισιοδοξη για την ζωη. δεν σου φταινε σε τιπτ να λουστουνε την μαυριλα..

Similar Threads

  1. Μα... Τι θα πει ο κόσμος;;
    By olpr in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 28
    Last Post: 03-08-2016, 16:33
  2. τί θα πει ο κόσμος;
    By valor in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 28-11-2015, 17:39
  3. Replies: 4
    Last Post: 11-10-2015, 15:35
  4. Replies: 10
    Last Post: 08-12-2010, 12:17
  5. Ο κόσμος που ζούμε
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 28-02-2009, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •