Κάνω παρορμητικά πράγματα που μετανιώνω - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 14 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 204
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δηλαδή δεν γνωρίζεις ότι η δραματική που ονομάζεται και οιστριονική διαταραχή προσωπικότητας ανήκει στο πλέγμα Β των διαταραχών προσωπικότητας στην οποία ανήκουν επίσης η Ναρκισσιστική, η οριακή και η αντικοινωνική, και μοιράζονται πολλά κοινά μεταξύ τους???
    Ακριβώς για να μη λέμε ότι θέλουμε
    Τώρα το διάβασα αλλά δεν σημαίνει ότι τα έχω όλα αυτά ταυτόχρονα. Είπα πως έχω μαι δραματική διαταραχή αλλά τα υπόλοιπα δεν τα έχω. Και γιατί πρέπει να το γνωρίζω; δεν έκατσα ποτέ να τα ψάξω τοοσο πολυ.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Άρα είχες μια περίοδο της ζωής σου που αγαπούσες τον εαυτό σου έτσι όπως είναι χωρίς να έχεις ανάγκη να το κάνει ο άλλος για σένα..
    Ήσουν ήρεμη?? Ένιωθες αυτό το συνεχομενο άγχος μην κάνεις λάθος, να αρέσεις, να περιμένεις να ακούσεις θετικά σχόλια για σενα, για την εμφάνιση σου κτλ?
    Όχι καμία σχέση ήμουν μια χαρά με τον εαυτό μου απλά ένιωθα μόνη στο ερωτικό κομμάτι δλδ είχα την ανάγκη να έχω κάποιον δίπλα μου αλλά έλεγα ότι κάποια στιγμή θα έρθει, άγχος δεν είχα για τίποτα ούτε ανασφάλειες είχα, ένιωθα πως ξέρω ποια είμαι και τι κάνω. Ήμουν μια χαρά απλά στεναχωριομουν που δεν είχα σχέση αλλά δεν είχα ανάγκη επιβεβαιώσης τότε.

  3. #48
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Όχι καμία σχέση ήμουν μια χαρά με τον εαυτό μου απλά ένιωθα μόνη στο ερωτικό κομμάτι δλδ είχα την ανάγκη να έχω κάποιον δίπλα μου αλλά έλεγα ότι κάποια στιγμή θα έρθει, άγχος δεν είχα για τίποτα ούτε ανασφάλειες είχα, ένιωθα πως ξέρω ποια είμαι και τι κάνω. Ήμουν μια χαρά απλά στεναχωριομουν που δεν είχα σχέση αλλά δεν είχα ανάγκη επιβεβαιώσης τότε.
    Οπότε έρχεσαι στα λόγια μου.. Είδες πόσο όμορφη είναι η ζωή οταν δεν περιμένεις από τους άλλους την αποδοχή, την σημασία? Ότι είσαι πιο ήρεμη όταν εσύ αγαπάς τον εαυτό σου όπως είσαι χωρίς να είσαι συνέχεια με το άγχος αν αρέσεις? Όταν είμαστε καλά με εμάς τότε μπορούμε να είμαστε ήρεμοι και σε μια σχέση χωρίς να κοιτάμε δεξιά κι αριστερά, χωρίς να ανεχόμαστε να κοιτάει ο άλλος δεξιά κι αριστερά και χωρίς να κρεμομαστε από τα χείλη του άλλου. Δεν ξέρω ποιος σε έκανε να μην αγαπάς αυτό που είσαι, δεν ξέρω αν σε έκρινε ποτέ κάποιος αυστηρά, αν σε μείωνε, αν δεν ήταν ποτέ αρκετό αυτό που του έδινες αλλά είναι καλό να δουλέψεις αυτό το κομμάτι της αποδοχής (απόρριψης) γιατί ότι και να κάνεις πάντα θα θες κι άλλο κι άλλο και πότε δεν θα είσαι ικανοποιημένη.
    Κι όλο αυτό είναι άδικο για τον άνθρωπο που είναι - θα είναι δίπλα σου και ταλαιπωρία για σένα την ίδια.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δηλαδή δεν γνωρίζεις ότι η δραματική που ονομάζεται και οιστριονική διαταραχή προσωπικότητας ανήκει στο πλέγμα Β των διαταραχών προσωπικότητας στην οποία ανήκουν επίσης η Ναρκισσιστική, η οριακή και η αντικοινωνική, και μοιράζονται πολλά κοινά μεταξύ τους???
    Ακριβώς για να μη λέμε ότι θέλουμε
    Υπαρχει ενα πραγμα που δε μοιραζονται ομως: οι αλλες τρεις διαταραχες ανηκουν στη γενικοτερη κατηγορια των οριακων οργανωσεων προσωπικοτητας. Η δραματικη, οχι.


    (Ακριβως, για να μη λεμε ο,τι θελουμε.)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Α, κι επισης στην κατηγορια Β ανηκουν οι διαταραχες οι λεγομενες... δραματικες (κυριολεκτικα ετσι λεγεται, εχει και ονομασια περα απο μυστηριωδες γραμμα) που γενικα βασιζονται στην εξωτερικευση και την αναζητηση προσοχης. Εφοσον η θεματοθετρια χρησιμοποιησε η ιδια τη λεξη "δραματικη" ως ενδεχομενη διαγνωση για το προβλημα της, αναρωτιεμαι πραγματικα τι σκοπο εξυπηρετει η επιχειρουμενη προσπαθεια συνδεσης του με τοσο βαριες διαταραχες οπως η ναρκισσιστικη, η ακομα κι η οριακη...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Α, κι επισης στην κατηγορια Β ανηκουν οι διαταραχες οι λεγομενες... δραματικες (κυριολεκτικα ετσι λεγεται, εχει και ονομασια περα απο μυστηριωδες γραμμα) που γενικα βασιζονται στην εξωτερικευση και την αναζητηση προσοχης. Εφοσον η θεματοθετρια χρησιμοποιησε η ιδια τη λεξη "δραματικη" ως ενδεχομενη διαγνωση για το προβλημα της, αναρωτιεμαι πραγματικα τι σκοπο εξυπηρετει η επιχειρουμενη προσπαθεια συνδεσης του με τοσο βαριες διαταραχες οπως η ναρκισσιστικη, η ακομα κι η οριακη...
    Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ διότι έχω φίλη με οριακή διαταραχή και δεν έχει καμία σχέση με εμένα επίσης και με ναρκισσιστικη και επίσης καμία σχέση και η αντικοινωνική έχει πολύ άσχημες συμπεριφορές βίαιες κτλ εγώ δεν έχω τπτ από αυτά μπορεί κάποια μικρά κομμάτια τις ναρκισσιστικης να έχω γιατί μοιάζουν με τη δραματική αλλά με οριακή και αντικοινωνική δενε χω τίποτα κοινο.

  7. #52

  8. #53

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Α, κι επισης στην κατηγορια Β ανηκουν οι διαταραχες οι λεγομενες... δραματικες (κυριολεκτικα ετσι λεγεται, εχει και ονομασια περα απο μυστηριωδες γραμμα) που γενικα βασιζονται στην εξωτερικευση και την αναζητηση προσοχης. Εφοσον η θεματοθετρια χρησιμοποιησε η ιδια τη λεξη "δραματικη" ως ενδεχομενη διαγνωση για το προβλημα της, αναρωτιεμαι πραγματικα τι σκοπο εξυπηρετει η επιχειρουμενη προσπαθεια συνδεσης του με τοσο βαριες διαταραχες οπως η ναρκισσιστικη, η ακομα κι η οριακη...
    Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη μπούρδα. Το να θεωρείς ότι η οιστριονική διαταραχή ειναι μία αθώα διαταραχή που δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση με τις υπόλοιπες "βαριές" διαταραχές του Β πλέγματος, εκφράζει απλούστατα το πόσο άσχετος είσαι. Επίσης θεωρώ ότι ειναι ξεκάθαρη η προσωπική επίθεση που εμπεριέχει το παραπάνω μυν ως προς εμένα " αναρωτιεμαι πραγματικα τι σκοπο εξυπηρετει η επιχειρουμενη προσπαθεια συνδεσης του με τοσο βαριες διαταραχες οπως η ναρκισσιστικη, η ακομα κι η οριακη... "

    εισαι αστείος

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη μπούρδα. Το να θεωρείς ότι η οιστριονική διαταραχή ειναι μία αθώα διαταραχή που δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση με τις υπόλοιπες "βαριές" διαταραχές του Β πλέγματος, εκφράζει απλούστατα το πόσο άσχετος είσαι. Επίσης θεωρώ ότι ειναι ξεκάθαρη η προσωπική επίθεση που εμπεριέχει το παραπάνω μυν ως προς εμένα " αναρωτιεμαι πραγματικα τι σκοπο εξυπηρετει η επιχειρουμενη προσπαθεια συνδεσης του με τοσο βαριες διαταραχες οπως η ναρκισσιστικη, η ακομα κι η οριακη... "

    εισαι αστείος
    Πουθενα δεν εγραψα οτι η δραματικη διαταραχη ειναι "αθωα", φυσικα (ειναι ορολογια αυτο; Υπαρχουν αθωες διαταραχες; ). Οτι την κριτικη εστω και αιχμηρη την εκλαμβανεις ως προσωπικη επιθεση δεν το σχολιαζω γιατι οπως και οι προσωπικες επιθεσεις που εσυ οντως κανεις, δεν αφορουν πλεον εμενα.

    υ.γ. Το πρωτο βιντεο δεν ασχολειται καν με τη διαφορα μεταξυ οριακων οργανωσεων και ανωτερων οπου υπαρχει απαρτιωση αντικειμενου και διακριτος εαυτος.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη μπούρδα. Το να θεωρείς ότι η οιστριονική διαταραχή ειναι μία αθώα διαταραχή που δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση με τις υπόλοιπες "βαριές" διαταραχές του Β πλέγματος, εκφράζει απλούστατα το πόσο άσχετος είσαι. Επίσης θεωρώ ότι ειναι ξεκάθαρη η προσωπική επίθεση που εμπεριέχει το παραπάνω μυν ως προς εμένα " αναρωτιεμαι πραγματικα τι σκοπο εξυπηρετει η επιχειρουμενη προσπαθεια συνδεσης του με τοσο βαριες διαταραχες οπως η ναρκισσιστικη, η ακομα κι η οριακη... "

    εισαι αστείος
    Ναι όπως βλέπεις κι από αυτά που έστειλες ότι λέει ίσως έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, δεν είναι το ίδιο ούτε συνδέονται μόνο η δραματική διαταραχή μπορεί να εμπλέκεται με τη ναρκισσιστικη, μην επιμένεις γιατί δεν έχω τίποτα από τις; άλλες διαταραχές και ειδικά την οριακη και αντικοινωνική. Είναι λογικό να έχουν κάποια κοινά αλλά πρέπει να έχεις τουλάχιστον 4 από μια διαταραχη. Εγώ έχω κάποια από τη ναρκισσιστικη και εξαρτητικη διαταραχή.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Πουθενα δεν εγραψα οτι η δραματικη διαταραχη ειναι αθωα, φυσικα. Οτι την κριτικη εστω και αιχμηρη την εκλαμβανεις ως προσωπικη επιθεση δεν το σχολιαζω γιατι οπως και οι προσωπικες επιθεσεις που εσυ οντως κανεις, δεν αφορουν πλεον εμενα.

    υ.γ. Το πρωτο βιντεο δεν ασχολειται καν με τη διαφορα μεταξυ οριακων οργανωσεων και ανωτερων οπου υπαρχει απαρτιωση αντικειμενου και διακριτος εαυτος.
    Ρε φίλε έλεος! αυτό είναι "gashlighting". Η πλάκα είναι ότι κάποτε με κατηγόρησες ότι εγώ κάνω "διανοητικοποίηση" χαχα ..... άκου:"απαρτιωση αντικειμενου"

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι όπως βλέπεις κι από αυτά που έστειλες ότι λέει ίσως έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, δεν είναι το ίδιο
    Μα, αυτό ακριβώς σου έγραψα κι εγώ, ότι μοιράζονται κοινά χαρ/κα. Δεν καταλαβαίνω προς τι η όλη η σύγχυση. Και αν το είπα αυτό ήταν για να σου πω έμεσμα ότι αν πράγματι παίζει δραματική, τότε θα πρέπει να δει με εξαιρετική σοβαρότητα το ζήτημα αυτό γιατί με το πλέγμα Β δεν παίζουμε. Κατάλαβες?

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Καλά σας έχω χάσει τώρα.. Πάντως η δραματική διαταραχή εμένα δεν μ ενοχλεί καθόλου πριν την μάθω απλά πίστευα ότι αυτός είναι ο χαράκτηρας μου και στην ουσία αυτό είναι. Τώρα απλά ξέρω ότι είμαι μια drama queen και μ αρέσει. Έχει τα ωραία έχει και τα άσχημα. Η φίλη μου που έχει οριακη παίρνει ουσίες χάπια ατελείωτα έχει κάνει απόπειρες αυτοκτονίες φοβάται χώρις να έχει γίνει κάτι ότι ο φίλος της θα την εγκαταλείψει και κλαίει και τον παρακαλάει ενώ είναι όλα καλά και άλλα πολλά. Μια παλιότερη φίλη που είχα έχω την εντύπωση πως έχει ναρκισσιστικη διότι όλη την ώρα παίνευε και μιλούσε για τον εαυτό της και πόσο απίστευτα όμορφη σεξυ και ακατανίκητη είναι. Έτσι κ κάποιος έλεγε ότι κάποια άλλη είναι καλύτερη έσκαγε. Συγκρίνοταν συνέχεια με τις κοπέλες της παρέας και έκανε παρέα μ κοπέλες που νόμιζε πως ήταν υποδιεστερες σε ομορφιά και επίπεδο. Μαζί μου είχε μεγάλη αντιζηλία προσπαθούσε να βγει πάντα καλύτερη, μου έλεγε δεν θέλω να σε ταράξω αλλά εγώ είμαι πιο ψηλή από εσένα κι άλλα τέτοια. Σύγκρινε ακόμα και τα αγόρια μας. Πίστευε ότι μπορεί να καταφερει τα πάντα. Εγώ δεν έχω τίποτα και από τις 2 κοπέλες που ανέφερα.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Μα, αυτό ακριβώς σου έγραψα κι εγώ, ότι μοιράζονται κοινά χαρ/κα. Δεν καταλαβαίνω προς τι η όλη η σύγχυση. Και αν το είπα αυτό ήταν για να σου πω έμεσμα ότι αν πράγματι παίζει δραματική, τότε θα πρέπει να δει με εξαιρετική σοβαρότητα το ζήτημα αυτό γιατί με το πλέγμα Β δεν παίζουμε. Κατάλαβες?
    Γιατί δεν παίζουμε μωρέ; τι είναι σχιζοφρένεια; πλάκα μας κάνεις τώρα; Ηρέμησε λίγο λες και πρέπει να κλειστώ σε ψυχιατρείο κάνεις χαλάρωσε το έχω από την εφηβεία αυτό το πράγμα.

Page 4 of 14 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κάνω πράγματα στον ύπνο μου.
    By Νοσηρή φαντασία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 17-08-2019, 18:32
  2. Μετανιωνω για τη σχολη που επελεξα
    By rainbow96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 28-06-2018, 17:12
  3. Δεν μετανιωνω Η οχι?
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 02-07-2013, 20:07
  4. Πίεση για να κάνω πράγματα που δεν μπορώ
    By crazy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 13-09-2011, 14:36
  5. μετανιωνω για τα παλια
    By Ελένη93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-08-2011, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •