Πώς κόλλησα τον ιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Πώς κόλλησα τον ιο

    Σήμερα πήρα την ομεπραζολη. Είχα ταχυπαλμιες έτσι κι αλλιώς απο το πρωι. Μετά το φαγητό με επιασε πονος αριστερά συνεχής, επαθα κρίση πανικου,καλεσα ασθενοφόρο,ήρθαν χωρίς γάντια και μάσκες, μου πηραν πιεση,ήταν στο 150/91 αριθμός ρεκορ για μένα. Εντέλει δεν ηθελα να πάω αλλά παράλληλα ενιωθα ζάλη οποτε μπηκα. Μετά όταν φτασαμε δεν ήθελα να μπω στα επειγοντα αλλά μου λένε αφού ηρθες θα μπεις. Με είδε καρδιολογος χωρίς μάσκα, μου έβγαλαν το χολτερ ,μου εκαναν καρδιογραφημα,ήταν εντάξει ,μου ειπαν να μην ξανακοψω το φάρμακο για το στομάχι και εφυγα. Και καπως έτσι κόλλησα τον κορωνοιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Και πως είσαι τοσο σιγουρος πως τον κολλησες; Σου έκαναν τεστ ή το θεωρεις θέσφατο πως επειδή πηγες νοσοκομειο τον κολλησες;

  3. #3
    Ο πόνος ήταν απ το στομάχι? Ταλαιπωρηθηκες κ σήμερα. Υπομονή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    136
    Περαστικά! Ταλαιπώρησες άδικα. Δεν υπάρχει περίπτωση. Η διασπορά στο γενικό πληθυσμο ειναι εξαιρετικά χαμηλή.
    Αλλα θέματα σε απασχολούν και θα πρέπει να εστιάσεις.
    Κατα την γνωμη μου βρες κάποιον γιατρό (μετα απο ψαξιμο!!) στην αθηνα η Θεσσαλονίκη σχετικης ειδικότητα με τα συμπτώματα σου και πάρε μια γνωμη ακόμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αντώνη ή κατάσταση μας έχει επηρεάσει όλους. Δες λίγο λογικά την όλη φάση και θα ηρεμήσεις. Είχα να μπω εδώ 1 χρόνο και κατά την διάρκεια του οποίου ταξίδεψα, ερωτεύτηκα, ήπια, χόρεψα κ.α. χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και από όταν ξεκίνησε όλο αυτό με τον ιό ένιωσα ότι ψυχοσωματικο μπορεις να φανταστείς. Ξεκίνησε με δύσπνοια τόσο έντονη που ήμουν σίγουρη ότι πέθαινα, το ξεπέρασα, γιατί σκεφτόμουν μετά από ένα σημείο οκ μάλλον ψυχοσωματικο Έλενα τσιλαρε, μετά έπαθα ορθοστατικη ταχυπαλμια και παράλληλα ένιωθα τρομερά βαριά πάλι έλεγα οκ σήκω πήγαινε για περπάτημα και ας πάνε και 200 οι παλμοί οπότε μετά από μέρες εξαφανίστηκε. Πόνοι στο στομάχι στο πάγκρεας παντού οκ ηρέμησε όλα καλα. Το ξεπέρασα. Δυστυχώς αυτό που δεν μπορώ να αποδεχτώ και δεν μπορώ να ξεπεράσω είναι οι έκτακτες που πλέον μπορεί να είναι και τρεις-τεσσερις συνεχόμενες ένα λεπτό κανονικός ρυθμός και μετά ξανά έκτακτες. Το συζητήσα ήρεμα και ωραία με τον καρδιολόγο μου είπε δεν υπάρχει κίνδυνος. Οπότε βγαίνω ασκουμαι, παθαίνω κρίσεις, νιώθω ότι πεθαίνω, έκτακτες έκτακτες συνεχώς έκτακτες αλλά τουλάχιστον προσπαθώ και εννοειται έχω αποβάλλει το ενδεχόμενο να κολλήσω τον ιό. Αν γίνει καλώς θα δούμε τότε αλλά για ποιον λόγο να προδικαζω και αγχώνομαι?
    Επειδή διαβάζω τα μυνήματα σου ένα μηνα τώρα πραγματικά θεωρώ βρίσκεσαι σε ένα παραλήρημα και δεν μπορείς να βγεις από την λουπα. Και οι υπόλοιποι εδώ μεσα επίσης τσιλαρετε λίγο γιατί τον αγχώνετε παραπάνω. Χρειάζεσαι κυρίως ψυχοθεραπεία και αντικαταθλιπτικα αγόρι μου και ύστερα παθολογους. Τέλος πάντων δεν λέω ότι δεν είναι λογικό να αγχώνεσαι, εξάλλου και εγώ τώρα κάθομαι ακίνητη με το άγχος των έκτακτων πάλι. Αλλά πραγματικά ηρέμησε λίγο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Νομισα οτι εκανες τεστ ρε. Να φορας μασκα οταν πηγαινεις στα νοσοκομεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Ειναι σίγουρο ότι κόλλησες;Έχετε κρούσματα στην περιοχή;Μήπως είναι απλά ιδέα σου;Τα συμπτώματα δεν φανερώνονται και τόσο γρήγορα σε νέους ανθρώπους..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Το θρεντ είναι προφανώς χιουμοριστικό. Δεν έκανα κανένα τεστ αλλά εικαζω ότι μετά απο όλη αυτή τη περιβιαβαση και την επικοινωνια με ιατρικό προσωπικο (μετά πηγα και στα επειγοντα της κλινικής για να δωσω το χολτερ στον γιατρό μου) σίγουρα θα κολλησα.

  9. #9
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Αντώνη ή κατάσταση μας έχει επηρεάσει όλους. Δες λίγο λογικά την όλη φάση και θα ηρεμήσεις. Είχα να μπω εδώ 1 χρόνο και κατά την διάρκεια του οποίου ταξίδεψα, ερωτεύτηκα, ήπια, χόρεψα κ.α. χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και από όταν ξεκίνησε όλο αυτό με τον ιό ένιωσα ότι ψυχοσωματικο μπορεις να φανταστείς. Ξεκίνησε με δύσπνοια τόσο έντονη που ήμουν σίγουρη ότι πέθαινα, το ξεπέρασα, γιατί σκεφτόμουν μετά από ένα σημείο οκ μάλλον ψυχοσωματικο Έλενα τσιλαρε, μετά έπαθα ορθοστατικη ταχυπαλμια και παράλληλα ένιωθα τρομερά βαριά πάλι έλεγα οκ σήκω πήγαινε για περπάτημα και ας πάνε και 200 οι παλμοί οπότε μετά από μέρες εξαφανίστηκε. Πόνοι στο στομάχι στο πάγκρεας παντού οκ ηρέμησε όλα καλα. Το ξεπέρασα. Δυστυχώς αυτό που δεν μπορώ να αποδεχτώ και δεν μπορώ να ξεπεράσω είναι οι έκτακτες που πλέον μπορεί να είναι και τρεις-τεσσερις συνεχόμενες ένα λεπτό κανονικός ρυθμός και μετά ξανά έκτακτες. Το συζητήσα ήρεμα και ωραία με τον καρδιολόγο μου είπε δεν υπάρχει κίνδυνος. Οπότε βγαίνω ασκουμαι, παθαίνω κρίσεις, νιώθω ότι πεθαίνω, έκτακτες έκτακτες συνεχώς έκτακτες αλλά τουλάχιστον προσπαθώ και εννοειται έχω αποβάλλει το ενδεχόμενο να κολλήσω τον ιό. Αν γίνει καλώς θα δούμε τότε αλλά για ποιον λόγο να προδικαζω και αγχώνομαι?
    Επειδή διαβάζω τα μυνήματα σου ένα μηνα τώρα πραγματικά θεωρώ βρίσκεσαι σε ένα παραλήρημα και δεν μπορείς να βγεις από την λουπα. Και οι υπόλοιποι εδώ μεσα επίσης τσιλαρετε λίγο γιατί τον αγχώνετε παραπάνω. Χρειάζεσαι κυρίως ψυχοθεραπεία και αντικαταθλιπτικα αγόρι μου και ύστερα παθολογους. Τέλος πάντων δεν λέω ότι δεν είναι λογικό να αγχώνεσαι, εξάλλου και εγώ τώρα κάθομαι ακίνητη με το άγχος των έκτακτων πάλι. Αλλά πραγματικά ηρέμησε λίγο...
    Από περυσι βλεπεις άλλαξαν πολλα. Περυσι ήμουν βραδυκαρδικος. Το ζολοφτ στη δόση που θελει να το παρω ο ψυχίατρος θα μου αυξήσει κι άλλο τους παλμους. Απλως θα με κανει να λέω "ε και τι πειράζει" μέχρι να ταβλιαστω κάτω

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Περαστικά! Ταλαιπώρησες άδικα. Δεν υπάρχει περίπτωση. Η διασπορά στο γενικό πληθυσμο ειναι εξαιρετικά χαμηλή.
    Αλλα θέματα σε απασχολούν και θα πρέπει να εστιάσεις.
    Κατα την γνωμη μου βρες κάποιον γιατρό (μετα απο ψαξιμο!!) στην αθηνα η Θεσσαλονίκη σχετικης ειδικότητα με τα συμπτώματα σου και πάρε μια γνωμη ακόμα.
    O εδώ γιατρός μου θέλει να με παραπεμψει σε αιματολογο στην Αθήνα λογω της αναιμίας,αλλά αυτή την εποχη είναι αδύνατο. Δεν ξέρω κι εγώ τι να κάνω, ίσως να δω καποιον ειδικό για αυτοανοσα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Από περυσι βλεπεις άλλαξαν πολλα. Περυσι ήμουν βραδυκαρδικος. Το ζολοφτ στη δόση που θελει να το παρω ο ψυχίατρος θα μου αυξήσει κι άλλο τους παλμους. Απλως θα με κανει να λέω "ε και τι πειράζει" μέχρι να ταβλιαστω κάτω
    Το ξέρω ρε συ Αντώνη. Μιλούσαμε πέρυσι. Το άγχος αλλάζει συνεχώς τα πάντα όσο το αφήνουμε να ελέγχει την καθημερινότητα μας. Τρεις φορές έχω υποτροπιάσει και τις τρεις βιώνω διαφορετικά πράγματα. Εγώ εμπιστεύομαι το αντικαταθλιπτικο και του δίνω το χρόνο που χρειάζεται να δράσει. Το πρώτο διάστημα των 20 ημερών όλα είναι πολύ χειρότερα. Αλλά μετά είσαι σαν καινούριος. Το μόνο κακο είναι ότι αν και λαντοζ εμένα ρίχνουν τον μεταβολισμό μου και παίρνω κιλά.
    Δώσε τους κι εσύ μια ευκαιρία και εάν σε δύο μήνες δεν νιώσεις καλά τότε άστο τι να πω. Το θέμα είναι να σταματήσεις να ασχολείσαι με μελανιές, γρατσουνιές κτλ και όλα θα ναι καλύτερα. Όπως επίσης και να σταματήσεις να ασχολείσαι με τον ιό. Έτσι την πάτησα αυτή την φορά. Κόλλησα γρίπη ακριβώς την περίοδο που είχαν αρχίσει να εμφανίζονται τα κρούσματα στην Αθήνα δεν μου έκαναν το τεστ και μετα μου έγινε εμμονή. Και να μαι πάλι....

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Δεν διαφωνω, αλλα δεν προκαλειται απο άγχος η ορθοστατικη. Δεν εχει καμια σχεση με αγχος,ειναι υπαρκτο συνδρομο και μπορει να εχει και σοβαρες υποκειμενες αιτιες. Το θεμα ειναι η ειρωνια του να τυχει αυτο στον νουμερο ενα καρδιοφοβικο δηλαδη εμενα. Αλλα τι να γινει. Το έχουν διαπιστώσει τοσοι γιατροί. Εχω αναιμία ,κώφωση και αλλα που δεν εχουν καμία σχέση με αγχος. Εγω ξέρω να αναγνωριζω το άγχος στον εαυτό μου. Σήμερα είχα μια ξεκαθαρη κρίση πανικου. Διαφέρει απο το να είμαι χαλαρος στον κηπο μου και επειδή ξεχορταριαζω να πανε 160 οι παλμοι μου λόγω της ορθοστατικης.


    Τους έχω δώσει ευκαιρία, δεν αντιλεγω ότι θα με βοηθήσουν μακροπροθεσμα στο ψυχολογικό κομμάτι, το θέμα είναι τι γινεται με το σωματικό κομμάτι,γιατί προφανως πρεπει να αντιμετωπιστουν καποια θεματα. Ούτε καν με τους αναστολείς που μου έγραψε ο καρδιολογος δεν είμαι πληρως ευχαριστημένος γιατί απλως καλυπτουν το πρόβλημα,το θέμα είναι να βρω γιατί έχω αυτά τα θέματα στον οργανισμό μου. Δυστυχώς οι χρόνιες ασθένειες θέλουν και χρόνο να διαγνωστουν+το στίγμα που αντιμετωπιζω επειδη παράλληλα πασχω απο ψυχική νόσο.

    Με τον ιό δεν αγχωνομαι καθόλου. Αν και δεν θέλω να τον κολλησω προφανως γιατί σίγουρα θα είναι μοιραίος σε μενα. Το θέμα ήταν σατυρικό γιατί την τελευταία εβδομάδα έχω δει όλον τον ιατρικό συλλογο παλι και ναι, δεν ειναι ο,τι καλύτερο να έχεις επαφες με γιατρούς αυτό το διάστημα. Και στο νοσοκομείο κυκλοφορεί ο ιός δυστυχώς,ένας που νοσηλευόταν τον κόλλησε μέσα.

  13. #13
    Αντώνη με όλο τ θάρρος αν έβρισκες μια δουλίτσα για τν χειμώνα θα ήταν πιστεύω οτ πρέπει, μακριά από τ οικογενειακό σου περιβάλλον, γτ καλή η συγγραφή κτλ αλλά τ μυαλό σου στριφογυρναει εκεί. Κατανοητό οτ έχεις συμπτώματα κτλ αλλά θα ς φας τα πιο παραγωγικά σου χρόνια μέσα στο άγχος γτ το τι έχεις? Θα πάρεις τα φάρμακα θα μειωθούν οι παλμοί κ όλα καλά. Άστο κ λίγο στη τύχη του κ χαλάρωσε. Χάχα τα λέω για να τα ακούσω κ γω.

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Είχα βρει δουλειά και μάλιστα δουλειά που μου άρεσε και απο συγγραφικής πλευρας (κρουπιερης στο καζίνο) αλλά εντέλει δεν πήγα γιατί δεν θα αντεχα το οκταωρο +να ταιζω τα γατια. Ισως αν παιρνω τα φάρμακα να μπορω. Και τώρα γενικά έχω δραστήρια μέρα, αλλλα όχι οπως παλια.

    Πριν την ορθοστατικη παντως,όταν είχα απλως καρδιοφοβια,με βοήθησαν πολυ καποια συμπληρωματα με μαγνήσιο. Δοκίμασε μηπως βοηθηθεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είχα βρει δουλειά και μάλιστα δουλειά που μου άρεσε και απο συγγραφικής πλευρας (κρουπιερης στο καζίνο) αλλά εντέλει δεν πήγα γιατί δεν θα αντεχα το οκταωρο +να ταιζω τα γατια. Ισως αν παιρνω τα φάρμακα να μπορω. Και τώρα γενικά έχω δραστήρια μέρα, αλλλα όχι οπως παλια.

    Πριν την ορθοστατικη παντως,όταν είχα απλως καρδιοφοβια,με βοήθησαν πολυ καποια συμπληρωματα με μαγνήσιο. Δοκίμασε μηπως βοηθηθεις.
    Για αυτοάνοσα, αγγειιτιδες, νευρολογικά στο Αιγινητειο κλεισε ραντεβού. Είναι πανεπιστημιακο και κορυφή για τέτοια και δημόσιο. Εκει δεν εχει και κορωνοπαθεις.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κονδυλώματα hpv στο test pap κόλλησα;
    By loukoumaki887 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 27-09-2020, 22:12
  2. Κολλησα!
    By -wow- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 25
    Last Post: 15-01-2013, 22:06
  3. Κόλλησα με τον καθηγητή μου
    By asimenia22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-2011, 01:44
  4. ΠΑΛΙ ΚΟΛΛΗΣΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ...
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 05-01-2010, 21:03
  5. ΚΟΛΛΗΣΑ!!!
    By lesnataxasoume? in forum Παχυσαρκία
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-2008, 15:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •