Πως βρίσκω τον εαυτό μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24

    Πως βρίσκω τον εαυτό μου;

    Γεια σας και πάλι φίλοι μου. Μια ακόμα απορία που μου ήρθε είναι ποιος είμαι; Και δεν έχω την απάντηση σε αυτό. Οπότε πως βρίσκω τον εαυτό μου; Ποιος είμαι; Τι σημαίνει; Με παράδειγμα παρακαλώ!

  2. #2
    george1520
    Guest
    Ποιος είσαι πραγματικά ή ποιος έγινες επειδή έζησες κάποιες καταστάσεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ποιος είσαι πραγματικά ή ποιος έγινες επειδή έζησες κάποιες καταστάσεις?
    Ακόμα δε μπορώ να το καταλάβω..

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Ακόμα δε μπορώ να το καταλάβω..
    Η συμπεριφορά μας και πως καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα έχει να κάνει με τις εμπειρίες μας.. Το ποιος είσαι πραγματικά θα το βρεις μόνο όταν γνωρίσεις τον εαυτό σου (με την βοήθεια του ψυχολόγου).

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Η συμπεριφορά μας και πως καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα έχει να κάνει με τις εμπειρίες μας.. Το ποιος είσαι πραγματικά θα το βρεις μόνο όταν γνωρίσεις τον εαυτό σου (με την βοήθεια του ψυχολόγου).
    Αν ρωτούσα εσένα ποιος είσαι, τι θα μου απαντούσες;

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Αν ρωτούσα εσένα ποιος είσαι, τι θα μου απαντούσες;
    Ποιος είμαι?? Χμ.. Θα σου πω ποιος ήμουν πριν από την ψυχοθεραπεία και ποιος θέλω να γίνω με το τέλος της. Ήμουν ένας σκληρός, απόλυτος άνθρωπος που νευρίαζε με το παραμικρό και θέλω όλα αυτά να τα μειώσω ή να τα αποβάλλω.. Να γίνω δηλαδή η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μου. Αυτός που θα γινόμουν ε αν δεν ζούσα κάποιες άσχημες καταστάσεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ποιος είμαι?? Χμ.. Θα σου πω ποιος ήμουν πριν από την ψυχοθεραπεία και ποιος θέλω να γίνω με το τέλος της. Ήμουν ένας σκληρός, απόλυτος άνθρωπος που νευρίαζε με το παραμικρό και θέλω όλα αυτά να τα μειώσω ή να τα αποβάλλω.. Να γίνω δηλαδή η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μου. Αυτός που θα γινόμουν ε αν δεν ζούσα κάποιες άσχημες καταστάσεις.
    Απ΄ότι καταλαβαίνω ούτε εσύ ξέρεις..

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Απ΄ότι καταλαβαίνω ούτε εσύ ξέρεις..
    Αυτό κατάλαβες?
    Ίσως αν κάνεις πιο συγκεκριμένη την ερώτηση σου να πάρεις και την απάντηση που περιμένεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αυτό κατάλαβες?
    Ίσως αν κάνεις πιο συγκεκριμένη την ερώτηση σου να πάρεις και την απάντηση που περιμένεις.
    Η ερώτηση μου ήταν συγκεκριμένη. Αλλά ας ξαναρωτήσω. Ποιος είσαι; Δεν εννοώ το όνομα, το ξέρω ότι είσαι άνθρωπος, απ΄το όνομα άντρας. Ψυχολογικά ποιος είσαι. Αν μου πεις αυτό κι αυτό "είμαι αυτό, είμαι αυτός", ίσως τελικά πιάσω το νόημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Γεια σας και πάλι φίλοι μου. Μια ακόμα απορία που μου ήρθε είναι ποιος είμαι; Και δεν έχω την απάντηση σε αυτό. Οπότε πως βρίσκω τον εαυτό μου; Ποιος είμαι; Τι σημαίνει; Με παράδειγμα παρακαλώ!
    Ο καθένας μας είναι "αυτά που βίωσε"..Δηλαδή οι εμπειρίες μας..Όποιος έζησε φυσιολογική παιδική ηλικία είναι και άνθρωπος με υψηλή αυτοεκτίμηση, και πάει λέγοντας...
    Όποιος καταρρακωθηκε και κρίθηκε εννοείται ότι δεν αγαπάει τον εαυτό του..
    Αλλά συνήθως πιστεύουμε ότι ξέρουμε τον εαυτό μας..Αυτό που βλέπουμε..
    Πραγματικά τον εαυτό σου θα τον βρεις μόνο με ψυχοθεραπεία...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ο καθένας μας είναι "αυτά που βίωσε"..Δηλαδή οι εμπειρίες μας..Όποιος έζησε φυσιολογική παιδική ηλικία είναι και άνθρωπος με υψηλή αυτοεκτίμηση, και πάει λέγοντας...
    Όποιος καταρρακωθηκε και κρίθηκε εννοείται ότι δεν αγαπάει τον εαυτό του..
    Αλλά συνήθως πιστεύουμε ότι ξέρουμε τον εαυτό μας..Αυτό που βλέπουμε..
    Πραγματικά τον εαυτό σου θα τον βρεις μόνο με ψυχοθεραπεία...
    Δυστυχώς δεν απαντάτε στην ερώτηση μου. Έρχομαι και σε ρωτάω. Ποια είσαι; Δεν εννοώ το όνομα, το ξέρω ότι είσαι άνθρωπος, απ΄το όνομα γυναίκα. Ψυχολογικά ποια είσαι. Αν μου πεις αυτό κι αυτό "είμαι αυτό, είμαι αυτός", ίσως τελικά πιάσω το νόημα.

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Δυστυχώς δεν απαντάτε στην ερώτηση μου. Έρχομαι και σε ρωτάω. Ποια είσαι; Δεν εννοώ το όνομα, το ξέρω ότι είσαι άνθρωπος, απ΄το όνομα γυναίκα. Ψυχολογικά ποια είσαι. Αν μου πεις αυτό κι αυτό "είμαι αυτό, είμαι αυτός", ίσως τελικά πιάσω το νόημα.
    Το ποια είσαι με το ψυχολογικά δεν συμβαδίζουν.

    Είμαι ο Γιώργος έχω εκατό ελαττώματα, η ψυχολογια μου μια είναι στα πάνω της μια είναι στα κάτω της και είμαι καλά.. Ε???

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το ποια είσαι με το ψυχολογικά δεν συμβαδίζουν.

    Είμαι ο Γιώργος έχω εκατό ελαττώματα, η ψυχολογια μου μια είναι στα πάνω της μια είναι στα κάτω της και είμαι καλά.. Ε???
    Παιδιά μόνοι σας μιλάτε για ψυχολογικά. Μπορεί και να 'ναι ψυχολογικά. Αλλά όταν δεν ξέρεις την απάντηση σε μια ερώτηση που συναντάς, πως μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου; Η λύση στα προβλήματα ξεκινά από τη ρίζα. Εμένα αυτή η ρίζα είναι ότι δε γνωρίζω την απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Όταν πάρω την απάντηση, τότε θα μπορώ να πω για τον εαυτό μου ότι χρειάζομαι βοήθεια από ειδικό.

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Παιδιά μόνοι σας μιλάτε για ψυχολογικά. Μπορεί και να 'ναι ψυχολογικά. Αλλά όταν δεν ξέρεις την απάντηση σε μια ερώτηση που συναντάς, πως μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου;
    Το αν μπορεί κάποιος να απαντήσει στην ερώτηση που κάνεις εξαρτάται από το τι θες να ακούσεις.. Προφανώς θες να ακούσεις κάτι συγκεκριμένο, αυτό δεν σημαίνει ότι οι απαντήσεις μας είναι λάθος.

    Τι θες να μάθεις για τον εαυτό σου? Τον χαρακτήρα σου? Τα θετικά σου? Τα αρνητικά σου? Για να μπορείς να βρεις απαντήσεις πρέπει να κάνεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις και να ρωτήσεις τον εαυτό σου, ίσως γιαυτό κάπου τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Δυστυχώς δεν απαντάτε στην ερώτηση μου. Έρχομαι και σε ρωτάω. Ποια είσαι; Δεν εννοώ το όνομα, το ξέρω ότι είσαι άνθρωπος, απ΄το όνομα γυναίκα. Ψυχολογικά ποια είσαι. Αν μου πεις αυτό κι αυτό "είμαι αυτό, είμαι αυτός", ίσως τελικά πιάσω το νόημα.
    Για να καταλάβεις αυτό που σου είπα (δεν ξέρω αν θα σε καλύψει σαν απάντηση) θα σου πω ένα παράδειγμα..
    Εγώ είμαι ένας άνθρωπος που τα βλέπει όλα μαύρα..Δεν ελπίζω τίποτα για να μην απογοητευτω..Δεν κάνω όνειρα επίσης για να μην απογοητευτω, γιατί πιστεύω ότι με την γκαντεμιά που με δέρνει όλα θα πάνε στραβά..Ο αγαπημένος μου καιρός είναι ο βροχερός και το αγαπημένο μου χρώμα είναι το γκρι..Δεν μου αρέσει τίποτα πάνω μου και δεν κάνω τίποτα σωστά..Είμαι ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΌΣ ΆΝΘΡΩΠΟΣ..Αυτά βλέπω εγώ...

    Οι γύρω μου βλέπουν τα άκρως αντίθετα από αυτά που είπα πιο πάνω..Γιατί δεν έζησαν αυτά που έζησα και δεν κουβάλησαν το σταυρό μου (και ούτε εγώ το δικό τους)...

    Οπότε ΠΙΣΤΕΎΟΥΜΕ ότι ξέρουμε τον εαυτό μας..Τον εαυτό που χτίστηκε με βάση τα όσα ζήσαμε..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι σημαίνει "τα βρίσκω με τον εαυτό μου και αγαπώ τον εαυτό μου";
    By Steve_94 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 3
    Last Post: 19-04-2020, 18:17
  2. Δε βρισκω νοημα στη ζωη μου.
    By solkots in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 30-03-2015, 19:52
  3. Καλώς σας βρίσκω!
    By Μαντζουράνα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 79
    Last Post: 30-12-2014, 16:19
  4. Καλώς σας βρίσκω!
    By Μαντζουράνα_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 21
    Last Post: 08-04-2014, 19:01
  5. Καλως σας βρίσκω
    By skg in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2009, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •