Πως βρίσκω τον εαυτό μου; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Για να καταλάβεις αυτό που σου είπα (δεν ξέρω αν θα σε καλύψει σαν απάντηση) θα σου πω ένα παράδειγμα..
    Εγώ είμαι ένας άνθρωπος που τα βλέπει όλα μαύρα..Δεν ελπίζω τίποτα για να μην απογοητευτω..Δεν κάνω όνειρα επίσης για να μην απογοητευτω, γιατί πιστεύω ότι με την γκαντεμιά που με δέρνει όλα θα πάνε στραβά..Ο αγαπημένος μου καιρός είναι ο βροχερός και το αγαπημένο μου χρώμα είναι το γκρι..Δεν μου αρέσει τίποτα πάνω μου και δεν κάνω τίποτα σωστά..Είμαι ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΌΣ ΆΝΘΡΩΠΟΣ..Αυτά βλέπω εγώ...

    Οι γύρω μου βλέπουν τα άκρως αντίθετα από αυτά που είπα πιο πάνω..Γιατί δεν έζησαν αυτά που έζησα και δεν κουβάλησαν το σταυρό μου (και ούτε εγώ το δικό τους)...

    Οπότε ΠΙΣΤΕΎΟΥΜΕ ότι ξέρουμε τον εαυτό μας..Τον εαυτό που χτίστηκε με βάση τα όσα ζήσαμε..
    Άρα απ΄ότι κατάλαβα, είμαστε τα χαρακτηριστικά μας. Οπότε αν με ρωτήσεις κάποιος ποιος είσαι θα του απαντήσω πχ ευγενικός;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Παιδιά μόνοι σας μιλάτε για ψυχολογικά. Μπορεί και να 'ναι ψυχολογικά. Αλλά όταν δεν ξέρεις την απάντηση σε μια ερώτηση που συναντάς, πως μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου; Η λύση στα προβλήματα ξεκινά από τη ρίζα. Εμένα αυτή η ρίζα είναι ότι δε γνωρίζω την απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Όταν πάρω την απάντηση, τότε θα μπορώ να πω για τον εαυτό μου ότι χρειάζομαι βοήθεια από ειδικό.
    Μα λες ότι για να πιστέψεις ότι χρειάζεσαι ειδικό πρέπει να βρεις την απάντηση που βρίσκεται στην ρίζα και να λυθεί το πρόβλημα..Αλλά την ρίζα χωρίς ειδικό δεν μπορείς να την βρεις..Αν υπάρχει πιθανότητα μία στο εκατομμύριο να την βρεις χωρίς βοήθεια, αυτό θα γίνει (αν γίνει) μόνο αν βάλεις κάτω όλη σου την ζωή και την "μελετήσεις" καλά...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #18
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Άρα απ΄ότι κατάλαβα, είμαστε τα χαρακτηριστικά μας. Οπότε αν με ρωτήσεις κάποιος ποιος είσαι θα του απαντήσω πχ ευγενικός;
    Η ερώτηση σου θα πρέπει να είναι πιο συγκεκριμένη για να πάρεις πληροφορίες από τον αλλον. Πως θα περιεγραφες τον χαρακτήρα σου;
    Στοιχεία του χαρακτήρα μου σου είπα πιο πάνω.

    Περιέγραψε μας τον χαρακτήρα σου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Άρα απ΄ότι κατάλαβα, είμαστε τα χαρακτηριστικά μας. Οπότε αν με ρωτήσεις κάποιος ποιος είσαι θα του απαντήσω πχ ευγενικός;
    Ευγενική είμαι και εγώ..Αλλά δεν σου είπα αυτό..
    Το ευγενικός ή αγενείς είναι απλά ένα περιτύλιγμα..Ρώτησες ψυχολογικα ποιοί είμαστε...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Να περιγράψω τον χαρακτήρα μου ε; Θα έλεγα ότι είμαι ευγενικός, ήρεμος, καλοσυνάτος, πάντα προσπαθώ να βοηθώ τους άλλους. Τίμιος, έντιμος, ειλικρινής, συναισθηματικός. Από αρνητικά θα πω το μεγαλύτερο μου που από εκεί πηγάζουν όλα τα αρνητικά μου και αυτό είναι ότι θέλω την αποδοχή του κόσμου. Όχι για να νιώσω κάποιος και να το παίζω κάποιος, αλλά είναι αυτό που δεν έχω εκλάβει ποτέ. Οπότε πολλές φορές κάνω βλακείες, προσπαθώ να εντυπωσιάζω και να γίνομαι ο αρχηγός κάνοντας το δικό μου. Και επίσης είμαι μηδενιστής. Θέλω να περνά (συνήθως) το δικό μου, και πολλές φορές κάνω σαν χαζός επειδή έχω δίκιο και την ανάγκη να δικαιωθώ γι' αυτό.

  6. #21
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Να περιγράψω τον χαρακτήρα μου ε; Θα έλεγα ότι είμαι ευγενικός, ήρεμος, καλοσυνάτος, πάντα προσπαθώ να βοηθώ τους άλλους. Τίμιος, έντιμος, ειλικρινής, συναισθηματικός. Από αρνητικά θα πω το μεγαλύτερο μου που από εκεί πηγάζουν όλα τα αρνητικά μου και αυτό είναι ότι θέλω την αποδοχή του κόσμου. Όχι για να νιώσω κάποιος και να το παίζω κάποιος, αλλά είναι αυτό που δεν έχω εκλάβει ποτέ. Οπότε πολλές φορές κάνω βλακείες, προσπαθώ να εντυπωσιάζω και να γίνομαι ο αρχηγός κάνοντας το δικό μου. Και επίσης είμαι μηδενιστής. Θέλω να περνά (συνήθως) το δικό μου, και πολλές φορές κάνω σαν χαζός επειδή έχω δίκιο και την ανάγκη να δικαιωθώ γι' αυτό.
    Είδες τελικά που ξέρεις ποιος είσαι? Θες να αλλάξεις, να γίνεις καλύτερος? Έχεις σκεφτεί ποτέ ποια - ποιες μπορεί να είναι οι αιτία-ες που φέρεσαι έτσι?

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Είδες τελικά που ξέρεις ποιος είσαι? Θες να αλλάξεις, να γίνεις καλύτερος? Έχεις σκεφτεί ποτέ ποια - ποιες μπορεί να είναι οι αιτία-ες που φέρεσαι έτσι?
    Άρα είμαι αυτά που με χαρακτηρίζουν;

  8. #23
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Άρα είμαι αυτά που με χαρακτηρίζουν;
    Τι ακριβώς ψάχνεις?? Γενικά γιατί το αναλύεις τόσο.. Σου ζήτησα να μου περιγράψεις τον εαυτό σου όπως τον βλέπεις εσύ και όχι οι άλλοι.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι ακριβώς ψάχνεις?? Γενικά γιατί το αναλύεις τόσο.. Σου ζήτησα να μου περιγράψεις τον εαυτό σου όπως τον βλέπεις εσύ και όχι οι άλλοι.
    Αυτό έκανα. Το ψάχνω γιατί δεν έχω καταλάβει τι απαντάμε σε αυτή την ερώτηση.

  10. #25
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Steve_94 View Post
    Αυτό έκανα. Το ψάχνω γιατί δεν έχω καταλάβει τι απαντάμε σε αυτή την ερώτηση.
    Ποιος σου έκανε αυτή την ερώτηση? Ή την κάνεις εσύ στον εαυτό σου?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Είσαι αυτά που κάνεις στη ζωη σου.
    Α. ειμαι ο τάδε, ειμαι υπαλληλος στη ταδε εταιρία, παντρεμένος με 2 παιδιά, έχω τα ταδε χόμπυ, έχω 2-3 φιλους, πηγαίνω σινεμά, εκδρομές, αγαπώ τους ανθρώπους μου και είμαι ικανοποιημένος και ευτυχισμένος από τη ζωή μου.

    Β. είμαι ταδε έχω μια δουλειά που δε μ αρέσει, βαριέμαι το έξω και τις βολτες, φίλο δεν έχω, σχέση όλο προβληματα και γενικώς απογοητευμένος με την ζωή μου.

    Αυτός είναι ο μόνος τρόπος να περιγράψεις σε κάποιον ποιος είσαι την δεδομένη στιγμή και όχι γενικά, γιατί μπορεί να πσραμεινεις σχετικα ο ίδιος, αλλά το πιο πιθανό να αλλάζεις από λίγο έως παρά πολύ. Πχ να σου πω τώρα ότι είμαι ο Α και μετά από 10 χρόνια ότι είμαι ο Β από τα οποία μπορείς να καταλάβεις και την ψυχολογική κατάσταση που βρίσκομαι και το ποιος είμαι από το πως κατέληξα σε αυτή.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ποιος σου έκανε αυτή την ερώτηση? Ή την κάνεις εσύ στον εαυτό σου?
    Εγώ στον εαυτό μου.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Είσαι αυτά που κάνεις στη ζωη σου.
    Α. ειμαι ο τάδε, ειμαι υπαλληλος στη ταδε εταιρία, παντρεμένος με 2 παιδιά, έχω τα ταδε χόμπυ, έχω 2-3 φιλους, πηγαίνω σινεμά, εκδρομές, αγαπώ τους ανθρώπους μου και είμαι ικανοποιημένος και ευτυχισμένος από τη ζωή μου.

    Β. είμαι ταδε έχω μια δουλειά που δε μ αρέσει, βαριέμαι το έξω και τις βολτες, φίλο δεν έχω, σχέση όλο προβληματα και γενικώς απογοητευμένος με την ζωή μου.


    Αυτός είναι ο μόνος τρόπος να περιγράψεις σε κάποιον ποιος είσαι την δεδομένη στιγμή και όχι γενικά, γιατί μπορεί να πσραμεινεις σχετικα ο ίδιος, αλλά το πιο πιθανό να αλλάζεις από λίγο έως παρά πολύ. Πχ να σου πω τώρα ότι είμαι ο Α και μετά από 10 χρόνια ότι είμαι ο Β από τα οποία μπορείς να καταλάβεις και την ψυχολογική κατάσταση που βρίσκομαι και το ποιος είμαι από το πως κατέληξα σε αυτή.


    Άρα όπως έγραψα παραπάνω, τα χαρακτηριστικά μου.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τι σημαίνει "τα βρίσκω με τον εαυτό μου και αγαπώ τον εαυτό μου";
    By Steve_94 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 3
    Last Post: 19-04-2020, 19:17
  2. Δε βρισκω νοημα στη ζωη μου.
    By solkots in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 30-03-2015, 20:52
  3. Καλώς σας βρίσκω!
    By Μαντζουράνα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 79
    Last Post: 30-12-2014, 17:19
  4. Καλώς σας βρίσκω!
    By Μαντζουράνα_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 21
    Last Post: 08-04-2014, 20:01
  5. Καλως σας βρίσκω
    By skg in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2009, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •